اجرای حسابرسی بازاریابی دیجیتال برای وب‌سایت‌تان، بهترین روش برای مرور کلی عملکرد فعلی، تشخیص موضوعات کلیدی و همچنین روشنتر کردن حوزه های رشد و پیشرفت است. اما هدف از حساب‌رسی بازاریابی دیجیتال فقط نباید روشن کردن و تاکید بر ای حوزه ها باشد، بلکه باید تولید توصیه های قابل اجرایی باشد که به استراتژی داده محور برای کانال های دیجیتال مختلف تان تبدیل شوند. این توصیه ها همیشه باید در راستای مقاصد تجاری اصلی و اهداف رشد و پیشرفت تان باشد.

این کتاب راهنما، با پوشش دادن 7 حوزه، به شما اجازه می دهد تا یک حسابرسی بازاریابی دیجیتال کل نگر و قابل اجرا را تکمیل کنید:

1.ابزارهایی برای اجرای حسابرسی بازاریابی دیجیتال

2.SEO فنی

3.محتوا

4.سئو خارج از سایت

5.PPC(تبلیغات کلیکی)

6.پیگیری و گزارش گیری

7.انجام حسابرسی بازاریابی دیجیتال

ابزارهایی برای انجام حسابرسی بازاریابی دیجیتال

بازاریاب ها باید نگاه عمیقی به داده های عملکردی وبسایت انداخته و درک کاملی از نحوه سنجش این عملکرد نسبت به KPI تان(شاخص کلیدی عملکرد) داشته باشند.ابزارهای رایگان زیادی برای کمک به انجام کارامد این کار وجود دارند:

Google Analytics:

برای داشتن یک بینش کامل نسبت به دریافت ترافیک وبسایت تان، نحوه مشارکت مشتریان با محتوای تان و اندازه گیری ROI.

Google Search Console:

برای نظارت و عیب یابی حضور ارگانیک وبسایت تان در نتایج جستجوی گوگل

Google Keyword Planner:

برای انجام تحقیق کلمات کلیدی، درک نیاز به تحقیق و محاسبه پیش بینی ها

Ahrefs (امکان استفاده رایگان تا 7 روز):

 برای درک تحقیق کلمات کلیدی،دیده شدن سایت تان، تحلیل رقبا، رصد رتبه کلمات کلیدی و تحلیل بک لینک.

Screaming Frog : 

برای خزیدن در صفحات وبسایت تان به منظور تشخیص موضوعات درون سایتی مربوط به محتوات و سئو فنی

سئو فنی

با ارتقای پایه های فنی سایت تان به روش درست، شانس آنکه دیگران سایت شما را پیدا کرده در آن بخزند و یا توسط موتور جستجو ،ایندکس گذاری شده و در رتبه بالاتری قرار بگیرید نیز افزایش می یابد.حسابرسی سئو فنی وبسایت تان باید اساسا بر قابلیت خزیدن و قابلیت ایندکس گذاری صفحات وب تان متمرکز باشد.خزیدن در صفحات وب، فرآیندی پرهزینه برای گوگل است بنابراین مهم است که خزیدن در سایت تان تا حد امکان آسان و کارآمد باشد.این موضوع کمک می کند تا محتوای تان بطور منظم مورد خزیدن مجدد قرار گرفته و محتوای جدید هم سریعتر پیدا شود.

حفظ کنترل صفحاتی از سایت تان که قابلیت ایندکس گذاری دارند نیز ضروریست. باید مطمئن شوید که تمامی صفحاتی که می خواهید کاربران به آنها دسترسی داشته باشند، قابل ایندکس گذاری هستند اما باید مطمئن شوید که فقط محتوایی را ایندکس گذاری کرده اید که برای کاربر ارزش دارد و موتور جستجو را هنگام انتخاب صفحه برای رتبه بندی سر در گم نمی کند.

مسئله بعدی بر سر کیفیت تجربه ای ست که وب سایت تان برای کاربر فراهم می کند. مسائلی مانند کاربردپذیری سیار و زمان بازگذاری صفحه، همگی توسط گوگل در نظر گرفته می شوند و جزو فاکتورهای رتبه بندی اصلی هستند. بنابراین پیشرفت در این جنبه های تجربه کاربر، موجب بالاتر رفتن رتبه بندی سایت تان می شود.

بررسی های سریع سئو فنی که می توانید انجام دهید:

بررسی کنید که نقشه سایت تان شامل تمام صفحات ایندکس گذاری شده بوده و حاوی هیچ صفحه غیرایندکس گذاری شده نباشد برای این کار از دسته بندی صفحات “معتبر” در گوگل سرچ کنسول استفاده کنید.

هر صفحه ای را که در دسته بندی گوگل سرچ کنسول جزو “خطا” یا “حذف شده” قرار می گیرد را بررسی کنید

بررسی کنید که سایت تان فایل robots.txt را داشته باشد و با کمک بخش “blocked by robots.txt” در گوگل سرچ کنسول، مطمئن شوید که این فایل صفحاتی را که نباید، مسدود نکرده باشد.

با استفاده از ابزار Google’s PageSpeed Insights، سرعت صفحه تان را بررسی کنید.

با استفاده از ابزار Google’s Mobile-Friendly Test، بررسی کنید که آیا حالت سیار صفحه تان، کاربرپسند هست یا خیر؟

با استفاده از ابزار Structured Data Testing بررسی کنید که سایت تان چطور از داده های یافته استفاده می کند.

در وب سایت تان بگردید تا صفحاتی با غیر 200 کد وضعیت، مانند خطای 404 را شناسایی کنید و هر گونه مشکل مربوط به تگ های عنوان و متا دیسکریپشن مانند محتوای تکراری را مشخص کنید.

محتوا

هنگام حسابرسی محتوای سایت تان، باید عملکرد آن را با دیدی منتقدانه بررسی کرده و از همین بینش برای ایجاد یک استراتژی عملی استفاده کنید که بتوان از آن در سایر فعالیت های بازاریابی تان نیز بهره ببرید.برای سنجش نحوه عملکرد محتوای تان، معیارهای زیادی وجود دارند که باید مورد بررسی قرار گیرند. اول اینکه وب سایت شما در حال حاضر از لحاظ کلمات کلیدی کانونی، در چه رتبه ای ست؟ کلمات کلیدی کانونی می توانند کلمات کلیدی با هدف جستجوی بالا، ارزش تبلیغاتی بالا، حجم جستجوی زیاد، یا ترکیبی از این سه مورد باشند. آیا صفحه ای دارید که اصلا ایندکس گذاری نشده یا محتوای تکراری داشته باشد؟

دوم اینکه از Google Analytics  برای بررسی مقدار جلسات ارگانیک در سراسر سایت استفاده کنید و ببینید که کدام صفحات در حال ایجاد حجم انبوهی از این جلسات هستند.داده های مربوط به کلیک و تعداد دفعات نمایش سایت در موتور جستجو که می توانید آنها را از گوگل سرچ کنسول پیدا کنید هم برای این کار مفید است، زیرا می توانید به بینشی درست از سطح صفحه و همچنین تک تک کوئری های جستجو دست یابید.داده های مربوط به نرخ کلیک نیز می تواند شاخص خوبی برای این امر باشد که فراداده های شما تا چه حد از نظر کاربر، جذاب بوده است.

سوم اینکه به درون تبدیل های ارگانیک تان نفوذ کنید.ایا این تبدیلات اساسا بواسطه صفحات خدمات تان رخ داده اند یا محتوای اطلاعاتی نیز نقشی در آن دارند؟

نرخ های تبدیل تان در پوشه های فرعی مختلف، چه تفاوت هایی دارند؟ همگی اینها براحتی موجب ایجاد ترافیک در سایت تان می شوند اما باید مطمئن شوید که منجر به ROI واقعی نیز خواهد شد.در ادامه تحت عنوان “پیگیری و گزارشگیری”،به جزئیات این بحث خواهمی پرداخت.

سوالاتی که باید در مورد محتوای وب سایت تان بپرسید:

رتبه بندی کدام صفحات خوب است و کدام صفحات خیر؟

آیا محتوایی با عملکرد ضعیف باید از سایت حذف شود و یا می توان با کار بیشتر آن را بهبود بخشید؟

کدام کلمات کلیدی موجب بیشترین ترافیک می شوند؟

چه مقدار از ترافیک سایت من ناشی از جستجوی نام برند است

کدام صفحات می توانند کاربران ارگانیک را به محض ورود به سایت جذب کنند؟

کدام صفحات از لحاظ مدت جلسه و نرخ پرش(بانس ریت) عملکرد خوبی دارند؟

رقبای اصلی شما چه نوع محتوایی تولید می کنند و چه فرصت هایی برای خلق محتوای جدید برای شما وجود دارد؟

آیا می توان از محتوای شما به عنوان ابزاری برای سایر کانال های بازاریابی، مثلا به عنوان بخشی از کمپین ایمیلی یا تبلیغات از طریق رسانه اجتماعی استفاده کرد؟

سئو خارجی سایت

پروفایل بک لینک شما (لیست لینک های ورودی که از سایت های خارجی به سایت شما اشاره دارند)، مولفه اصلی در موفقیت آنلاین کسب و کارتان است.در دنیایی که در آن، هر لینک جدید به عنوان یک رای به اعتبار وبسایت شما قلمداد می شود ولی در آن، تمام رای ها برابر نیستند، لزوم مشارکت برندها در فعالیت هایی که یک پروفایل بک لینک طبیعی و مثبت را شکل دهد، ضروری به نظر میرسد.این موضوع بویژه اکنون کاملا مشهود است زیرا گوگل، آپدیت الگوریتم پنگوئن را ارائه کرده که تاکتیک های لینک سازی اسپم دار و دستکاری شده را سرکوب می کند.

Ahrefs ، ابزاری عالی برای درک پروفایل بک لینک تان است، زیرا این ابزار، یک مرور کلی از بک لینک های تان، دامنه هایی که سایت شما از آنها بک لینک دریافت می کند و همچنین رتبه دامنه، فراهم می کند. این رتبه دامنه، یک معیار سوم شخص است که هدف آن اشاره به قدرت پروفایل بک لینک یک وبسایت در مقیاس 0 تا 100 است.

دفعات نمایش محتوای سایت در موتور جستجو: موسسه بازاریابی دیجیتال multi award winning

اگر تعداد زیادی لینک از وبسایت های غیرمرتبط، اسپم دار و کم کیفیت با رتبه دامنه پایین جذب می کنید، ممکن است موجب شود که گوگل هم وبسایت تان را به عنوان وبسایتی با کیفیت پایین بشناسد. اگر بفهمید که سایت تان مقدار زیادی لینک بد کیفیت یا مشکوک دارد که به آن اشاره می کنند، بهتر است که یک فایل disavow را به منظور اعلام عدم ارتباط با این دامنه های بی کیفیت، ارسال کنید. البته دقت داشته باشید زیرا در این شرایط باید رویکردی محتاطانه اتخاذ شود زیرا نمی خواهید که حجم زیادی از پروفایل بک لینک تان را حذف کنید چون این کار می تواند به ارزش کلی شما آسیب بزند.

همچنین شما باید از حسابرسی پروفایل بک لینک تان برای شناسایی هرگونه بک لینک خرابی که به صفحات  404 اشاره می کنند نیز استفاده کنید.مطمئن شوید که این بک لینک ها به درستی بازهدایت شده اند تا سایت تان همچنان به دریافت کمی از ارزش از این لینک ها ادامه دهد.

PPC

موضوع چه بر سر حسابرسی عملکرد فعالیت PPC تان باشد و چه ارزیابی فرصت برای معرفی کمپین های جدید، جنبه های کلیدی زیادی وجود دارند که باید به خاطر داشته باشید:

دیده شدن(تعداد دفعات نمایش سایت در موتور جستجو، سهم نمایش تبلیغ، راس صفحه IS، راس مطلق صفحه IS

سوددهی(CPCs, CPA, ROAS, ROI)

کیفیت تبلیغات(کلیک ها،CTRها،امتیاز کیفیت)

هنگام حسابرسی یک حساب تبلیغاتی،همیشه بهتر است که حوزه هایی با هدررفت هزینه را شناسایی کرده و این حوزه ها را پیش از تلاش برای هزینه کردن در حوزه هایی با عملکرد بالا، حذف کنید.

حوزه هایی با هدررفت هزیه می توانند شامل موارد زیر باشند:

پرداخت CPCهای بالاتر از مقدار لازم برای برخی کلمات کلیدی

درخواست برای عبارت جستجو بی ربط یا فرصت های از دست رفته برای تنظیم هدف گیر تان. وقتی این هدر رفت هزینه شناسایی شد و کاهش یافت انگاه می توان این بودجه را در حوزه هایی با عملکرد بالاتر توزیع کرد.با این کار حوزه هایی از کمپین تان را که مشتری راغب را جذب کرده و موجب درآمدزایی می شود تغذیه میکنید و در عین حال بازگشت هزینه تبلیغات(ROAS) و بنابراین بازگشت سرمایه کلی تان(ROI) را به حداکثر می رسانید.

هنگام ارزیابی هزینه تلف شده تان، فراموش نکنید که حتما کیفیت تبلیغات تان را نیز بررسی کنید.رتبه کلی تبلیغات با استفاده از ترکیبی از حداکثر پیشنهاد و امتیاز کیفیت تبلیغات تعیین می شود؛ بنابراین تلاش برای ارتقای کیفیت تبلیغات می تواند به پایین آوردن CPC و در عین حال حفظ یا حتی بهبود دیده شدن تبلیغ تان کمک کند.

هنگام حسابرسی فرصت های PPC تان باید کلمات کلیدی تان که خارج از دید سئو هستند را نیز در نظر بگیرید.رسانه پولی می تواند روشی موثر برای دیده شدن این کلمات کلیدی در کوتاه مدت باشند، درحالی که کار سئو، رتبه بندی ارگانیک را در دراز مدت بهبود می بخشد.

پیگیری و گزارش گیری

برای درک عملکرد فعالیت بازاریابی تان در بین تمام حوزه های بازار پیگیری دقیق ضروری ست و می تواند بینشی دقیق نسبت به حوزه هایی با موفقیت بالا و حوزه هایی با هدررفت بودجه  فراهم کند. اهمیت تعیین صحیح اهداف تبدیل تان را نمی توان نادیده گرفت و برای بهینه سازی ساده تر کمپین های تان، باید از آنها در کمپین های Google Ads استفاده کنید. همچنین آگاهی از اینکه کمپین ها بازاریابی دیجیتال تان در کانال های مختلف چه تاثیری بر هم دارند نیز اهمیت زیادی دارد.

شاید در نظر اول به نظر برسد که کمپین های PPC شما،عامل اصلی ایجاد درآمد هستند،اما نگاهی به داده های کمکی تبدیل در Google Analytics ،(Conversions > Multi-Channel Funnels > Assisted Conversions)،داستان کاملا متفاوتی را نقل می کند.

درک مسیر تبدیل مشتریان تان، کلید استفاده از ظرفیت هر کانال و ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال واقعا کل نگر است.

پرداختن به مدل های مختلف تخصیص (مدل های اتریبیوشن) در Google Analytics ، ارزش امتحان کردن را دارد(Conversions > Multi-Channel Funnels > Model Comparison Tool) .

مدل های انتساب، مجموعه ای از قواعد هستند که تعیین می کنند چطور می توان اعتبار تبدیل را از طریق فرآیند خرید به تعامل بین مشتری و برند(touchpoints) تخصیص داد.تکیه بر مدل های تخصیص ساده انگارانه، مانند “آخرین کلیک”، بار اضافی را به برخی کانال های خاص تحمیل می کند.تخصیص داده محور یا مبتنی بر موقعیت، اغلب برای درک این موضوع بهترند که کمپین های بازاریابی مختلف شما چه نقشی در ایجاد تبدیل های مطلوب تان بازی می کنند.

انجام یک حسابرسی بازاریابی دیجیتال

یک حسابرسی بازاریابی دیجیتال، درست به اندازه برنامه عملیاتی همراه با آن، خوب است.می تواند در فراهم کردن یک نقشه راه همراه مفید باشد، این نقشه راه وظایف برنامه ریزی شده را با جزئیات تاثیرات بالقوه و منابع موردنیاز مشخص می کند.

این یک سند مفید است که بعدا می توان با ارائه آن به افراد ذینفع درک کاملی از اولویت های آینده از منظر بازاریابی دیجیتال در آنها ایجاد کرد.در برخی موقعیت ها شاید بهتر باشد یک سری جزئیات بیشتر به این نقشه راه اضافه کرد. جزئیاتی مانند مسئولیت های تخصیص یافته و جدول زمانی پیشنهادی.شما باید پیش از ارائه این نظر تحلیلی، اختیارات خودتان و نقش سایر ذینفعان را نیز در نظر بگیرید. وقتی نقشه راه استراتژیک تان را با پشتیبانی داده های عملکرد و تحت حمایت  یک مجموعه مشخص از اهداف تهیه کردید، می توانید تصمیمات تاثیرگذاری که نفعی ملموس برای حضور دیجیتالی و ارکان اصلی کسب و کارتان دارند را اتخاذ کنید.

اطمینان حاصل کنید که بطور منظم عملکرد را زیر نظر دارید تا بتوانید این تاثیر را  سنجیده و درصورت نیاز،گزارش پیشرفت ارائه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *