جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
meta description

متا دیسکریپشن (Meta Description) چیست؟

توضیحات متا (متا دیسکریپشن) یک تگ HTML در صفحه‌ی وب است که خلاصه‌ای از آنچه کاربران می‌توانند هنگام کلیک کردن روی آن صفحه‌ی وب پیدا کنند را ارائه می‌کند.

معمولا توضیحات متا با این هدف توسط صاحبان وبسایت نوشته می‌شود که بتوانند از طریق ارائه خلاصه‌ی جذابی از محتوای صفحه، کاربران را ترغیب کنند تا بر صفحه وب خود کلیک کنند. توضیحات متا در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) به صورت یک متن 150 تا 160 کاراکتری در زیر عنصر تگ عنوان HTML ظاهر می‌شوند.

در این جا توضیحات متا به صورت شبیه کد HTML درآمده است:

توضیحات متا، اطلاعات ارزشمندی درباره‌ی اهمیت محتوای شما ارائه می‌دهد و می‌تواند عامل تعیین‌کننده‌ای در میزان ترافیک وبسایت شما باشد. بر خلاف برخی نظرها، توضیحات متا، جزء فاکتورهای رتبه بندی SEO نیست؛ این موضوع به معنای آن است که زمانی که گوگل (و سایر موتورهای جستجو) یک صفحه‌ی وب را رتبه‌بندی می‌کنند، توضیحات متا، در نظر گرفته نمی‌شود.

سوالات متداول توضیحات متا

چرا داشتن توضیحات متا اهمیت دارد؟

داشتن توضیحات متا ضروری است چرا که این توضیحات می‌توانند از طریق ارائه‌ی پاسخ مختصر و ارزشمند به درخواست جستجوی کاربر، او را به وبسایت شما جذب کنند. گوگل و سایر موتورهای جستجو تایید کرده‌اند که توضیحات متا، تأثیر مستقیمی بر سئوی شما نمی‌گذارد. با این وجود توضیحات متا می‌تواند تعداد کلیک‌های صفحه را افزایش دهد، که این موضوع به نوبه‌ی خود می‌تواند قدرت کلی شما را در موتور جستجو افزایش داده و شما را به رتبه‌ی بالاتری برساند.

چه چیزی باعث می‌شود توضیحات متای خوبی داشته باشید؟

توضیحات متا باید خلاصه‌ی جذابی از صفحه را در 155 تا 160 کاراکتر ارائه دهد. باید توضیحات متای شما به اندازه‌ی کافی مختصر باشد (نه آنقدر کوتاه و نه آنقدر طولانی) تا بتوانید به منظور جذب کاربران اطلاعات کافی درباره‌ی صفحه‌ی خود را به آن‌ها ارائه دهید. طول ایده آل این توضیحات، به صفحه‌ای که در مورد آن می‌نویسید بستگی دارد. هدف اصلی شما در هنگام نوشتن توضیحات متا باید تشویق به کلیک کردن باشد. نیاز است تا در توضیحات متا، به شیوه‌ی ارگانیکی از کلمات کلیدی صفحه استفاده کنید تا بتوانید توجه کاربر را به سمت کلیک کردن جلب کنید.

آیا توضیحات متا جزء فاکتورهای رتبه بندی SEO به حساب می‌آیند؟

خیر. توضیحات متا، فاکتور رتبه بندی SEO نیستند. اما این موضوع، از اهمیت آن‌ها نمی کاهد. با این حال، (همانطور که در ادامه‌ی این مقاله به تفصیل توضیح داده خواهد شد) برخی از تأثیرات غیرمستقیم توضیحات متا می‌توانند بر رتبه‌بندی شما تأثیر داشته باشند.

اگر توضیحات متا را مشخص نکنم چه می شود؟

اگر در عناصر HTML صفحه‌ی وب خود، توضیحات متا نداشته باشید، خود گوگل (یا سایر موتورهای جستجوی دیگر) اقدام به نوشتن توضیحات متایی می‌کند را بر اساس مرتبط‌ترین محتوایی است که توانسته در صفحه‌‌ی وب شما پیدا کند. برای آن که بتوانید نرخ کلیک را بهبود بخشید باید توضیحات متایی بنویسید که به محتوای صفحه مرتبط باشد و بتواند توجه کاربران را به خود جلب کند. یک توضیحات متا با کیفیت، به مراتب بیشتر از یک متن تصادفی می‌تواند به افزایش نرخ کلیک منتهی شود.

آیا نوع دستگاه طول توضیحات متا را تغییر می‌دهند؟

بله! معمولا سایتی که توسط موبایل باز شده باشد نسبت به دسکتاپ، فضای کم‌تری برای توضیحات متا دارد. میانگین طول توضیحات متا سایتی که توسط تلفن همراه باز شده‌است، تقریبا 120 کاراکتر است. طبق تحقیقاتی که توسط پورتنت (Portent) صورت گرفته‌است، احتمال آن گوگل اقدام به بازنویسی توضیحات متا سایتی که توسط تلفن همراه باز شده‌است نماید، 68 تا 71 درصد بیشتر از احتمال بازنویسی آن برای دستکتاپ است.

چرا گوگل از توضیحات متا که من نوشتم استفاده نکرد؟

اگر گوگل فکر کند که توضیحات نوشته‌شده نتوانسته‌است صفحه را به طور مؤثری بیان کند و یا بهتر است محتوای صفحه یا توضیحات متا را طبق عبارت جستجوشده تنظیم کند، به طور خودکار اقدام به تغییر توضیحات متا شما خواهد کرد. بر اساس تحقیقات Search Engine Journal، گوگل بیش از 70 درصد از تمام توضیحات متا را بازنویسی می‌کند. این مطالعه، دو سال پیش صورت گرفته‌است، و آخرین اطلاعات نشان داده‌اند که این آمار برای سال 2022 می‌تواند به 90 درصد نیز برسد.

 

سخن آخر

همانطور که ملاحظه کردید، توضیحات متا از اهمیت بالایی برخوردار هستند. با وجود آن که توضیحات متا تأثیر مستقیمی بر رتبه‌بندی شما در SERP ندارند اما آنها شاخص‌های مهمی برای تطبیق محتوای شما با عبارت جستجوشده به حساب می‌آیند. به همین دلیل مهم است که متن قانع کننده، منحصر به فرد و کاربردی تولید کنید که حاوی کلمات کلیدی است. این کار باعث می‌شود تا کاربران قانع شوند که وارد وسایت شما شو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا