هویت برند مجموعه ‌ای از اجزای بصری است که ایده ‌های یک شرکت را نشان می ‌دهد و به مشتریان اجازه می ‌دهد تا یک برند را به خاطر بسپارند و آن را از ده ‌ها مورد دیگر متمایز کنند. هویت برند کمک می کند تا درک مصرف کنندگان در مورد یک شرکت شکل بگیرد ، وفاداری و اعتماد ایجاد شود و یک برند به یاد ماندنی شود.

 

چرا هویت برند مهم است ؟

نیازی نیست که مانند سایر برند های معتبر، سهم بازار و پایگاه مشتری بزرگی داشته باشید. با این حال ، اگر می خواهید مزایایی مانند وفاداری مشتری ، شناخت برند ، اعتماد مشتری و رشد مداوم را دریافت کنید ، داشتن یک هویت برند قدرتمند بسیار مهم است. هویت برند قدرتمند کمک می کند تا ارزش ها و شخصیت برند شما را نشان دهد و پیام های ثابتی را در تمام شبکه های بازاریابی منتقل کند.

بازار رقابتی فزاینده باعث می شود که برندها چیز جدیدی را برای برجسته کردن ارائه دهند. با ایجاد یک هویت قدرتمند برای شرکت خود ، می توانید موقعیت مناسبی برای برند خود پیدا کنید و طراحی منحصر به فردی ایجاد کنید که مردم آن را تشخیص دهند. در نتیجه ، آگاهی از برند خود را بهبود خواهید بخشید.

اکنون که می ‌دانید چرا هویت برند مهم است ، بیایید عمیق‌ تر کاوش کنیم و دو اصطلاحی را که اغلب باعث سردرگمی می‌ شوند، مقایسه کنیم

 

هویت برند در مقابل تصویر برند

هویت برند مجموعه ای از عناصر قابل مشاهده مانند لوگو ، طرح و رنگ است که به برند کمک می کند در بین رقبای خود در ذهن مصرف کنندگان برجسته شود. تیم صاحب یک کسب ‌و کار نامی را انتخاب می ‌کند، یک لوگو ایجاد می‌ کند، پیام ‌ها و راه‌ های ارتباطی خاصی را ایجاد می‌ کند، شکل‌ ها و تصاویر را ایجاد می‌ کند و از رنگ ‌ها برای شکل دادن به تصویری خاص در ذهن مصرف ‌کنندگان استفاده می‌ کند.

تصویر برند ، تصوری است که مصرف کننده از یک برند خاص پس از تعامل با آن دارد. به عبارت ساده ، تصویر برند نتیجه ی تلاش تیم یک شرکت برای ایجاد هویت برند است. اگر موفقیت آمیز باشد، تصویر مثبتی را شکل می دهد

اکنون زمان آن فرا رسیده است که شما را با اجزای اصلی هویت برند آشنا کنیم

عناصر هویت برند

هویت برند صرفا یک لوگو نیست ، بلکه شامل اجزای بیشتری است که باید آن ها را در نظر بگیرید.

  • لوگو. لوگوها را می توان در قالب تصاویر ، متون و اشکالی ارائه کرد که نام و هدف یک برند را نشان می دهند. البته ، لوگو عنصر کلیدی هویت یک شرکت است زیرا مشتریان معمولاً به آن توجه می کنند. همچنین می ‌توانید از یک لوگوی متنی استفاده کنید ( تفاوت تایپوگرافیک نام یک برند که فقط متنی متمایز است ). اکنون شرکت‌ های بیشتری لوگوهای متنی را انتخاب می‌ کنند، زیرا به خاطر سپردن آن ها آسان ‌تر است
  • فونت. هنگامی که در مورد لوگوی خود تصمیم گرفتید ، باید به فونت شرکتی که در وب سایت خود و در کمپین های بازاریابی مختلف استفاده می کنید فکر کنید. یک فونت جذاب و قابل فهم پیدا کنید. بهترین فونت ها عبارتند از Proxima Nova، TT Norms Pro و Helvetica Now.  آن ها توسط مارک های معروف مانند Spotify، Jeep، Bosh، Panasonic و بسیاری دیگر استفاده می شوند.
  • ثبات سبک. منظور ما از ذکر سبک ، عناصر بصری برند شماست. وقتی صحبت از تصاویر و سایر عناصر بصری در وب سایت یا کمپین های تبلیغاتی به میان می آید ، باید ثابت قدم باشید.

• شکل و فرم. یکی از اجزای ضروری دیگر شکل یا فرمی است که شرکت شما را نشان می دهد و باعث می شود مردم محصول شما را بشناسند. مطمئن شوید که بسته بندی به یاد ماندنی و فرم جالبی دارید. به عنوان مثال ، مک دونالد به طور موثر از یک عنصر منحصر به فرد برای تبلیغ استفاده کرد. اکنون فرم نمادین “M” در سراسر جهان شناخته شده است

چگونه یک هویت برند قدرتمند ایجاد کنیم

1. مشتری ایده آل ، ارزش پیشنهادی منحصر به فرد و رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید.

برای درک مخاطبان ، ارزش پیشنهادی منحصر به فرد و رقبای خود باید تحقیقات بازار انجام دهید. ابتدا مطمئن شوید که مشتریان ایده آل خود و نیازهای آن ها را می شناسید. با درک مخاطبان خود ، به توسعه محصولی نزدیک می شوید که مردم آن را تحسین کنند.

ثانیاً ، محصول خود را تجزیه و تحلیل کنید و مشخص کنید چه چیزی شما را در بین دیگران منحصر به فرد می کند و به شما این امکان را می دهد که متمایز شوید. برای توسعه ی یک برند موفق ، باید تفاوت شرکت خود و رقبای خود را بدانید. ثالثاً ، یک بیانیه مأموریت واضح ایجاد کنید که شامل چشم انداز و اهداف شما باشد.

به عنوان مثال ، مرسدس بنز یک برند انحصاری است که موفقیت شخصی را که محصولات آن را دارد نشان می دهد. این شرکت برتری و انحصار را اعلام می کند. این برند قوی نشان دهنده دقت ، کیفیت و نظم آلمانی است. این شرکت مشتریان 25-45 ساله و دارای درآمد بالا را هدف قرار می دهد. مشتریان این برندها برای تجمل و راحتی ارزش قائل هستند

2. عناصر بصری منحصر به فردی را برای برند خود ارائه دهید که ایده های شما را منعکس می کنند.

هنگامی که تحقیقات بازار خود را انجام دادید ، لوگویی ایجاد کنید که ارزش های شما را ترکیب کرده و محصول شما را به خوبی نشان دهد. به یاد داشته باشید، این امر به مشتریان کمک می کند تا برند شما را بشناسند و برگردند.

یک لوگو همیشه در شکل ‌های تبلیغات آنلاین و آفلاین گنجانده می‌ شود : کمپین‌ های ایمیل ، اعلان ‌های فشاری وب، چت ‌ربات‌ ها، پوسترها ، بیلبوردها ، آگهی ‌های تجاری ، آگهی ‌های بازرگانی و غیره. سعی کنید با تیم خود طوفان فکری کنید تا چیزی منحصربه‌ فرد و آسان برای یادآوری ایجاد کنید. علاوه بر این ، توسعه بسته بندی مناسب و شکل جالب نیز ضروری است.

بسیاری از زنان در سراسر جهان بسته محصول Tiffany & Co را می شناسند – جعبه ی آبی کوچک اما ارزشمند با جواهرات. اکنون به محبوب ترین بسته ی جهان تبدیل شده است

3. به زبانی که برای ارتباط با مشتریان استفاده می کنید فکر کنید.

در این مرحله باید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. برای این منظور از زبانی استفاده کنید که با شخصیت برند شما همخوانی دارد. به عنوان مثال ، اگر شرکت شما آرام است ، از زبان مکالمه استفاده کنید. استفاده از لحن یکسان در همه ی شبکه های بازاریابی ضروری است. از آن جایی که مردم داستان سرایی را دوست دارند ، برای برند خود داستان بسازید. این کار به ایجاد ارتباط با مخاطب هدف شما و برانگیختن احساسات خاص کمک می کند

4. از چندین عمل منفی خودداری کنید

اجتناب از چندین چیز هنگام ایجاد یک هویت قوی بسیار مهم است. اول از همه ، پیام های ترکیبی را به مخاطبان خود منتقل نکنید تا آن ها را گیج نکنید. شما همیشه باید بدانید که چه بگویید و از زبان و تصاویری که مناسب شرکت شماست استفاده کنید.

دوم این که منحصر به فرد و نوآور باشید. راه هایی برای بهبود محصولی که می خواهید ارائه دهید یا چیز خاصی اضافه کنید ، بیابید. به عنوان مثال ، یک ویژگی جدید یا کیفیت بهتر به مشتریان ارائه دهید.

سوم و مهم تر از همه ، به یاد داشته باشید که در ارزش ها ، ایده ها و پیام های خود ثابت قدم باشید. شما باید به برنامه ی خود پایبند باشید و هنگام تعامل با مشتریان ، از رنگ ها ، فونت ها ، عناصر و اشکال یکسان استفاده کنید.

5. بر پیشرفت خود نظارت کنید.

در نهایت ، معیارهای عملکرد خود را دنبال کنید تا بدانید که آیا همه چیز درست پیش می ‌رود یا خیر. استفاده از Google Analytics ، نظرسنجی ها ، بررسی بازخورد مشتریان در مورد محصول خود و بررسی رسانه های اجتماعی را در نظر بگیرید تا درک درستی از درک مشتریان از برندتان داشته باشید. علاوه بر این ، نظرسنجی‌ها ، بررسی ‌ها و نظرات به شما کمک می ‌کنند تا مناطقی را که نیاز به تغییراتی دارند ، کشف کنید. این امر به نوبه ی خود شما را قادر می سازد تا تجربه کاربری را بهبود ببخشید

نمونه هایی از هویت برند قدرتمند

عناصر بصری تا مدت ها پس از خرید در ذهن مشتریان باقی می مانند. بیایید کشف کنیم که مارک های معروف برای دستیابی به چنین موفقیتی در بین مصرف کنندگان چه می کنند.

کوکاکولا

این برند یکی از نمونه های شرکت های با سابقه و با هویت برند قدرتمند است. وقتی مشتریان نام شرکت را می شنوند ، احتمالاً چندین خاطره و تجسم از کوکاکولا دارند. این می تواند لوگوی قرمز رنگ ، خرس قطبی یا کمپین محبوب « به اشتراک گذاری یک کوکا » باشد. این نوشیدنی احساساتی مانند شادی و لذت را برمی انگیزد.

مد و شکل (Fashion to Figure)

برندی که بر فروش پوشاک زنانه سایز بزرگ تمرکز دارد ، هویت برند قدرتمندی دارد. این شرکت ارزش های روشنی دارد و همیشه سعی می کند ایده ی اصلی خود ، که مد برای همه است را ، منتقل کند. شعار این برند این است که ” مد یک حالت ذهنی است ، نه یک اندازه ی محدود ” . از این رو ، این شرکت در تلاش است تا جدیدترین ظاهر را به مشتریان خود ارائه دهد.

با یک هویت برند قدرتمند ، شما این شانس را دارید که به قلب خریداران برسید و آن ها را وادار کنید که شرکت شما را بشناسند. اطمینان حاصل کنید که این شناخت ، شامل ارزش ‌ها ، ایده ‌ها ، یک لوگوی به یاد ماندنی و رنگ ‌هایی که کاملاً با محصول شما مطابقت دارند ، باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *