جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ساخت برند: 10 اشتباه رایج در تحقیق بازاری که باید از آن ها اجتناب کرد

ساخت یک اسم برای برند یا همان کسب و کارتان نیازمند تحقیقات هسته و یک سری استراتژی های هوشمند است. تقریبا همه اینطور فکر میکنند که میتوانند یک محقق بازاری باشند، حال چه آموزش رسمی دیده باشند چه خیر. بی شک، تا مدتها فکر میکردیم که میتوانند ولی با کمی آموزش! شرکت ما بر این باور است که ویژگی های اصلی یک محقق کنجکاوی، علاقه به موضوعات و افراد مختلف و داشتن ذهن بازتابی است. فراتر از این، توانایی‌های مورد نیاز از طریق ترکیبی از دوره های رسمی و تجربه در این زمینه آموزش داده می شود.

اما همانطور که افراد بیشتری تصمیم میگیرند که خودشان تحقیقاتشان را انجام دهند، مبحث آموزش میتواند به دست فراموشی سپرده شود. با در نظر گرفتن این موضوع، Aarna Systems، ارائه‌دهنده خدمات بازاریابی دیجیتال و تجارت الکترونیک پیشرو در هند، 10 اشتباه اصلی که باید در طول تحقیقات بازاری از آن ها اجتناب کنیم را معرفی کرده است. بیایید به سراغشان برویم.

عدم انجام هرگونه تحقیقات بازاری

آیا ممکن است که یک محصول/ خدمات کسب و کاری جدید به بازار معرفی کنیم بدون اینکه درک کرده باشیم مشتری های ما چه کسانی هستند و به چه چیز نیاز دارند؟ ما میگوییم به هیچ وجه! تحقیقات بازاری یکی از اساسی ترین چیزهایی است که برای دانستن اینکه محصول یا خدمات جدید شما در بازار مورد پذیرش قرار خواهد گرفت یا نه، باید انجام دهید. یکی از اساسی ترین عامل های شکست در برندسازی محصول جدید، اجتناب از انجام هرگونه تحقیق بر روی بازار هدف و نیاز آن است. بنابراین، قبل از حتی نیت به معرفی آیتم خلاقانانه ی خود، یا خودتان تحقیق کنید یا از خدمات بازاریابی دیجیتال بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد.

نمونه برداری ضعیف

اگر درباره ی دغدغه های خود به سراغ افراد اشتباه بروید، کل تجزیه و تحلیل شما می تواند به اشتباه بیافتد. در حالی که سوالات بد خیلی شاخص می شوند، آزمون گیری اشتباه زمان می برد تا خود را نشان دهد. به همین دلیل است که این اشتباه به حق، اصلی ترین اشتباهی است که باید از آن دوری کنید. مداوما اطمینان حاصل کنید که نمونه ی خود را در ابتدا قضیه کاملا مشخص کرده اید. به روی کاغذ بیاورید که میخواهید با چه کسانی صحبت کنید و چرا. قوانین را تعیین کنید که این کار به نوبه ی خود مشخص می کند که از بین مخاطبان چه کسی مناسب مقصود شماست. سپس انتخاب کنید که آیا مخاطبان شما باید به زیرگروه تقسیم بشوند یا خیر. این کار شاید نیازمند تجزیه و تحلیل بیشتر یا مقایسه ی متقابل شود. درباره ی کیفیتی که از نمونه ی خود میخواهید کاملا واضح باشید.

نداشتن هدف تحقیق

نیازهای مشتری های من چه چیزهایی هستند؟، «آن ها چه مقدار پول حاضرند برای محصول من خرج کنند؟» یا «چطور این تحقیق را پیمانه بندی کنم؟»

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که محققان انجام میدهند این است که دقیقا نمیدانند در جستجوی چه اطلاعاتی دست به تحقیق زده اند. حال چه هدف درک نقطه ی نرخ یا قبول محصول باشد، محقق باید درباره ی هدف اصلی خود واضح باشد تا نتایج دلخواه را بتواند کسب کند

سوالات مبهم

اگر دغدغه ی شما واضح نبوده، جانبدارانه باشد یا اهمیت ناواضحی داشته باشد، تجزیه و تحلیل شما برای برداشت های شخصی باز بوده و در بهترین حالت یافته هایتان در سازمان دوام می آورد. در بدترین حالت، این اطلاعات برای ایجاد تصمیمات نادرست مورد استفاده قرار میگیرد. ابهام را می توان در موانع جواب یافت. اینکه گزینه های جواب را از نقطه نظر خودتان طرح کنید، کار بسیار ساده ایست ولی باعث می شود برخی از نکات حیاتی که مخاطب به آن ها فکر کرده است از قلم بیافتد. این باعث ایجاد ابهام در تحلیل های شما شده و نتایج را به انحراف می کشاند. زمان بگذارید تا تضمین شود که در جمله بندی جواب های متناوب ابهامی وجود ندارد و گزینه های مختلف با یکدیگر همپوشانی نداشته و مخاطب را سردرگم نمی کند.

همیشه رقبای خود را بشناسید

حتی اگر محصول شما منحصر بفرد باشد، همچنان با برخی محصولاتی که نه تنها در بازار وجود دارند بلکه فوق العاده موفق نیز هستند، قابل مقایسه است. چک نکردن محصولات رقبا، اینکه چرا متمایز و شناخته شده هستند، نرخشان به چه صورت است، یک خطای کلاسیک است. برای اینکه از رقبا پیشی بگیرید، باید همه چیز را درباره ی متدی که در کسب و کارشان پیاده میکنند بدانید و بر روی تحقیقات بازاری خود متناسب با آن کار کنید.

ارتباط ضعیف شرکت کنندگان

این مساله به طور نزدیکی با نرخ پایین پاسخ در ارتباط است. تعامل یک هنر است و چیزی است که ما زمان کافی صرف فکر کردن به آن نمی کنیم. بازاریاب ها معمولا نگران شالوده بندی و تجزیه و تحلیل هستند. با این وجود، موفقیت اغلب به نحوه ی جهت بندی و اطلاعاتی که با افراد در تعامل می گذارند بستگی دارد. بازاریابان نرخ پاسخ را بسیار بیشتر از محققان تجزیه و تحلیل می‌کنند، با این حال پیدا کردن موضوع ایده‌آل برای ایمیل فرستادن، اطمینان از اینکه دعوت‌های شما یک فراخوان واضح دارند و اطمینان از اینکه انگیزه برای شرکت جستن در آن روشن است، همه در بهبود نرخ کنش موثرند. مطمئن شوید که دعوت‌نامه‌ها و راهنمایی‌های شما به وضوح مشخص می‌کنند که می‌خواهید فرد چه کاری انجام دهد و چرا باید در آن شرکت کند. به روشی دوستانه و مرتبط بنویسید – خیلی رسمی یا حرفه ای نباشید. برای تمرین، ارتباط را به افراد خاصی محدود کرده و از وسوسه برای انجام پیشنهادات خودکار صرفنظر کنید چرا که باعث گاردگیری شرکت کنندگان یا حتی بدتر میگردد. ارتباط عالی شالوده و زیربنای یک تحقیق موثر است.

 

عدم استفاده از ابزارهای تحقیقاتی مناسب

انجام دادن تحقیق و مطالعه چیزی است که تمام بازاریاب های آنلاین آن را انجام می دهند ولی انجام تنها یک پرسشنامه کافی نیست! بسته به هدف تحقیق شما، ابزارهای تحقیقاتی متنوعی وجود دارند که میتوانید آن ها را به کار بگیرید. استفاده از ابزار ایده آل برای تحقیق خود برای درک اینکه مشتریان شما دقیقا چه کسانی هستند و چه چیزی را از شما طلب می کنند، بسیار حیاتی است. حتما تمام ابزارهای تحقیقات بازاری که میتوانید به کار بگیرید را بشناسید.

کم کردن هزینه با استفاده از نمونه های کوچک

همه ی ما این اشتباه را کرده ایم که تحقیقات خود را بر اساس خانواده و دوستان خود پیش بینی کرده و باور داشته ایم که با این روش خیلی راحت تر و سریع تر به نتیجه ی دلخواه می رسیم. چیزی که در اینجا از دست می رود دریافت نظریات عینی و پاسخ های صادقانه است. اینکه آدم های باانگیزه ای که واقعا به محصولات/خدمات شما فکر میکنند و می خواهند زمان خود را در اختیار شما قرار دهند را صرف کاهش هزینه کنار بگذارید، اشتباهی نابخشودنیست. نمونه های جامع تر باعث می شود که نظریات عینی تر و صادقانه تری را دریافت کرده که در طولانی مدت به شدت به تحقیق و کسب و کار شما کمک میکنند.

حداقل خلاقیت آنلاین

مشتری شما زمان زیادی از زندگیشان را آنلاین پای گوشی های همراهشان می گذارند و با این وجود، محققان در این دام می افتند. اگر اینجا جایی است که مشتری ها بیش از حد خوشحال هستند، سپس باید با آن ها در همین فضا صحبت کنیم (مخصوصا اگر بخواهیم تحقیقات را برای آنها جذاب، کاربردی و جذاب کنیم). حتی همین الانش هم، گستره ی وسیعی از تحقیقات آنلاین به یک سری نظرسنجی و سوالاتی با ساختار عجیب و غریب محدود شده است. کارهای بسیار بیشتری وجود دارد که می‌توانیم به صورت آنلاین انجام دهیم تا آن را جالب کنیم و بدین ترتیب آمار و بینش بیشتری را از دل آن ها بیرون بکشیم.

تفسیر نادرست نتایج

داده ها بلندتر از فرضیاتی که داشته اید، صحبت میکنند پس وقتی که صحبت از تحقیقات بازاری به میان می آید، به داده هایی که جمع کرده اید ایمان داشته باشید. بگذارید این داده ها نماینده ی محصولات/ خدمات شما باشند بجای اینکه بخواهید بیش از حد مثبت باشید. یک نماینده ی تحقیق بازاری متخصص میتواند در درآوردن یک گزارش بی طرف که میتواند بی نهایت به درد شرکت شما بخورد، کمک کند. از گزارش دادن های مبهم شدیدا پرهیز کنید. تضمین سازید که تمامی یافته ها با شواهدی واضح و مبرهن پشتیبانی می شوند. سعی کنید تا جایی که می توانید نکات خود را مختصر بیان کنید و از زبان هایی مانند «بعضی»، «ممکن» و «شاید» اجتناب کنید. مشخص کنید که یافته شما به چه کسی متصل است، معنی آن چیست و چه کاری می توان انجام داد. اگر قرار است اقدامی انجام شود، دقت لازم است. همچنین بر یافته های خود بیش از حد تأکید نکنید. اگر این کار را انجام دهید، می تواند منجر به مبهم ترین گزارش شود. به عنوان مثال، هنگام توصیف مشتریان، یک بخش از مشتری ها یا یک رفتار کلیشه ای را به همه تعمیم ندهید. رفتارها را به افراد هم سن یا جغرافیای ربط ندهید. و مهم‌تر از همه، از یافته‌های خود برای کل کسب‌وکار استفاده نکنید یا توصیه‌های گسترده‌ای که بیش از وظایف شما است، ارائه نکنید.

نتیجه

اینها چند ایده و تکنیک است که به شما کمک می کند تا تحقیقات خود را با حداقل مشکلات انجام دهید. وقتی صحبت از کیفیت می شود، هیچ راه سریع تری وجود ندارد! انتشار یک محصول یا خدمات کاملا جدید یک اقدام بزرگ است که به تلاش، پول و زمان زیادی نیاز دارد. یک خطا شما را به مسیر شکست رهنمون می سازد. اگر متوجه شدید ان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا