جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
آینده خرده‌‌فروشی

آینده خرده‌‌فروشی: روندهای جهانی که 5 سال آینده را شکل می‌دهند

اگر چند سال گذشته چیزی به خرده‌‌فروشی آموخته است، این است که چگونه در یک محیط اقتصادی مخرب، انعطاف‌پذیر باقی بمانند.

خرید به یک تجربه محیطی تبدیل شده است

مصرف‌کنندگان امروزی در پلت‌فرم‌های دیجیتال، فیزیکی، مجازی و اجتماعی حرکت می‌کنند، در حالی که به‌طور یکپارچه از طریق مرور، تحقیق و خرید از کانالی به کانال دیگر جابه‌جا می‌شوند. 

این رفتار خرید همه‌کانالی با تغییر از یک کار مجزا، که در آن افراد به دنبال یک محصول یا خدمات ویژه در یک کانال خاص در یک دوره زمانی مشخص به یک تجربه محیطی می‌گردند، به تکامل خود ادامه خواهد داد. 

مردم هنگام جستجو در بخش‌های اجتماعی، ویدیوها، بازی‌ها، محصولات و خدمات جدیدی را کشف خواهند کرد. این امر باعث می‌شود که در مرحله بعدی صاحبین کسب وکارها کمتر در مورد انتخاب افراد و کانال حساسیت نشان دهند و بیشتر به  نحوه‌ی نزدیک شدن خرده‌فروشان به مصرف‌کنندگان و مکان‌هایی که وقت خود را در آن سپری می‌کنند – مکان‌هایی که تقاضا، کشف، انتخاب و مصرف اتفاق می‌افتد- توجه کنند.

پس خرده‌فروشان باید بیاموزند که وقتی خطوط بین تجارت و محتوا محو می‌شود، چگونه ظاهر شوند؛ چرا که تجارب مبتنی بر واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، همراه با ویدیوهای قابل خرید، با افزایش اشتهای مصرف‌کنندگان برای تجربه‌های خرید مبتنی بر فناوری، برجسته‌تر خواهند شد. 

همچنین، با توجه به اینکه خریداران جوان در حال حاضر بالاترین پذیرش را دارند، احتمال خرید آنها از رسانه‌های نوظهور، مانند رسانه‌های اجتماعی، آزمایش مجازی و پخش زنده آنلاین2 تا 3 برابر است.

وفاداری به برند

همان‌طور که وفاداری به برند کم‌رنگ می‌شود، ارزش مشارکت‌ها افزایش می‌یابد.

وقتی خریداران، شرکت‌ها و محصولاتی را انتخاب می‌کنند که با ارزش‌ها و نیازهای شخصی‌شان هماهنگی بیشتری دارند، وفاداری به برند در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. در واقع، انتظارات مصرف‌کنندگان در مورد شخصی‌سازی در حال افزایش است، به طوری‌که 73 درصد از خریداران انتظار دارند که برندها نیازها و انتظارات منحصر به فرد آنها را درک کنند.

خرده‌فروشان و برندهایی که می‌خواهند شانس بهتری در حفظ مشتریان داشته باشند، باید پیشنهادات خود را از طریق مشارکت و همکاری نوآوری کنند. 

در واقع، تعداد زیادی از واسطه‌ها در حال تبدیل شدن به بازیگران مهمی در چشم‌انداز خرده‌فروشی هستند. این شامل برنامه‌های فوق‌العاده مانند Rappi در آمریکای لاتین یا Grab در آسیای جنوب شرقی است که نیازهای مشتریان مختلف را در یک مکان متمرکز می‌کند، ارائه‌دهندگان مالی مانند Affirm یاKlarna، جمع‌آوری‌کننده‌های وفاداری، برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند. 

طبق تحقیقات بازار ، پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی خرید و تحویل آنلاین تا سال 2030 به 90 میلیارد دلار برسد. در عین حال، بازارهای آنلاین تا سال 2025، 45 تا 50 درصد از هزینه‌های آنلاین را به خود اختصاص خواهند داد. 

آینده خرده‌‌فروشی

نسل Z، قدرت خرید جدید است

نسل Z نزدیک به 30 درصد از کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود که آنها تا سال 2025 حدود 27 درصد از نیروی کار را تشکیل دهند. آنها همچنین اولین نسلی هستند که به‌طور کامل در دنیای دیجیتال بزرگ شده‌اند و زمان بیشتری را به صورت آنلاین سپری می‌کنند. 

بنابراین، خرده‌فروشان باید به عادات و ترجیحات خاص Gen Z متوسل شوند، مانند این‌که چگونه آنها به دنبال اطلاعات از منابع قابل اعتماد آنلاین هستند. نسل Z و مصرف‌کنندگان این دوره، 2 برابر بیشتر از خریداران مسن‌تر اظهار می‌کنند.

خرید از فروشگاه‌های فیزیکی

این رفتار دیجیتال به چیزی بیش از خریدهای آنلاین ترجمه می‌شود. نسل Z می‌گوید 42 درصد از هزینه‌های آن‌ها هنوز از طریق فروشگاه‌های فیزیکی انجام می‌شود، که قابل مقایسه با نسل هزاره است. (38 درصد از هزینه‌ها)

مصرف‌کنندگان آگاه؛ ارزش بیشتر و ریسک کمتری می‌خواهند

پس از سال‌ها عدم قطعیت اقتصاد کلان و ژئوپلیتیک، خریداران در مورد ارزش جدی‌تر شده‌اند. در نتیجه، مردم اهمیت بیشتری به ارزش پیشنهادی کلی برند خرده‌فروش می‌دهند تا صرف هزینه‌ی کمتر. در واقع، حداقل 70 درصد از مردم می‌گویند اگر احساس کنند به عنوان یک مشتری ارزشمند هستند، مایل به خرید از شرکت‌هایی هستند که قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند.

طبق گزارش Kantar’s Global Monitor، 79 درصد از مصرف‌کنندگان جهانی می‌گویند که نگران حفاظت از داده‌ها و حفظ حریم خصوصی در اینترنت هستند و 72 درصد معتقدند که در معرض خطر سوء استفاده از داده‌های شخصی افراد یا شرکت‌ها قرار دارند.

از آنجایی که شناسه‌های شخصی مانند کوکی‌ها و شناسه‌های دستگاه از بین می‌روند و بازاریابان با محیط نظارتی در حال تحول سازگار می‌شوند، خرده‌فروشان و برندها به یک زیرساخت قوی از داده‌های مشتریان راضی و وفادار نیاز دارند. 

از آنجایی که عدم اطمینان در یک محیط خرده‌فروشی در حال تغییر ادامه دارد، خرده‌فروشان و برندها می‌توانند با ایجاد شراکت‌های مناسب برای افزایش پیشنهادات خود، جذاب‌کردن خریداران Gen Z و ارائه بیشتر به مصرف‌کنندگان، چابک و آماده برای آینده باقی بمانند. 

حال در این مسیر باید بررسی کنید که کسب و کار شما کجا قرار گرفته و می‌خواهید در این روند تغییر جهانی کجا بایستید. بررسی‌ها را انجام دهید و اگر به نکته و موضوع جدی برخورد کردید که در فهم و اجرای آن نیاز به کمک خارجی داشتید با من تماس بگیرید، تا با مرور مراحل موجود به استراتژی مناسب دست بیابید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا