جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی

تاثیر پیشرفت های تکنولوژِی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی | پیشرفت ‌های تکنولوژی چه تأثیری بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی داشته ‌اند؟

ارتباطات بازاریابی یکپارچه (IMC) در طول سالیان متمادی تحولات چشمگیری را تجربه کرده است و آینده آن پتانسیل بسیار زیادی را برای کسب‌وکارها به همراه دارد. ارتباطات بازاریابی یکپارچه، از روش‌های بازاریابی سنتی گرفته تا ادغام چندین کانال، روش ارتباط برندها با مخاطبان هدف را دستخوش تغییر کرده است. اهمیت ارتباطات بازاریابی یکپارچه در توانایی آن برای ایجاد یکپارچگی در کانال‌های مختلف بازاریابی، افزایش تجربه مشتری و هدایت نتایج کسب‌وکار نهفته است. با حفظ پیام و استراتژی برند منسجم، کسب‌وکارها می‌توانند اعتماد و وفاداری را در بین مشتریان خود ایجاد کنند. امروزه می‌توان تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی را بیش‌ازپیش احساس کرد. تکنولوژی نقش مهمی در ایجاد انواع ارتباطات بازاریابی یکپارچه موثر ایفا می‌کند. در این مقاله از سری مقالات وب‌سایت ناصر حجتی به بررسی کاربرد تکنولوژی در صنعت بازاریابی خواهیم پرداخت.

ارتباطات یکپارچه بازاریابی چیست؟

ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) فرایندی است که پیام‌های یک برند را یکپارچه می‌کند تا آن را در تمام رسانه‌هایی که برند از آن‌ها برای دستیابی به مخاطبان هدف خود استفاده می‌کند، هماهنگ کند. دادن اطلاعات ثابت به مشتریان به تثبیت برند در ذهن مصرف‌کننده کمک می‌کند. بازاریابی یکپارچه نیازمند ارتباط مستمر و مداوم با مشتریان است. پیشرفت‌های جدید اینترنت و ارتباطات این کار را آسان کرده است. باتوجه‌به تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی، این فرایند یک الزام برای موفقیت بلندمدت در بازاریابی است.

ارتباطات یکپارچه بازاریابی یک رویکرد استراتژیک است که ارتباطات و تاکتیک‌های مورداستفاده در تمام کانال‌های بازاریابی را هدایت می‌کند. هر سازمانی از کانال‌های متعددی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می‌کند. امروزه کاربرد تکنولوژی در صنعت بازاریابی دستخوش تغییر شده است و کسب‌وکارها از کانال‌های سنتی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه‌ها، تبلیغات خارج از خانه و… فاصله گرفته‌اند. در دنیای دیجیتال امروزی، پیگیری همه رسانه‌هایی که می‌توان با استفاده از آن‌ها به مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کرد، دشوار شده است.

تمرکز بر چندین کانال بازاریابی به طور هم‌زمان برای بسیاری از شرکت‌ها ضروری است. این بازاریابی چند کانالی به یک رویکرد استراتژیک نیاز دارد تا همه آن‌ها باهم در جهت دستیابی به اهداف بازاریابی کار کنند. این زمانی است که تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه مشخص می‌شود. از جمله دلایل اهمیت ارتباطات یکپارچه بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیاز به ثبات در فرایند خرید مشتری
  • کمک به برندسازی
  • استفاده صحیح از ترکیب مناسب کانال‌های بازاریابی و افزایش اثربخشی کمپین
  • تقویت کانال‌های بازاریابی

تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی

تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی

در ادامه به بررسی تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی در انواع مختلف بازاریابی می‌پردازیم.

۱. کانال ‌های بازاریابی

تمرکز بازاریابی از تبلیغات رقابتی به جمع‌آوری و توزیع داده‌ها تغییر کرده است. تکنولوژی‌های جدید صدها راه را برای درک مشاغل و مصرف‌کنندگان و حتی راه‌های بیشتری را برای دسترسی به آن‌ها فراهم کردند. بااین‌حال، با وجود مقدار زیادی از اطلاعات جدید در دسترس، سازماندهی و تجزیه‌وتحلیل همه این داده‌ها کار دشواری است. تقریباً همه مشاغل و مشتریان به اینترنت دسترسی دارند. ابزارهایی مانند سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری نیز محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. افزایش قابل‌توجهی در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و همچنین بازاریابی در صفحات وب ایجاد شده است. این کانال‌های بازاریابی نیاز به نظارت، تجزیه‌وتحلیل و سفارشی‌سازی دارند. از جمله کانال‌های بازاریابی که تحت تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی ایجاد شده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تبلیغات بنری
  • محتوای آنلاین حمایت شده (Sponsored)
  • پست‌های وبلاگ
  • بازدیدهای آنلاین
  • فرمت‌های تبلیغات موبایل و…

۲. بازاریابی مستقیمی

به دلیل تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی، بازاریابی یک فرد آسان‌تر از یک گروه هدف است. اطلاعات از طریق مواردی مانند نظرسنجی جمع‌آوری می‌شوند و هیجان‌انگیزترین پیشرفت در این زمینه، بازاریابی اجازه‌ای است. بازاریابی اجازه‌ای به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی در مورد مصرف‌کنندگان برای بازاریابی مستقیم جمع‌آوری کنند. ابزارهای زیادی برای شخصی‌سازی نامه‌های مستقیم و ردیابی و هدف‌یابی اطلاعات بازاریابی مصرف‌کنندگان در دسترس است.

اطلاعات دقیق‌تر، جمع‌آوری و سازماندهی شده در پایگاه‌داده، کلید اصلی ایجاد روابط خوب با مشتری است. تکنولوژی‌های دیجیتال در بازاریابی به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا محصولات موردنیاز خود را پیدا کرده و درمورد آن‌ها تحقیق کنند. بازاریابی مستقیم در حال حاضر مصرف‌کنندگان را به انجام این کار تشویق می‌کند. کسب‌وکارها اغلب پیشنهادات وسوسه‌انگیزی ارائه می‌دهند تا افراد بیشتری را جذب کنند.

تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ کانال ‌های بازاریابی B2B

۳. تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ کانال ‌های بازاریابی B2B

همان‌طور که کسب‌وکارها به طور فزاینده‌ای تمرکز خود را به سمت استراتژی‌های بازاریابی B2B معطوف می‌کنند، درک تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی و مؤثرترین کانال‌ها برای دستیابی به مشتریان بالقوه بسیار مهم است. در این میان، برخی از کانال‌ها مانند لینکدین (LinkedIn) برای شبکه‌سازی و اشتراک‌گذاری محتوا، وبینارها، ارائه اطلاعات عمیق و تعامل مستقیم مشاغل، قدرتمند ظاهر شده‌اند. علاوه بر این، بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) یک تاکتیک حیاتی برای اطمینان از دیده‌شدن در یک چشم‌انداز آنلاین همیشه رقابتی باقی می‌ماند.

بیشتر بخوانید: استراتژی بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک B2B

۴. رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی و اینترنت امکان نوآوری در بازاریابی و تجارت را فراهم کرده‌اند و نمونه بارزی از تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی است. شرکت‌های مستقل از موقعیت مکانی برای تبلیغات به ابزارهای رسانه‌های اجتماعی متکی هستند. بسیاری از کارآفرینان شروع به ایجاد مشاغلی کرده‌اند که فروشگاه یا دفتر فیزیکی ندارند. کسب‌وکارها باید با مشتریان خود تعامل داشته باشند و یکی از راه‌های آن، از طریق بازاریابان و اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی است.

این افراد برای تبلیغ محصولات در شبکه‌های اجتماعی و هدایت ترافیک وب‌سایت به مناطق خاصی پول می‌گیرند. رسانه‌های اجتماعی برای نظارت و پاسخ به شکایات و نظرات نیز مورداستفاده می‌گیرند. شرکت‌ها همچنین از آن‌ها برای تجزیه‌وتحلیل میزان تبلیغات و تعامل کسب‌وکار استفاده می‌کنند.

تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ تاثیر بر مصرف ‌کنندگان

تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ تاثیر بر مصرف ‌کنندگان

تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی، علاوه بر کسب‌وکارها، مصرف‌کنندگان را نیز تحت‌تاثیر قرار داده است. در ادامه به دو مورد از تاثیر پیشرفت تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی بر مصرف‌کنندگان می‌پردازیم.

1. دسترسی به اطلاعات

اکنون مصرف‌کنندگان با لمس یک دکمه به تمام اطلاعات عمومی درمورد یک محصول یا شرکت دسترسی دارند. به همین دلیل، مصرف‌کنندگان دقت بیشتری دارند و اغلب قبل از خرید، درباره کسب‌وکار موردنظر تحقیق می‌کنند؛ بنابراین، استراتژی‌های بازاریابی به تبلیغات ویدئویی و بنرها تکامل یافته‌اند. این تبلیغات معمولاً به صفحات وب حاوی اطلاعات مربوط به محصول هدایت می‌شوند.

شرکت‌ها همچنین افرادی را برای تبلیغ و بررسی آنلاین محصولات خود استخدام می‌کنند. اینترنت امکان مقایسه قیمت‌ها را به‌راحتی فراهم کرده است. به همین دلیل، رقابت شدیدتری درمورد هزینه‌ها وجود دارد. این تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی برای مصرف‌کنندگان بسیار مفید است؛ زیرا اغلب شرکت‌های رقابتی پیشنهادات و تبلیغات ویژه‌ای ارائه می‌دهند.

2. کوری بنری

مصرف‌کنندگان به‌محض بازکردن چشمان خود با رگباری از اطاعات و تبلیغات روبه‌رو می‌شوند. تقریباً هر چیزی که می‌بینید دارای یک استراتژی تبلیغاتی است. حتی نمی‌توان بدون دیدن بیلبوردها و شنیدن تبلیغات در رادیو به محل کار خود رفت. تلفن‌های همراه همیشه با تبلیغات رنگارنگ در مقابل ما هستند. این به یک هنجار تبدیل شده است که بسیاری از مردم آگاهانه یا به‌صورت ناخودآگاه به طور کامل اکثر بازاریابی‌ها را نادیده می‌گیرند و حتی برای اجتناب از آن‌ها اقدام می‌کنند.

کسب‌وکارها باید سخت کار کنند تا محصولات خود را به شیوه‌ای چشم‌نواز و باسلیقه بازاریابی کنند؛ اما باید این کار را به شیوه‌ای جدید انجام دهند. باتوجه‌به تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی بسیاری از کسب‌وکارها ایده‌ها و فناوری‌های نوآورانه‌ای را برای جلب‌توجه مصرف‌کنندگان توسعه داده‌اند.

جمع‌بندی

تکنولوژی بر هر بخشی از زندگی ما تاثیر گذاشته است. امروزه برای هر کاری، از امور خانه گرفته تا رشته‌های تجاری و آداب معاشرت، یک ابزار یا اپلیکیشن طراحی شده است. بازاریابی در طول سال‌ها به طرز چشمگیری تغییر کرده است و امروزه شاهد تاثیر پیشرفت های تکنولوژی بر ارتباطات یکپارچه بازاریابی هستیم. تکنولوژی‌های جدید نحوه جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و استفاده از داده‌ها در تجارت را کاملاً تغییر داده است. همچنین نحوه بازاریابی محصولات برای مصرف‌کنندگان نیز دچار تغییر شده است.

تمرکز بازاریابی از تبلیغات رقابتی به جمع‌آوری و توزیع داده‌ها تغییر کرده است. تکنولوژی‌های جدید انواع ارتباطات بازاریابی، درک مشاغل، مصرف‌کنندگان و راه‌های دستیابی به آن‌ها را تسهیل نموده است. در این مقاله کوشیدیم توضیحات لازم درمورد کاربرد تکنولوژی در صنعت بازاریابی را به شما ارائه دهیم. دکتر علی ناصرحجتی با بیش از ۱۷ سال تجربه در زمینه مشاوره مدیریت، کسب‌وکار و برندینگ با شما همراه خواهد بود تا فضایی پررونق برای کسب‌وکار شما فراهم کند. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا