جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
چالش‌های سئو

چالش‌های سئو در سال 2023

تکامل سئو با ایجاد تغییر در رفتار کاربر و الگوریتم‌های موتورهای جستجو انجام شده است. همان‌طور که موتورهای جستجو پیچیده‌تر شده‌اند و کاربران بیشتر به استفاده از موتورهای جستجو برای یافتن اطلاعات و محصولات عادت کرده‌اند، SEO به‌طور فزاینده‌ای پیچیده و ظریف شده و چالش‌های جدیدی ایجاد شده است.

در روزهای اول سئو، پر کردن کلمات کلیدی و بک‌لینک‌های بی‌کیفیت از جمله استراتژی‌های موثر برای بهبود رتبه‌بندی موتورهای جستجو بود؛ اما امروزه این تاکتیک‌ها هیچ فایده‌ای ندارند. 

چالش‌های کلیدی سئو که بازاریابان با آن مواجه هستند: شامل تغییرات الگوریتم، هوش مصنوعی توسعه‌ نیافته، نتایج کند و ابزارهای بسیار زیاد است.

سه چالش اصلی بازاریابی سئو

۱- تغییرات الگوریتم

چالش شماره یک برای بازاریابان همگامی با تغییرات الگوریتم است. این تعجب‌آور نیست. تنها در سال 2021، گوگل بیش از 800 هزار آزمایش انجام داد که منجر به بیش از 4000 تغییر در جستجو شد، این آمار می‌تواند احساس بسیار طاقت‌فرسایی در شما ایجاد کند. 

گوگل چندین بار در سال الگوریتم جستجوی خود را تغییر می‌دهد که می‌تواند بر ترافیک وب‌سایت سازمان‌ها تأثیر بگذارد. این تغییرات معمولاً به محتوای باکیفیت مرتبط با عبارت کلیدی اصلی آن پاداش می‌دهد. با این حال، این الگوریتم متغیرهای زیادی را ارزیابی می‌کند – از جمله لینک‌های محتوا، سرعت سایت و دقت محتوا – و بسیاری از بازاریابان شرکت‌کننده در Inbound گفتند که برای همگام شدن با تغییرات تلاش کرده‌اند.

سوال اساسی که ذهن بازاریابان را با این حجم تغییرات درگیر کرده این است که زمانی که Google مسیر موفقیت را تغییر می‌دهد، چگونه می‌توان موفق شد؟ نکته کلیدی این است که به این تغییرات به‌صورت استراتژیک پاسخ دهید که این به معنای ماندن در صدر اخبار صنعت است. 

استراتژی دوم ممکن است غیر منطقی به نظر برسد: صبر کنید تا گرد و غبار پس از به‌روزرسانی برطرف شود. چرا؟ در برخی موارد، Google  متوجه می‌شود که تغییر آن‌طور که انتظار می‌رفت، انجام نشده است و آنها به عقب برمی‌گردند. 

باید آگاه باشید که تیم‌های بازاریابی نمی‌توانند الگوریتم گوگل را کنترل کنند؛ اما می‌توانند نحوه‌ی پاسخگویی به آن را کنترل کنند. 

سازمان‌هایی که به‌دنبال بهبود استراتژی‌های سئوی خود هستند، نه تنها باید از آنچه گوگل به‌طور عمومی در مورد الگوریتم خود می‌گوید محافظت کنند؛ بلکه باید یک برند قوی برای توسعه قدرت در بازارهای خود ایجاد کنند.

بنابراین SEO یک بازی طولانی‌مدت است و برخلاف جستجوی پولی، نتایج ارگانیک برای نشان دادن نتایج به زمان نیاز دارند. همچنین باید آگاه باشید سئو، بازار سهام، جایی که سود و زیان را در زمان واقعی مشاهده می‌کنید، نیست ؛ بلکه سئو مانند یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که به آرامی در طول زمان ایجاد می‌شود. 

۲- هوش مصنوعی توسعه‌ نیافته

تقریباً هر صنعتی به نوعی از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و بازاریابی نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ اگرچه ابزارهای سئو مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند به بازاریابان کمک کنند تا کلمات کلیدی جایگزین را پیدا و تغییرات متنی مناسب ایجاد کنند؛ اما نتیجه نشان می‌دهد که آنها اغلب برای تولید محتوای پیچیده به تنهایی تلاش می‌کنند.

دیل برتراند، موسس و رئیس آژانس بازاریابی Fire&Spark، می‌گوید: «این روزها سخت است که هوش مصنوعی را وادار به نوشتن یک مقاله کامل کنیم؛ زیرا تکنولوژی هنوز وجود ندارد و تکامل نیافته است. بنابراین نتایج نشان‌ می‌دهد “آنچه ما از AI پیدا کردیم، این است که در جهت اشتباهی حرکت خواهد کرد.”

البته با وجود ناتوانی در نوشتن مقالات کامل، هوش مصنوعی همچنان می‌تواند به نویسندگان در ایجاد محتوا کمک کند. به عنوان مثال، می‌تواند برچسب‌های عنوان، سرفصل‌های فرعی و سایر قسمت‌های محتوا را تولید کند که نویسندگان می‌توانند آن‌ها را ویرایش و به آن اضافه کنند و بر روی آن بسازند.

علاوه بر این، تیم‌های بازاریابی می‌توانند از هوش مصنوعی برای تولید «محتوای کارآمد» استفاده کنند جایی که هوش مصنوعی می‌تواند کار بهتری را در تولید آن نوع محتوا انجام دهد که این می‌تواند شامل صفحات مقایسه، قالب‌ها یا پرسش‌های متداول باشد. 

چالش‌های سئو

۳- نتایج کند و ابزارهای بسیار زیاد

استراتژی‌های سئو می‌تواند به سازمان ها کمک کند تا ترافیک سایت را افزایش دهند؛ اما نتایج ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا ظاهر شوند. این استراتژی‌ها شامل عوامل زیادی مانند کیفیت و کمیت محتوا، اعتبار صفحه و UX سایت هستند که توسعه‌ی همه آنها به زمان نیاز دارد.

کول گودزی، مدیر ارشد بازاریابی در 121eCommerce، آژانسی که به مشتریان در ساخت وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک کمک می‌کند، گفت: رهبران کسب‌وکار معمولاً مدت زمانی را که باید منتظر بمانند تا شاهد بهبود ترافیک باشند، دست کم می‌گیرند. گودزی گفت که نتایج معمولاً حداقل سه ماه طول می‌کشد تا ظاهر شوند.

بازاریابان باید به یک استراتژی بلندمدت سئو متعهد باشند و اجازه ندهند نتایج کند آنها را دلسرد کند. آنها باید زمان و منابع خود را برای ساختن کتابخانه‌ای از محتوای باکیفیت، به طور خاص با نیازهای مخاطبان خود، سرمایه‌گذاری کنند. علاوه بر این، برای افزایش اعتبار سایت، سازمان‌ها می‌توانند بک‌لینک‌ها – مواردی که یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگری پیوند می‌دهد – از سایت‌های دیگری که گوگل آن‌ها را قابل اعتماد می‌داند، دریافت کنند.

ابزار بسیار زیاد

ابزارهای سئو می‌توانند فرآیندهایی مانند تحقیق کلمات کلیدی را ساده کنند؛ اما فراوانی ابزارها می‌تواند مانع از بهره‌وری شود. به عنوان مثال، یک استراتژیست سئو ممکن است از یک ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی، یکی برای ردیابی عملکرد و دیگری برای خزیدن وب استفاده کند. 

نتیجه:

با گذشت زمان، الگوریتم‌های موتورهای جستجو به طور فزاینده‌ای پیچیده شده‌اند و دستکاری با میانبرهایی مانند پر کردن کلمات کلیدی دشوارتر شده است. برای موفقیت، بازاریابان باید با تغییرات الگوریتم همگام باشند، محتوای با کیفیت بالا تولید و اعتبار برند خود را ایجاد کنند.

ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند به ساده‌سازی فرآیند تولید محتوا کمک کنند؛ اما ویراستاران باید آنها را در مسیر درست هدایت کنند. علاوه بر این، بازاریابان سئو باید یک استراتژی بلندمدت توسعه دهند و مجموعه نرم‌افزار سئوی خود را بهینه کنند.

بنابراین، با توجه به حجم پیچیدگی‌ها، تغییرات گسترده و تنوع ابزارها به‌نظر می‌رسد که برای در صدر بودن کسب و کارتان نیاز به بررسی جایگاه‌تان در موتورهای جستجو دارید تا عارضه‌ها را پیدا کرده و با روش‌های نوین همچنان جلوتر از رقبایتان باقی بمانید. در این مسیر من علی ناصرحجتی گام به گام با شما خواهم بود تا با استفاده از ابزارهای موجود همچنان پیش‌رونده و در صدر باقی بمانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا