جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آینده‌ی روابط‌عمومی دیجیتال عددمحور است

سیاست‌های روابط عمومی Public Relation هم مانند بسیاری از موارد دیگر بعد از همه‌گیری ویروس کرونا در سال 2020 تغییر کرده و پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که آینده‌ی روابط‌عمومی دیجیتال اعدادمحور خواهد بود

آینده PR عددمحور است

در گذشته، بخش اصلی گزارش‌های PR دیجیتال بر روی تعداد لینک‌ها (پیوندها) و میانگین اعتبار دامنه‌ی آنها متمرکز بوده است؛ اما آیا کیفیت لینک‌ها همیشه از کمیت آن‌ها مهم‌تر نبوده است؟ بله، ممکن است شما برای اهداف SEO (سئو) همچنان به PR نیاز داشته باشید؛ اما در عین حال نباید صرفاً به تعداد لینک‌های در دسترس اهمیت دهید. همچنین باید این مسأله را مورد بررسی قرار دهید که چگونه این فعالیت مستقیماً به اهداف کسب و کارتان مرتبط می‌شود و بر رتبه‌بندی شما تأثیر می‌گذارد. 

اولین اقدام لازم برای حل این مسئله این است که دیگر از آن به عنوان لینک‌سازی (ایجاد لینک) یاد نکنیم. این چیزی فراتر از آن است. صرف‌نظر از این‌که چه کمپین یا فعالیتی در حال اجراست، شما به احتمال زیاد حداقل باید پژوهش کتابخانه‌ای را مدنظر قرار دهید؛ اما غالباً باید به ایجاد محتوا، طراحی و توسعه‌ی داخلی هم نیز توجه داشته باشید.

ما "سازندگان لینک" نیستیم؛ ما چیزی فراتر از آن هستیم

به عنوان متخصصین PR باید درک کنید که نباید در مورد لینک‌ها حرف‌های نامناسب بزنید و باید به این مسأله بیندیشند که چگونه PR دیجیتال می‌تواند مستقیماً روی ROI تأثیر بگذارد و چگونه می‌توان PR دیجیتال را در طیف وسیعی از سایر کانال‌ها ادغام کرد.

نمونه آن PPC و PR است. قبلاً هیچ‌کس واقعاً به فکر ادغام این دو نبوده است. از لحاظ تاریخی،PPC همیشه به شهرت دست می‌یابد، به‌طور سنتی با استفاده از مدل اختصاص ” آخرین کلیک” ثابت کردن ارزش آن معمولاً همیشه آسان‌تر بوده است؛ اما اکنون می‌توان دریافت که آیا کسی به دلیل گزینه PR از طریق گوگل آنالیز به فعالیت PPC پرداخته است یا خیر  و ما می‌توانیم PR را به برخی از موفقیت‌های PPC نسبت دهیم.

اختصاص ROI به فعالیت دیجیتال PR همان چیزی است که ما باید به منظور پیشی گرفتن در رقابت و دست یافتن به سهم خود، تمرکزمان را به آن معطوف کنیم.

بر اساس نظرسنجی سال 2017 صورت گرفته از سوی سیژن ، 75 درصد از متخصصان ارتباطات اظهار داشتند که برای سنجش و ارزیابی PR (که هنوز هم همین‌طور است) باید کار بهتری انجام دهند و 70 درصد نیز اذعان داشتند که برای انجام این کار، فاقد اطلاعات و داده هستند (که مطمئناً نباید چنین باشد).

شما تا زمانی که به یک ابزار تحلیلی دست یافته‌اید (که به عنوان یک متخصص بازاریابی باید این‌گونه باشید)، به تمام داده‌های مورد نیاز دسترسی خواهید داشت. شما می‌توانید معیارهای مهم داخلی (درون سایت) از قبیل تعداد دوره‌ها، کاربران جدید، نرخ پرش (نرخ خروج) و میانگین زمان حضور در سایت و همچنین معیارهای اجتماعی از قبیل اشتراک‌گذاری ها و مشارکت‌ها را بسنجید.

اینها ممکن است، اعداد صریح و تأثیرگذاری نباشند که شما دنبال می‌کنید؛ اما مستقیماً بر اهداف تجاری شما در کنار موارد دیگر تأثیر می‌گذارند.

با ردیابی سفر (مسیر) کاربر، می‌توانید مکانی که یک کاربر وارد سایت شده و مهمتر از همه، لینک ارجاعی که در حین فعالیت شما در آن نقش داشته را مشاهده کنید. این را با AOV (میانگین ارزش سفارش خرید هر مشتری) خود بسنجید و خودتان اقدام به ارائه مدل سنجش PR کنید.

اهمیت PR در پسا پاندمیک

اخیراً یک نظرسنجی در مورد اهمیت PR توسط پی آر ویک در مورد اهمیت PR در آینده پساپاندمیک (پسا همه‌گیری جهانی) منتشر شده که بیانگر چند نکته جالب بود.

  • در طول شیوع کووید 19، 64 درصد از مشتریان طی شش‌ماه گذشته، بودجه PR را کاهش دادند. همچنین 77 درصد اعضای مؤسسه را کاهش داده و 90 درصد کمپین‌ها و فعالیت‌های خود را به تعویق انداختند.

با این حال، این اقدامات به دلیل ترس وحشت صورت گرفتند و بیانگر صنعت PR و نحوه مدیریت آن نیست. در هر صورت، با اقدامات صورت گرفته طی سال 2020، این ارزش در PR بیشتر مشاهده شده است، به ویژه هنگامی که در مورد برندهای مربوط به استراتژی‌های بازار مطرح می‌شود.

بسیاری از صنایع؛ به عنوان مثال سه صنعت مسافرت، گردشگری و خرده‌فروشی، دیگر قادر به بازگشت به استراتژی‌های سابق مورد استفاده قبل از کووید 19 نیستند.

نتیجه‌گیری

دیجیتال؛ به اولویت اصلی تبدیل شده است و برای پشت سر گذاشتن این پاندمی (همه گیری)، بررسی این کانال‌ها مورد نیاز است. برای افزایش اعتماد و اطمینان باید روش‌های جدید برقراری ارتباط با مشتریان ایجاد شود؛ اما آنچه که مشاهده می‌کنیم این است که برندهای متعددی جانب احتیاط را رعایت می‌کنند و به دلیل ترس از شکست، مایل نیستند در دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند.

در نهایت، در دورانی که در آن زندگی می‌کنیم، اقدام نکردن، بزرگترین شکست خواهد بود. به همین دلیل، ما در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد این خواهیم بود که ارزش PR بیش از پیش مشخص می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا