جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
price-value

6 مرحله‌ی ایجاد پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد (USP)

پیشنهاد فروش منحصر‌به‌فرد (Unique Selling Proposition یا USP) یکی از بخش‌های اساسی کمپین‌های بازاریابی است. در واقع این پیشنهاد، خلاصه‌ی آن چیزهایی است که باعث می‌شوند تا کسب و کار شما در بازار هدف، ارزشمند و منحصربه‌فرد شود.

در این مقاله قصد داریم تا راهنمای گام به گامی برای ایجاد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) ارائه دهیم. چنین پیشنهادهایی به شما کمک می‌کند تا نهایت استفاده را از فعالیت‌های بازاریابی و طرح کسب و کار خود ببرید.

پیشنهاد فروش منحصر به فرد چیست؟

پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) یک مفهوم بازاریابی است که ویژگی‌ها یا مزایای منحصر به فرد یک محصول، خدمات یا نام تجاری را برجسته می‌کند تا آن‌را از رقبا متمایز کند. در نهایت بیانیه یا شعاری است که ارزش پیشنهادی یک کسب و کار را به مخاطبان هدف خود منتقل می‌کند.

این پیشنهاد به این سؤال پاسخ می‌دهد که خدمات کسب و کار شما به چه نحوی نسبت به سایر رقبای دیگر، بهتر و مفیدتر هستند؟

پیشنهاد فروش منحصر به فرد یا USP می‌تواند شفافیت زیادی به کسب و کار شما ببخشد و دلیلی که این‌کار انجام کار را نشان می‌دهد. در واقع این پیشنهاد می‌تواند کسب و کار و همچنین مهم‌ترین اهداف تجاری شما را در یک جمله تعریف کند.

در صورتی که بتوانید USP موفقی را ایجاد کنید، می‌توانید از آن به عنوان شعار شرکت خود استفاده نمایید. در واقع باید USP را در تمامی فعالیت‌های بازاریابی خود بگنجانید. حال که به درک واضح‌تری نسبت به USP دست یافتید، بیایید به بررسی مراحل ایجاد آن بپردازیم.

گام ۱: مخاطب هدف خود را تعریف کنید

پیش از آن که اقدام به بازاریابی خدمات و محصولات خود نمایید باید بدانید که قرار است چه کسانی را هدف قرار دهید. در این مرحله باید تا حد امکان، خاص باشید.

فرض کنید که یک توسعه‌دهنده‌ی وب با تخصص CMS هستید. در چنین حالتی به جای آن‌که افرادی را هدف قرار دهید که نیاز به کمک یا ساخت CMS دارند، می‌توانید مشتری هدف خود را به عنوان صاحب کسب و کار کوچکی در نظر بگیرید که به دنبال توسعه‌دهنده‌ای است که با تسلط بر MODx بتواند سایتش را سفارشی‌سازی نماید.

گام ۲: توانایی خود در حل مشکل را شرح دهید

نیاز است تا مشکل یا نیازی را که مشتریان بالقوه شما با آن رو‌به‌رو هستند و کسب و کار شما می‌تواند آن‌را حل کند را از دید مشتریان بالقوه شرح دهید.

گام ۳: وجه تمایزتان را فهرست نمایید

در این مرحله باید 3 تا 5 مزیتی را که مشتریان در صورت استفاده از خدمات شما از آن‌ها بهره‌مند می‌شوند و نمی‌توانند در جای دیگری نیز به این مزایا دست یابند (یعنی چیزی که شما را از رقبای خود متمایز می‌کند) را فهرست نمایید.

در این مرحله باید از دید مشتریان به موضوع نگریسته و مزایا را به آن‌ها توضیح دهید. همچنین باید به آن‌ها بگویید که چرا خدمات شما باید برای آنان مهم باشد و چرا باید شما را نسبت به سایر رقبای دیگر انتخاب کنند.

USP

گام ۴: وعده خود را مشخص کنید

تعهد دادن به مشتریان، بخش بزرگی از یک USP موفق است. می‌توان به‌جای بیان مستقیم این وعده در USP، به صورت ضمنی به آن اشاره نمایید. قولی را که می‌خواهید به مشتریان خود بدهید را در این مرحله، یادداشت نمایید.

گام ۵: ادغام و دوباره کار کنید

زمانی که مراحل 1 تا 4 را انجام دادید، تمامی اطلاعات به دست آمده را در یک پاراگراف ترکیب نمایید. باید ایده‌ها و افکار تکرارشونده‌ای داشته باشید، به همین دلیل باید بیانیه‌ها را ادغام کرده و آن‌ها را به‌نحوی بازنویسی نمایید که روان و منطقی به نظر برسند.

گام ۶: USP خاص و ساده تهیه کنید

در این مرحله نیاز است تا پاراگراف به دست آمده از گام پنجم را در یک جمله خلاصه نمایید. در واقع باید USP نهایی شما تا حد امکان خاص و ساده باشد.

برای این مرحله کمی وقت بگذارید و در طول هفته، چندین پیش‌نویس برای USP خود تهیه کنید تا بتوانید در نهایت به USP نهایی دست یابید.

برای انجام این کار باید ذهن آماده و دیدگاه‌های تازه‌ای داشته باشید، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که این کار را در ابتدای روز و زمانی که خسته نیستید، انجام دهید.

همچنین در صورتی که USP خود را برای مدت زمانی آزمایش کردید یا چیزی در کسب و کار شما تغییر کرد، می‌توانید این تمرین را دوباره انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا