جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
mobile app

مزایا و معایب اپلیکیشن‌های موبایل

تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های تلفن همراه به یک عنصر اصلی در زندگی روزمره تبدیل شده‌اند. مردم و کسب‌وکار‌ها به دنبال راه‌های جدیدی برای استفاده از این تکنولوژی هستند. امروزه بسیاری از کسب‌وکار‌ها دارای یک اپلیکیشن موبایل هستند. حال سوال اینجاست که مزایا و معایب اپلیکیشن‌ های موبایل چیست؟

 

از مزایای اپلیکیشن‌های موبایل می‌توان سهولت استفاده، ارتباط آسان با مشتریان و استفاده آنلاین آن‌ها اشاره کرد. از معایب اپلیکیشن‌های تلفن همراه می ‌توان به پروسه سخت تولید آن‌ها، هزینه تولید، هزینۀ در دسترس قرار دادن آنها برای مردم و نیاز به به‌روز‌رسانی و پشتیبانی آن‌ها اشاره کرد. داشتن یک اپلیکیشن موبایل برای کسب و کار شما مزایا و معایب زیادی دارد. در مورد این مزایا و معایب به تفصیل در این مقاله صحبت می‌کنیم.

معایب

همه نمی‌توانند از اپلیکیشن‌ها استفاده کنند

پس از ایجاد یک اپلیکیشن موبایل همه نمی ‌توانند از آن استفاده کنند زیرا ممکن است اپلیکیشن طراحی شده در app store ی که آنها روی موبایل خود دارند وجود نداشته باشد. کاربران اپل از فروشگاه برنامه‌های IOS، کاربران اندروید و تلفن‌های گوگل اغلب از گوگل پلی و سایر افراد از فروشگاه برنامه های ویندوز استفاده می‌کنند. به همین دلیل، باید مطمئن شوید که برنامه شما می‌تواند در همۀ این پلتفرم‌ها قرار گیرد. با این حال، هر یک از این پلتفرم‌ها متفاوت هستند و نمی‌توانید فقط یک برنامه را روی همه آنها قرار دهید.

 

اگرچه می‌توانید اپلیکیشنی تولید کنید که روی همه سیستم‌های دستگاه تلفن همراه کار کند، اما ایجاد آن‌ها سخت است و اغلب در پلتفرم‌های خاصی استفاده از آن‌ها نیز سخت و دشوار خواهد بود.

 

مردم نمی خواهند برای اپلیکیشن‌ها هزینه پرداخت کنند

اگر اپلیکیشنی که تولید می‌کنید در اپ استور‌ها رایگان نباشد، احتمالاً مردم آن را دانلود نخواهند کرد زیرا نمی‌خواهند برای چیزی که ممکن است بعداً حذف کنند، هزینه بپردازند. اگر هزینه‌ای را برای نصب اپلیکیشن مشخض کنید بیش از ۹۹ سنت باشد، مردم تمایلی به دانلود آن نخواهند داشت.

سخت بودن تولید اپلیکیشن

روند طراحی و ایجاد اپلیکیشن‌های موبایل سخت است. بسته به تخصص شما، احتمالاً باید شخصی را برای ایجاد اپلیکیشن خود استخدام کنید. بسیاری از شرکت‌ها اپلیکیشن‌هایی را انتخاب می‌کنند که شبیه به وب‌سایتشان به نظر می‌رسند، اما این فرمت همیشه قابل اجرا نیست. اگرچه مشتریان هنگام ورود به برنامه باید نام و لوگوی شرکت شما را بشناسند اما شما باید طرح جدیدی ایجاد کنید که روی دستگاه‌های کوچک و تلفن همراه کار کند.

 

وقتی صحبت از دستگاه های تلفن همراه باشد، اپلیکیشن شما باید روی همه دستگاه ها کار کند. امروزه مردم فقط اپلیکیشن‌ها را روی تلفن‌های هوشمند دانلود نمی‌کنند، بلکه آن‌ها را روی تبلت‌ها و نیز Tablet computers‌ ها نیز دانلود می‌کنند. اگر شرکت شما یک سرویس پخش ویدئو دارد، اپلیکیشن‌ شما باید به تلویزیون های هوشمند مانند Roku و Apple TV نیز اضافه شود.

 

برای جبران هزینه اپلیکیشن، به خصوص اگر برنامه در چندین پلتفرم باشد یا باید تبلیغات را در اپلیکیشن نشان دهید یا هزینه محصولات و خدمات دیگر را افزایش دهید. اگر هزینه را جبران نکنید، پس از ایجاد یک برنامه تلفن همراه، ضرر خواهید کرد. یعنی در قدم اول که داشتن یک اپلیکیشن است شکست می‌خورید.

امنیت

ایمن‌سازی موفقیت آمیز اپلیکیشن‌های تلفن همراه دشوار است. حتی اگر فکر می‌کنید که امنیت کافی را ایجاد کرده‌اید، احتمالاً در این کار موفق نبوده‌اید. همچنین باید با اقدامات امنیتی که میزبان برنامه استفاده می کند کار نوده و هماهنگ باشید. به عنوان مثال، اپل دارای کیف پول اپل است که بسیاری از برنامه‌ها از آن استفاده می‌کنند تا به کاربران خود امکان پرداخت برای اقلام و خدمات را بدهند.

 

حتی پس از ایجاد امنیت اپلیکیشن خود، باید شخصی را برای حفظ و نگهداری آن استخدام کنید. هکرها و بدافزارهایی که می‌توانند امنیت کاربر اپلیکیشن شما را به خطر بیندازند، همیشه روش‌ها و نرم‌افزارهای خود را به‌روزرسانی کرده و بهبود می‌دهند. بنابراین برای محافظت در برابر آنها باید نرم‌افزار خود را به‌روزرسانی کنید. برای ایمن نگه داشتن اپلیکیشن خود، باید مقدار زیادی پول بپردازید. با این حال، در نهایت ارزش آن را خواهد داشت.

به روز رسانی‌های مکرر مورد نیاز است

شما باید اپلیکیشن موبایل خود را به صورت دوره‌ای به روز کنید تا با گوشی‌های کاربران به خوبی کار کند. درست است که این به‌روزرسانی‌ها به شما امکان بهبود و افزودن ویژگی‌ها به برنامه‌تان را می‌دهند، اما لازم است تا شما و کاربران اپلیکیشن مطمئن باشید که برنامه‌تان در تلفن‌ها و دستگاه‌هایی که اخیراً به‌روزرسانی نرم‌افزاری شده‌اند قابلیت استفاده دارد.

 

به نظر می رسد آیفون‌ها و گوشی‌های اندرویدی هر چند ماه یک بار به‌روز‌رسانی نرم افزاری می‌شوند. با به‌روز‌رسانی این تلفن‌ها، تلفن‌های قدیمی‌تر گاهی اوقات برای دسترسی به نرم افزار جدید با مشکل مواجه می‌شوند. آیفون‌های قدیمی به دلیل عدم کارایی با جدیدترین به‌روز‌رسانی‌های نرم افزار IOS مشکل ساز هستند. این بدان معناست که باید مطمئن شوید که برنامه شما با به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار قدیمی و جدید تلفن کار می‌کند.

 

زمانی که اپلیکیشن را به‌روز می‌کنید، باید به کاربران در مورد آن اطلاع دهید. اگر کاربران اپلیکیشن را بروزرسانی نکنند در استفاده از آن دچار مشکل خواهند شد. شما می‌توانید از طریق نوتیفیکیشن یا اعلان‌هایی داخل اپلیکیشن، به کاربران اطلاع رسانی کرد.

پشتیبانی

پس از ایجاد یک اپلیکیشن تلفن همراه، باید یک سیستم پشتیبانی برای آن ایجاد کنید. مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید. زمانی که برنامه برای اولین بار راه‌اندازی می‌شود و شما هنوز در حال رفع باگ‌‌ها هستید، این برنامه دچار مشکل می شود. اگر افراد در استفاده از برنامه مشکل داشته باشند یا در صورت خرابی، باید بتوانند از طریق برنامه با نیروی پشتیبانی صحبت کنند.

 

برای ایجاد یک سیستم پشتیبانی برای اپلیکیشن موبایل خود، باید یک تیم کامل را استخدام کنید. مردم دوست دارند که بتوانند هفت روز هفته و 24 ساعت با تیم پشتیبانی یک برنامه تماس بگیرند. بنابراین باید نیروی کافی برای پشتیبانی داشته باشید. همچنین باید افرادی را برای آموزش و نظارت بر آنها نیز استخدام کنید. همه اینها هزینه زیادی را در بر خواهد داشت که جبران آن از طریق برنامه سخت خواهد بود، حتی اگر دانلود آن هزینه داشته باشد و خریدهای درون برنامه ای وجود داشته باشد.

شما هم به وب‌سایت و اپلیکیشن نیاز دارید

متأسفانه، شما نمی‌توانید فقط یک اپلیکیشن داشته باشید. شما به یک وب سایت نیز نیاز دارید و اکثر میزبان‌های وب سایت هزینه دارند، به خصوص اگر از بسیاری از ویژگی‌های آنها استفاده کنید. استفاده از این نوع ویژگی‌ها طراحی، ایجاد و پشتیبانی وب‌سایت شما را آسان‌تر می‌کند. در وب‌سایت خود، باید به کاربران بگویید که یک اپلیکیشن تلفن همراه در پلتفرم‌های مختلف وجود دارد (اگر روی چندین پلتفرم باشد)، اما تضمین نمی‌شود که افراد هم از برنامه و هم از وب‌سایت استفاده کنند.

 

این بدان معنی است که شما باید یک وب سایت و یک برنامه پشتیبانی، ایجاد و طراحی کنید که انجام آن به مقدار زیادی کار نیاز دارد. همچنین باید افرادی را استخدام کنید و آموزش دهید تا از وب سایت و اپلیکیشن پشتیبانی کرده و ‌آن‌ها را توسعه دهند. به این معنی که پول بیشتری از آنچه انتظار دارید خرج خواهید کرد.

 

با این حال، برخی از افراد استفاده از یک وب‌سایت و یک برنامه را دوست دارند. وب‌سایت شما به افراد ایده‌ای درباره ویژگی‌های اپلیکیشن، کارهایی که می‌توانند روی آن انجام دهند و موارد دیگر به مردم می‌دهد. برخی از افراد استفاده از یک برنامه را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند از رایانه خود استفاده کنند، به خصوص هنگام خرید آنلاین، بنابراین برنامه تلفن همراه شما را دانلود یا استفاده نمی کنند. 

mobile app

مزایا: سهولت در برقراری ارتباط

شما به عنوان کسب‌و‌کار وقتی یک اپلیکیشن تلفن همراه دارید برقراری ارتباط با مشتریان و کاربران برنامه بسیار آسان است. خصوصاً اگر تیم پشتیبانی برنامه تا زمانی که مشتریان نیاز به صحبت با آنها دارند، در دسترس باشد. اگر کارمندان شما اغلب نیاز به برقراری ارتباط با کاربران یا مشتریان دارند، اپلیکیشن شما حتی می‌تواند حول محور ارتباطات طراحی شود.

 

اینکه مشتریان دقیقاً چگونه با شرکت و بخش خدمات مشتری شما تماس خواهند گرفت به شما بستگی دارد. اما نیاز اشت که دکمه‌ها یا اطلاعات تماس خدمات مشتری را به راحتی در دسترس باشند. بسیاری از کسب و کارها گزینه‌ای به نام  چت دارند که در پایین صفحه قرار دارد.

 

بعضی دیگر اپلیکیشن این اطلاعات را در برگه‌ای در کنار صفحه دارند. هر دو گزینه‌های مناسب هستند. اما نکته مهم در مورد این اطلاعات این است که پیدا کردن آن برای کاربران ساده و راحت باشد. اگر افراد نتوانند اطلاعات تماس را پیدا کنند، به سادگی استفاده از اپلیکیشن شما و خدمات شرکت شما را متوقف خواهند کرد و شما متضرر می‌شوید.

مخاطبین خود را گسترش دهید

اپلیکیشن‌های موبایل به شما کمک می‌کنند مخاطبان خود را افزایش دهید. برخی از افراد کامپیوتر ندارند، بنابراین نمی‌توانند به وب سایت شرکت شما دسترسی پیدا کنند. اما اکثر مردم گوشی هوشمند دارند. بنابراین می‌توانند از برنامه شما استفاده کنند. بسیاری از مردم استفاده از برنامه‌ها را راحت‌تر از وب‌سایت‌ها می‌دانند. مخصوصاً وقتی از تلفن هوشمند برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند به مراتب از برنامه‌های تلفن همراه نیز استفاده خواهند کرد. پس با ایجاد یک اپلیکیشن می‌توانید پایگاه مشتریان خود را گسترش دهید و از کسانی که از برنامه شما استفاده می‌کنند و نه وب سایت شما، درآمد کسب کنید.

 

اغلب اوقات، زمانی که وب‌‌سایت‌ها با از طریق مرروگر تلفن همراه باز می‌شوند اغلب ظاهر بدی دارند و به سختی می‌توان آن‌ها را پیمایش کرد. این مسئله تا حدی به دلیل تفاوت اندازه صفحه نمایش بین رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند است. با این حال، وقتی وب‌سایت‌ها در گوشی هوشمند عجیب به نظر می‌رسند، مردم به وب‌سایت دیگری می‌روند که ظاهر بهتری دارد. یک اپلیکیشن تلفن همراه می‌تواند این ضعف را پوشش داده و تضمین‌کننده این باشد که اطلاعات کسب‌وکار شما برای کاربرانتان مورد پسند باشد که این نیاز طراحی رابط کاربری برای آپلیکیشن شما است.

 

استفادۀ اپلیکیشن‌ ها بسیار راحت هستند

استفاده از اپلیکیشن های موبایل فوق العاده ساده است. مردم همیشه کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌ همراهشان نیست اما همیشه تلفن همراه خود را در دست دارند. اگر یک اپلیکیشن موبایل دارید، افراد می‌توانند هر زمان که به آن فکر کنند از آن استفاده نمایند یعنی احتمال استفاده از خدمات شرکت شما یا خرید محصول از آن بیشتر خواهد بود. این بدان معناست که به دلیل داشتن یک برنامه، درآمد بیشتری کسب خواهید کرد، که ارزش تمام کار را دارد. همانطور که اشاره شد استفاده از برنامه‌ها معمولاً آسان است و مردم آن را دوست دارند. هرچه استفاده از اپلیکیشن شما راحت‌تر باشد، افراد بیشتری از آن استفاده خواهند کرد و درآمد بیشتری کسب خواهید نمود.

قابل استفاده به صورت آفلاین

اپلیکیشن‌های موبایل را می توان به صورت آفلاین استفاده کرد. حتی اگر افراد برای استفاده از آنها نیاز به دسترسی به اینترنت داشته باشند وقتی به اینترنت دسترسی ندارند هم می‌توانند از داده‌های تلفن همراه خود استفاده کنند. این امر استفاده از خدمات شرکت یا خرید از آن را بسیار راحت می‌کند، به این معنی که درآمد بیشتری نسبت به گذشته کسب خواهید کرد.

اپلیکیشن ها ویژگی های مفیدی دارند

اپلیکیشن‌های موبایل دارای ویژگی های بسیار مفیدی هستند که گاهی اوقات پیاده سازی آنها در وب سایت‌ها سخت است. به عنوان مثال، می‌توانید موقعیت مکانی GPS افراد را ردیابی کنید. مشتریان می‌توانند به راحتی با تیم پشتیبانی و سایر کارمندان تماس بگیرند. آنها می‌توانند به دوربین خود در اپلیکیشن‌ دسترسی داشته باشند همچنین مشتریان می‌توانند به راحتی اسناد و اوراق مهم را اسکن نموده تا اپلیکیشن سریع و آسان به آنها سرویس دهد.

 

برای اینکه مشتریان بتوانند از این ویژگی‌ها استفاده کنند، باید از آن‌‌ها کسب اجازه کنید. این بخشی از اقدامات امنیتی است که بسیاری از App Store ‌ها انجام می‌دهند. این لایه امنیتی همچنین از شرکت شما در برابر مشکلات احتمالی با مشتریان خود در صورت دسترسی کارمند به اطلاعات آنها، حتی اگر برای اهداف تجاری باشد نیز محافظت می‌کند.

 

اجرای همه این ویژگی‌ها در یک وب‌سایت فوق العاده سخت است، به خصوص زمانی که آن وب‌سایت برای استفاده در تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های تلفن همراه طراحی نشده باشد. داشتن اپلیکیشن موبایل هم مزایا و هم معایبی دارد. در پایان، این به شما بستگی دارد که آیا یک اپلیکیشن را تولید کنید یا نه. اگرچه بسیاری از افراد و شرکت ها تلاش لازم برای ایجاد یک اپلیکیشن که ارزشش را دارد می‌کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا