جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
seo trends

24 ترند سئو : جدیدترین پیش‌بینی‌هایی که باید به فکر آن‌ها باشید

سئو، صنعت در حال توسعه‌ای می‌باشد. همانطور که تاریخچه و ترندهای اخیر سئو نشان می‌دهند، مواردی نظیر توسعه، رشد و بهترین شیوه‌های اجرای سئو همگی در طول زمان تغییر می‌کنند. همه‌ی وبسایت‌ها در دوره‌ای سعی کردند تا تعداد لینک‌های زیادی در وبسایت‌های دیگر ایجاد کنند. اما ممکن است که آینده مربوط به سئویی باشد که تمرکز آن در جای دیگری قرار دارد. 

بنابراین، سئو در سال 2021 دارای چه چیزهای جدیدی است؟ در این مقاله، مجموعه‌ای از ترندهای سئو را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد؛ ترندهایی که احتمالاً می‌توانند به عنوان نقاط تحولی در صنعت شناخته شوند. ما درباره‌ی علت‌ها، پیامدهای این ترندها و آن کارهایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها انجام دهید صحبت خواهیم کرد. 

تمام تلاش‌ها و فعالیت‌های شما در زمینه‌ی سئو (شامل تمام فرآیندهای کسب و کار)، باید بر هدایت سفر مشتریان به سمت قیف بازاریابی متمرکز باشند. اما این قیف چیست؟

این قیف از پنج فاز مختلف تشکیل شده است. (Sprout Social، 2020)

 • مرحله‌ی اول آگاهی است. این مرحله باعث افزایش سطح آگاهی مخاطبان هدف در وبسایت برند شما می‌شود. همچنین آگاهی باعث می‌شود تا آن‌ها تمایل بیشتری برای پذیرش تعاملات آینده داشته باشند.
 • مرحله‌ی دوم، بررسی است که باعث تثبیت تأیید اجتماعی و حامیان شما می‌شود. این کار باعث می‌شود تا زمانی که مشتریان، در حال مقایسه‌ی شما با رقبا هستند، از موقعیت بهتری بهره‌مند باشید.
 • مرحله‌ی سوم تبدیل است که در طی آن باید فرآیند خرید را برای مشتریان خود ساده کنید.
 • مرحله‌ی چهارم وفاداری می‌باشد؛ این مرحله، جایی است که شما با هدف حفظ مشتریان خود، اقدام به ایجاد برنامه‌هایی مانند تخفیف، تعاملات ایمیلی و استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌کنید.
 • در نهایت، در مرحله حمایت و طرفداری باید به منظور حمایت از قیف‌های بعدی بازاریابی، روابطی را با افراد پذیرا ایجاد نمایید و حتی برند خود را در معرض مشتریان بالقوه قرار دهید.

 

هر کاری که برای سئوی خود انجام می‌دهید، در اصل باید از چارچوبی که ذکر شد پیروی کند. از آن جایی که این قیف به عنوان یک یکی از اصول تجارت شناخته می‌شود، بعید است که به اندازه‌ی چشم‌اندازهای سئو تغییر کند. بنابراین، زمانی که هر چیزی که به سئو و کسب و کار خود مرتبط است را با توجه به این موارد بررسی کنید، می‌توانید به موفقیت دست‌یابید.

تغییر استراتژی‌های سئو

بیایید با حقیقت رو به رو شویم! گاهی اوقات ما به قدری عاشق چیزهایی می‌شویم که شاید در گذشته برای ما مفید بوده‌اند اما ممکن است که دیگر الان کارساز نباشند اما همچنان به آن‌ها وابسته می‌مانیم. در واقع این وابستگی به قدری است که ما با همان شدت و درجه‌ی اعتماد، به انجام آن‌ها ادامه می‌دهیم و آنقدر به کار خود ادامه می‌دهیم که در نهایت، زمان و منابع زیادی را خرج آن‌ها می‌کنیم؛ خرج همان مواردی که واقعا دیگر مهم نیستند. این موضوع برای سئو نیز صدق می‌کند و اگر زمان و منابع خود را صرف استراتژی‌هایی کنیم که در حال افول می‌باشند، ممکن است که ما نیز به بی‌راهه رویم.

1. فراتر از لینک بیلدینگ به روش‌های قدیمی

 منظور ما را اشتباه متوجه نشوید! هنوز هم لینک بیلدینگ، یکی از شیوه‌های بسیار ارزشمند سئو به حساب می‌آید. در واقع، این موضوع، یکی از سه فاکتور برتر رتبه‌بندی جستجو می‌باشد. با این حال، دوران طلایی آن به پایان رسیده است. امروزه، تفاوت‌های ظریف زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند تا تبدیل کردن لینک بیلدینگ به استراتژی اصلی سئوی شما، کار اشتباهی باشد. 

متخصصان سئو در سال‌های طلایی لینک بیلدینگ، تنها به اسپم کردن لینک‌های خود بر فهرست‌های تصادفی مشغول بودند و این کار آن‌ها جواب می‌داد. اما این موضوع امروزه جواب نمی‌دهد. 

طبق گفته‌ی BACKLINKO، اعتبار صفحه‌ای که به شما پیوند می‌دهد بیشترین اهمیت را دارد (Backlinko، 2020). این موضوع به این معناست که یک مقاله یا یک صفحه‌ی وب، زمانی می‌تواند رتبه‌های بهتری کسب کند که منابع معتبر بیشتری به شما پیوند دهند. بنابراین، بهتر است که به جای میزبانی از وبلاگ‌های کوچک و کم‌اعتبارتر، با چند وبسایت بزرگ و معتبر دیگر همکاری کنید که به شما پیوند می‌دهند. 

بنابراین، شما نباید وقت خود را صرف معامله و شراکت با وبسایت‌های معتبر کوچکی کنید که چیزی جز کمی‌قدرت برای شما به همراه نمی‌آورند. در اینجا، ارتباط به شدت اهمیت دارد. موضوع سایت پیوند‌دهنده باید به موضوع وبسایت شما ارتباط داشته باشد. 

بنابراین، باید به در هنگام لینک بیلدینگ، به سراغ چند وبسایت معتبر بروید. در واقع امروزه لینک بیلدینگ بر کیفیت تمرکز دارد و نه کمیت.

2. امروزه رتبه‌ی یک بودن به معنای برنده بودن نیست

همانطور که Core DNA می‌گوید (Core DNA، 2020)، امروزه داشتن رتبه‌های بالاتر، ارتباط آن چنان قدرتمندی با افزایش ترافیک وبسایت ندارد. اگر نگاهی به SERP‌ها (صفحه نتایج موتورهای جستجو) بیندازید، می‌بینید که آن‌ها با تبلیغات، جعبه‌های سؤال و اسنیپت‌ها همراه شده‌اند.

ممکن است که یک صفحه‌ی وب، رتبه‌ی اول را داشته باشد، اما زیر این موارد “دفن” شده باشد. به همین منظور Core DNA پیشنهاد می‌کند تا به جای تمرکز بر این موضوع باید بر معیار متفاوتی تمرکز کرد: نرخ کلیک (CTR).

شما می‌توانید این نرخ را از طریق آزمایش هدلاین‌های مختلف و توضیحات متا افزایش دهید. بهتر است که ترکیبات را با استفاده از کلمات حاصل از تبلیغات فیس بوک یا گوگل ادوردز تست کنید.

3. نوشتن برای مردم به جای نوشتن برای ربات‌ها

پیش از این، متخصصان سئو تمایل داشتند تا صرفا برای ربات‌های موتور جستجو بنویسند. در واقع نوشتن برای مردم در رتبه دوم قرار داشت (Core DNA، 2020). گوگل متوجه این موضوع شد و تغیراتی را اجرا کرد که باعث شدند تا امروزه نتایج جستجو، آن صفحات وبی را در اولویت قرار دهد که بر روی افراد تمرکز دارند. این موضوع برای مصرف‌کننده، بسیار ارزشمند است. با این حال، شما نیز باید به عنوان سئوکار و متخصص این زمینه از این موضوع تبعیت کنید.

هدف گوگل یا هر موتور جستجوی معتبری آن است که نتایج جستجویی به کاربران ارائه دهد که مرتبط به آنان باشد. البته شما هم باید همین کار را انجام دهید. در واقع باید محتوایی را برای رتبه‌بندی انتخاب کنید که به کاربران کمک کند و ارزش دیده شدن داشته باشد.

به همین دلیل است که سایت‌هایی که سعی می‌کنند بهتر از هرکس دیگری به سؤالات کاربران پاسخ دهند، بالاتر از سایت‌هایی قرار می‌گیرند که نمی‌توانند این کار را انجام دهند. همچنین، باید مراقب فونت‌های بد یا اندازه‌ی فونت‌ها باشید. در واقع شما باید به منظور جذب کاربران به قیف بازاریابی خود، بر تجربه‌ی آن‌ها تمرکز کنید.

علاوه بر این، گوگل درباره‌ی «زمان ماندن در صفحه» یا زمانی که کاربران در یک صفحه‌‌ی وب می‌مانند نیز حساس است. زمانی که محتوای مفیدی برای مردم می‌نویسید، تمایل آن‌ها برای ماندن در صفحه‌ی شما افزایش می‌یابد که این موضوع منجر به افزایش رتبه‌ی شما نیز می‌شود.

بنابراین باید نوشتن صرف برای موتورهای جستجو متوقف کرده و عمده‌ی تمرکز خود را بر نوشتن برای مردم قرار دهید. در واقع شما باید تعادل خوبی میان این دو گروه ایجاد کنید و رسیدن به این هدف نیز شدنی است چرا که وبسایت‌های زیادی وجود دارند که توانسته‌اند این کار را انجام دهند. صرفا برای دست‌یابی به چنین شیوه‌ی نوشتنی به آزمایش ترکیب‌ها و تلاش زیادی نیاز است.

4. محتوای طولانی برای بهبود SERP

محتوای طولانی همچنان می‌تواند به شما کمک کند. این محتواد مانند سابق می‌تواند برای وبسایت‌هایی که از آن استفاده می‌کنند منجر به ایجاد ترافیک ثابت شود. تحقیقات نشان داده‌اند که محتوای طولانی می‌تواند بیشترین ترافیک را به دست آورد به نحوی که سه برابر، بیشتر از محتوای با طول متوسط منجر به ایجاد ​​ترافیک می‌شود. جزئیات موضوعی که در محتوای طولانی ارائه می‌شود باعث می‌شود تا کاربران، زمان بیشتری را صرف مطالعه‌ی آن نمایند؛ و همه‌ی ما می‌دانیم که وقتی بازدیدکنندگان سایت زمان بیشتری را در یک صفحه می‌گذرانند، گوگل از طریق رتبه‌بندی جستجو، ترافیک بیشتری را به شما ارسال می‌کند.

5. فیچر اسنیپت‌ها یا جواب‌های ویژه‌ی گوگل، برجسته‌تر خواهند شد

6. بهبود جستجوی پیشگویانه

بسیاری از افراد، جستجوی پیشگویانه را به عملکرد پیش‌بینی‌های تکمیل خودکار گوگل ربط می‌دهند. اما این روزها، جستجوی پیشگویانه ارتباط بیشتری با Google Discover دارد؛ فیدی که هدف آن، ارائه‌ی ویدیوها و مقالات به کاربران تلفن همراه است. اگرچه که گوگل دیسکاور، سرویس نسبتا جدیدی است، اما محبوبیت آن در حال افزایش می‌باشد و تا به امروز بیش از 800 میلیون کاربر از آن استفاده می‌کنند.

این الگوریتم هنوز هم برای بازاریابان، یک راز است. با وجود عوامل متعددی که در این الگوریتم نقش دارند، این نوع جستجوی پیش‌گویانه، بیشتر به سیستم‌های تحویل اطلاعات پیچیده‌تر تبدیل شده‌است. همچنین، Google Discover می‌تواند به ابزار مؤثری برای ایجاد ترافیک بیشتر برای وبسایت تبدیل شود.

 

7. بهینه‌سازی تصویر برای ایفای نقش بیشتر در جستجو

گوگل همیشه این موضوع را به صورت واضح این موضوع را وب‌مسترها و صاحبان سایت گفته‌است که باید به‌درستی، علامت‌گذاری و بهینه‌سازی شوند. بنابراین جای تعجب نیست که تصاویر به بهبود تجربه‌ی کاربر کمک کنند. در گذشته تصاویر، اهداف زیبایی‌شناختی داشتند اما امروزه ممکن است که کاربران، در هنگام خرید یا یافتن اطلاعات، بر روی آن‌ها کلیک کنند.

این انتظار از متخصصان سئو می‌رود که برای انجام این کار، تصاویر را با بالا بردن کیفیت و ایجاد نام فایل‌های سفارشی و تگ‌های alt برای آن‌ها، بهینه‌سازی کنند. چنین روش‌هایی به عنوان شیوه‌های موفق بهینه‌سازی تصویر شناخته می‌شوند.

تمرکز بر تجربه‌ی مشتری: EAT، طراحی، تحقیق کلمات کلیدی، محتوای اصلی، اینفلوئنسرها، و قابل استفاده بودن در تلفن همراه

متخصصان حرفه‌ای کسب و کار به خوبی می‌دانند که موفقیت کسب و کار، بر پایه‌ی ارتباط سالم میان فروشندگان و خریداران به وجود می‌آید. به همین دلیل چارچوب قیف بازاریابی مدل بسیار خوبی است که این امکان را به ما می‌دهد تا نحوه‌ی جذب مشتریان را برای تبدیل شدن به مبشّر برند (brand evangelists) تجسم کنیم.

 

این موضوع برای هر فرآیند تجاری از جمله سئو صدق می‌کند و شامل تمام جنبه‌های محتوا، طراحی و برخی از جنبه‌های فنی می‌باشد که در بخش‌های دیگر مورد بحث قرار خواهند گرفت.

با این حال ما در این بخش، بر تغییر بزرگی به سوی تجربه مشتری تمرکز خواهیم کرد.

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شد، تجربه‌ی مشتری بر رتبه جستجوی شما تأثیر می‌گذارد. زمان ماندن را افزایش می‌دهد و به الگوریتم گوگل می‌گوید که کاربران، محتوای شما را مرتبط و مفید می‌دانند. بنابراین الگوریتم، به منظور کمک کردن به کاربران و پیشنهاد دادن شما به آن‌ها، رتبه‌ی شما را بهبود می‌بخشد.

بنابراین، تجربه‌ی مشتری یا کاربر شما باید به گونه‌ای تنظیم شود که نه تنها باعث افزایش رتبه‌ی شما شود بلکه به مشتریان نیز کمک کند تا بتوانند اقدامات مورد نظر شما را انجام دهند. با این حال، ارتباط میان شما و آن‌ها تنها زمانی می‌تواند شکوفا شود که اقدامات مورد نظر شما با نتایج مورد نظرشان همسو باشند.

انجام این کار کمی‌پیچیده است و برای دست‌یابی به این هدف باید ترکیب خوبی از موارد مورد نیاز داشته باشید. در ادامه، این موارد به شیوه‌ی دقیق‌تری و بهتری بررسی خواهیم کرد.

بهترین نرم افزارهای سئو

ابزار MOZ Local، تولید کننده کلمات کلیدی SEO و همچنین تحقیق کلمات کلیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین این ابزار، لینک‌های شما را تجزیه و تحلیل می‌کند تا از کیفیت بالای آن‌ها اطمینان حاصل نماید. 

ابزار SEMrush، یک پلتفرم جامع برای مدیریت بازاریابی دیجیتال است. این ابزار، امکاناتی به شما می‌دهد تا از این موضوع که برند شما در صدر نتایج موتورهای جستجو قرار می‌گیرد اطمینان حاصل کنید.

ابزار Serpstat به کسب و کارها کمک می‌کند تا در رتبه‌بندی موتورهای جستجو پیشرفت کنند. علاوه بر این، اطلاعاتی درباره‌ی هزینه‌هایی که کسب و کار باید برای تبلیغات و ترویج انجام دهد نیز ارائه می‌کند. 

ابزار Moz Pro وبسایت شما را از نظر اشتباهات، بررسی می‌کند و در بهبود محتوای سایت، به شما کمک می‌کند. همچنین این ابزار از طریق اولویت‌بندی خودکار مهم‌ترین مسائل، باعث می‌شود تا بتوانید سریع‌تر به آن‌ها رسیدگی کنید. 

ابزار Ahrefs پلتفرمی‌است که بیشترین شاخص بک لینک را دارد. با این کار می‌توانید از یکپارچگی URL‌هایی که در وبسایت خود به آن‌ها پیوند می‌دهید، اطمینان حاصل کنید.

8. قواعد EAT

همانطور که گفته شد، امروزه محتوا نقش مهمی‌در سئو دارد. موتورهای جستجو، آن چه را که فکر می‌کنند محتوای خوب و مفید است را با کاربرانی که آن‌ها را جستجو می‌کنند مطابقت می‌دهند. بنابراین، داشتن استراتژی خوب برای محتوا، بسیار ضروری است.

 

در واقع محتوا، ستون فقرات کل عملیات شماست. این نکته را به یاد داشته باشید که محتوا، اساساً بلیط شما برای گوگل (و سایر موتورهای جستجو) می‌باشد تا بتواند شما را به کاربران خود مرتبط سازد.

 

بنابراین در ابتدا باید استراتژی خوبی برای محتوا ایجاد کنید که محتوای شما را با هدف کاربر از جستجو مطابقت دهد.

 

برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که بازاریابان از  دستورالعمل‌های رتبه‌بندی EAT پیروی کنند (تفاوت‌های ظریفی نیز وجود دارند که باید مورد بحث قرار گیرند).

 

به طور کلی هدف استراتژی محتوای شما باید ایجاد بهترین ارزش برای کاربران باشد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که وبسایت‌ها، تخصص (Expertise)، قابل اعتماد بودن (Authority) و اعتبار (Trustworthiness) مناسبی داشته باشند. علاوه بر این، باید از انواع مختلف رسانه‌ها مانند ویدئو، صدا و سایر رسانه‌ها برای حفظ تعامل بالا استفاده کرد.

با این حال، این چارچوب اینگونه است که اگر فرضا از نوع سایت «خارجی» هستید و تازه شروع به تولید محتوا درباره‌ی نظریه میدان کرده‌اید، نباید انتظار داشته باشید که رتبه بالایی کسب نمایید.

زمانی که در محدوده تخصص خود قرار بگیرید، شانس بیشتری برای رتبه‌بندی خوب خواهید داشت. اگر محتوا را به خوبی، با تخصص، قابل اعتماد بودن و اعتبار ایجاد کنید، سئوی شما نیز پیشرفت خواهد کرد. اما این موارد در اصل چه چیزهایی هستند؟ این به چیزی مربوط می‌شود که کارشناسان آن را راهنمای SQR می‌نامند.

راهنمای رتبه‌بندی کیفیتی جستجو (SQR)

 

گوگل با بیش از 10000 ارزیابی‌کننده و رتبه‌دهنده‌ی کیفیت جستجو در سراسر جهان قرارداد دارد. به این «رتبه‌دهنده‌ها» دستور داده شده است که جستجوها را انجام دهند و کیفیت صفحاتی که در نتایج برتر ظاهر می‌شوند را ارزیابی نمایند. هر ساله راهنماها با آخرین دستورالعمل‌هایی که به صورت عمومی‌منتشر شده‌اند، ارسال می‌شوند.

راهنمای SQR، نکاتی درباره‌ی رتبه‌بندی سایت‌ها از طریق چارچوب EAT دارد. همچنین پیشنهاد می‌کند که آن‌هایی که دارای مفیدترین محتوا هستند، رتبه‌ی بالاتری کسب کنند. همچنین آن سایت‌هایی که به کاربران کمک نمی‌کنند یا صفحه‌هایی که به طور بالقوه اقدام به نفرت‌پراکنی می‌کنند، باعث آسیب می‌شوند یا اطلاعات نادرست یا فریب‌کارآن‌های را به کاربران می‌دهند، باید کمترین رتبه را دریافت نمایند.

رتبه‌دهندگان برای تشخیص محتوای مفید باید EAT را در نظر بگیرند:

تخصص تولدکننده‌ی محتوای اصلی؛

اعتبار خالق محتوای اصلی، خود محتوای اصلی و وبسایت؛

قابل اعتماد بودن سازنده‌ی محتوای اصلی، خود محتوای اصلی و وبسایت.

این موضوع برای سایت‌های پزشکی، سایت‌هایی که موضوعات علمی‌را بررسی می‌کنند و یا مشاوره‌های مالی ارائه می‌دهند، سایت‌های سرگرمی‌مانند عکاسی یا گیتار و هر چیز دیگری، صدق می‌کند. بنابراین، نیاز است تا وبسایت خود را از این دید بررسی کنید. علاوه بر این، از آنجایی که این موارد، راهنماهایی برای رتبه‌دهنده‌ها هستند، لزوما منعکس‌کننده‌ی خروجی واقعی الگوریتم رتبه‌بندی نمی‌باشند.

البته این سیستم نیز مانند بسیاری از سیستم‌های دیگر دارای مشکلاتی مانند وجود سایت‌های کم و بیش معتبر در رتبه‌بندی است. به همین دلیل باید مراقب تغییرات باشیم و هر ازگاهی KPI خود را بررسی کنیم. تخصص خود را دز این زمینه افزایش دهید و/یا کارشناسان قانونی را استخدام کنید تا بتوانند در زمینه‌ی محتوا، به شما کمک کنند.

9. تحقیق کلمات کلیدی

امروزه تحقیق کلمات کلیدی مانند سابق نیست چرا که گوگل، موارد جدیدی مانند خرید، بسته‌های محلی، و فیچر اسنیپت و غیره در صفحات نتایج گنجانده است. این موارد، منجر به کاهش CTR سایت‌هایی می‌شود که رتبه‌های بالایی در SERP دارند چرا که هر دو کلیک توجه کاربر به این نتایج منحرف می‌شود.

توسعه‌ی صورت‌گرفته منجر به این موضوع شد تا بازاریابان، تمرکز خود را از موقعیت‌های جستجوی برتر بردارند و به مفهوم جدیدی در بهینه‌سازی کلمات کلیدی روی آورند: بازاریابی SERP. هدف از این شیوه‌ی بهینه سازی کلمات کلیدی آن است که محتوا به شیوه‌ای تولید و بهینه‌سازی شود که در عناصر جستجوی مختلف، مانند استوری‌های برتر، فیلم‌ها، “مردم نیز می‌پرسند” و تصاویر نشان داده شود.

برای ادامه‌ی فعالیت در محیط جدید جستجوی گوگل نیاز است تا اهداف سایت خود را با فرصت‌های کلمات کلیدی که SERP‌ها ارائه می‌دهند هماهنگ کنید (مؤسسه بازاریابی محتوا، 2020). صفحه خود را با توجه به نیازهای عنصر بهینه‌سازی کنید. از محتوای بصری برای بخش‌هایی استفاده کنید که تصاویر را برجسته می‌کنند یا اگر صفحه‌ی شما در نتایج ویدیو ظاهر می‌شود، ویدیوهای خوبی ارائه دهد. در نهایت، متخصصان سئو باید محتوا را با توجه به کلمات کلیدی خاص، بهینه سازی کنند چرا که گوگل دیگر به رشته کلمات کلیدی متکی نیست و با در نظر گرفتن هدف جستجوی کاربر، نتایج مرتبط را ارائه می‌دهد.

10. محتوای اصلی

محتوای اصلی یک ترند نیست بلکه یک الزام در سئو به حساب می‌آید. با این حال، چشم انداز محتوا دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته‌است؛ تغییراتی که صنعت به سرعت با آن‌ها سازگار می‌شود. در وهله‌ی اول، استفاده از تصاویر تعاملی بر وبسایت‌ها تسلط خواهند یافت. این پیشرفت، ناشی از محبوبیت رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های پخش ویدئو است. ترند دیگر، وجود فشار برای مطالعه و دیدن محتوای هدفمندتر است. انتظار می‌رود آنچه در سال 2019 آغاز شد، امروز نیز ادامه یابد.

روند تولید محتوای با کیفیت بالا، هم توسط سازندگان و هم توسط بازاریابان به رسمیت شناخته شده است. در واقع، 90 درصد از بازاریابان محتوای موفق، نیازهای مخاطبان خود را بر الزامات تبلیغاتی ترجیح می‌دهند. همچنین، تولید محتوا از سال 2018 تا 2019 بیشترین بخش هزینه‌های بازاریابی محتوا را به خود اختصاص داد.

11. اینفلوئنسر

اینفلوئنسر مارکتینگ همچنان یکی از روش‌های مهم بازاریابی به حساب می‌آید. این شیوه‌ی بازاریابی جدید، راه خود را به سوی سئو باز کرده‌است. مدیران و بازاریابان ادعا می‌کنند که این تکنیک، بسیار ارزان‌تر از بازاریابی سنتی است و زمان لازم برای دستیابی به مخاطبان را به طور مؤثری کاهش می‌دهد. دلیل این موضوع آن است که اینفلوئنسرها از قبل، فالوورهای خود را دارند و کسب و کارها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

همچنین، بسیاری از اینفلوئنسرها در ایجاد محتوای اصلی، تأثیر به سزایی دارند و می‌توانند همکاران خوبی باشند. با این حال، کسب و کارها باید به حوزه‌ی فعالیت خود توجه کنند. آیا آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی موفق هستند؟ آیا آن‌ها سایت خود را دارند؟ اگر چنین است، آیا آن‌ها در جایگاه خود، به عنوان یک مرجع، شناخته می‌شوند؟ توجه به این موارد می‌تواند این موضوع را تضمین نماید که اینفلوئنسر مد نظر شما می‌تواند به فعالیت‌های سئوی شما کمک کند.

12. طراحی همچنان اهمیت خواهد داشت

 بهینه‌سازی داخلی (On-page)، اصطلاح گسترده‌ای است که هم جنبه‌های مرتبط با طراحی Front-end و هم جنبه‌های فنی Back-end را در بر می‌گیرد. در این بخش، ابتدا بر جنبه‌های Front-end تمرکز می‌کنیم و بعداً به دومی‌خواهیم پرداخت. 

امروزه طراحی، نقش مهمی‌در تجربه‌ی کاربران ایفا می‌کند. در واقع، این همان چیزی است که کاربران، خودشان تجربه می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند معماری زیبای بک‌اند سایت را ببینند. آن‌ها فقط با رابط کاربری ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین، آن‌ها با استفاده از تجربه‌ی سایتی که برای آن‌ها طراحی نموده‌اید، با شما ارتباط برقرار می‌کنند. 

قبلا درباره‌ی این موضوع صحبت کردیم که باید محتوای مرتبط و مفیدی داشته باشید. با این حال، طراحی سایت همان چیزی است که این محتوا را در بر می‌گیرد. واقعا هیچ پاسخ واحدی برای نحوه‌ی ایجاد سایتی که دارای طراحی خوبی باشد وجود ندارد اما ابزارهایی وجود دارند که انجام این کار را آسان‌تر می‌کنند. 

یک پلتفرم خوب سازنده‌ی وبسایت باید دارای قالب‌های زیبایی باشد که بتوانید آن‌ها را سفارشی کنید. 

همچنین، بهترین پلفترم‌ها، ابزارهایی هستند که برای مرورگرها و سیستم عامل‌های مختلف بهینه‌سازی شده باشند. یکی از پلتفرم‌هایی که به شدت توصیه می‌شود Wix.com است. این پلتفرم، کاملاً مبتنی بر ابر است و استفاده از آن نیز آسان می‌باشد. این ابزار برای افرادی که با کدنویسی آشنایی ندارند، ابزار فوق‌العاده‌ای است. همچنین این ابزار به ویژه برای مبتدیان، قیمت بسیار مناسبی دارد. 

با چنین ابزارهایی می‌توانید طرحی ایجاد کنید که برای تجربه مشتری، مفید واقع شوند. داشبوردها برای تعاملات تلفن همراه، هم بصری و هم بهینه خواهند بود. منوها نیز منظم و ساده خواهند بود. 

علاوه بر این، با استفاده از چنین ابزارهایی، طراحی دکمه‌های تبدیل مانند «افزودن به سبد خرید»، «اشتراک» و «پرداخت» آسان است. اگر در طراحی خود موفق باشید، می‌توانید با درگیر کردن کاربران خود از طریق یک وبسایت زیبا، زمان ماندن آن‌ها در صفحه را افزایش دهید. 

بنابراین می‌توانید از این راه، سئوی خود را بهبود بخشید. اگر محتوای مرتبط و مفیدی داشته باشید، ترکیب موفقی برای چشم سئوی امروزی خواهید داشت.

13. توجه به تلفن همراه

از اول ژوئیه سال جاری، تمامی‌سایت‌های جدید، در معرض First Mobile Indexing قرار گرفته‌اند. این کار به منظور ارائه‌ی شرایط بهتر به کاربران تلفن همراه گوگل برای جستجوی بهتر در وب است. اولین بار در سال 2016 اعلام شد که قرار است این طرح اجرا شود.

همچنین، در دسامبر 2017، گوگل این مورد را بر یک گروه آزمایشی از سایت‌های ناشناس اجرا کرد. احتمالا طرح انجام این کار در سال 2015 مطرح شده باشد؛ زمانی که اکثر جستجوهای گوگل از طریق دستگاه‌های تلفن همراه انجام می‌شد. بنابراین، این حرکت منطقی بود چرا که اکثر مردم از طریق تلفن خود به موتور جستجو دسترسی دارند.

 • 90 درصد مردم دریافت پیامک از شرکت‌ها را به تماس‌ها ترجیح می‌دهند.
 • 87 درصد از کاربران اینترنت از تلفن همراه استفاده می‌کنند.
 • 43 درصد از تحقیقات محصول از طریق تلفن همراه انجام می‌شوند.
 • 40 درصد از کل تراکنش‌ها بر روی تلفن‌های همراه انجام می‌شوند.

همانطور که در آمارهای فوق می‌بینید، مردم تمایل دارند تا با استفاده از تلفن خود به وبسایت‌های دیگر نیز دسترسی داشته باشند. به همین دلیل است که از ژوئیه سال 2018، محتوایی که سرعت لود پایینی داشته باشد بر رتبه‌بندی سئو ضربه وارد می‌کند. امروزه برای هر سایتی، Mobile Indexing انجام می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید که در آینده با مشتریان بیشتری ارتباط برقرار کنید، بهتر است سایت خود را برای موبایل آماده کنید.

ظهور موتورهای جستجوی غیر از گوگل

از ابتدای این مقاله، ما بیشتر درباره‌ی گوگل بحث کردیم چرا که امروزه گوگل، محبوب‌ترین موتور جستجوی است و هنوز هم قدرت بسیار زیادی در این زمینه دارد دارد.

با این حال، گوگل تنها موتور جستجوی موجود نیست. منظور ما آن نیست که باید بخش عمده‌ی زمان و منابع صرف سئوی Bing، DuckDuckGo و Yahoo کنید. چیزی که کارشناسان می‌گویند آن است که مردم تمایل دارند برای یافتن محتوای مفید، در سایت‌های دیگری مانند آمازون، یوتیوب و فیس بوک، جستجو کنند.

بنابراین سئوی شما دیگر نباید بیش از حد، گوگل‌محور باشد. البته، گوگل باید نقش مهمی‌را برای شما ایفا کند، اما باید توجه خود را به گزینه‌های گسترده‌تر و حتی هدفمندتر نیز معطوف کنید.

اگر در حال اجرای یک عملیات بین المللی هستید، نمی‌توانید سایت‌هایی به بزرگی آمازون و فیس بوک را نادیده بگیرید. این موضوع در زمانی که در حال اجرای یک عملیات محلی یا منطقه‌ای هستید، شدیدتر است.

اگر جرء گروه اول هستید، احتمالا می‌خواهید که این «موتورهای جستجوی ثانویه» به وبسایت شما ارجاع دهند به نحوی که ترافیک بیشتر و شانس بیشتری برای تبدیل داشته باشید.

اگر جزء گروه دوم هستید، احتمالا می‌خواهید که میزان آسیب‌های بین‌المللی سئو را در رتبه‌بندی جستجوی گوگل کاهش داده و مستقیماً به سراغ مشتریان بالقوه‌ی محلی خود روید.

این موضوع را به یاد داشته باشی که وسواس شماره یک شدن، می‌تواند بسیار ناسالم باشد. همه‌ی ما باید به قیف‌های بازاریابی خود مراجعه نموده و آن کاری را که باید، انجام دهیم.

14. تقویت ویدیو از طریق سئو

یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ جهان است و دلیل خوبی هم برای این میزان از محبوبیت دارد (Search Engine Journal, 2018). ما در این پلتفرم می‌توانیم ویدیوها را تماشا کنیم، با سایر کاربران و حتی با خود سازندگان تعامل داشته باشیم.

از سال 2017 تاکنون، یوتیوب 1.5 میلیارد بازدید در ماه داشته است. این آمار فقط شامل کاربرانی می‌شود که با حساب‌های Google خود وارد این پلتفرم شده‌اند. بنابراین تعداد بازدیدکنندگان آن بسیار زیاد است.

بازاریابی ویدئویی رویکرد بسیار محبوبی برای شرکت‌ها به شمار می‌آید. این شیوه به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند آمارهای بهتری برای KPI‌های اصلی خود مانند جلسات، بازدیدها و تعامل به دست آورند. تا نوامبر 2018، 56 درصد از کسب و کارها دارای وبینار بوده‌اند، 52 درصد نمونه‌های نمایشی محصول را ارائه می‌کردند و 47 درصد نیز، ویدیوهای محصولات خود را ایجاد می‌نمودند.

اگر هنوز شروع به تولید محتوای ویدیویی نکرده‌اید باید از همین حالا شروع کنید. همچنین، دیده شدن در یوتیوب، کاری است که سئو به خوبی می‌تواند از پس آن برآید. همچنین این موضوع برای فیسبوک و اینستاگرام نیز صدق می‌کند.

در این رویکرد نیز باید از اصل سئوی «عادی» پیروی کرد؛ اصلی که می‌گوید بهترین کار، مستلزم ایجاد تعادل میان محتوای خوب و جنبه‌های فنی است. بنابراین، بازاریابان و متخصصان سئو نیز باید همین رویکرد را درباره‌ی بازاریابی ویدیویی و سایر انواع محتوای دیگر، دنبال کنند.

رسیدن به این هدف، از طریق ابزارهای ساخته‌شده برای رسانه‌های اجتماعی، مسیر صعود شما را آسان‌تر می‌کند. توصیه می‌کنیم از پلت‌فرم‌های اختصاصی CRM اجتماعی استفاده کنید. یکی از این ابزارها،HubSpot CRM می‌باشد که توسط اکثر کارشناسان توصیه می‌شود.

برای آشنایی و درک بهتر ویژگی‌های HubSpot CRM می‌توانید به صورت رایگان، برای مدت زمان محدودی از آن استفاده کنید.

15. از سئو در آمازون، به عنوان راهنمای مشتریان استفاده کنید

چیزی نزدیک به 66٪ از خریداران، زمانی که قصد جستجو کردن درباره‌ی محصولات جدید را دارند، کار خود را از آمازون شروع می‌کنند (Sellics، 2020). بنابراین، اگر محصولی را به صورت آنلاین یا برای تحویل می‌فروشید، آمازون، پلتفرمی است که باید شدیدا به آن توجه کنید. همانطور کهSellics  می‌گوید: اگر رتبه‌بندی شما را در صفحه سوم نتایج نشان داده می‌شود، بعید است که فروشی داشته باشید.

 

بنابراین، اگر می‌خواهید اقلام و محصولات بیشتری را به فروش برسانید و بتوانید مشتریان بالقوه جدید را تبدیل نمایید، بهتر است در دو صفحه‌ی ابتدایی قرار بگیرید.

با این وجود و برخلاف کاربران گوگل، تنها هدف مشتریان آمازون از ورود به این سایت ،خرید است. از طرف دیگر، ممکن است که کاربران گوگل فقط به دنبال مشخصات محصول باشند یا بخواهند که صرفا اطلاعاتی درباره‌ی آن محصول کسب کنند و قصد خرید کردن نداشته باشند. بنابراین، الگوریتم جدید آمازون سعی می‌کند آنچه را که «احتمال خرید» نامیده می‌شود را تعیین کند.

آمازون، رتبه‌بندی را از طریق نرخ کلیک (CTR) نرخ تبدیل (CR) صفحه‌ی محصول و فروش تعیین می‌کند. این موارد، از مهمترین KPIها (Sellics، 2020) برای Sellics هستند. اما چگونه می‌توان آن‌ها را افزایش داد؟

انجام این کار، شامل فرآیند سه مرحله‌ای است.

در ابتدا باید محتوا (مانند تصاویر واقعا زیبای محصول و متن موجود در صفحه) را بهینه‌سازی کنید.

سپس باید با افزودن تمام عبارات جستجوی مرتبط به محصول، کلمات کلیدی را برای لیست‌های مختلف بهینه‌سازی کنید.

در انتها باید از طریق مدیریت ریویوها و اجرای کمپین‌های موفق PPC، صفحات خود را به طور فعالی حفظ کنید.

این کار در اصل شبیه نتایج «جستجوی پولی» گوگل است؛ موضوعی پیچیده که در این جا قصد نداریم به آن بپردازیم. اولین قدم آن است که واقعاً شروع به یادگیری بیشتر در مورد نحوه عملکرد آمازون نمایید.

در زیر می‌توانید چند نکته درباره‌ی سئوی آمازون که توسط مارک شنکر در WordStream  منتشر شده‌است را ملاحظه کنید:

نکاتی برای سئوی آمازون

مرتبط‌ترین کلمات کلیدی را در عنوان محصول خود قرار دهید

کلمات کلیدی اصلی محصول را در نام فروشنده قرار دهید

کلمات کلیدی مهم را در توضیحات محصول و نکات مهم درج کنید

قیمت خود را رقابتی نگه دارید

از تصاویر باکیفیتی برای محصولات خود استفاده کنید

سئو فنی، ماشین لرنینگ و وب اپلیکیشن پیش رونده

 

ممکن است که گرایش‌ها و تکنیک‌های سئو تغییر کنند، اما سئو فنی موضوعی است که همواره باعث ایجاد دردسر می‌شود. سئوی فنی فقط به تنظیمات پشتیبانی نمی‌پردازد بلکه به تجربه‌ی مصرف کننده نیز مربوط می‌شود.

در واقع هیچگس نمی‌خواهد که مخاطبانش وارد صفحات وب بدی شوند. با این حال، سئوی فنی عمدتاً به دنبال آن است که خزنده‌های گوگل و سایر موتورهای جستجو بتوانند به بهترین شکل ممکن در وبسایت شما بخزند.

 

این موضوع به معنای آن است که شما می‌توایند به خوبی توسط موتورهای جستجو، قابل مشاهده و پردازش شوید به طوری که بازدیدها، کاربران جدید و سایر KPIها را در سایت خود دریافت نمایید. همانطور که می‌دانید Google Search Console  بهترین ابزار برای انجام این کار است.

این ابزار به Google کمک می‌کند تا بفهمد که شما وجود دارید و برای خدمت به مخاطبان، در دسترس هستید.

16- تکالیف سئوی خود را انجام دهید

منظور ما از تکالیف سئو، انجام چند کار مختلف است. در ابتدا این بدان معنی است که سایت شما باید به راحتی و سریع لود شود. در واقع وبسایت شما باید زودتر از سه ثانیه بارگیری شود زیرا زمانی که صفحه‌ی وب شما بسیار آهسته بارگذاری شود، اکثر کاربران از آن خارج می‌شوند (YouTube, 2019).  بنابراین، باید مراقب فایل‌هایی باشید (مانند تصاویر) که می‌توانند سایت شما را به یک فضای آرام و کند تبدیل کنند.

به همین دلیل است که باید همه چیز را پیش از آن که در وبسایت بگذارید، تست کرده و پیش‌نمایش از آن را مشاهده کنید. در واقع هیچ کس نمی‌خواهد که زمان بارگذاری سایتش آنقدر طولانی شود که کاربران، بر گزینه‌ی «بازگشت» کلیک کنند و وارد صفحات وب رقبا شوند.

این کار باعث می‌شود تا نرخ تبدیل شما کاهش یابد. همچنین، شما باید همه چیز را (از بک لینک گرفته تا فونت) مدیریت کنید.

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، هیچ دستور‌العملی برای مشتری‌پسند کردن وبسایت وجود ندارد. و به همین منوال نیز، هیچ دستور العمل واحدی برای رتبه‌بندی وجود ندارد.

با این حال، روش‌هایی وجود دارند که می‌توانند به ارتقای رتبه شما کمک کنند. برخی از آن‌ها مانند آزمایش‌های علمی معتبر، کاملاً قابل تکرار و انجام هستند.

البته، ما نمی‌توانیم همه چیز را در اینجا مورد بحث قرار دهیم زیرا که این مقاله، یک مقاله‌ی آموزشی نیست. با این حال، می‌توانید برای کسب راهنمایی‌های بیشتر از متخصصان این زمینه، کمک بگیرید

17. کار خود را با ماشین لرنینگ آسان کنید

در حیطه‌ی سئو، گوگل از ماشین لرنینگ برای مقابله با هرزنامه‌ها و همچنین رساندن کاربران به محتوای مفید و باکیفیت استفاده می‌کند. پیش از این نیز، موتور جستجو ماشین لرنینگ را در Gmail و با نرخ موفقیت 99.9 درصد اجرا کرده است (Search Engine Journal, 2018).  اما شما نیز می‌توانید از قدرت این ابزار نسبتا جدید استفاده کنید.

 

قدرت ماشین لرنینگ در استقلال نسبی آن است. استقلالی که این اجازه را به شما می‌دهد تا ققط با وارد کردن قوانین و دستورالعمل‌ها در کامپیوتر، به اهداف خود دست یابند.

 

موفقیت آن‌ها در قوانینی است که شما ایجاد کرده‌اید. همچنین، از آنجایی که سطح تعامل شما عمدتاً حول این قوانین متمرکز است، باید اطلاعاتی درباره‌ی این اصول، کسب کنید.

 

این موضوع به معنای آن است که شما می‌توانید در سطح کلیات کار کنید و سیاست‌های اقدام خاص را بر اساس داده‌هایی که از یک ماشین دریافت می‌کنید و با استفاده از اصول آزمایش‌شده اعمال نمایید. در واقع شما باید به ماشین آموزش دهید و سپس کار تحلیلی را به آن، بسپارید.

 

در واقع شما باید به منظور اطلاع از نحوه‌ی بهینه‌سازی سئوی خود، استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی به دست آورد بدون آن که خودتان مستقیماً وارد انتهای داده‌ها شوید؛ انجام این کار از طریق ماشین لرنینگ، امکان‌پذیر است.

 

بر اساس داده‌های آماری، ماشین لرنینگ، یک ترند قدرتمند و مهم به حساب می‌آید.

هر سال ابزارهای هوش تجاری، محبوب‌تر از سابق می‌شوند. و کسب و کارهای بیشتری اقدام به تقویت اطلاعات سنتی مبتنی بر انسان نمایند. در واقع زمانی که تجزیه و تحلیل‌ها بر اساس داده‌ها باشند، تصمیمات بهتری را می‌توان اخذ کرد.

همچنین زیر سؤال بردن اعتبار این داده‌ها سخت می‌باشد. بنابراین، همانطور که کسب و کار شما پیشرفت می‌کند، بهتر است مراقب ماشین لرنینگ و نحوه‌ی به کارگیری آن توسط کارشناسان و رقبا در سئو باشید.

seo trends

18. از وب اپلیکیشن‌های پیش رونده استفاده کنید

همهمه‌ی خاصی پیرامون وب اپلیکیشن‌های پیش رونده (PWA) به وجود آمده‌است. با این حال، به نظر می‌رسد که کارشناسان و متخصصان درباره‌ی این موضوع که PWAها چه هستند و چگونه می‌توان از آن‌ها برای سئوی بهتر استفاده کرد هنوز کمی ابهام دارند. هر چند که خود وب اپلیکیشن‌های پیش رونده چیز واضحی هستند.

در واقع PWA‌ها باعث افزایش تعامل کاربر و زمان ماندن در صفحه می‌شوند. بنابراین نه تنها بر رتبه‌بندی قدیمی‌شما تأثیر می‌گذارند، بلکه به نظر می‌رسد که می‌توانند کاربران را راحت‌تر به سمت قیف بازاریابی سوق دهند.

به طور خلاصه، PWA‌ها صفحات وب مبتنی بر مرورگر اپ‌مانند هستند که این تجربه را به کاربران می‌دهند تا از یک برنامه‌ی مستقل استفاده. کنند همچنین برخی از کارشناسان می‌گویند که می‌توان آن‌ها را نیز نصب کرد. با این حال، همانطور که گفته شد، آن‌ها را باید مانند یک برنامه حتی در مرورگرها اجرا کرد. برخی از PWA‌ها عبارتند از Housing.com، Starbucks، Airbnb، Yummly و Twitter. توسعه‌دهندگان گوگل، آن‌ها را به عنوان تجربه‌های کاربر تعریف می‌کنند که عبارتند از:

قابل اعتماد بودن – فورا بارگیری می‌شود و حتی در شرایطی که شبکه ضعیف باشد نیز سرعتش را کاهش نمی‌دهد

سریع بودن – پاسخ سریع به تعاملات کاربر با انیمیشن‌های روان

جذاب بودن –  تجربه‌ای همه‌جانبه دارد و مانند یک برنامه طبیعیِ بر روی دستگاه، می‌باشد

همچنین، مهمتر از همه، این PWAها، ارزش قرار گرفتن در صفحه‌ی اصلی کاربر را دارند. هنگامی‌که معیارهای فنی برآورده می‌شوند، مرورگر از شما می‌خواهد که آن‌ها را به صفحه اصلی خود اضافه کنید.

سه شرط لازم برای PWA بودن عبارتند از: (1) باید تحت HTTPS اجرا شود، (2) باید دارای مانیفست  وب اپلیکیشن باشد، و (3) باید یک سرویس ورکر را پیاده‌سازی کند.

ما در این مقاله قصد نداریم که به همه‌ی این موارد بپردازیم، اما می‌توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با متخصصان و کارشناسان، ارتباط برقرار کنید.

19. اهمیت بیشتری به کلمات کلیدی‌ای خواهد شد که از نظر معنایی، مرتبط‌تر باشند

کلمات کلیدی مرتبط معنایی یا “کلمات کلیدی معنایی” به گوگل کمک می‌کند تا بتواند بهترین نتایج را برای یک کوئری ارائه دهد. کلمات کلیدی مرتبط معنایی که در اصل برای پرداختن به هدف جستجوی کاربر طراحی شده بودند، به موتورهای جستجو اجازه می‌دهند تا بتوانند رتبه‌بندی مناسب برای یک نتیجه جستجو را تعیین کنند.

وبسایت‌ها باید از کلمات کلیدی مرتبط معنایی برای پشتیبانی از کلمات کلیدی اصلی خود استفاده کنند. به زبان ساده‌تر، «کلمات کلیدی مرتبط» و «کلمات کلیدی مرتبط ثانویه» برای اطمینان از بهینه‌ترین نتایج جستجو، مورد استفاده قرار می‌گیرند. (Barqar، 2020)

 

20. داده‌های ساختاریافته به منظور غنی‌تر کردن نتایج برای کاربران در SERP

داده‌های ساختاریافته به گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا بهتر بفهمند که یک صفحه‌ی وب چیست. این داده‌ها، نه تنها اطلاعاتی در مورد یک صفحه ارائه می‌دهند، بلکه محتوای آن را نیز طبقه‌بندی می‌کنند. همچنین داده‌های ساختاریافته، ویژگی‌های مخصوص نتایج جستجو را نیز فعال می‌کنند. این کار به صفحات این اجازه را می‌دهد تا در نتایج جستجوی گرافیکی ظاهر شوند. (Google، n.d)

اما مزیت استفاده از داده‌های ساختاریافته در ساختن صفحات وب چیست؟ داده‌های ساختاریافته به ارائه نتایج جستجوی غنی‌تر از صفحات یا سایت‌ها کمک می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در SERP‌ها ظاهر شوند. این مفهوم به معنای توجه بیشتر کاربر و در نتیجه CTR‌های بیشتر است. همچنین داده‌های ساختاریافته به اعتبار دامنه‌ی سایت در یک جایگاه کمک می‌کند و در عین حال تأثیری ماندگار بر مخاطبان می‌گذارد.

 

21. هسته‌های حیاتی گوگل (Core Web Vitals)

همانطور که Moz می‌گوید، core web vitals عامل جدید رتبه‌بندی است. این تغییر در الگوریتم گوگل، به منظور تشویق وبسایت‌ها به بهبود تجربه کاربری طراحی شده است. این هسته‌ها شامل عواملی مانند سرعت صفحه، تعامل و ثبات هستند. این عوامل، قابلیت استفاده بر روی تمام نتایج جستجوی معمولی، چه روی دسکتاپ و چه روی تلفن همراه را دارند و بر آن‌ها تأثیر می‌گذارند (Moz، 2020).

درباره‌ی این سؤال که core web vitals چگونه بر رتبه‌بندی گوگل تأثیر می‌گذارد، رتبه‌بندی Top Stories بیشترین تأثیر را خواهد داشت. در واقع این هسته‌ها، معیارهای جدیدی برای نمایش صفحات وب در فروشگاه‌های برتر خواهند بود، و جایگزین AMP می‌شوند و این توسعه موظف است تا بر تعداد زیادی از نتایج رتبه‌بندی تأثیر بگذارد.

تغییرات کوچک در الگوریتم گوگل برای برخی از کسب و کارها، موضوع نگران‌کننده‌ای نیست، مخصوصا اگر در محیط رقابتی قرار نداشته باشند و رقابت خاصی نیز نداشته باشند. اما برای کسانی که مشغول رقابت کردن هستند ، انجام این تغییر می‌تواند ترافیک بیشتری را برای آن‌ها به همراه داشته باشد، زیرا گوگل متوجه شده که صفحاتی که core web vitals را برآورده می‌کنند می‌توانند نرخ رها کردن سایت را تا 24% کاهش دهند.

شیوع ویروس کرونا باعث شده‌است تا گوگل انتشار این الگوریتم جدید را به تعویق بیندازد و حتی تغییرات آتی را زودتر از موعد اعلام کند. این موضوع، خبر خوبی برای متخصصان سئو است چرا که به آن‌ها زمان می‌دهد تا برای این تغییر آماده شوند

 

22. BERT گوگل

الگوریتم برت یا (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) که به اختصار BERT گفته می‌شود، اساسا به مکالمه‌ای‌تر کردن کوئری‌های جستجو کمک می‌کند. این موضوع به هیچ وجه چیز جدیدی نیست، اما BERT به دنبال بهبود کاری است که از به‌روزرسانی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگول در سال 2013 آغاز شده است. آنچه BERT را متمایز می‌کند آن است که الگوهایی را تشخیص می‌دهد که به رایانه‌ها کمک می‌کنند تا ارتباطات انسانی را بهتر درک کنند و به Google کمک می‌کند تا زمینه‌ی جستجوها را درک نماید. (WordStream، 2020)

استفاده BERT از ماشین لرنینگ و پردازش زبان طبیعی (NLP) منجر به درک بهتر گوگل از جستجوها و هدف از انجام آن‌ها می‌شود. در واقع BERT برای هر درخواستی که به زبان انگلیسی ساخته شده باشد کار می‌کند و از بیش از 70 زبان دیگر نیز پشتیبانی می‌کند.

در حقیقت BERT برای جریمه یا پاداش دادن به وب‌سایت‌ها طراحی نشده است، اما عدم رعایت الگوریتم باعث می‌شود تا با اختلالاتی مواجه شوید. سایت‌هایی که به اصطلاح BERTپسند نیستند در درازمدت در رتبه‌بندی کلمات کلیدی شکست خواهند خورد. با این حال، کسانی که با ایجاد محتوای مرتبط و مفید اقدام به بهینه‌سازی BERT می‌کنند، ظاهر شدن در نتایج جستجو را به شیوه‌ی بهتر و بهبودیافته‌ای تجربه خواهند کرد (WordStream، 2021).

برای جستجوی صوتی آماده شوید

طبق تحقیقات صورت‌گرفته به احتمال زیاد، میزان جستجوی صوتی، افزایش خواهد یافت. این موضوع کاملا مشهود است. چرا باید سؤال خود را تایپ کنید در حالی که می‌توانید به راحتی و فقط با استفاده از صدای خود آن را بپرسید؟ اگر تشخیص صدای هوش مصنوعی آنقدرها خوب نباشد مردم نیز از این قابلیت استفاده نخواهند کرد.

با این حال، هوش مصنوعی در حال پیشرفت کردن و بهتر شدن می‌باشد. جستجوی صوتی گوگل به دقت بسیار بالایی (95 درصد) رسیده‌است (گوگل، 2018). همچنین اخیرا نیز، استفاده از جستجوی صوتی افزایش یافته است.

 • استراتژی صوتی، بخشی از کدام فناوری در سازمان شما است؟
 • برنامه های موبایل: 71%
 • اینترنت اشیا: 46%
 • خانه هوشمند: 43%
 • هوش مصنوعی: 37%
 • ماشین های متصل: 22%
 • غیره: 2%

23. سئوی محلی در حال همسو شدن با جستجوی صوتی است

آن چیزی که باید درباره‌ی جستجوی صوتی بدانید آن است که این جستجو، از کلمات کلیدی متفاوتی نسبت به جستجوی متنی استفاده می‌کند. مردم معمولاً هنگام جستجوی صوتی از لحن “مکالمه ای” استفاده می‌کنند.

در جستجوی متنی، مهارت‌هایی برای ترجمه افکار خود به جستارهایی که شبیه «زبان رایانه‌ای» هستند توسعه داده شده‌اند. همچنین، آمارهایی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای جستجوی صوتی استفاده کنید (Neil Patel, n.d).

 

 • 22 درصد از سؤالات صوتی، به دنبال یافتن پاسخ‌های محلی ارائه شده توسط محتوای محلی هستند.

 

 • 50٪ از جستجوهای محلی موبایل توسط یک مصرف‌کننده منجر به بازدید از فروشگاه در یک روز می‌شوند.

 

 • 71 درصد از جوانان 18 تا 29 ساله در ایالات متحده از دستیار شخصی موبایل استفاده می‌کنند.

بنابراین، شما باید محتوای محلی و سئوی خود را ارتقا دهید. این به معنای توجه بر موارد فنی مانند درست کردن فهرست کسب و کارتان همسو با Google و سایر موتورهای جستجو است. علاوه بر این، باید پنل دانش گوگل خود را ارتقا دهید، زیرا برخی از ویژگی‌های آن به شدت بر جستجوی محلی تأثیر می‌گذارند.

نزدیک به 49 درصد از بازاریابان احساس می‌کنند که ویژگی‌های پانل دانش مانند Google Posts و پرسش و پاسخ بر رتبه‌بندی محلی تأثیر می‌گذارند (HubSpot، 2019). بنابراین، بهتر است که با این ترند همسو شوید تا بتوانید وبسایت و کسب و کار خود را به نمایش بگذارید.

 

علاوه بر این امسال، فروش جهانی بلندگوهای هوشمند افزایش یافته است. بنابراین، چشم‌انداز جستجوی صوتی بسیار روشن است و نوید افزایش روزافزون را می‌دهد. شرکت پیشرو در این زمینه، آمازون است که دستگاه‌های هوشمند مجهز به الکسا را به مشتریان ارائه می‌دهد. بنابراین، بهتر است که از همین حالا دست به

کار شده و خود را با جستجوی صوتی، تطبیق دهید.

حرکت رو به جلو: چه کاری باید انجام داد؟

ممکن است موارد دیگری در زمینه‌ی سئو وجود داشته باشند که امروزه مورد توجه قرار گرفته‌اند. با این حال، ما آن مواردی را که فکر می‌کنیم در سال‌های آینده جزء مهم‌ترین‌ها خواهند بود را گردآوری کردیم. زمانی که پیش‌بینی‌های خود را بر اساس تقاضا و استفاده از دستگاه‌های بلندگوی هوشمند در سرتاسر جهان قرار دهید، در واقع گام بزرگی به سوی موفقیت برداشته‌اید و برنامه‌ی طولانی‌مدتی را برای موفقیت خود چیده‌اید. همچنین، سئوی فنی به این زودی‌ها از بین نمی‌رود.

ماشین لرنینگ مانند هوش مصنوعی و آنالیتیکس احتمالاً با گذشت زمان قوی‌تر خواهد شد. چه کسی نمی‌خواهد که از اطلاعات مبتنی بر داده بهره‌مند شوید؟ همچنین، محتوای خوب از جمله ویدیوها و سایر رسانه‌ها احتمالاً همچنان مورد توجه خواهند بود. تقریباً کم‌تر پیش خواهد آمد که کسی یک مقاله را به صورت کامل مطالعه کند چرا که ویدیوها، جذاب تر و مختصرتر هستند.

تمامی این موارد می‌توانند بسیار قابل قبول باشند، اما در شرایط فعلی (به خصوص وقتی که صحبت از SEO برای مشاغل محلی می‌شود)، هیچ دستورالعمل واحدی برای رتبه‌بندی و جذب مشتریان در بستر اینترنت وجود ندارد؛ هرگز وجود نداشته و احتمالا هرگز هم نخواهد بود.

 

با این حال، ترندهای صنعت صرفا به دلایل کاهش و افزایش برخی اعداد به وجود نیامده‌اند. این اعداد که افزایش و کاهش می‌یابند، در واقع نشان دهنده‌ی رفتار هستند. از طرفی بیشتر رفتارها و اعمال، بر اساس باورها می‌باشند. این نکته به ویژه در محیط‌های تجاری که منطقی بودن یک اصل ارزشمند می‌باشد، بیشتر صدق می‌کند. بنابراین، بیایید نگاهی گذرا به برخی از باورهایی بیندازیم که ترندهای رفتاری در صنعت را تقویت می‌کنند.

24. سئو در مقابل بازاریابی (که به سمت محلی شدن حرکت می‌کند)

امروزه به نظر می‌رسد که کاربران در حال کسب اطلاعات بیشتری درباره‌ی نحوه به دست آوردن ترافیک سئوی ارگانیک هستند. طبق گزارشی که در سال 2019 توسط HubSpot ارائه شده‌است، از هر 4 بازاریاب 1 نفر قصد دارد اطلاعات بیشتری درباره‌ی SEO ارگانیک به دست آورد. همچنین، 11 درصد از بازاریابان به دنبال ویژگی‌های محلی جدید گوگل هستند.

علاوه بر این، 12٪ در حال تلاش برای یادگیری کدنویسی، 11٪ در حال تحقیق در مورد نحوه‌ی ساخت لینک بهتر، 11٪ در حال مطالعه جستجوگران پولی، و 9٪ در تلاش برای درک بهتر محیط تلفن همراه هستند. هیچ اتفاق نظری درباره‌ی این موضوع که بهترین استراتژی چیست وجود ندارد.

با این حال، درست مانند گذشته، بهترین استراتژی‌ها، ترکیبی از چیزهای مختلف هستند. این توزیع باورها و اطلاعات می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مواردی باشند که بازاریابان در حال حاضر، از آن‌ها بی‌اطلاع هستند و باید به مرور، آن‌ها را کسب کنند.

همچنین، این موضوع می‌تواند به یک ترند جدید نیز اشاره کند که بازاریابان می‌توانند با استفاده از آن، عملکرد بهتری را در آینده از خود بر جای بگذارند. ذهن‌های فنی و استراتژیک با هم ترکیب می‌شوند. ما معتقدیم که این موضوع با توجه به داده‌ها و اطلاعات، ترند قدتمندی خواهد بود.

در عمل، تحقق این امر پنج سال طول می‌کشد، مخصوصاً در مورد مشاغل محلی. مطمئناً غول‌های دیگر، مدیران و تیم‌های بسیار خوبی دارند. با این حال، کسب و کارهای کوچکتر هنوز آنقدرها مشتاق سئویی که آمیخته با بازاریابی باشند نیستند.

تنها 13٪ از برندهای سازمانی که بیش از یک هزار کارمند دارند، دارای 6 و یا بیشتر از 6 کارمند سئوی تمام وقت هستند. همچنین 44 درصد 2 تا 5 پرسنل دارند در حالی که 17 درصد، هیچ پرسنلی در این زمینه ندارند! البته ممکن است که زمان زیادی طول بکشد تا بتوان به تیمی رسید که بتواند تمامی اهداف سئوی شما را برآورده سازد، به خصوص اگر نتوانید آموزش‌های درستی در این زمینه داشته باشید.

با این وجود، در حال حاضر بسیاری از متخصصان در یوتیوب و سایر پلتفرم‌های آموزش آنلاین ثبت نام کرده‌اند، بنابراین این امر ممکن است باعث تسریع عملکرد یکپارچه‌سازی SEO و بازاریابی شود.

 

از رتبه‌بندی گذر کنید

 

20 درصد از کسب و کارهای کوچک احساس می‌کنند که کسب رتبه‌های بالاتر در SERPها، اولویت اصلی آن‌ها است. اما همانطور که بحث کردیم، آن‌ها باید به جای این موضوع بر نرخ تبدیل تمرکز کنند. 

نزدیک به 72 درصد از آژانس‌های بزرگ، برندهای بزرگ و حتی آژانس‌های کوچک معتقدند که تبدیل یا درآمد، در حال حاضر اولویت اصلی آن‌ها است. این موضوع نشان می‌دهد که آن‌ها از مرحله‌ی ناسالم رتبه‌بندی و داشتن وسواس برای کسب رتبه‌های بهتر، خارج شده‌اند. 

اما با این وجود همچنان کسب و کارهای زیادی وجود دارند که تشویق شدن و کسب رتبه‌های برتر را مهم‌تر از اهداف و اعتقادات خود می‌دانند. و این بسیار ترسناک است. بنابراین اگر شما یک کسب و کار کوچک هستید، بهتر است خود را در آینه نگاه کنید و واقعاً بپرسید که به کدام بخش سئو، توجه بسیار زیادی دارید. 

شاید آنقدر گرفتار رتبه‌بندی شده‌اید که این موضوع را فراموش کرده‌اید که آیا سئو بر قیف بازاریابی شما تأثیر مؤثری می‌گذارد یا خیر. این نکته را به یاد داشته باشید که ارتباط و علیت، موضوع‌های یکسانی نیستند و زمانی به رتبه‌بندی و تبدیل‌ها نگاه دقیق‌تری می‌کنید، همواره باید اولی برای دومی کار کند.

یک یادآوری حیاتی

 بنابراین، همیشه باید به یاد داشته باشید که سئو برای کسب و کار شما کار می‌کند به همین دلیل نباید کسب و کار خود را مجبور کنید که صرفا سئو کند. سئو به شما کمک می‌کند تا تبدیل شوید. این نکته به شما کمک می‌کند تا کاربران را وادار سازید تا مبشر برند شوند. در واقع چیزی بیشتر از دستکاری فنی کلمات کلیدی و فرآیندها لازم است تا بتوانید رتبه‌ی خوبی کسب کنید و رابطه‌ی خوبی با مشتریان هدف ایجاد نمایید. شما باید محتوایی ارائه دهید که هم مرتبط و هم مفید باشد. همچنین، این مطالب باید توسط موتورهای جستجو مرتبط و مفید تشخیص داده شوند تا شما را به بهترین مشتریان احتمالی متصل کنند. 

سئوی امروزی در اصل، بسط تبلیغات و بازاریابی قدیمی است. در واقع، آن‌ها پیچیده‌تر شده‌اند. مطمئنا آن‌ها به تخصص جدیدی نیاز دارند. با این حال، آن‌ها برشی از همان پارچه هستند و بازاریابی خوب می‌تواند راه درازی را برای پیشرفت سئوی شما ایجاد کند. این کار به شما کمک می‌کند تا اقدامات خود را اصلاح کنید تا بتوانید به اصل موضوع بپردازید: کسب مستمر درآمد از طریق ارائه‌ی بهتر محصولات و خدمات باکیفیت نسبت به رقبا در زمینه‌های حیاتی.

 

بنابراین سئو به معنای ترکیب تلاش‌های آنلاین و آفلاین است. مطمئنا سئو بسیار مهم است. با این حال، باید این را با کار آفلاین نیز متعادل کنید. بسیاری از بازاریابان فراموش می‌کنند که تعاملات در دنیای واقعی بر درآمد و تبدیل، تأثیر بسزایی بر جای می‌گذارند. 

البته آمار و داده‌های استخراج‌شده از محیط‌های آفلاین نسبت به داده‌های آنلاین، پایین‌تر تلقی می‌شوند. در واقع آن‌ها آنقدر که شما دوست دارید کامل نیستند. با این حال، اینجا همان جایی است که دنیای واقعی کار می‌کند و اهمیت دارد. بنابراین، ترکیب تلاش‌های SEO خود با ابزارهای هوش تجاری توصیه‌شده مانند Sisense بهترین رویکرد امروزی است. 

پس سعی کنید تا رویکرد موفقیت‌آمیزی در سئوی خود داشته باشید و امیدواریم که بتوانید با کمک بهترین نرم‌افزارهای سئو، با ترندهای پیش رو همراه شده و از حداکثر ظرفیت‌های آن‌ها بهره‌مند شوید. همچنین سعی کنید تا آخرین اخبار مرتبط با سئو و بازاریابی را دنبال نمایید تا بتوانید خود را همواره به‌روز نگه‌داشته و از قابلیت‌های جدید استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا