وو کامرس ( WooCommerce ) برای تبدیل وب سایت شما به سایت تجارت الکترونیکی است WordPress CMS را راه اندازی کرده است شما از طریق وب سایت وردپرس، می توانید مستقیماً محصولات خود را از طریق فروشگاه آنلاین شخصی خود بفروشید. به هر حال، شما برای فروش محصولات خود به بازدید از سایت خود نیاز دارید. در غیر این صورت این شبیه “فروشگاه در خانه” می باشد و هیچ کس از محصول شما آگاهی نخواهد داشت. این همان موقعیتی است که بهینه سازی موتور جستجو ی (سئو) وو کامرس مطرح می شود. افراد بدون سئو قادر به یافتن وب سایت شما نیستند و محصول شما آن چنان که شایسته است در معرض دید قرار نمی گیرد. بنابراین شما قادر به فروش محصولات خود نخواهید بود. وب سایت ما از دامنه بالایی برای رشد فروش محصولات شما برخوردار است. اما شما چگونه می توانید به مشتریان بالقوه خود دسترسی داشته باشید؟ شما چگونه می توانید SEO را در وب سایت وو کامرس بهبود می بخشید؟ اگر وب سایت شما اصلاً بازدید (ترافیک) نداشته باشد چه می شود؟ اگر پاسخی برای این سؤالات ندارید، فروشگاه آنلاین و تلاش های شما بیهوده خواهند بود.

به منظور حل این مشکلات و رشد فروش محصول خود، باید SEO وو کامرس را در وب سایت انجام دهید. در اینجا راهنمای کامل اجرای سئو در وب سایت ووکامرس ارائه شده است.

آیا وو کامرس، متناسب با سئو (سهل الوصول بودن برای موتورهای جستجو) است؟

قبل از پرداختن به بخش های سئو، اجازه دهید مروری بر ووکامرس داشته باشیم. ووکامرس یک پلاگین (افزونه) منبع باز (اتوماتیک) برای وردپرس است که شما را قادر می سازد یک فروشگاه آنلاین دایر کنید. شما مختارید تا آن را با توجه به نیازهای خود شخصی سازی کنید.

در اینجا برخی از قابلیت های مهم پلاگین ووکامرس مطرح شده اند:

ایجاد صفحات محصول، سبد خرید و پرداخت

ادغام پرداخت

محاسبات مالیات

افزودن افزونه هایی برای افزایش ویژگی های خاص سایت شما

فروش کالاهای فیزیکی و کالاهای دیجیتال

تنظیمات گزینه های حمل و نقل

فروشگاه آنلاین برای بازارهای محلی و جهانی

انواع موضوعات موجود

 بتدا باید وب سایت را بهینه کنید. اگر در سایت در مورد SEO با مشکلی مواجه شدید، پیشنهاد من به شما Yoast SEO  که در بهینه سازی، راهنمای شما خواهد بود. پس از سئوی وب سایت، شما آماده انجام سئو محصولات خود هستید.

مزایای SEO افزونه (پلاگین) وو کامرس عبارتند از:

محتویات محصول، URL، بهینه سازی توضیحات متا

طبقه بندی ها، برچسب، نام برند، اعلامیه بازبینی

تصویر محصول با برچسب “alt”

بهینه سازی مسیر راهنمای سایت

ساختار فروشگاه

نقشه سایت

موضوعات وو کامرس متناسب با سئو

.وو کامرس دارای نشانه گذاری محتوا برای محصول است

سئوی داخلی سایت برای محصولات وو کامرس

سئوی داخلی سایت مستقیماً بر روی محتویات محصول انجام می شود و یکی از عوامل اصلی رتبه بندی است. نحوه مدیریت سئو به شما بستگی دارد.

سئوی داخلی سایت، ترفند بازی با واژگان کلیدی است. واژه کلیدی ممکن است نام محصول باشد. این واژگان کلیدی باید به طور مناسب قرار بگیرند به گونه ای که اگر بازدید کنندگان همان عبارت کلیدی را در کادر جستجو تایپ کنند، وب سایت شما در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) قابل مشاهده باشد. آیا می دانید که همه کلمات کلیدی در جذب بازدید کننده وب سایت مؤثر نیستند؟ شما باید از اطلاعات کافی پیرامون تحقیق پیرامون کلمات کلیدی، از قبیل ظرفیت، دشواری و غیره بهره مند باشید. خوشبختانه، گوگل، ابزار رایگانی برای انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی – Google Ads Keyword Planner – ارائه می دهد.

سئوی وب سایت

وو کامرس در بالای وب سایت نصب شده است. برای شروع، وب سایت باید متناسب با SEO  باشد. قبل از فروش هر محصولی، شما باید محتوای وبلاگ در مورد آن را در اختیار داشته باشید. همچنین این محتویات وبلاگ باید متناسب با سئو باشد. محتوای وبلاگ، یک روش بازاریابی محتوا است که منجر به جذب ترافیک طبیعی به سمت وب سایت می شود. محتوای وبلاگ می تواند در مورد بررسی محصول، دستورالعمل ها، راهنمای خریدار باشد. 

ما برای بهینه سازی وب سایت، کاربرد پلاگین Yoast SEO را به شما پیشنهاد می کنیم. شما پس از بهینه سازی وب سایت با پلاگین Yoast، می توانید از پلاگین Yoast WooCommerce SEO استفاده کنید. پس از نصب هر دو پلاگین، روند زیر را دنبال کنید تا محصولی متناسب با  داشته باشید.

عنوان محصولات

دقیقاً مانند عنوان پست های وبلاگ، شما باید عنوان هر محصول را بهینه سازی کنید. عنوان باید حاوی واژه کلیدی باشد. اطمینان حاصل کنید که عنوان محصول شما خاص است و اطلاعات مربوط به محصول را برای شما فراهم می سازد. از 60-50 کاراکتر (نشانه) در عنوان محصول خود استفاده کنید؛ در غیر این صورت، موتور جستجو بخش هایی از عنوان را کوتاه می کند، همانطور که در زیر نشان داده شده است. بهتر است نام وب سایت خود را بعد از عنوان محصول نشان دهید.

لینک های دائمی محصول را بهینه کنید.

لینک های دائمی، آدرس اینترنتی برای دسترسی به صفحه محصول شما هستند. در وردپرس، شما مجازید که لینک های دائمی را متناسب با نیازهای خود بهینه کنید. استفاده از کلمه کلیدی در لینک های دائمی نیز مفید است. اما مطمئن شوید که لینک دائمی حاوی واژها نیست و از 4-3 کلمه بیشتر نیست.

توضیح متای محصول

توضیح متا بیانگر اطلاعات مربوط به محصول شما است. این باعث می شود که بازدید کننده بر روی لینک صفحه شما که توسط صفحه نتیجه موتور جستجو (SERP) نمایش داده می شود، کلیک کند. توضیح متا نباید بیش از 160 کارکتر داشته باشد. هرگز توضیح متای خود را با کلمات کلیدی که بیش از دو بار تکرار شده، بهینه نکنید. توضیحات متا واضح و مختصر باشند.

متن مناسب "Alt" برای تصاویر محصول

برچسب ها به وب سایت شما کمک می کند تا بازدید کنندگان را از طریق تصاویر جذب کند. از آنجا که افراد خرید پنجره ای را ترجیح می دهند، بیشتر افراد قبل از خرید هر آیتمی، تصاویر را جستجو می کنند. حتماً از برچسب مشخص alt استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر من بخواهم یک کیف سبز بخرم، برچسب alt تصویر شما باید حاوی کلمه کلیدی “کیف سبز” باشد که خاص تر از نوشتن “کیف” است.

طبقه بندی ها و برچسب های محصولات

طبقه بندی ها و برچسب ها نمای مشخصی از محصول را ارائه می دهند. به عنوان مثال: “کیف” می تواند یک طبقه بندی باشد و “کیف زنانه”، “کیف مردانه”، “کیف مدرسه” را می توان به عنوان برچسب تلقی گرفت. این به بازدیدکنندگان کمک می کند تا به طور مناسب در وب سایت جستجو کنند.

اگر صفحه و محتوای جداگانه ای در مورد این طبقه بندی و برچسب ها دارید؛ پس آن را برای سئو بهینه سازی کنید. شما می توانید صفحه طبقه بندی ها و صفحه برچسب ها را به کنسول جستجو ارسال کنید. با این حال، اگر صفحات طبقه بندی ها و برچسب ها خالی هستند و دارای عنوان، توضیح متا یا محتوا نیستند، آنها را به عنوان صفحه “بدون نمایه” مشخص کنید.

مسیرهای راهنمای سایت را فعال کنید.

مسیرهای راهنمای سایت، ارتباط داخلی مناسبی را بین صفحات وب فراهم ساخته و مسیر مشخصی را ایجاد می کنند. همچنین آن هنگام مرور سایر صفحات  به پیمایش (جستجو) کمک می کند.

علاوه بر این موتور جستجو، مسیر راهنمای سایت را نشان می دهد که به بازدید کننده در تشخیص صفحه کمک می کند. شما می توانید مسیر راهنمای سایت را از طریق عملکرد موضوع (تم) فعال کنید. 

سئوی فنی وب سایت ووکامرس

صرفاً رتبه بندی وب سایت در موتور جستجو کافی نخواهد بود. موتور جستجو، علاوه بر رفتار کاربران در سایت، وب سایت را به عنوان عامل مهم سئو تلقی می کند. بنابراین موتور جستجو به طور دائم نتایج را به روزرسانی می کند. اگر می خواهید وب سایت خود را برای مدت طولانی در رتبه بالاتر نگه دارید، نباید نسبت به سئوی فنی بی توجه باشید. علاوه بر این، سئوی فنی به بهینه سازی اشاره می کند که به موتور جستجو در دنبال کردن لینک (کشاندن در مسیر مورد نظر)  وب سایت کمک می کند.

سرعت و عملکرد وب سایت را بهینه سازی کنید.

افراد وب سایت های کند را دوست ندارد. آنها از انتظار بلند مدت لذت نمی برند. در عوض، آنها ترجیح می دهند وب سایت را ترک کرده و وارد وب سایت دیگری شوند. این امر منجر به افزایش نرخ پرش و کاهش زمان حضور در سایت می شود. این امر منجر به تنزل رتبه وب سایت می شود. بهینه سازی وب سایت برای مرور سریع تر، الزام آور شده است. افراد دوست دارند از صفحات بیشتری در سایت بازدید کنند و این امر منجر به بهبود رتبه بندی و نیز افزایش فروش در صفحه می شود.

شرکت میزبانی وب نقشی اساسی در بهینه سازی سرعت وب سایت ایفا می کند. اگر وب سایت شما به طور همزمان دارای 100 بازدید کننده باشد ممکن است سرعت سایت کم شود. بنابراین، مطمئن شوید که یک ارائه دهنده میزبانی وب مناسب دارید که از پهنای باند و قدرت پردازش بیشتر، پینگ کم و دیسک SSD  یا شبکه ابری استفاده می کند.

شما نه تنها به ارائه دهنده میزبانی مناسب، بلکه به تم حرفه ای وردپرس نیاز دارید که برای سرعت بهینه سازی شده است. فایلهای غیر ضروری در این زمینه، تجربه بدی را برای بازدیدکنندگان به همراه دارد و عملکرد وب سایت را کاهش می دهد.

از نشانه گذاری محتوا برای محصول استفاده کنید.

محتوا، نتایج آموزنده تری را برای کاربران فراهم می سازد. این کدهای (اسنیپت) غنی در صفحه نتیجه موتور جستجو ارائه می دهد. در شکل زیر می توانید محتوای مربوط به محصول را مشاهده کنید. این اعتماد مشتریان را بهبود می بخشد؛ در نتیجه، لینک، شانس بیشتری برای دریافت کلیک دارد.

خبر خوب در مورد ووکامرس این است که این دارای ویژگی های نشانه گذاری محتوای داخلی است. هنگام افزودن محصول، داده های محصول باید برای نشانه گذاری محتوا آماده باشد. با این حال، اگر تمام محتوای مورد نیاز برای محصول در دسترس نباشد، می توانید از طریق سایت ووکامرس، افزونه های اضافی را برای افزودن ساختارهای محتوا دریافت کنید.

پیوند داخلی، لینک های شکسته، و صفحه 404

وب سایت به معنای ارتباط بین صفحات است. تحقیقات نشان می دهند که اگر صفحه وب دارای لینک های داخلی کافی در صفحه باشد، نمایه سازی سریعتر می شود. لینک داخلی، پیوند بین صفحات در همان دامنه وب سایت است. اطمینان حاصل کنید که درهر صفحه، لینک های داخلی کافی داشته باشید. این به عنکبوت موتور جستجو انگیزه ای برای جستجوی سایت می دهد. صفحه را با کلمات کلیدی مرتبط پیوند ندهید. لینک های شکسته منجر به ظاهر شدن صفحات 404 و پایین آمدن رتبه وب سایت می شوند. لینک های شکسته باید از سایت حذف شوند. برای شناسایی و از بین بردن این لینک های شکسته، می توانید از پلاگین (افزونه) استفاده کنید. علاوه بر لینک های داخلی، لینک های خارجی باید از صفحات شکسته دور باشند.

داده های گوگل آنالیتیکس را تجزیه و تحلیل کنید.

بدون درک رفتار کاربر در صفحه وب، وب سایت شما نمی تواند رتبه بالایی در صفحه نتیجه موتور جستجو کسب کند. داده های گوگل آنالیتیکس به شما کمک می کنند تا رفتار بازدید کنندگان خود را درک کنید. این داده هایی را در مورد نرخ پرش، دوره صفحه، زمان حضور در صفحه و غیره ارائه می دهد. علاوه بر این همچنین داده هایی در مورد بازدید کنندگان ربات فراهم می کند. گوگل، بازدیدکنندگان ربات را به عنوان ترافیک پرداخت شده در نظر می گیرد. و از این رو منجر به پایین آمدن رتبه وب سایت می شود. به همین دلیل، شما باید برای ایمن نگه داشتن وب سایت خود، آن بازدیدکنندگان را مسدود کنید.

دستگاه سایت وو کامرس خود را منعطف سازید.

بدون تردید، تعداد کاربران اینترنت در دستگاه های تلفن همراه بیشتر از دستگاه های دسک تاپ است. روش مشخصی برای تعیین اینکه وب سایت وو کامرس شما در کدام دستگاه مورد بازدید قرار گرفته وجود ندارد و اگر سایت به درستی روی دستگاه ظاهر نشود، کاربر از وب سایت خارج خواهد شد. برای حل این مشکل، شما باید یک وب سایت جداگانه برای بازدید تلفن همراه یا تم (موضوع) پاسخگو داشته باشید. تم (موضوع) پاسخگو با توجه به اندازه صفحه دستگاه، طرح مناسبی را برای وب سایت فراهم می سازد.

گوگل، پروتکل “مبتنی بر نمایه سازی موبایل” را آغاز کرده است. بنابراین، به شدت توصیه می شود که وب سایت شما دارای نسخه موبایل باشد. گزینه جایگزین برای نسخه تلفن همراه “صفحات AMP” است.

صفحات خالی بدون نمایه

برخی از صفحات ایجاد شده توسط پلاگین وو کامرس به صورت خودکار وجود دارند. اینها عبارتند از صفحه حساب، صفحه سبد خرید، صفحه پرداخت و غیره. این صفحات مستقیماً قابل دسترسی نیستند. هر زمان که عنکبوت موتور جستجو به بررسی وب سایت می پردازد، آنها این صفحات را به عنوان صفحات خالی در نظر می گیرند  و صفحه خالی برای سئو مناسب نیست.

در نتیجه، فهرست بندی این صفحات توسط موتور جستجو پیشنهاد نمی شود. بنابراین شما نباید این صفحات را در فایل sitemap.xml قرار دهید.

جمع بندی و خلاصه سازی آن

سئو ووکامرس در یک روز اتفاق نمی افتد. به روزرسانی محتوا به افزایش رتبه وب سایت کمک می کند. هنگام افزودن محصول، اطمینان حاصل کنید که سئوی داخلی سایت را انجام می دهید. سئوی داخلی سایت در صفحه محصول وظیفه ای یکباره است.صفحات محصول برای بروزرسانی روزانه طراحی نشده اند. صاحب وب سایت باید بر سئوی فنی و محتوای وبلاگ تأکید داشته باشد. محتوای وبلاگ مکرراً صفحات وب سایت را به روزرسانی می کند. بنابراین، وب سایت باید در مورد محصول خود وبلاگی داشته باشد. بهینه سازی وبلاگ منجر به بهبود رتبه وب سایت و همچنین صفحه محصول می شود. برای حفظ همان موقعیت بالاتر در موتور جستجو، صاحب وب سایت باید رفتارهای کاربر را درک کند. همچنین، برای افزایش فروش در صفحه، باید اقداماتی از قبیل تبلیغ نویسی، قرار دادن دکمه های فراخوان عمل و تصاویر جذاب در صفحه محصول را انجام دهید.

در نهایت، مدیریت مستقیم سئو در صفحات ممکن است چالش برانگیز باشد. بنابراین بهترین حالت، استفاده از پلاگین Yoast یا هر پلاگین سئوی دیگر است که قابلیت انجام سئوی همزمان با ویرایش صفحه را فراهم می کند. پلاگین سئو با توجه به در دسترس بودن محتوا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *