جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
محتوای تولید شده توسط کاربر

مزایای UGC چیست؟ | محتوای تولیدشده توسط کاربر چه اهمیتی دارد؟

منظور از UGC محتوای تولیدشده توسط کاربر و مخفف واژگان User Generated Content است. همان‌طور که از نام آن مشخص است این نوع محتوا توسط کاربران تولید شده و کاملاً ارگانیک است. گرچه این نوع محتوا در سطح حرفه‌ای نبوده و آماتور است؛ ولی می‌تواند برای مخاطبان دیگر جذاب باشد. ایجاد اعتبار و اعتماد و ساده‌کردن تصمیمات خرید از جمله مزایای UGC هستند.

مشتریان از محتوای تولیدشده توسط کاربر برای مقایسه محصولات و خدمات برند استفاده می‌کنند. همچنین بررسی نظرات و رتبه‌بندی‌ها نمونه دیگری از تاثیر UGC بر مخاطبان است. در این مقاله از مجموعه مقالات وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی محتوای تولید شده توسط کاربر، مزایا و تأثیرات آن را بررسی می‌کنیم.

UGC چیست؟

محتوای تولیدشده توسط کاربر یا UGC محتوایی است که در فرمت‌های مختلف توسط کاربران برای مشاغل مختلف تولید می‌شود. یک نمونه ساده از UGC نظرات و کامنت‌هایی هستند که مخاطبان در سایت‌ها قرار می‌دهند. همچنین پست‌های منتشرشده توسط کاربران در اینستاگرام، فیس‌بوک و یوتیوب نمونه‌هایی از UGC هستند. محتوای تولید شده توسط کاربر بر اساس کسب‌وکارهای مختلف چهارچوب و فرمت‌های مختلف دارد. در اغلب موارد خریداران قبل از خرید نهایی یک محصول، قسمت نظرات و امتیازات را بررسی کرده و در بیشتر موارد بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌کنند. این یک نمونه از تاثیر UGC بر مخاطبان است.

برای برخی دیگر از کسب‌وکارها محتوای تولیدشده توسط کاربر تنها یک بال کمکی برای توسعه نیست؛ بلکه تمام کسب‌وکار موردنظر بر پایه UGC بنا شده است. محتوای تولید شده توسط کاربر همیشه مربوط به خدمات یا محصولات یک شرکت یا برند نیست و در بسیاری موارد نماد سبک زندگی و ارزش‌های مشترک بین برند و مخاطبان آن است.

مزایای UGC برای برندها

مزایای UGC برای برندها

در دنیای دیجیتال مارکتینگ محتوای تولید شده توسط کاربر تأثیر زیادی در تصمیم‌گیری‌های کوچک و بزرگ کسب‌وکارها و شرکت‌های مختلف دارد. در ادامه مهم‌ترین مزایای UGC را بررسی می‌کنیم.

1. افزایش آگاهی از برند

محتوای تولیدشده توسط کاربر به‌عنوان یک محتوای ارگانیک توسط مخاطبان تولید و در پلتفرم‌های گوناگون انتشار می‌یابد. این نوع محتوا نقش زیادی در افزایش آگاهی از برند دارد. به‌اشتراک‌گذاری محتوای مرتبط با برند شما که توسط کاربران تولید شده نوعی تبلیغ برند است که نقش مهمی در افزایش آگاهی از برند دارد.

2. محتوای تولیدشده توسط کاربر؛ ایجاد تعامل با مشتریان

از دیگر مزایای UGC ایجاد تعامل سازنده و گفتگوی دوجانبه بین برند و مخاطبان آن است. تولید محتوا توسط کاربران محصول یا خدمات شما نشان می‌دهد که مشتریان به محصول و برند شما اهمیت داده و به دنبال تعامل با آن هستند. این مورد موجب افزایش تاثیر UGC بر مخاطبان دیگر شده و می‌تواند تعداد بیشتری از کاربران را به مشتریان حقیقی تبدیل کند.

3. ایجاد اعتبار و اعتماد

گرچه محتوای تولیدشده توسط کاربر در سطح حرفه‌ای نبوده و در اغلب موارد آماتور است؛ ولی به دلیل صداقت و اصالت موجب افزایش اعتبار برند و جلب‌اعتماد سایر کاربران می‌شود. مخاطبان جدید بر مبنای نظرات و تجربیات حقیقی کاربران قبلی دیدگاه بهتری نسبت به محصول یا برند شما پیدا کرده و اعتماد آن‌ها به برند شما افزایش می‌یابد.

4. مزایای محتوای تولیدشده توسط کاربر؛ کاهش هزینه های بازاریابی

بازاریابی و رقابت در دنیای آنلاین بسیار فشرده شده است و صاحبان کسب‌وکار همواره به دنبال ابزارهای بازاریابی مؤثر با هزینه بهینه هستند. محتوای تولیدشده توسط کاربر یک روش بازاریابی کم‌هزینه و مقرون‌به‌صرفه است که نقش مؤثری در بازاریابی و شناسایی محصول شما دارد.

5. افزایش ترافیک وب سایت

از دیگر مزایای UGC افزایش ترافیک وب‌سایت از طریق شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو است. در اغلب موارد محتوای تولیدشده توسط کاربر موردتوجه کاربران دیگر قرار می‌گیرد. این امر موجب می‌شود تا کاربران جدیدی وارد سایت شما شده و درنتیجه نرخ کلیک و ترافیک وب‌سایت افزایش یابد.

6. تاثیر روی مخاطبان هدف

محتوای تولید شده توسط کاربر با خریداران و کاربران فعال وب‌سایت شما ارتباط برقرار می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که 86 درصد از کاربران و خریداران میزان معتبر بودن یک برند را بر مبنای محتوای‌ تولیدشده توسط کاربران تعیین می‌کنند. بسیاری از خریداران ترجیح می‌دهند قبل از اقدام برای خرید بخش نظرات کاربران قبلی را ارزیابی کنند.

7. محتوای تولیدشده توسط کاربر؛ تولید حرفه ای سرنخ

تولید سرنخ یا لید یکی از موارد بسیار مهم در امر بازاریابی و فروش است. وجود UGC مثبت نسبت به یک برند، محصول یا خدمات نقش مؤثری در جذب کاربران جدید و تبدیل آن‌ها به مشتریان حقیقی دارد. از دیگر مزایای UGC می‌توان به نرخ تبدیل بالا و تولید سرنخ اشاره کرد. آمار نشان می‌دهد که تاثیر UGC بر مشتریان 85 درصد بیشتر از محتوایی است که توسط صاحبان برند تولید شده است.

به طور خلاصه مزایای UGC عبارت‌اند از:

 • برندسازی و افزایش آگاهی از برند
 • تولید سرنخ‌های باکیفیت
 • شناخت پرسونای مشتری
 • افزایش میزان مشارکت و تعامل
 • تقویت روابط با کاربران و مخاطبان
 • افزایش نرخ تبدیل از طریق محتوای تولید شده توسط کاربر
 • افزایش اعتبار برند
 • بهبود سئو و دریافت بک‌لینک
 • افزایش تعداد مخاطبان و دنبال‌کنندگان
 • بهبود استراتژی و برنامه بازاریابی محتوایی
 • بهبود سفارشی‌سازی محصولات و خدمات
 • بهبود وضعیت متریک‌های پروفایل شما در شبکه‌های اجتماعی
تدوین استراتژی بازاریابی از طریق UGC

تدوین استراتژی بازاریابی از طریق UGC

یکی از روش‌های تدوین استراتژی‌ بازاریابی اثربخش توجه به محتوای تولیدشده توسط کاربر است. برای برخورداری از مزایای UGC باید یک استراتژی دقیق و مدون اتخاذ کرد. برای تدوین یک استراتژی UGC مناسب باید مراحل زیر را دنبال کرد.

 • انتخاب شبکه‌های اجتماعی مناسب
 • تعیین دقیق اهداف کمپین UGC
 • درخواست از مخاطبان برای تولید محتوا
 • تعامل با مخاطبان و محتوای تولیدی آن‌ها
 • ارزیابی و تحلیل نتیجه کمپین UGC

انواع محتوای تولیدشده توسط کاربر

در دنیای تجارت الکترونیک رقابت تنگاتنگی بین رقبا برای کسب سهم مناسب از بازار وجود دارد. دراین‌بین کسانی برنده رقابت هستند که در بازاریابی محتوا عملکرد خوبی از خود نشان دهند. محتوای تولیدشده توسط کاربر یکی از شیوه‌های جدید و مؤثر بازاریابی است که نقش زیادی در جلب‌اعتماد و افزایش کاربران و مشتریان دارد.

تجربه نشان داده است که تاثیر  UGC بر مخاطبان حتی بیشتر از محتوای تولیدشده توسط صاحبان وب‌سایت است. باتوجه‌به مزایای UGC و بالابودن میزان اثربخشی آن روی مخاطبان شاهد ظهور انواع مختلف UGC در بستر اینترنت هستیم. برخی از انواع مختلف UGC عبارت‌اند از:

 • ارسال تصویر محصولات یا خدمات در سایت
 • ارزیابی محصولات، خدمات و تجربه مشتریان
 • ویدئوها و تصاویر مربوط به Unboxing
 • نظرات مشتریان و کاربران درباره محصولات و خدمات در وب‌سایت‌ها
چگونگی تاثیر UGC بر مخاطبان

محتوای تولیدشده توسط کاربر؛ چگونگی تاثیر UGC بر مخاطبان

محتوای تولیدشده توسط کاربر موجب افزایش آگاهی از برند شده و اعتبار محصول یا برند را در بین رقبا افزایش می‌دهد. همچنین افزایش فالوورها در شبکه‌های اجتماعی مختلف و بهبود تعامل سازنده با مخاطبان از دیگر مزایای UGC است. آمارهای زیر نشان‌دهنده میزان تاثیر UGC بر مخاطبان است:

 • سه‌چهارم مصرف‌کنندگان از نظرات و UGC موجود در شبکه‌های اجتماعی برای تصمیم نهایی خرید خود استفاده می‌کنند.
 • در مقایسه با پست‌های معمولی، پست‌های شبکه‌های اجتماعی که از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده می‌کنند تعامل بیشتری دارند.
 • نرخ کلیک در تبلیغات کسب‌وکارهایی که دارای UGC هستند بیشتر از کسب‌وکارهایی است که UGC ندارند.
 • 78 درصد از کاربران معتقد هستند که محتوای تولیدشده توسط کاربران مؤثرتر از عکس‌های حرفه‌ای است.

روش های ترغیب کاربران برای UGC

باتوجه‌به مزایای UGC و تأثیر محتوای تولید شده توسط کاربر در سودآوری و افزایش فروش صاحبان کسب‌وکارها تلاش می‌کنند از این استراتژی استفاده کنند. روش‌های مختلفی برای ترغیب کاربران برای تولید محتوا وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • برگزاری نظرسنجی: ازطریق نظرسنجی‌های آنلاین مانند استوری در اینستاگرام یا توییت سؤالاتی دررابطه‌با تجربه کاربری، نقاط ضعف محصول یا خدمات، انتظارات کاربران از محصولات بعدی و… مطرح کرده و نظرات آن‌ها را جویا شوید.
 • برگزاری کمپین: می‌توان با برگزاری یک مسابقه و تعیین جوایز برای برندگان، آن‌ها را به تعامل و تولید محتوا تشویق کنید.
 • پرسش‌وپاسخ: از دیگر روش‌های مفید برای داشتن محتوای تولید شده توسط کاربر روند پرسش‌وپاسخ است. تا قبل از به‌وجودآمدن این روند افرادی باید در هر کسب‌وکار مقالات تکراری درباره محصول یا خدمات جدید می‌نوشتند. با روش پرسش‌وپاسخ مشتری می‌تواند سؤالات خود را مطرح کند. سؤالاتی که می‌تواند در ذهن بسیاری دیگر از کاربران نیز به وجود آید.
 • هشتگ‌ها: ایجاد کمپین‌های هشتگ یکی از روش‌های مؤثر برای برخورداری از مزایای UGC است. البته نباید در این مورد زیاده‌روی کرد. بر اساس آمار کمپین‌های دارای هشتگ دوبرابر بیشتر مخاطبان را درگیر کرده و شاهد افزایش تاثیر UGC بر مخاطبان هستیم.

دلایل اهمیت محتوای تولیدشده توسط کاربر

تجربه برندهای مطرح نشان می‌دهد که محتوای تولیدشده توسط کاربر نقش مؤثری در افزایش ترافیک سایت، افزایش نرخ کلیک و سودآوری بالا دارد. حال این سؤال مطرح می‌شود که دلایل اهمیت و تاثیر UGC بر مخاطبان چیست و چرا برندها و کسب‌وکارهای مختلف به این نوع روش بازاریابی روی آورده‌اند. در ادامه به دلایل اهمیت UGC می‌پردازیم.

 • مشتری‌محور بودن UGC: امروزه در دنیای تجارت مشتری‌مداری اصل مهم موفقیت در بازار است. کسب‌وکارها نیز دائماً مطابق با سلیقه مشتریان خود در حال تغییر هستند. نظرات کاربران قدیمی نیز روی تصمیم‌گیری کاربران جدید اثر گذاشته و نقش مهمی در افزایش فروش دارد.
 • بلندمدت بودن چرخه عمر UGC: باید در نظر داشت که محتوای تولید شده توسط کاربران ساده و زودبازده نیست؛ اما در بلندمدت می‌تواند در ذهن کاربران باقی‌مانده و موجب افزایش اعتبار برند شود.
 • بی‌اعتماد شدن مشتریان به تبلیغات سنتی: به دلیل کاهش اعتماد مردم به شیوه‌های سنتی تبلیغات، صاحبان کسب‌وکار با استفاده از تاثیر UGC بر مخاطبان به دنبال شیوه‌های جدید بازاریابی هستند.
 • داشتن توجیه اقتصادی: محتوای تولیدشده توسط کاربر هزینه اقتصادی برای صاحبان برند ندارد. درحالی‌که برای تولید محتوا از طرف تولیدکننده محصول یا خدمات، باید افرادی برای این کار استخدام شوند.
 • دربرگیری جامعه بزرگی از مخاطبان: از دیگر دلایل اهمیت و مزایای UGC تولید جامعه بزرگی از مخاطبان است که بسیاری از آن‌ها به‌واسطه و اعتماد نظرات کاربران قدیمی به‌سوی وب‌سایت شما سرازیر می‌شوند.
ابزارهای UGC

ابزارهای UGC

همان‌طور که تا اینجا گفته شد محتوای تولید شده توسط کاربران شامل نظرات، عکس‌ها، رتبه‌بندی، ویدئو و… است که تأثیر زیادی در بهبود ترافیک سایت و افزایش فروش دارند. برای ارزیابی، مدیریت و تجزیه‌وتحلیل محتوای تولیدی توسط کاربر و تعیین میزان تاثیر UGC بر مخاطبان ابزارهای مختلفی وجود دارد که عبارت‌اند از:

1. ابزارهای جمع‌آوری نظرات

با استفاده از این ابزارها می‌توانید نظرات و رتبه‌بندی کاربران را درباره محصولات یا خدمات برند خود جمع‌آوری کنید. این ابزارها برای ارزیابی و تحلیل و همچنین شناسایی نقاط ضعف و قوت کسب‌وکارها کارآمد هستند. چند نمونه از ابزارهای جمع‌آوری نظرات عبارت‌اند از: Bazaarvoice, Trustpilot, Yotpo

2. پلتفرم های نظرسنجی در محتوای تولیدشده توسط کاربر

با استفاده از این پلتفرم‌های سنجش محتوای تولیدشده توسط کاربر می‌توان از دیدگاه‌های کاربران درباره موضوعات مختلف آگاه شد. نظرسنجی درباره محصولات، خدمات، محتوای تولیدی توسط صاحبان کسب‌وکار و میزان موفقیت برند از جمله این موارد هستند. مهم‌ترین پلتفرم‌های این گروه عبارت‌اند از: Typeform, Google Forms, SurveyMonkey

3. ابزارهای تجزیه تحلیل

دسته دیگری از ابزارهای به‌کاررفته برای تحلیل و بررسی مزایای UGC و تأثیر آن بر مخاطبان ابزارهایی مانند Sprout Social, Hootsuite, Google Analytics هستند که می‌توان از آن‌ها برای بهبود محتوای خود و بهبود تاثیر  UGC بر مخاطبان استفاده کرد. همچنین این ابزارها برای شناخت بهتر کاربران و نیازهای آن‌ها کاربرد دارند.

4. محتوای تولیدشده توسط کاربر؛ پلتفرم های اشتراک گذاری محتوا

با استفاده از این پلتفرم‌ها می‌توان محتوای تولیدشده توسط کاربر را در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت و سایر کانال‌های آنلاین به اشتراک گذاشت. همچنین این پلتفرم‌ها نقش مؤثری در افزایش آگاهی از برند، بهبود وفاداری به برند و افزایش تعامل با مشتریان دارند. YouTube, Pinterest, Instagram چند مورد از این پلتفرم‌ها هستند.

برای انتخاب ابزارهای UGC باید نکات مهمی را در نظر گرفت که عبارت‌اند از:

 • بررسی نظرات کاربران برای اطمینان از کارایی و کیفیت ابزارها
 • مشخص‌کردن نیازها و اهداف خود از به‌کارگیری این ابزارها برای بهره‌مندی از مزایای UGC
 • مقایسه ویژگی‌های ابزارهای مختلف برای انتخاب بهترین ابزار و افزایش تاثیر UGC بر مخاطبان
 • توجه به میزان بودجه کسب‌وکار خود و انتخاب مناسب‌ترین ابزار باتوجه‌به بودجه در دسترس

جمع‌بندی

با تغییر روند تجارت و تبدیل آن به تجارت الکترونیک رقابت در عرصه بازاریابی شکل جدیدی به خود گرفته است و صاحبان کسب‌وکارها در بستر اینترنت با یکدیگر رقابت می‌کنند. شیوه‌های مختلف بازاریابی در فضای آنلاین وجود دارد و صاحبان برندها تلاش می‌کنند با هزینه اقتصادی بیشترین بهره را در این رقابت ببرند.

محتوای تولیدشده توسط کاربر یا UGC یکی از روش‌های بازاریابی مؤثر، مقرون‌به‌صرفه و مفید برای رسیدن به سهم مناسب از بازار هدف است. منظور از محتوای تولیدشده توسط کاربر محتوا و نظراتی است که در فرمت‌های گوناگون توسط کاربران یک برند ارائه می‌شوند و نقش مؤثری در بازاریابی مدرن دارند.

افزایش آگاهی برند، کاهش هزینه‌های بازاریابی، ایجاد تعامل با کاربران و تولید سرنخ‌های باکیفیت برخی از مزایای  UGC هستند. با استفاده از ابزارهای UGC و بررسی نظرات کاربران می‌توان تاثیر UGC بر مخاطبان را ارزیابی کرده و استراتژی‌های دقیق و جامعی برای بهره‌مندی بیشتر از محتوای تولید شده توسط کاربر به‌کار گرفت.

باتوجه‌به اهمیت دیجیتال مارکتینگ و رقابت گسترده در بستر اینترنت برای موفقیت در این عرصه، کسب سهم مناسب از بازار و رسیدن به سودآوری بالا باید از متخصصان حرفه‌ای و باتجربه برای تدوین استراتژی‌های بازاریابی کمک گرفت. دکتر علی ناصرحجتی را می‌توان یکی از موفق‌ترین متخصصان این حوزه نامید که با داشتن سوابق حرفه‌ای، اجرایی و تحصیلات عالی در حوزه مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ نقش مؤثری در موفقیت کسب‌وکارها دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا