جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات موضوعی

تبلیغات موضوعی چیست؟ | آشنایی با ویژگی و مزایای آن

یکی از تکنیک‌های بازاریابی که تمام کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ از آن استفاده می‌کنند تبلیغات موضوعی است. صاحبان کسب‌وکارها با استفاده از این تکنیک می‌توانند در کوتاه‌مدت مخاطبان زیادی جذب کنند، به‌عنوان یک برند شناخته شوند و سهم مناسبی از بازار هدف را کسب کنند.

بهینه‌سازی بودجه کمپین و افزایش آگاهی از برند از جمله مزایایThematic advertising هستند. همچنین کاربران علاقه‌مند به زمینه کاری شما را هدف قرار می‌دهد. نحوه انجام Thematic advertising به نوع و کانال تبلیغ بستگی دارد. در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی با تبلیغات موضوعی و ویژگی‌های آن آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

تبلیغات و نقش آن

هدف نهایی تمام کسب‌وکارها افزایش فروش و کسب سهم مناسب از بازار هدف است. لازمه رسیدن به این هدف افزایش آگاهی از برند است که از طریق تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد. این تکنیک‌ها همان تبلیغات هستند که مخاطبان را برای خرید تشویق می‌کنند. تبلیغات در پلتفرم‌های مختلف مانند مجلات، روزنامه‌ها یا شبکه‌های تلویزیونی ارائه می‌شوند. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی و توسعه اینترنت، تجارت و کسب‌وکارها وارد فاز جدیدی شده و تجارت الکترونیک به رقیب بلامنازع تبدیل شده است.

در این راستا، تبلیغات نیز شکل جدیدی به خود گرفته و بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ توسعه‌یافته است. تبلیغات موضوعی یک مبحث جدید نیست و هم در بازاریابی سنتی و هم بازاریابی مدرن وجود داشته و صاحبان کسب‌وکارها به شیوه‌های مختلف تلاش می‌کنند از رقبای خود پیشی بگیرند.

معنا و مفهوم تبلیغات موضوعی

آشنایی با معنا و مفهوم تبلیغات موضوعی

تبلیغات ابزار یا راه‌حلی است که برای برقراری ارتباط با کاربران علاقه‌مند به یک محصول یا خدمات خاص عرضه و برای اطلاع‌رسانی به کاربران و جذب آنان انجام می‌شود. منظور از تبلیغات موضوعی بهره‌گیری از یک خبر یا اتفاق داغ و ایجاد کمپین در این زمینه است که موجب افزایش آگاهی از برند و آشنایی مخاطبان با محصولات یا خدمات می‌شود.

در Thematic advertising تیم تبلیغات سازمان یا شرکت با درنظرگرفتن ترندها یا همان موضوعات پرطرف‌دار کمپین تبلیغاتی را راه‌اندازی می‌کند. یک تبلیغ هوشمندانه، جذاب و درعین‌حال غیرمعمول می‌تواند کمپین تبلیغاتی را پرطرف‌دار کند و لازمه رسیدن به این هدف آگاهی از ترندها و عملکرد سریع برای ساخت تبلیغ است؛ درنتیجه صاحبان کسب‌وکار می‌توانند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

یکی از موارد مهم در نحوه انجام Thematic advertising سرعت عمل است؛ زیرا تأخیر در ساخت تبلیغات موجب می‌شود تا از رقبای خود عقب بیفتید. درحقیقت سرعت عمل یکی از تفاوت‌های مهم بین تبلیغات موضوعی و تبلیغات معمولی است و حضور در لحظه و ارائه سریع تبلیغات بعد از شروع ترند، تعیین‌کننده موفقیت شما است.

مزایای Thematic advertising

 صاحبان کسب‌وکارها کاملاً به اهمیت تبلیغات و تبلیغات موضوعی واقف هستند و برای جلب نظر مخاطبان، افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش تلاش می‌کنند بهترین تکنیک‌های تبلیغات و بازاریابی را به‌کار گیرند. آنچه دراین‌بین اهمیت دارد استفاده از شیوه تبلیغاتی است که بتواند این مزایا را برایمان به همراه آورد.

برندهای مختلف می‌توانند با استفاده از Thematic advertising در کوتاه‌مدت به صورتی شناخته شوند که در حالت عادی دشوار و شاید غیرممکن باشد. تبلیغ موضوعی یک استراتژی بسیار مهم است که از طریق آن می‌توان به یک استراتژی بازاریابی اثر بخش نیز دست‌یافت. در حال حاضر تبلیغات موضوعی مؤثرترین نوع تبلیغات هستند که می‌توانند باعث رشد کسب‌وکارها شوند. مهم‌ترین مزایای Thematic advertising عبارت‌اند از:

1. بهینه سازی بودجه

برای جذب مخاطبان و همسو کردن جامعه هدف با کسب‌وکار خود لازم است از روش‌های مختلف بازاریابی استفاده کرده و برای آن‌ها بودجه‌های مشخصی را تعیین کنید. با استفاده از Thematic advertising می‌توانید تبلیغ را به‌صورت یکباره انجام داده و کاربران زیادی را جذب کنید. این موضوع باعث می‌شود تا تنها با یک تبلیغ و صرف یک هزینه به موفقیت در جذب مخاطبان دست‌یافته و به میزان زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

تبلیغات موضوعی؛ همسو شدن تعداد بیشتری از کاربران با کسب و کار شما

2. تبلیغات موضوعی؛ همسو شدن تعداد بیشتری از کاربران با کسب و کار شما

با استفاده از Thematic advertising به‌راحتی می‌توان یک کسب‌وکار را به تعداد زیادی از افراد معرفی کرده و کاربران بیشتری را جذب کرد. هدف از تبلیغات افزایش جامعه هدف و مشتریان بالقوه و درنهایت تبدیل آنان به مشتریان حقیقی است. با استفاده از تبلیغات موضوعی می‌توان به این هدف دست‌یافت.

3. عدم نمایش تبلیغات در صفحات بی‌ربط

نمایش تبلیغات در صفحات نامرتبط با موضع تبلیغ می‌تواند منجر به نافرجامی یک تبلیغ شود. با استفاده از تبلیغ موضوعی می‌توان این چالش را از بین برد. به دلیل آنکه تبلیغات موضوعی را می‌توان فقط در صفحات مرتبط یا موضوع نمایش داده و مخاطبان با آن تعامل بیشتری خواهند داشت.

4. افزایش آگاهی از برند مزیت تبلیغات موضوعی

شناخت هویت یک کسب‌وکار و شناسایی برند یکی از اهداف هر کسب‌وکار و بازاریابی است. تبلیغات موضوعی موجب می‌شود تا آیتم‌های تبلیغاتی تنها در معرض دید کاربرانی قرار گیرد که در حال مطالعه موضوعی متناسب با کسب‌وکار شما هستند. این عامل می‌تواند باعث افزایش جذب کاربران، افزایش آگاهی از برند و افزایش نرخ کلیک و نرخ تبدیل شود.

5. دستیابی به مخاطبان خاص

یافتن مخاطبان خاص و تعامل سازنده با آنان از دیگر مزایای Thematic advertising است. وقتی نحوه انجام Thematic advertising اصولی و استاندارد باشد مخاطبانی را پیدا خواهید کرد که با بیزینس شما آشنا بوده و درنتیجه شما تا حد زیادی به فروش نزدیک شده‌اید.

نکته مهم در این زمینه این است که برای انجام تبلیغات موضوعی باید هدفمند بوده و هدف مشخصی را برای خود تعیین کنید. در غیر این صورت نمی‌توانید به اهداف خود در کسب‌وکار و بازاریابی دست یابید. به طور خلاصه می‌توان مزایای Thematic advertising به این صورت بیان کرد:

  • تقویت تصویر و نام برند
  • افزایش تعامل سازنده
  • ماندگاری تبلیغ و برند در ذهن
  • اثربخش‌بودن و رسیدن به نتایج فوری
کوری تبلیغاتی چیست؟

کوری تبلیغاتی چیست؟

یکی از مزایای Thematic advertising جلوگیری از کوری تبلیغاتی است. حال این سؤال پیش می‌آید که کوری تبلیغاتی چیست؟ رفتاری که در آن کاربران محتوای شبیه به تبلیغات را نادیده می‌گیرند کوری تبلیغاتی یا کوری بنری نام دارد. به دلیل شبیه بودن اغلب تبلیغات اینترنتی و قرارگیری آن‌ها در مکان‌های مشخص کاربران المان‌هایی را که در مکان و قالب مشابه نمایش داده می‌شود نادیده می‌گیرند. کوری بنری یکی از مشکلات موجود در تبلیغات آنلاین است و تبلیغات موضوعی نقش مؤثری در کاهش این مشکل دارد.

نحوه انجام Thematic advertising

با گسترده شدن بازاریابی دیجیتال، تبلیغات موضوعی فرصت‌های زیادی را در اختیار صاحبان کسب‌وکارها قرار داده تا آن‌ها بتوانند مخاطبان بیشتری را جذب کرده و به سودآوری برسند. برای موفقیت در این نوع تبلیغات تیم‌های بازاریابی باید نسبت به ترندها، اخبار روز و رویدادهای پرطرف‌دار هوشیار باشند. مهم‌ترین اصل در نحوه انجام Thematic advertising که می‌تواند به موفقیت ختم شود این است که «لحظه‌ای که فرصتی به دست آمد منتظر نمانده و آن را قاپ بزنید.» برای موفقیت در Thematic advertising باید سه اصل مهم را رعایت کنید که عبارت‌اند از:

1. توجه به کیفیت

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته شد سرعت عمل یکی از اصول مهم موفقیت در تبلیغات موضوعی است؛ ولی این اصل نباید موجب شود تا کیفیت را فراموش کنید. شتاب‌زدگی و عدم توجه به کیفیت مانع موفقیت در بازاریابی خواهد شد. به همین دلیل لازم است قبل از انتشار آگهی بدون توجه به زمان محدود خود تمامی ویژگی‌ها و فرایندها را بررسی کنید. کیفیت پایین، حتی داشتن اشتباه تایپی می‌تواند ارزش تبلیغات را پایین آورد.

2. خلاقیت و آماده بودن در لحظه

نکته دیگر در نحوه انجام Thematic advertising آمادگی است. یکی از اشتباهاتی که بسیاری از صاحبان کسب‌وکار مرتکب می‌شوند این است که برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود تنها از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال جستجو در ابعاد وسیع‌تر می‌تواند اثربخشی بالایی داشته باشد؛ زیرا فرصت‌های بیشتری برای رشد و خلاقیت در آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل برای شکار لحظه‌ها و فرصت‌های مناسب باید جدیدترین اخبار و ترندها را دنبال کرده و کاملاً به‌روز باشید.

3. شوخ طبیعی

موضوع دیگری که به صاحبان کسب‌وکار و تیم‌های بازاریابی کمک می‌کند تا از مزایای  Thematic advertising بهره‌مند شوند شوخ‌طبعی و به‌قول‌معروف بامزه بودن است. نکته مهمی که در این باره وجود دارد این است که محدوده امن را رعایت کرده و در آن باقی بمانید. عدم توجه به این اصل در تبلیغات موضوعی، موجب خارج‌شدن از مسیر اصلی و عدم دستیابی به نتایج موردنظر است.

4. ضمنی بودن

توجه به یک رویداد خاص و ارجاع به آن، نه ارجاع به برند، یکی از تفاوت‌های تبلیغات موضوعی با تبلیغات سنتی است. در تبلیغ سنتی مزایا و ویژگی‌های مهم محصول برجسته می‌شود؛ ولی در Thematic advertising کالا یا خدمات به روش ضمنی برای کاربران نشان داده می‌شود. در مجموع هدف این نوع تبلیغ خلق یک تصویر برند خاص، قوی و مشخص است.  

تبلیغات موضوعی در شبکه های اجتماعی

تبلیغات موضوعی در شبکه های اجتماعی

یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای تبلیغات موضوعی شبکه‌های اجتماعی هستند و پست‌های اجتماعی در این کانال‌ها نقش بسیار مهمی در جذب مخاطبان جدید و حفظ مشتریان و کاربران فعلی دارند. برای بهره‌گیری از مزایایThematic advertising در این کانال‌های بازاریابی باید تبلیغاتی کاملاً متفاوت از رقبای خود داشته باشید. اگر در نحوه انجام Thematic advertising اصول را رعایت کنید و موفق باشید فرصت‌های بیشتری برای تبلیغ از این روش خواهید داشت. در ادامه به برخی تبلیغات موضوعی در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم.

1. توییتر

تنظیمات توییتر به کاربران فرصت می‌دهد تا بر اساس علایق خود فهرستی از عناوین گوناگون را انتخاب کنند تا برایشان نمایش داده شود. درنتیجه وقتی کاربران موضوعی را دنبال می‌کنند توییت و خبرهای زیادی دررابطه‌با آن موضوع برایشان نمایش داده می‌شود.

2. تبلیغات موضوضوعی در اینستاگرام

اینستاگرام بستر مفید دیگری برای بهره‌مندی از مزایای Thematic advertising است. اینستاگرام با داشتن الگوی بصری فرصت مناسبی برای عرضه تبلیغات موضوعی و جذب مخاطبان است. بررسی هشتگ‌های به‌روز و کشف ایده‌های جدید برای دیده‌شدن موجب می‌شود تا در نحوه انجام Thematic advertising از خلاقیت خود بهره بگیرید.

3. فیسبوک

تبلیغات موضوعی به کاربران نشان می‌دهد که شما به‌عنوان صاحبان کسب‌وکار از مسائل روز آگاهی کافی دارید. می‌توانید درباره اتفاقات و رخدادهای روز جامعه یا جهان یک پست در فیس‌بوک بنویسید. بحث‌کردن درباره یک موضوع مشخص موجب می‌شود تا مخاطبان بیشتری در آن زمینه نظر دهند. درنتیجه میزان تعامل کاربران افزایش‌یافته و تبلیغ یا محتوای شما بیشتر دیده شده و میزان مخاطبان افزایش می‌یابد. تمام این فعالیت‌ها موجب افزایش ترافیک وب‌سایت خواهد شد.

چگونگی عملکرد تبلیغات موضوعی

در تبلیغات موضوعی، کسب‌وکارهای مختلف تبلیغ خود را تنها برای کاربرانی نمایش می‌دهند که اکنون در حال مطالعه موضوع یا تبلیغی مرتبط هستند. پس تبلیغ‌کنندگان با راه‌اندازی کمپین موضوعی تلاش می‌کنند تا از مزایای Thematic advertising بهره برده و تبلیغات خود را فقط برای علاقه‌مندان به کسب‌وکار خود نمایش می‌دهند. درنتیجه شاهد افزایش آگاهی از برند خواهیم بود.

از طرف دیگر شناخت این موضوع باعث می‌شود تا از علاقه، سلیقه و به‌طورکلی پرسونای مشتری نیز آگاه شده و تبلیغات خود را بر مبنای اولویت‌ها و نیازهای کاربران عرضه کنیم. استفاده از  Thematic advertising موجب می‌شود تا کسب‌وکارهایی که در زمینه خاص فعالیت می‌کنند تبلیغات خود را به افراد مشخصی نشان دهند. این کار موجب افزایش بازدهی تبلیغات و بهره‌وری کسب‌وکار خواهد شد؛ زیرا از این طریق می‌توان در بین هزاران‌هزار کاربر در بستر اینترنت، به طور مستقیم به مخاطبان هدف دست‌یافت.

انواع Thematic advertising

انواع Thematic advertising

یکی از مزایای Thematic advertising برای کسب‌وکارها این است که بتوانند بدون درنظرگرفتن اطلاعات کاربر با روش‌های مختلف مانند هوش مصنوعی و متن‌کاوی تبلیغات مرتبط با محتوای موجود در صفحه را برای مخاطبان به نمایش درآورند. تبلیغات موضوعی در دو گروه قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از:

1. برنامه ریزی شده

صاحبان کسب‌وکار با استفاده از Thematic advertising برنامه‌ریزی شده می‌توانند واکنش خود را نسبت به وقایع روز مانند رویدادهای سیاسی، ورزشی، فرهنگی و… برنامه‌ریزی کنند. اجرای کمپین‌های تبلیغاتی مختلف مثلاً کمپین‌های 14 روزه یکی از این موارد است؛ به‌عنوان مثال رویدادهای ورزشی بین‌المللی و حضور تیم‌های ملی در آن‌ها فرصت مناسبی است که برندهای مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند.

2. برنامه ریزی نشده

ظهور و گسترش اینترنت تحولات گسترده‌ای در زندگی انسان‌ها پدید آورد. انتشار سریع اخبار در سراسر جهان یکی از این موارد است و صاحبان کسب‌وکار می‌توانند از این فرصت و شتاب به سود خود بهره ببرند. البته همان‎طور که در قسمت‌های قبل گفتیم در تبلیغات موضوعی خلاقیت و کیفیت را فدای سرعت نکنید. بازی هوشمندانه با واژه‌ها و انتشار یک توییت خلاقانه می‌تواند کاربران زیادی را به‌سوی صفحه شما سرازیر کند. در این زمینه می‌توان از رویدادهای مختلف سیاسی، ورزشی، اجتماعی و رخدادهای جاری استفاده کرد.

جمع‌بندی

یکی از مؤثرترین نوع تبلیغات، تبلیغات موضوعی است و عبارت است از تولید و ارائه تبلیغات با استفاده از یک رخداد ترند که هدف آن تقویت و افزایش آگاهی از برند است. با استفاده از Thematic advertising می‌توان محدوده عمل کسب‌وکار خود را گسترش داده و در کوتاه‌مدت به یک برند آشنا در میان جامعه هدف تبدیل شوید.

نکات مهمی که در نحوه انجام Thematic advertising اهمیت دارند واکنش‌پذیری و سرعت عمل، شوخ‌طبعی، خلاقیت و ضمنی بودن هستند. افزایش آگاهی از برند، تعامل سازنده با مخاطبان، دستیابی به مخاطبان خاص در بازار هدف، ماندگاری تبلیغ و برند در ذهن، تأثیر فوری و رسیدن به نتایج دلخواه از مزایای Thematic advertising هستند.

دکتر علی ناصرحجتی از مدیران و مشاوران کسب‌وکار، متخصص در حوزه مارکتینگ، دیجیتال مارکتینگ و مشاوره عارضه یابی و آموزش سازمانی هستند که در زمینه بازاریابی و تبلیغات استراتژی‌های مؤثری را تدوین می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

تبلیغات موضوعی چیست؟

تولید و ارائه تبلیغات با استفاده از یک رخداد ترند که هدف آن تقویت و افزایش آگاهی از برند است تبلیغ موضوعی نام دارد.

مزایای Thematic advertising چیست؟

افزایش آگاهی از برند، افزایش تعامل با کاربران و دستیابی به مخاطبان خاص برخی از مزایای این نوع تبلیغات هستند.

انواع تبلیغات موضوعی کدامند؟

برنامه‌ریزی‌شده و برنامه‌ریزی‌نشده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا