جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
5 ترند برتر امنیت سایبری در سال 2024

5 ترند برتر امنیت سایبری در سال 2024

آیا اشنایی با 5 ترند برتر امنیت سایبری در سال 2024 اهمیت دارد؟ رشد و توسعه دنیای دیجیتال در کنار مزایای فراوانی که دارد چالش‌ها و مشکلاتی هم برای کاربردان پدید آورده است. افزایش روزافزون استفاده از اینترنت باعث شده تا هکرها موقعیت مناسبی برای حملات خود به دست آورند. امنیت سایبری برای مسائل بسیاری دارای اهمیت است، از حفظ حریم شخصی گرفته تا حفاظت از داده‌ها و شبکه‌های مهم سازمان‌ها و شرکت‌ها.

این موارد اهمیت امنیت سایبری را به‌خوبی نشان می‌دهد. امنیت سایبری دارای انواع مختلفی است. با بروز تهدیدهای جدید، راه‌های نوآورانه هم برای مقابله با آن‌ها پدید می‌آید برای اینکه از هکرها عقب نمانید باید با انواع ترندهای امنیت سایبری آشنا باشید. در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصر حجتی با ما همراه باشید تا با امنیت سایبری و 5 ترند برتر امنیت سایبریبیش‌تر آشنا شویم.

امنیت سایبری چیست؟

دنیای اطراف ما هر روزه بیشتر به سمت دیجیتالی‌شدن پیش می‌رود. باتوجه‌به این موضوع تعداد کاربران در شبکه‌های سایبری در حال افزایش است. افزایش کاربر، افزایش حجم داده‌ها را در پیش دارد و نیاز به برقراری امنیت را افزایش می‌دهد. حتماً اصطلاحاتی مثل هک و دیوارهای امنیتی را شنیده‌اید. حمله به دیوارهای امنیتی یا هک از مهم‌ترین تهدیدهایی هستند که برای نفوذ، اصلاح، باج‌گیری یا تخریب سیستم‌های محرمانه و مهم صورت می‌گیرد. همچنین استفاده از اینترنت اشیاء IoT)) و تکامل آن هم دارای اهمیت است.

امنیت سایبری (Cyber Security) نقطه مقابل هک است. امنیت سایبری، محافظت از سیستم‌های متصل به اینترنت است که شامل نرم‌افزار، سخت‌افزار و داده‌ها می‌شود. باتوجه‌به پیشرفته‌شدن دنیای دیجیتال هر ساله انواع ترندهای امینت سایبری پدید می‌آید که ما 5 ترند برتر امنیت سایبری را معرفی می کنیم.

انواع امنیت سایبری

انواع امنیت سایبری

امنیت سایبری دارای انواع مختلفی است. برای اینکه از داده‌های خود به طور کامل محافظت کنید باید بین انواع امنیت سایبری هماهنگی ایجاد کنید. ممکن است برخی از انواع امنیت سایبری امروزه کاربردی نباشد و باتوجه‌به 5 ترند برتر امنیت سایبری انواع جدیدی پدید آید که در عمل کاربرد داشته باشد. برخی از انواع امنیت سایبری به صورت زیر است:

 • امنیت برنامه‌ها
 • امنیت اطلاعات یا داده
 • آموزش کاربران
 • امنیت شبکه
 • امنیت ابری
 • تامین امنیت فیزیکی
 • امنیت برنامه‌های بازیابی و تداوم کسب‌وکار
 • امنیت زیرساخت‌های حیاتی
 • امنیت عملیاتی

5 ترند برتر امنیت سایبری

امنیت سایبری یک بخش در حال حرکت و سریع است. هم هکرها و هم ارائه دهندگان هر روزه در حال پیشی‌گرفتن از یکدیگر هستند و هر روزه تهدیدات جدیدی ظاهر می‌شود. برای این که بتوانید از برنامه‌ها و داده‌های خود محافظت کنید باید به‌روز بمانید و با انواع ترندهای امنیت سایبری آشنایی کافی داشته باشد. در ادامه به بررسی 5 ترند برتر امنیت سایبری در سال 2024 می‌پردازیم.

امنیت سایبری کار از راه دور

1. امنیت سایبری کار از راه دور

پس از همه‌گیری کرونا بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها مجبور شدند نیروهای خود را به سمت دورکاری سوق دهند. پس از اتمام همه‌گیری و بازگشت جامعه به روند عادی، بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بیشتر نیروها علاقه‌مند هستند که به دورکاری ادامه دهند. کار در خانه خطرات امنیت سایبری جدیدی را به همراه دارد و یکی از مسائل بحث‌برانگیز است. به همین دلیل دورکاری یکی از 5 ترند برتر امنیت سایبری به حساب می آید. دفاتر خانگی اصولا کمتر از دفاتر متمرکز محافظت می شوند. در دفاتر متمرکز تمایل دارند که فایروال‌ها، روترها و مدیریت دسترسی ایمن‌تری داشته باشند.

همچنین در دفاتر متمرکز از تیم‌های امنیتی فناوری اطلاعات که با انواع ترندهای امنیت سایبری آشنایی دارند، کمک گرفته می‌شود ولی این مسائل در دورکاری وجود ندارد. در هنگام دورکاری که در لیست 5 ترند برتر امنیت سایبری قرار دارد، بسیاری از کارکنان از دستگاه‌های شخصی خود استفاده می‌کنند. آن‌ها از احراز هویت دومرحله‌ای استفاده می‌کنند. یک‌ روند حیاتی امنیت سایبری این است که سازمان‌ها بر چالش‌های امنیتی نیروهای کار پراکنده تمرکز کنند. این کار به معنی شناسایی و کاهش آسیب‌های امنیتی جدید و بهبود سیستم‌ها است.

2. ظهور باج افزار

باج‌افزار یکی از 5 ترند برتر امنیت سایبری در سال 2024 است که خیلی هم جدید به حساب نمی آید. باج افزار حدود دو دهه است که وجود دارد و از تهدیدهای رو‌به‌رشد به حساب می‌آید. باج افزار یکی از راه‌های آسان برای هکرها است که با آن می‌توانند پاداش‌های مالی به‌دست آورند. پیش بینی می‌شود که چیزی حدود 120 دسته جداگانه از باج افزارها وجود دارد.

به همراه افزایش دورکاری، اهداف جدیدی هم برای باج‌افزارها پدید آمد و حجم حملات و تقاضاهای آن افزایش یافت. حملات اخاذی با ظهور باج‌افزار یکی از انواع ترندهای امنیت سایبری است که شامل سرقت داده‌های یک شرکت و رمزگذاری آن‌ها می‌شود. داده‌های حساس و تأثیر اقتصادی پرداخت باج باعث شده است تا اهمیت امنیت سایبری در این مورد همچنان پس از سال‌ها زیاد باشد.

5 ترند برتر امنیت سایبری؛ افزایش خدمات ابری و تهدیدات امنیتی ابری

3. 5 ترند برتر امنیت سایبری؛ افزایش خدمات ابری و تهدیدات امنیتی ابری

استفاده از پلتفرم های ابری در دیجیتال مارکتینگ روبه ‌افزایش است. یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین روندهای صنعت امنیت سایبری، آسیب‌پذیری ابری است که جزء 5 ترند برتر امنیت سایبری هم است. گسترش کار از راه دور زیرساخت‌های مبتنی برابر را افزایش داد. این کار همچنین پیامدهایی را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها داشت. خدمات ابری به دلیل طیف وسیعی از مزایا و کاربردها در 5 ترند برتر امینت سایبری قرار می‌گیرد. تنظیمات نادرست فضای ابری یکی از دلایل مهم در نقض داده‌ها، دسترسی‌های غیرمجاز، رابط‌های ناامن و سرقت حساب است.

میانگین هزینه نقض داده ها در سال 2024 حدود 3.86 میلیون دلار است. به همین دلیل سازمان ها باید اقداماتی را برای به حداقل رساندن تهدیدات این مورد از 5 ترند برتر امینت سایبری در نظر بگیرند. علاوه بر نقض داده برخی از چالش‌های دیگر امنیت ابری که سازمان‌ها و شرکت‌ها با آن روبرو هستند به این صورت است:

 • تضمین انطباق مقررات در سراسر حوزه‌های قضایی
 • مشکلات مهاجرت ابرها
 • ارائه تخصص لازم موردنیاز برای فناوری اطلاعات و رسیدگی به نیازهای رایانش ابری
 • برخورد با نقاط ورود بالقوه بیشتر برای مهاجمان
 • تهدیدهای داخلی که برخی عمدی و برخی تصادفی هستند.

4. احراز هویت چند عاملی

یکی دیگر از 5 ترند برتر امنیت سایبری احراز هویت چند عاملی است. به عنوان استاندارد طلایی احراز، احراز هویت چند عاملی در نظر گرفته می‌شود. با وجود این، عوامل مخرب راه‌های جدید را برای دور زدن آن پیدا می‌کنند. پیامک‌ها دارای امنیت داخلی هستند؛ ولی پیام‌های ارسال شده از جمله برای اهداف احراز هویت، رمزگذاری نشده‌اند. در نتیجه عوامل مخرب می‌توانند از حملات خودکار انسان برای به‌دست‌آوردن رمزهای عبور استفاده کنند.

این مورد یکی از آسیب‌پذیری‌های فعالیت‌های بانکداری آنلاین است. با روی‌آوردن بیشتر بانک‌ها به عملیات آنلاین، این مشکل هم روبه‌افزایش است. باتوجه‌به اهمیت امنیت سایبری، به برطرف‌کردن این مشکل باید توجه زیادی شود.

رشد هوش مصنوعی

5. 5 ترند برتر امنیت سایبری؛ رشد هوش مصنوعی

 هوش مصنوعی یکی از انواع ترندهای امنیت سایبری است. سازمان‌های مختلف برای این که زیرساخت‌های امنیتی خود را تقویت کنند به‌سوی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیش رفته‌اند. هوش مصنوعی کمک می‌کند تا در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید. همچنین دارای مزایای فراوانی است و روزبه‌روز در حال پیشرفت است؛ به همین دلیل است که در سال 2024 این مورد یکی از 5 ترند برتر امنیت سایبری به حساب می آید. هوش مصنوعی در ساخت سیستم‌های امنیتی خودکار، تشخیص چهره و تشخیص خودکار تهدید بسیار تأثیرگذار است. 

این ابزار همچنین امکان تجزیه‌وتحلیل حجم عظیمی از داده‌ها را با سرعتی بیشتر فراهم می‌کند. کاربردهای هوش مصنوعی هر روزه در حال افزایش است. در عین این که شرکت‌ها و سازمان‌ها برای بالابردن سطح امنیت سایبری خود از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، مجرمان نیز به استفاده از هوش مصنوعی روی آورده‌اند. مجرمان برای خودکارسازی حملات خود با استفاده از تکنیک‌های مسمومیت داده‌ها و سرقت مدل از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. باتوجه‌به این موارد و تأثیر این مورد در 5 ترند برتر امنیت سایبری، این سوال پیش می‌آید که هوش منصوعی در شرکت ها، آینده ای روشن یا مبهم دارد؟

جمع‌بندی

با پیشرفته‌شدن دنیای مجازی و فضاهای اینترنتی اهمیت امنیت سایبری هم افزایش‌یافته است. امنیت سایبری از سیستم‌هایی که به اینترنت متصل هستند؛ مانند نرم‌افزارها و اطلاعات و داده‌ها محافظت می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی و قوی‌تر کردن امنیت‌های سایبری هکرها نیز پیشرفت می‌کنند. برای پیشگیری از مشکلات سازمان‌ها و شرکت‌ها باید با انواع ترندهای امنیت سایبری آشنا باشید. باتوجه‌به تغییراتی که در فضای مجازی و در زمینه کاری؛ مانند دورکاری پیش‌آمده است ترندهای امنیت سایبری هر ساله تغییر می‌کند. در این مقاله 5 ترند برتر امنیت سایبری 2024 را بررسی کردیم.

صاحبان کسب‌وکار برای پیداکردن مسیر حرفه‌ای خود و آشنایی با جدیدترین پیشرفت‌های تکنولوژی به یک متخصص حرفه‌ای نیاز دارند. دکتر علی ناصر حجتی با سال‌ها تجربه به شما کمک می‌کند تا کسب‌وکار خود را رونق دهید و پیشرفت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به بخش تماس با من مراجعه کنید. 

سؤالات متداول

آیا هوش مصنوعی علاوه بر مزایایی که برای امنیت سایبری دارد، ضرری هم دارد؟

بله هکرها نیز می‌توانند برای بهترشدن کار خود از هوش مصنوعی استفاده کنند.

تهدیدهای داخلی شرکت‌ها و سازمان زیرمجموعه کدام از ترندهای امنیت سایبری است؟

خدمات ابری

آیا امنیت سایبری تنها برای داده‌ها و اطلاعات مؤثر است؟

خیر برای نرم‌افزارها و سخت‌افزارها نیز اهمیت دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا