جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تاثیر تبلیغات در جیمیل

تاثیر تبلیغات در جیمیل (Gmail) + مزایای آن

باتوجه‌به محبوبیت سرویس‌های ایمیل در جهان نباید تاثیر تبلیغات در جیمیل را نادیده گرفت. با گسترش اینترنت و تجارت الکترونیک، بازاریابی دیجیتال به بخش مهم کسب‌وکارها تبدیل شده و کمتر کسی به سراغ روش‌های بازاریابی سنتی می‌رود. تبلیغات جیمیلی که به طور اختصاصی به بخش اینباکس کاربران ارسال می‌شود بر اساس محتوای ایمیل‌های کاربران جیمیل هدفمند شده‌اند.

وجود پنل‌های تبلیغاتی متنوع، شخصی‌سازی تبلیغات و وجود تعداد قابل‌توجهی از کاربران از مزایای تبلیغات در جیمیل هستند. تبلیغات در جیمیل از طریق پلتفرم گوگل ادز انجام می‌شود و هزینه تبلیغات در جیمیل به‌ازای ایمیل‌های باز شده است. در این مقاله از مجموعه مقالات وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی به تاثیر تبلیغات در جیمیل می‌پردازیم.

جیمیل چیست؟

در سال 2004 گوگل یک سرویس ارائه ایمیل با نام جیمیل ارائه کرد و به‌عنوان یک سرویس ایمیل امن در جهان شناخته می‌شود. این سرویس پستی تحت وب که می‌توان از آن به‌صورت رایگان استفاده کرد، دارای ابزار جستجوی گوگل است و یک فضای ذخیره سازی به اندازه 2.600 مگابایت دارد.

از امکانات جیمیل می‌توان به دانلود پیام‌ها، گفتگوی آنلاین و دسته‌بندی پیام‌ها برای کاربران اشاره کرد. مزایای این سرویس پیام‌رسان موجب شده است تا بسیاری از بازاریابان دیجیتال به تاثیر تبلیغات در جیمیل پی برده و بخشی از امور بازاریابی خود را به آن اختصاص دهند. برخی دیگر از ویژگی‌های جیمیل عبارت‌اند از:

 • امنیت بالا
 • راحت بودن مدیریت پیام‌ها
 • امکان فیلترکردن پیام
 • سرویس‌های جانبی متنوع
 • امکان استفاده از کلیپ‌های وب با استفاده از جیمیل
 • دسترسی به پیام‌ها با استفاده از سرویس pop
 • قابلیت ضمیمه‌کردن فایل‌ها با پیام
تبلیغات در جیمیل

تبلیغات در جیمیل

محبوبیت جیمیل در سراسر جهان آن را به یکی از پلتفرم‌های جذاب برای کسب‌وکارها و بازاریابی دیجیتال تبدیل کرده است. تبلیغات در جیمیل ابزار قدرتمندی است که به صاحبان کسب‌وکار امکان می‌دهد تا مخاطبان هدف را از طریق صندوق ورودی جیمیل مورد هدف قرار دهند. قالب تبلیغات در این پلتفرم جذاب شبیه ایمیل‌های معمولی بوده و در بالای تب Social یا Promotion به شکل کلپس‌شده (collapsed) به کاربران نمایش داده می‌شود.

با کلیک روی آن، تبلیغات ایمیل حاوی تصویر، تبلیغ یا پیشنهاد و یک فراخوان برای عمل باز می‌شود. باتوجه‌به امکانات مناسب این سرویس تاثیر تبلیغات در جیمیل می‌تواند نتایج خوبی برای بازاریاب‌ها داشته باشد. به دلیل آنکه جیمیل دارای پایگاه کاربری گسترده‌ای است می‌توان با تبلیغ در آن به مخاطبان زیادی دست‌یافت. براین‌اساس افزایش آگاهی برند یکی از مهم‌ترین مزایای تبلیغات در جیمیل است.

تاثیر تبلیغات در جیمیل

یکی از انواع تبلیغات گوگل تبلیغات در جیمیل است که ازطریق گوگل ادز برای صاحبان کسب‌وکارها و بازاریابی دیجیتال فراهم شده است. در دنیای دیجیتال مارکتینگ استفاده از این پلتفرم روشی کارآمد برای تبلیغات محصولات و خدمات در فضای اینترنت است. به همین دلیل بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها که از تاثیر تبلیغات در جیمیل آگاه هستند با تدوین استراتژی‌های کارآمد از این سرویس برای جذب مشتریان بالقوه و تبدیل آنان به مشتریان حقیقی استفاده می‌کنند.

با افزایش آگاهی از برند که از مزایای تبلیغات در جیمیل است مخاطبان بیشتری را می‌توان جذب کرد و درنتیجه به نتایج مطلوب شامل سودآوری بالا و کسب سهم مناسب از بازار هدف دست‌یافت. هدف‌گیری دقیق مخاطبان بر اساس سن، جنسیت، ویژگی‌های شغلی، اولویت‌ها و حتی منطقه جغرافیایی موجب می‌شود تا تاثیر تبلیغات در جیمیل کاملاً هدفمند بوده و نتایج عالی از آن کسب کنیم.

تفاوت جیمیل و ایمیل مارکتینگ

تفاوت جیمیل و ایمیل مارکتینگ

یکی از انواع بازاریابی‌های دیجیتال ایمیل مارکتینگ است که با اهداف تجاری، افراد و گروه‌های مختلف کاربران را مورد هدف قرار می‌دهد. در بازاریابی ایمیلی از استراتژی‌ها و کمپین‌های بازاریابی استفاده می‌شود. درمورد تبلیغات جیمیلی باید گفت که این نوع تبلیغات در نگاه اول شبیه ایمیل‌های معمولی هستند؛ ولی درحقیقت مانند تیزر فیلم سینمایی بوده و تمامی اطلاعات مربوط به کسب‌وکار را از طریق بخش اینباکس جیمیل در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

نکته مهمی که وجود دارد اینکه تبلیغات در جیمیل از نظر تعداد کاراکتر محدودیت دارند و حداکثر تعداد کاراکترهای عنوان 25 و کاراکترهای محتوا 100 کاراکتر است. این در حالی است که در ایمیل مارکتینگ می‌توان از تعداد بیشتری کاراکتر استفاده کرد. به همین دلیل و باتوجه‌به این محدودیت‌ها و همچنین تاثیر تبلیغات در جیمیل هنگام انتخاب باید به‌ روشی هوشمندانه عمل کرد.

جنبه دیگر تفاوت بین ایمیل مارکتینگ و تبلیغات در جیمیل مربوط به نحوه نمایش است. تبلیغات در جیمیل به‌صورت کامل و در بخش Promotion صفحه کاربر و با برچسب Ad نمایش داده می‌شود؛ ولی در ایمیل مارکتینگ ممکن است لینک‌هایی به صفحات خارجی داشته باشد که کاربر به آن صفحات هدایت می‌شود.

مزایای تبلیغات در جیمیل

امکان شخصی‌سازی تبلیغات یکی از مزایای تبلیغات در جیمیل است. به همین دلیل باتوجه‌به نوع برند و عملکرد آن می‌توان تبلیغات را به‌صورت مؤثر شخصی‌سازی کرد. یکی از موارد تاثیر تبلیغات در جیمیل این است که در این نوع تبلیغ با تمرکز بر یک محصول یا خدمات خاص امکان تغییر رنگ‌ها، ایجاد فضای CTA و سفارشی‌سازی تیزر وجود دارد که درنتیجه اثربخشی تبلیغات را افزایش می‌دهد. برخی از مهم‌ترین مزایای تبلیغات در جیمیل عبارت‌اند از:

 • هزینه تبلیغات در جیمیل: روش پرداخت هزینه تبلیغ در جیمیل یکی از مزایای مهم آن است و برخلاف سایر روش‌های ایمیل مارکتینگ که باید برای هر ایمیل ارسالی هزینه پرداخت کرد در تبلیغات جیمیل تنها بر اساس بازدید و کلیک هزینه پرداخت می‌شود.
 • شخصی‌سازی: شناخت پرسونای مشتری یکی از موارد مهم در تبلیغات جیمیل است که نتایج شگفت‌انگیزی هم دارد. شناسایی علایق و اولویت‌های منحصربه‌فرد کاربران مختلف نقش زیادی در ایجاد تبلیغات شخصی‌سازی شده دارد. سفارشی کردن تیزرها و امکان تغییر رنگ یکی از این قابلیت‌های مؤثر است. شخصی‌سازی هم تاثیر تبلیغات در جیمیل را افزایش می‌دهد.
 • کنترل هزینه تبلیغ: دریافت گزارش دقیق مربوط به هزینه‌ تبلیغات و امکان تعیین بودجه از دیگر مزایای تبلیغات در جیمیل است.
 • استفاده از محتواهای مختلف: از دیگر مزایایی که تاثیر تبلیغات در جیمیل را افزایش می‌دهد امکان استفاده از ویدئوهای تبلیغاتی، علاوه بر تصویر و متن است.
 • انتخاب مخاطب بر اساس فعالیت‌های آنلاین: اپلیکیشن‌های مختلف گوگل اطلاعات مختلف را جمع‌آوری می‌کنند و از این طریق می‌توانید با سلیقه و نیاز کاربران آشنا شوید. درنتیجه می‌توان مخاطبان را شناسایی و هدف‌گذاری دقیق انجام داد.
 • هدف‌گذاری جمعیتی: امکان انتخاب مخاطبان بر اساس سن، موقعیت مکانی، جنسیت، میزان درآمد و شغل از دیگر مزایای تبلیغات در جیمیل است که می‌توانید تبلیغات خود را به یک جمعیت خاص معطوف کنید.
هزینه تبلیغات در جیمیل

هزینه تبلیغات در جیمیل

تبلیغات جیمیل نیز مانند تبلیغات استاندارد در گوگل کلیکی هستند و برای بهینه‌سازی تبلیغات جیمیل باید مانند تبلیغات کلیکی عمل کرد. یکی از ویژگی‌های نمایش تبلیغات جیمیلی بسته‌بودن آن‌ها است و کاربر قبل از کلیک روی آن تنها یک تیتر و توضیح کوتاه می‌بیند. به همین دلیل برای جلب‌توجه کاربر، تبدیل آنان به مشتری و افزایش تاثیر تبلیغات در جیمیل باید تیتر و حتی بخش‌های ابتدایی توضیح جذاب باشد تا توجه کاربر را به خود جلب کند. یکی از مزایای تبلیغات در جیمیل این است که تبلیغ دهنده در صورتی هزینه پرداخت می‌کند که کاربر روی آن کلیک کند.

توجه به نکات مهم هنگام استفاده از تبلیغات جیمیلی

با ایجاد و راه‌اندازی این نوع تبلیغات، کم‌کم شاهد تاثیر تبلیغات در جیمیل خواهید بود. تمام آمار و اطلاعات کمپین تبلیغاتی در این پلتفرم با پنل گوگل ادز اندازه‌گیری می‌شود. برای اینکه از بهترین نتایج تبلیغ در جیمیل سود ببرید به این نکات توجه کنید:

1. هدف قرار دادن دامنه وب سایت های مرتبط

برای هدف قراردادن مخاطبان تبلیغ خود و افزایش تاثیر تبلیغات در جیمیل می‌توانید از گزینه‌های مختلفی که گوگل ادز در اختیار شما قرار می‌دهد، استفاده کنید. یکی از این گزینه‌ها Domain Targeting است که با استفاده از آن می‌توانید کاربران خود را بر اساس وب‌سایت‌هایی که قبلاً از آن‌ها بازدید کرده‌اند مورد هدف قرار دهید. یکی از روش‌های بهینه برای استفاده از این گزینه واردکردن دامنه وب‌سایت خودتان با وب‌سایت رقیب است. با این روش مخاطبانی را مورد هدف قرار خواهید داد که به محصول، خدمات یا برند شما علاقه دارند.

2. عملکرد مانند تبلیغات کلیکی

ساختار و مدیریت تبلیغات جیمیلی مانند تبلیغات کلیکی معمولی است و برای بهینه‌سازی تاثیر تبلیغات در جیمیل، مانند تبلیغات کلیکی عمل کنید. به دلیل بسته‌بودن نمایش تبلیغات جیملی کاربر تنها عنوان و بخش کوتاهی از توضیحات را می‌بیند؛ به همین دلیل لازم است تیتر جذاب و باکیفیت باشد تا کاربر را برای باز کردن و خواندن پیام ترغیب کند.

هزینه تبلیغات در جیمیل به‌ازای کلیک‌کردن روی تبلیغ است. پس برای اینکه کاربر روی آن کلیک کرده و از برند شما آگاه شود و همچنین برای افزایش ترافیک وب‌سایت انتخاب محتوا نقش بسیار مؤثری دارد.

مدیریت و کنترل آمار تبلیغات

3. مدیریت و کنترل آمار تبلیغات

نکته دیگر برای بهره‌مندی از تاثیر تبلیغات در جیمیل در افزایش مشتریان، کنترل و تحت‌نظر گرفتن آمار و داده‌های مربوط به عملکرد کمپین تبلیغاتی از طریق پنل گوگل ادز است. اطلاعات به‌دست‌آمده از بخش آمار گوگل ادز نقش مؤثری در بهینه‌سازی کمپین و افزایش بازخورد دارد.

نتایج حاصل از تحلیل آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که آیا می‌توانید از مزایای تبلیغات در جیمیل بهره‌مند شوید یا خیر. همچنین کدام موارد برای کمپین مفید هستند و کدام نیستند. علاوه بر این، می‌توان عناصری را که نیازمند بهینه‌سازی هستند و برآورد هزینه در جیمیل را از این طریق پیدا کنید.

چگونه کمپین تبلیغات در جیمیل راه اندازی کنیم؟

برای ساخت یک کمپین تبلیغاتی و بهره‌مندی از تاثیر تبلیغات در جیمیل باید 6 مرحله را طی کرد که عبارت‌اند از:

 • ورود به بخش Campaigns و کلیک روی دکمه +
 • باز کردن منوی کشویی و انتخاب گزینه Display Network Only
 • انتخاب نام برای کمپین، انتخاب گزینه All Features و انتخاب مناطق جغرافیایی که قصد دارید تبلیغ شما در آن‌ها نمایش داده شود.
 • تعیین استراتژی قیمت‌گذاری و هزینه تبلیغات در جیمیل که می‌توانید با انتخاب گزینه Manual قیمت‌ها را دستی وارد کنید. البته گوگل قیمت‌گذاری را به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد.
 • انتخاب افزونه‌ها در بخش Ad Extensions که این افزونه‌ها نرخ کلیک تبلیغ را بهینه‌سازی کرده یا شماره‌تلفن شما را مستقیماً در بدنه تبلیغ قرار می‌دهند. درنتیجه کاربر می‌تواند با یک کلیک روی شماره با شما تماس بگیرد.
 • انتخاب روش هدف‌گذاری با انتخاب گزینه Use a Different Targeting Method در قسمت Targeting و انتخاب گزینه Placement. سپس عبارت Google.com را به‌عنوان محل قرارگیری تبلیغ اضافه کنید.
چگونگی ساخت تبلیغ جیمیلی

چگونگی ساخت تبلیغ جیمیلی

بعد از طی‌کردن مراحل قبلی و دستیابی به تاثیر تبلیغات در جیمیل باید کمپین را تأیید کرده و آن را نهایی کنید. در مرحله بعد باید برای ساخت تبلیغ اقدام کنید. برای اینکه از مزایای تبلیغ در جیمیل استفاده کنید باید مراحل زیر را انجام دهید:

کلیک روی تب Ads و بعد از آن کلیک روی دکمه + که در این بخش منویی باز می‌شود که گزینه Ad Gallery را انتخاب کنید.

مرحله بعد مواردی نمایش داده می‌شود که باید Gmail Ads را برای تبلیغات جیمیلی انتخاب کنید.

در مرحله سوم از ساخت تبلیغ جیمیلی باید فرمت تبلیغ خود را از بین گزینه‌هایی که وجود دارند انتخاب کنید. این فرمت‌ها عبارت‌اند از:

 • Single Product: تبلیغات تک‌محصولی
 • Gmail Image: تبلیغات تصویری در جیمیل
 • Custom HTML Code Upload: تبلیغات با کد HTML شخصی‌سازی‌شده
 • Gmail Multiple Product: تبلیغات چندمحصولی در جیمیل

نکته مهم اینکه نوع فرمت انتخابی با تاثیر تبلیغات در جیمیل ارتباط دارد.

 • در مرحله بعد از طریق بخش سمت چپ محتوای تبلیغ خود را کامل کنید. سپس تمام اطلاعات موردنیازی که از شما خواسته می‌شود را وارد کرده و تصویر مناسب یا کد HTML را نیز در این بخش بارگذاری کنید.
 • بخش پایانی در بخش Select Ad Group باید تبلیغ ساخته شده را به گروه تبلیغ یا همان Ad Group مناسب وصل کنید. توجه داشته باشید که آن را از بخش  Ad Groups ایجاد کرده و کلمات کلیدی موردنظر خود را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

تجارت الکترونیک رابطه نزدیک و مستقیمی با بازاریابی دیجیتال دارد. یکی از روش‌های بازاریابی، تبلیغات جیمیلی است که نقش مهمی در افزایش آگاهی از برند و تبدیل کاربران به مشتریان حقیقی دارد. امنیت بالا، راحت بودن مدیریت پیام‌ها، امکان فیلترکردن پیام و سرویس‌های جانبی متنوع موجب افزایش محبوبیت این پلتفرم برای تبلیغات شده است.

صاحبان کسب‌وکار با پی‌بردن به تاثیر تبلیغات در جیمیل و کارآمد بودن آن استراتژی‌های مؤثری را برای تبلیغ در جیمیل و جذب مشتریان بالقوه و تبدیل آنان به مشتریان حقیقی تدوین می‌کنند. هدف‌گیری دقیق مخاطبان، شخصی‌سازی پیام‌ها، کسب نتایج مطلوب، کنترل و مدیریت هزینه و تنوع تبلیغات برخی از مزایای تبلیغات در جیمیل هستند.

موضوع دیگر مربوط به هزینه تبلیغات در جیمیل است که تبلیغ دهنده تنها زمانی هزینه پرداخت می‌کند که کاربر روی تبلیغ کلیک کرده و آن را باز کند. برای افزایش آگاهی از برند و فروش محصول یا خدمات و تشویق کاربران برای کلیک‌کردن روی پیام تبلیغی لازم است از محتوای جذابی برای عنوان استفاده شود تا کاربر روی آن کلیک کند.

برای راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی در جیمیل باید استراتژی‌های مؤثری تدوین شود که برای این هدف می‌توانید از مشاوران فعال و باتجربه در این حوزه کمک بگیرید. دکتر علی ناصرحجتی از مدیران و مشاوران کسب‌وکار، مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ و آموزش‌های سازمانی هستند. دکتر ناصرحجتی که از تاثیر تبلیغات در جیمیل آگاه هستند می‌توانند مشاوره‌های ارزشمندی درباره این نوع تبلیغات در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار دهند.

مزایای تبلیغات در جیمیل چیست؟

هدف‌گیری دقیق مخاطبان، شخصی‌سازی پیام‌ها، کسب نتایج مطلوب، کنترل و مدیریت هزینه و تنوع تبلیغات

هزینه تبلیغ در جیمیل چگونه محاسبه می‌شود؟

 تبلیغ دهنده تنها زمانی هزینه پرداخت می‌کند که کاربر روی تبلیغ کلیک کرده و آن را باز کند.

برای بهینه‌سازی تبلیغات جیمیلی چه نکاتی را موردتوجه قرار دهیم؟

مدیریت و کنترل آمار تبلیغات، هدف قراردادن دامنه وب‌سایت‌های مرتبط و اقدام مانند تبلیغات کلیکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا