جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بک لینک های سایت

چگونه بک لینک های سایت را بررسی کنیم؟

بخش مهمی از مدیریت وب‌سایت و سئو بررسی بک لینک های سایت است. سیستم رتبه‌بندی گوگل برای سایت‌ها 200 فاکتور مهم را در نظر می‌گیرد که در بخش سئو خارجی بک‌لینک‌ها مهم‌ترین فاکتور هستند. استفاده از این ارتباطات موجب افزایش ترافیک و هدایت کاربران به وب‌سایت شما و افزایش ترافیک آن خواهد شد.

با استفاده از انواع روش های چک کردن بک لینک های وب سایت و آنالیز آن‌ها می‌توان به نحو مؤثری در نتایج موتورهای جستجو حضور داشت. LinkMiner و Semrush دو نمونه از ابزارهای بررسی بک لینک هستند که در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی ابزارهای بررسی و تأثیر بک لینک در افزایش ترافیک سایت را بررسی می‌کنیم.

بک لینک چیست و چه اهمیتی دارد؟

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در دنیای تجارت الکترونیک فعالیت پویا در فضای آنلاین است. یکی از فاکتورهای کلیدی برای ارتقای جایگاه وب‌سایت در نتایج موتورهای جستجو بک لینک های سایت است. منظور از بک‌لینک ارتباطی است که یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر ارجاع می‌دهد.

به زبان ساده وقتی یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر لینک می‌دهد بک‌لینک ساخته شده است. بک‌لینک با نام‌های دیگری مانند لینک ورودی یا Inbound Link و همچنین External Link نیز شناخته می‌شود. بک‌لینک‌ها نماد اعتماد به یک سایت است و ارزش زیادی برای افزایش بازدید گوگل و افزایش ترافیک وب‌سایت دارند. بک‌لینک مسیری است که از طریق آن گوگل صفحات جدید را پیدا کرده و آن‌ها را کرال می‌کند. همچنین بک‌لینک‌های سایت معتبر موجب افزایش اعتبار وب‌سایت می‌شوند.

انواع لینک سازی

انواع لینک سازی

در بحث لینک‌سازی دو نوع لینک وجود دارد که عبارت‌اند از:

1. لینک داخلی

لینک‌های داخلی پیوندهایی هستند که به صفحات داخلی همان سایت اشاره می‌کنند. ایجاد لینک داخلی یکی از روش‌های بررسی و بهینه‌سازی سایت است. لینک داخلی برای کاربر و خزنده‌های گوگل اهمیت زیادی دارد و می‌تواند ساختار کلی سایت را بسازد. یکی از روش‌های مهم برای بالا آمدن سایت لینک داخلی است که باید با بررسی و تدوین استراتژی مناسب آن را انجام داد. لینک داخلی موجب افزایش تجربه کاربری و کاهش نرخ پرش شده و همچنین ربات گوگل می‌تواند به تمام صفحات جستجو دسترسی داشته باشد.

2. لینک خارجی (بک لینک)

در قسمت مربوط به بک‌لینک، درباره لینک خارجی توضیح داده شد و گفته شد وقتی که سایتی به یکی از صفحات سایت دیگر لینک دهد لینک خارجی نامیده می‌شود. در این روند از یک کلمه کلیدی به اسم انکر تکست استفاده می‌شود و لینک خارجی روی آن قرار می‌گیرد. بک لینک های سایت از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در سئوی خارجی هستند.

رعایت اصول لینک‌سازی خارجی و روش های چک کردن بک لینک‌های وب سایت موجب افزایش نرخ کلیک و افزایش فروش می‌شوند. بک‌ لینک ‌های سایت در دو گروه Follow و NoFollow قرار می‌گیرند.

هدف از بررسی بک لینک های سایت

بخش مهمی از مدیریت وب‌سایت و سئو بررسی بک لینک های سایت است. از طریق روش های چک ‌کردن بک لینک‌های وب سایت می‌توان درباره وضعیت کلی سئوی سایت اطلاعات و درک جامعی پیدا کرد. همچنین با کمک ابزارهای بررسی بک لینک  می‌توان اطلاعات مفیدی درباره استراتژی سئو سایت و یکپارچه سازی داده‌ها به دست آورده و فرصت‌های ارتقای وضعیت سایت را شناسایی کرد. هدف از بررسی بک لینک‌های سایت عبارت‌اند از:

1. تدوین استراتژی مناسب لینک سازی

لینک‌سازی از مهم‌ترین فاکتورهای افزایش رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو است. از طریق تجزیه‌وتحلیل بک‌ لینک ‌های سایت می‌توان از استراتژی‌های به‌کار رفته در آن الگوبرداری کرده و استراتژی‌های مؤثر اتخاذ کرد. انتشار رپورتاژ، ارسال پست مهمان، و شناسایی لینک‌های شکسته برخی از این استراتژی‌ها هستند.

2. کیفیت بک لینک؛ هدف بررسی یک لینک های سایت

بک ‌لینک‌ های سایت که از منابع معتبر مانند برندهای پیشرو در هر صنعت، وب‌سایت‌های دولتی و مؤسسات دانشگاهی باشند اعتبار بالایی دارند. این بک‌لینک‌ها به موتورهای جستجو نشان می‌دهند که وب‌سایت شما از نظر منبع اطلاعاتی اعتبار بالایی دارد. از طرف دیگر بک‌لینک‌های  بی‌کیفیت از وب‌سایت‌های نامعتبر یا اسپم موجب آسیب دیدن اعتبار و رتبه وب‌سایت شما خواهد شد.

بک‌لینک‌های اسپم یا بی‌کیفیت موجب می‌شود تا گوگل آن‌ها را شناسایی کرده و ترافیک سایت یا رتبه آن کاهش یابد. درنتیجه موتورهای جستجو سایت شما را جریمه می‌کنند.

3. تحلیل رقبا

از دیگر دلایل بررسی بک لینک های سایت، بررسی لینک‌های خارجی رقبا است. با کمک روش های چک کردن بک لینک های وب سایت می‌توان اطلاعات مفیدی درباره استراتژی‌هایی که برای سئوی خود تدوین کرده‌اید، دریافت کرد. درنتیجه می‌توان از این استراتژی‌ها برای بهینه‌سازی سایت و درنتیجه اتخاذ استراتژی‌ بازاریابی اثربخش استفاده کنید.

عوامل مؤثر بر کاهش کیفیت بک لینک

عوامل مؤثر بر کاهش کیفیت بک لینک

بک لینک‌های باکیفیت از مهم‌ترین فاکتورهای بهینه‌سازی رتبه سایت محسوب می‌شوند و در طرف دیگر بک‌لینک‌های بی‌کیفیت آسیب زیادی به وب‌سایت شما خواهند زد. عوامل مؤثر بر کاهش کیفیت بک‌ لینک های سایت عبارت‌اند از:

 • لینک‌شدن از سایت‌های ضعیف و دارای رتبه پایین
 • لینک‌شدن مداوم انکر تکست وب‌سایت: قرارگیری مکرر لینک وب‌سایت موجب آسیب‌دیدن سایت شما خواهد شد.
 • لینک به صفحه اصلی: تمامی بک‌لینک‌هایی که به صفحه خانه سایت شما باشند و به مقاله یا مطلب خاصی ارجاع نداشته باشد در گروه لینک‌های بی‌کیفیت هستند.

ابزارهای بررسی بک لینک های سایت

اهمیت بک لینک‌های سایت موجب شده است تا ابزارهای متعددی برای بررسی بک‌لینک ساخته شود. در ادامه ابزارهای بررسی بک لینک را معرفی می‌کنیم.

1. Jesteo

در بین روش های چک کردن بک لینک های وب سایت، جت سئو یکی از ابزارهای آنلاین برای تجزیه‌وتحلیل سایت است. این ابزار بررسی بک لینک های سایت، از طریق ارزیابی کامل سایت، مشکلات را شناسایی کرده و راه‌حل‌های مفیدی برای بهبود وضعیت سئو ارائه می‌دهد. برخی از این راهکارها عبارت‌اند از:

 • ارائه ساختار محتوا
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • بررسی محتوایی و فنی سایت
 • رهگیری رتبه کلمات کلیدی
 • بررسی و آنالیز بک‌لینک رقبا
 • مشاهده و ارزیابی خطاهای فنی سایت

یکی از مهم‌ترین مزایای این ابزار آنلاین برای بررسی بک لینک‌های سایت این است که در مقایسه با انواع خارجی، داده‌های بیشتری را از سایت‌های فارسی جمع‌آوری کرده و در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

2. بهترین ابزار بررسی بک لینک های سایت؛ Ahrefs

یکی دیگر از ابزارهای بررسی بک لینک که می‌توان آن را بهترین نامید Ahrefs است. این ابزار با ارائه داده‌های فراوان به شما در بررسی و مدیریت بک‌لینک‌ها کمک می‌کند. با استفاده از ابزار Ahrefs می‌توانید لینک‌های شکسته، گم‌شده یا جدید سایت را نیز مشاهده کنید.

با کمک این ابزار که از مهم‌ترین روش های چک کردن بک لینک های وب سایت است می‌توان بر پروفایل یک بک‌لینک نظارت کرده و رشد یا کاهش بک لینک‌های سایت خود را مشاهده کنید. همچنین این ابزار به شما امکان می‌دهد تا ترافیک ارگانیکی که از هر صفحه بازدید می‌کند را هم ببینید.

3.  SEMrush

یک ابزار عالی برای بررسی بک لینک های سایت، SEMrush است. SEMrush  دارای پایگاه داده‌ای بزرگی از اطلاعات است و هر روز آپدیت می‌شود. به‌روزرسانی این اطلاعات به صاحبان وب‌سایت امکان می‌دهد تا بادقت اطلاعات بک‌لینک‌های خود را ارزیابی کنید. جالب‌ترین ویژگی‌های ابزار SEMrush عبارت‌اند از:

 • تجزیه‌وتحلیل 200 دامنه رقبا
 • به‌روزرسانی دائمی گزارش‌ها
 • تجزیه‌و‌تحلیل دقیق بک‌لینک‌های شخصی
 • یکپارچه کردن کل سرچ کنسول گوگل
 • دسترسی به یک رابط برای مدیریت کمپین‌های ارتباطی

4. Moz

از دیگر ابزار بررسی بک لینک های سایت ابزار Moz است که می‌توان آن را یک نمونه جالب و آسان از ابزارهای بررسی بک لینک نامید که همه کسب‌وکارها می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر اینکه این ابزار دارای 40 تریلیون لینک برای جستجو است، کار با آن نیز بسیار آسان است. برخی از ویژگی‌های این ابزار کاربردی عبارت‌اند از:

 • جستجوی لینک شکسته
 • نظارت بر لینک‌های جدید و ازدست‌رفته
 • بررسی، شناسایی و حذف اسپم اسکور بک‌لینک‌ها
 • بررسی و یافتن صفحات دارای بهترین عملکرد و محتوا
بررسی بک لینک های سایت با ابزار Ubersuggest

5. بررسی بک لینک های سایت با ابزار Ubersuggest

این ابزار که به سایت نیل پتل تعلق دارد کاربرد زیادی در حوزه تحقیق کلمات کلیدی دارد. همچنین با استفاده از این ابزار مفید می‌توانید بک لینک های سایت خود و رقبا را تحلیل کنید. مهم‌ترین ویژگی‌های ابزار Ubersuggest درباره گزارش بک‌لینک‌ها عبارت‌اند از:

 • امتیاز دامنه
 • نمودار تاریخچه دریافت بک‌لینک‌ها
 • معرفی دامنه‌های جدید برای دریافت لینک
 • تعداد ریفرینگ دامین‌ها
 • تعداد کل بک‌لینک‌ها
 • تجزیه‌وتحلیل رقابتی
 • تجزیه‌وتحلیل رایگان کلمات کلیدی
 • نمای کلی بک‌لینک

6. LinkMiner

از دیگر روش های چک کردن بک لینک های وب سایت استفاده از ابزار LinkMiner است. با استفاده از این ابزار می‌توانید بک لینک های سایت را بر اساس Nofollow جدید، حذف شده و از دست رفته فیلتر کنید. یکی از ویژگی‌های جالب این ابزار امکان مشخص کردن بک‌لینک‌های موردعلاقه است تا در آینده به آن‌ها دسترسی داشته باشید. همچنین تهیه فهرستی از بک لینک‌های رقبا، بررسی آن‌ها و پیگیری بک‌لینک‌های خودتان که نیاز به اصلاح دارند از دیگر ویژگی‌های ابزار LinkMiner است.

7. BuzzSumo

با استفاده از ابزار BuzzSumo می‌توانید محتوای خود و رقبا را آنالیز کرده و آن‌ها را با یکدیگر بررسی کنید تا از این طریق استراتژی مؤثری برای بک لینک های سایت خود تعیین کنید. استفاده آسان با قابلیت فیلتر بر اساس مکان، دامنه و زبان و بروزرسانی‌های مداوم موارد پربازدید وب‌سایت شما از مزایای این نمونه از ابزارهای بررسی بک لینک است.

BuzzSumo یک پایگاه داده بزرگ برای تحقیق و جستجو درباره اطلاعات ارائه شده است و همچنین می‌توان خروجی داده‌ها را با سرعت در فایل‌های اکسل دریافت کرد.

8. OpenLinkProfiler

یک ابزار رایگان برای بررسی بک لینک‌های سایت که می‌توان لینک‌های هر دامنه را تجزیه‌وتحلیل کرد. این ابزار از SEOProfiler می‌آید و با استفاده از آن می‌توان به داده‌های لینک دسترسی داشت. با ایجاد یک حساب کاربری می‌توان 1000 لینک را در هر وب‌سایت بارگیری کرد. مرتب‌سازی، فیلتر نتایج و دنبال‌کردن پیوندهایی که دنبال نمی‌شوند از ویژگی‌های این ابزار است.

ابزارهای بررسی بک لینک سایت چه اطلاعاتی می‌دهند؟

ابزارهای بررسی بک لینک سایت چه اطلاعاتی می‌دهند؟

روش های چک کردن بک لینک های سایت، تعداد معیارها و آمار ابزارهای تحلیل بک‌لینک‌ها با هم متفاوت هستند و نمی‌توان ابزاری را نام برد که اطلاعات تمام بک‌لینک‌های یک سایت را شناسایی کند. بااین‌حال ابزارهای بررسی بک لینک اطلاعات مهمی را در اختیار ما قرار می‌دهند که عبارت‌اند از:

 • تعداد کل بک‌لینک‌ها به هر دامنه یا یک URL
 • بررسی فالو و نوفالوبودن بک‌لینک‌ها
 • بررسی انکر تکست لینک‌ها
 • بررسی بک‌لینک‌های شکسته سایت
 • اعتبار دامنه و صفحه سایت لینک‌دهنده
 • بررسی پسوندهای کشوری

لینک شکسته چیست؟

در این مقاله بارها با نام لینک شکسته برخورد کردید. منظور از این نوع لینک چیست؟ لینک‌های شکسته آن دسته از لینک‌ها هستند که مقصد خاصی ندارند. مثلاً فرض کنید در متن یکی از مقالات خود لینکی قرار داده‌اید تا کاربر را جذب کرده و روی آن کلیک کند. اگر بعد از کلیک‌کردن روی لینک، کاربر به مقصد خاصی هدایت نشود این یک لینک شکسته است که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که عبارت‌اند از:

 • تایپ شدن اشتباهی آدرس لینک
 • حذف آن صفحه از وب‌سایت

ویژگی بک لینک های باکیفیت

درست است که بک لینک های سایت موجب افزایش ترافیک وب‌سایت و افزایش نرخ کلیک می‌شوند؛ ولی این موضوع تنها درباره بک‌لینک‌های باکیفیت صدق می‌کند. عدم توجه به رعایت اصول ساخت بک لینک و همچنین روش های چک کردن بک لینک‌های وب سایت موجب آسیب‌دیدن رتبه سایت در نتایج گوگل خواهد شد. مهم‌ترین ویژگی‌های بک‌لینک‌های باکیفیت عبارت‌اند از:

 • توجه به ارتباط موضوعی دو محتوا
 • استفاده از انکر تکست مناسب
 • توجه به اعتبار سایت خارجی
 • بازکردن لینک خارجی در تب جدا
 • عدم استفاده بیش از اندازه از بک لینک‌های سایت

روش ساخت بک لینک طبیعی

بک‌لینک طبیعی موجب بهبود رتبه سایت در نتایج گوگل می‌شود. طبیعی بودن بک ‌لینک های سایت به عوامل مختلفی مانند اعتبار دامنه، زمان ساخت لینک، کیفیت محتوای ارائه شده، تعداد لینک خروجی، زمان ساخت لینک، آدرس آی پی سایت و… بستگی دارد. چند مورد از بهترین روش‌ها برای ایجاد بک‌لینک عبارت‌اند از:

 • انجمن‌ها
 • رپرتاژ آگهی
 • تولید پست مهمان
 • محتوای باکیفیت
 • شبکه‌های اجتماعی
استفاده از سرچ کنسول برای تجزیه ‌و تحلیل بک لینک های سایت

استفاده از سرچ کنسول برای تجزیه ‌و تحلیل بک لینک های سایت

گوگل سرچ کنسول یک سرویس رایگان است که با استفاده از آن می‌توانید سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل حفظ کرده، بر آن نظارت کرده و عیب‌های احتمالی آن را پیدا کنید. یکی از بخش‌های ابزار سرچ کنسول بخش گزارش لینک‌ها است که درباره وضعیت لینک‌های داخلی و بک لینک‌ های سایت گزارش می‌دهد. برای تجزیه‌وتحلیل بک لینک‌های سایت باید داده‌های مرتبط با لینک‌های خارجی بررسی شوند.

جمع‌بندی

بک لینک های سایت یکی از روش‌های کاربردی و مؤثر برای افزایش ترافیک سایت و افزایش نرخ کلیک هستند. باید توجه داشته باشید که تنها بک‌لینک‌های باکیفیت می‌توانند موجب افزایش ترافیک سایت شوند و بک‌لینک‌های اسپم یا بی‌کیفیت موجب آسیب‌دیدن سایت و کاهش رتبه آن در نتایج گوگل می‌شود. استفاده از ابزارهای بررسی بک لینک از مهم‌ترین روش های چک کردن بک لینک های وب سایت هستند. ابزارهای متعددی وجود دارد که از بهترین ابزارها می‌توان به Ahrefs، SEMrush و LinkMiner اشاره کرد.

با استفاده از این ابزارها می‌توان برای شناسایی لینک نوفالو و فالو، شناسایی لینک‌های شکسته، اعتبار دامنه و صفحه سایت لینک‌دهنده و انکر تسکت لینک‌ها را بررسی کرد. دکتر علی ناصرحجتی مشاور و متخصص در زمینه مشاوره مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ با 17 سال سابقه یکی از مشاوران موفق در این حوزه است که می‌تواند استراتژی‌های مفیدی در اختیار مدیران و صاحبان سایت‌ها قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا