جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن چیست؟ | دلایل اهمیت Push Notification

نوع جدیدی از تبلیغات آنلاین پوش نوتیفیکیشن‌ است که امروزه در فضای دیجیتال و بستر اینترنت درحال‌رشد و توسعه است. این نوع تبلیغات روشی مؤثر و جدید برای اجرای استراتژی‌های تبلیغاتی صاحبان کسب‌و‌کار است تا از این طریق مشتریان بیشتری را با برند درگیر کنند. امکان شخصی‌سازی و مقرون‌به‌صرفه بودن دو نمونه از مزایای Push Notification ها هستند.

همچنین توانایی تبدیل مشتری معمولی به مشتری دائمی یکی از مواردی است که اهمیت Push Notification را نشان می‌دهد. انواع مختلف Push Notification وجود دارد که ارتباط سریع کاربر با صاحبان کسب‌وکار و سایت را امکان‌پذیر می‌کنند. در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی پوش نوتیفیکیشن، اهمیت و مزایای آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

نوتیفیکیشن چیست؟

قبل از شروع بحث درباره پوش نوتیفیکیشن باید ابتدا توضیحی درباره نوتیفیکیشن داشته باشیم. نوتیفیکیشن نام ابزاری برای اطلاع‌رسانی است که از طریق آن می‌توان برای کاربران پیام ارسال کرده و با آن‌ها در ارتباط بود. نوتیفیکیشن یک ابزار ارتباطی پیشرفته است که مزایای و برتری‌های خاص خود را دارد. با استفاده از این سرویس جذاب، کاربران از رویدادهای مربوط به کسب‌وکار شما مطلع می‌شوند. رویدادهایی که برای کاربران می‌تواند سودآور باشد. اطلاع‌رسانی درباره تخفیف‌ها، جشنواره، نظرسنجی و… نمونه‌هایی از این موارد هستند.

پوش نوتیفیکیشن چیست؟

تعداد زیادی از افراد روزانه بخشی از زمان خود را در فضای اینترنت و دنیای دیجیتال می‌گذرانند. توجه به این موضوع موجب می‌شود تا از طریق تکنیک‌های کارآمد در فضای دیجیتال نرخ بازدید از سایت را افزایش دهیم. یکی از روش‌های ارسال اعلان‌های تبلیغاتی پوش نوتیفیکیشن‌ها هستند. اگر اعلان‌های ارسالی از طریق Push Notification ها متناسب با پرسونای مشتری و کاربران باشد نقش مؤثری در دستیابی به هدف تبلیغات و سودآوری خواهد داشت. Push Notification هشدار و اعلان سریعی است که ازطریق وب‌سایت یا برنامه برای کاربران ارسال می‌شود.

علاوه بر محتوای تبلیغاتی می‌توان از پوش نوتیفیکیشن برای ارسال محتوای آموزشی نیز بکار روند. ارسال اعلان سریع تبلیغات از طرف یک کسب‌وکار نقش مؤثری در افزایش آگاهی از برند داشته و همین نشان‌دهنده اهمیت  Push Notification است. جذب مخاطبان بیشتر، افزایش تعداد مشتریان جدید و افزایش وفاداری مشتریان قدیمی از دیگر موارد موردتوجه Push Notification هستند.

مزایای Push Notification

افزایش آگاهی برند، افزایش نرخ کلیک، افزایش ترافیک وب‌سایت و درنتیجه کسب سهم مناسب از بازار هدف تمامی کسب‌وکارها است. برای رسیدن به این اهداف راهکارها و استراتژی‌ بازاریابی اثربخش مختلفی وجود دارد که پوش نوتیفیکیشن یکی از این موارد است. دسترسی گسترده و درگیرشدن کاربران و داشتن ترافیک باکیفیت و نتیجه‌بخش نشان‌دهنده اهمیت Push Notification است. در ادامه مهم‌ترین مزایای  Push Notification را بررسی می‌کنیم.

1. دسترسی آسان کاربران

اولین مزیت Push Notification ها دسترسی آسان کاربران بدون دخالت آن‌ها است و دریافت اعلان هیچ هزینه‌ای را بر کاربر تحمیل نمی‌کند. این اعلان‌ها در عرض چند ثانیه ارسال می‌شوند و پیام‌های ظاهرشده روی صفحه گوشی یا دسکتاپ طبق قوانین کپی‌رایتینگ نوشته می‌شوند. پیروی از این قوانین موجب اثربخشی بیشتر پیام می‌شود.

2. افزایش نرخ تعامل با کاربران

از دیگر مزایایی که اهمیت Push Notification را نشان می‌دهد تعامل بالایی است که این ابزار اطلاع‌رسانی دارد. پوش نوتیفیکیشن عملکرد بالایی از نظر نرخ باز دارد. برای افزایش اثربخشی Push Notification از اعلان‌های یونیک و منحصربه‌فرد استفاده کنید. شخصی‌سازی پیام‌ها اثربخشی بالاتری داشته و موفقیت بیشتری برای وب‌سایت به همراه دارد.

3. امکان انتخاب زمان ارسال

مزیت دیگری که برای پوش نوتیفیکیشن می‌توان گفت انتخاب زمان ارسال اعلانات است. این ویژگی موجب افزایش اثرگذاری این روش تبلیغاتی می‌شود. همچنین با تعیین زمان مشخص برای ارسال اعلانات، نرخ بازدید از نوتیفیکیشن‌ها افزایش می‌یابد. البته برای این کار بهتر است پرسونای کاربر نیز موردتوجه قرار گیرد و می‌توان بر اساس پرسونای کاربر، زمان را انتخاب کرد. انتخاب زمان اشتباه می‌تواند منجر به ازبین‌رفتن بودجه‌ای شود که برای تبلیغات هزینه کرده‌اید.

4. بهبود سفر مشتری

اهمیت Push Notification تنها برای تشویق مشتری برای خرید یا تبلیغات نیست؛ بلکه با این روش می‌توان تجربه سفر مشتری را در کسب‌وکار خود بهبود ببخشید. موارد مربوط به بهبود سفر مشتری عبارت‌اند از:

 • اعلان اطلاع‌رسانی
 • اعلان سبد خرید رهاشده
 • اعلان وضعیت اشتراک
افزایش وفاداری مشتریان

5. افزایش وفاداری مشتریان

نرخ بازگشت مشتری به سایت از مزایای مهم پوش نوتیفیکیشن است و امکان دریافت اعلانات برای کاربرانی که فقط برای یک‌بار به سایت شما مراجعه کرده باشند وجود دارد. با این روند و با مراجعات بعدی کاربران به سایت میزان وفاداری آن‌ها بیشتر شده و همچنین تعداد مشتریان وفادار افزایش می‌یابد. این نوع خدمات دسترسی به سایت و محصولات یا خدمات کسب‌و‌کار شما را آسان‌تر می‌کند. درنتیجه تجربه مشتری در بازه زمانی استفاده از محصولات یا خدمات برند شما افزایش می‌یابد.

6. آزادی انتخاب کاربران

از دیگر مزایای Push Notification این است که کاربران در صورت عدم تمایل به دریافت پیام تبلیغاتی یا هرگونه اعلان از طرف سایت شما می‌توانند پوش نوتیفیکیشن را خاموش کنند. آزادی در انتخاب دریافت اعلانات Push Notification یکی از موارد مهم تمایز این ابزار تبلیغاتی با پیام‌های متنی است.

البته باید دقت داشت که گرچه Push Notificationهای مناسب و به جا تأثیر زیادی در افزایش نرخ کلیک دارند؛ ولی استفاده بیش از اندازه از آن‌ها نیز می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. همچنین محتوای پیام باید ارزشمند و جذاب باشد.

7. مزایای پوش نوتیفیکیشن؛ هزینه کمتر

در مقایسه با ارسال پیام‌های متنی، هزینه ارسال پوش نوتیفیکیشن‌ها بسیار کمتر است. سرویس‌های ایرانی و خارجی زیادی وجود دارد که در این زمینه فعالیت می‌کنند و ارسال اعلانات Push Notification را برای وب‌سایت و اپلیکیشن فراهم کرده‌اند. حتی برخی از این سرویس‌دهنده‌ها برای کسب‌وکارهای نوپا در یک محدوده زمانی یا حجم خاص از اعلان‌ها خدمات رایگان ارسال می‌کنند.

8. تولید لیدهای بیشتر و باکیفیت

یکی از مزایا و دلایل اهمیت Push Notification این است که با اجازه کاربران می‌توانید برای آن‌ها نوتیفیکیشن ارسال کنید. پایین‌بودن تعداد و کیفیت لیدها یکی از مشکلات کسب‌وکارها است. بسیاری از کاربران و بازدیدکنندگان از سایت تمایلی برای ارائه اطلاعات شخصی یا تکمیل فرم در سایت ندارند. تنها با اجازه‌گرفتن از کاربران و بدون درخواست اطلاعات شخصی می‌توان اعلان‌ها را برای آن‌ها ارسال کرده و لیدهای باکیفیت تولید کرد.

اهمیت Push Notification در بازاریابی دیجیتال

اهمیت Push Notification در بازاریابی دیجیتال

استفاده از  پوش نوتیفیکیشن برای حفظ تعامل کاربران با یک برند یا تعامل دوباره با برنامه‌ای که مدت‌ها قبل از آن بازدید کرده‌اند بسیار مؤثر است. اهمیتPush Notification و این روش بازاریابی در این است که دارای نرخ تبدیل بالاتر بوده و درضمن هزینه‌های جذب کمتری دارد.

می‌توان گفت این روش کارایی بیشتری نسبت به ایمیل مارکتینگ دارد؛ زیرا برخلاف پیامک‌های متنی و ایمیل‌ها، Push Notification مستقیم روی صفحه لاک اسکرین گوشی، دسکتاپ یا مرورگرهای تلفن همراه ارسال شده و توجه کاربران را جلب می‌کند.

روش های ارسال تبلیغات پوش نوتیفیکیشن

برای ارسال تبلیغات از طریق پوش نوتیفیکیشن دوراه وجود دارد. دارندگان وب‌سایت‌ها با کسب اجازه از کاربر و قراردادن اسکریپت در وب‌سایت خود می‌توانند روی مرورگری که کاربر از طریق آن وارد سایت شده است تبلیغات و اعلان‌ها را ارسال کنند. روش دیگر اینکه توسعه‌دهندگان اپلیکیشن در نرم‌افزار خود SDK را قرار می‌دهند تا از این روش بتوانند تبلیغات Push Notification را ارسال کنند.

کدام اعلان‌ ها را از طریق پوش نوتیفیکیشن می توان ارسال کرد؟

سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف بر اساس استراتژی‌های بازاریابی مخصوص خود می‌توانند از پوش نوتیفیکیشن استفاده کنند. انواع مختلف Push Notification عبارت‌اند از:

 • اعلان‌های تبلیغاتی: از این نوع اعلان‌ها برای فروش محصول و خدمات استفاده می‌شود و به‌روزرسانی آن‌ها به کاربران اعلام می‌شود. همچنین از طریق تکمیل بخش راهنمایی خرید، کاربران برای تکمیل خرید هدایت می‌شوند.
 • اعلان‌های مکانی: کسب اجازه از کاربر یکی از مزایای Push Notification است. برای ارسال این نوع اعلان باید از کاربران اجازه دسترسی به مکان آن‌ها کسب شود. در مرحله بعد صاحبان وب‌سایت‌ها می‌توانند باتوجه‌به موقعیت مکانی کاربر رویدادهای مربوط به کسب‌وکار خود را که در موقعیت جغرافیایی منطقه سکونت کاربر است ارسال کنند.
 • اعلان‌های یادآوری: یادآوری برنامه‌ها یا قرارهای مربوط به یک برنامه از طریق اعلان یادآوری پوش نوتیفیکیشن
 • اعلان‌های خرید: وب‌سایت‌های کسب‌وکارهای مختلف از طریق این اعلان مشتریان را از وضعیت سفارش و خریدهای خود مطلع می‌کنند. همچنین ارسال اعلان‌های مربوط به رسید، حمل‌ونقل و تحویل محصول از دیگر موارد کاربرد اعلان‌ها است. انجام این مراحل نشان‌دهنده اهمیت Push Notification است.
 • اعلان‌های بازخورد: صاحبان کسب‌وکارها با ارسال اعلان از طریق Push Notification می‌توانند نظرات، پیشنهاد و انتقادات مشتریان را درباره محصول یا خدمات دریافت کنند. در این نوع پوش نوتیفیکیشن پیام ارسالی دارای لینکی است که کاربران را به صفحه نظرسنجی آنلاین هدایت می‌کند.
 • اعلان‌های سرگرمی: یکی دیگر از اعلان‌ها مربوط به اعلان‌های فان و سرگرمی است که می‌توان چنین مواردی را با Push Notification برای کاربران ارسال کرد. به‌عنوان‌مثال حقایق جالب یا پرسش‌وپاسخ درمورد کشورهای مختلف برای کاربران اپلیکیشن گردشگری
نکات مهم برای ارسال Push Notification

نکات مهم برای ارسال Push Notification

حال که به اهمیت Push Notification در رونق بازاریابی پی بردید باید بدانید که عدم توجه به قوانین و استانداردها می‌تواند اثرات معکوس و منفی روی کسب‌وکار شما داشته باشند. نکات مهمی که برای ارسال پوش نوتیفیکیشن ها وجود دارد عبارت‌اند از:

1. امکان بی صدا کردن پوش نوتیفیکیشن

در بخش‌های قبلی گفته شد که انتخابی بودن یکی از مزایای Push Notification است. یعنی تنها کاربرانی می‌توانند این اعلان‌ها را دریافت کنند که با دریافت آن‌ها موافقت کرده باشند. در بیشتر اپلیکیشن‌ها، به‌صورت پیش‌فرض دریافت پوش نوتیفیکیشن فعال است و با نصب برنامه اعلان‌ها را دریافت می‌کنید. باید طراحی اپلیکیشن به صورتی باشد که در صورت عدم تمایل کاربر به دریافت اعلان‌ها بتواند گزینه بی‌صدا (Mute) را فعال کند.

2. ارسال متعادل اعلان ها

با ارسال اعلانات Push Notification می‌توانید کاربران قدیمی را که در گذشته از محصول یا خدمات شما استفاده کرده‌اند به چرخه مشتریان خود بازگردانید. نکته مهم اینکه نباید ارسال اعلان‌ها خارج از تعادل باشد و برای کاربران مزاحمت ایجاد نکند. در غیر این صورت نتیجه عکس در بازاریابی خواهد داشت.

3. پوش نوتیفیکیشن های شخصی ‌سازی شده

ارسال Push Notification شخصی‌سازی شده امکان باز شدن آن‌ها را توسط کاربران افزایش داده و موجب افزایش تجربه کاربری شده و تأثیر بیشتری روی بازاریابی دیجیتال دارد. با ارسال این نوع اعلان‌های اختصاصی می‌توان اطلاعیه‌هایی نیز برای کاربر نمایش داد.

پوش نوتیفیکیشن برای کدام کسب و کارها مفید است؟

هدف کمپین‌های پوش نوتیفیکیشن اطلاع‌رسانی رویدادها، جذب کاربر ازطریق پیشنهادهای خاص، آگاهی‌بخشی درباره سرویس‌ها و خدمات جدید و… است. اهمیت Push Notification در کسب‌وکارهای زیر خود را نشان می‌د‌هد. این کسب‌وکارها عبارت‌اند از:

 • سفر و گردشگری
 • فروشگاه‌های اینترنتی
 • بیمه و خدمات حقوقی
 • کوپن و تخفیف‌ها
 • سلامت و زیبایی
 • اخبار و سرگرمی
 • اپلیکیشن‌های موبایل و بازی‌ها

برای بهره‌گیری از مزایای Push Notification، باید استراتژی‌های مؤثر برای اجرای کمپین‌های پوش نوتیفیکیشن تدوین شود. در این صورت می‌تواند با اثربخشی بالا یکی از ابزارهای تبلیغاتی قدرتمند و کارآمد باشد. برای افزایش ترافیک وب‌سایت و نرخ تبدیل باید در زمان مناسب و بازه‌های زمانی صحیح اعلان‌ها را ارسال کرد. متن، عنوان و تصاویر مورداستفاده باید جذاب و باکیفیت باشند تا توجه کاربر را جلب کرده و او را وادار به تعامل کند.

انواع Push Notification

انواع Push Notification

پوش نوتیفیکیشن‌ها را می‌توان در دودسته طبقه‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

1. پوش نوتیفیکیشن ارگانیک

در این نوع Push Notification متخصصان بازاریابی دیجیتال ازطریق ارسال اعلان‌ها به کاربران وب‌سایت خود با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنند. در این روش اعلان‌های شخصی‌سازی شده ارسال و از کاربران برای بازگشت به وب‌سایت یا اپلیکیشن دعوت می‌شود. درنتیجه شاهد افزایش نرخ تبدیل خواهیم بود.

2. Push Notification تبلیغاتی

در پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی صاحبان کسب‌وکار برای معرفی محصول یا خدمات خود اعلان‌هایی با محتوای تبلیغاتی ارسال می‌کنند. برای بهره‌گیری از مزایای Push Notification تبلیغاتی و رسیدن به سودآوری بالا باید قبل از ارسال نوتیفیکیشن از کاربران خود اجازه بگیرید تا به اسپم تبدیل نشوند.

جمع‌بندی

در دنیای دیجیتال مارکتینگ روش‌های مختلف تبلیغات کالا و خدمات وجود دارد. صاحبان کسب‌وکارها به دنبال روشی هستند که با کمترین هزینه بیشترین سود را ببرند. پوش نوتیفیکیشن یکی از این روش‌ها است که کارایی بالایی داشته و عبارت است از پیام‌های کوتاه و قابل کلیک که در صفحه دسکتاپ، صفحه لاک اسکرین گوشی یا مرورگر کاربران به نمایش در می‌آید. از جمله مزایای Push Notification می‌توان به افزایش نرخ کلیک، افزایش ترافیک سایت و تعامل سازنده با کاربران اشاره کرد.

یکی از موارد مهمی که ارزش و اهمیت Push Notification را نشان می‌دهد کسب اجازه از کاربران برای ارسال اعلان است. این موضوع باعث می‌شود تا صاحبان وب‌سایت و کسب‌وکار، لیدهای بیشتر و باکیفیت تولید کنند. هر کدام از کسب‌وکارها و وب‌سایت‌ها بر اساس حوزه فعالیت خود استراتژی‌های متفاوتی برای ارسال اعلان‌های Push Notification اتخاذ می‌کنند.

برای موفقیت در این عرصه باید از متخصصان و کارشناسان موفق کمک گرفت. دکتر علی ناصرحجتی با توانایی و خلاقیت بالا در زمینه طراحی و اجرای استراتژی‌های بازاریابی و سابقه چندین ساله در این حوزه از برترین فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان به وب‌سایت مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا