جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
Advertising keywords

تبلیغات کلیدواژه‌ای چیست؟ نحوه کار تبلیغات کلمات کلیدی

یکی از روش‌های تبلیغات در موتورهای جستجو استفاده از تبلیغات کلیدواژه‌ای است. با استفاده از کلمات کلیدی جستجو شده که ارتباط بیشتری با یک کسب‌وکار دارند موتورهای جستجو، تبلیغات مربوط به آن کسب‌وکار را در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی قرار می‌دهند. مهم‌ترین تأثیر Keyword advertising در وب سایت ها بالا آمدن وب‌سایت در موتورهای جستجو و قرارگیری در صفحه نخست جستجو است.

موتورهای جستجو با کمک الگوریتم‌های معین و همچنین اسپایدرها تمام اینترنت را جستجو کرده و تمام واژگان و عبارات را شناسایی می‌کنند. نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی به این صورت است که بعد از شناسایی و ثبت و ضبط واژگان توسط موتورهای جستجو، این موتورها هنگام جستجوی کلیدواژه توسط کاربر، مخزن داده‌ها را در اختیار آنان قرار می‌دهند. در این مقاله از مجموعه مقالات وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی تبلیغات کلیدواژه‌ای و تأثیر آن را بررسی می‌کنیم.

کلمات کلیدی و اهمیت آن در سئو سایت

منظور از کلمات کلیدی عبارات و کلیدواژه‌هایی هستند که در محتوای سایت وجود دارند و کاربران با جستجوی آن‌ها سایت موردنظر را پیدا می‌کنند. تبلیغات کلیدواژه‌ای به این صورت است که صاحبان کسب‌وکار و سایت‌ها تحقیقاتی انجام می‌دهند در مورد کلماتی که کاربران محصولات یا خدمات را در اینترنت جستجو می‌کنند. در مرحله بعد کلمات مهمی را که بیشترین میزان جستجو را داشته‌اند در محتوای آنلاین خود قرار می‌دهند.

در نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی، کاربران با جستجوی این کلمات در گوگل به محتوا یا صفحات دارای این کلمات هدایت شده و نتایج برای آن‌ها به نمایش در می‌آید. بهینه‌سازی سایت و دستیابی راحت‌تر موتورهای جستجو به آن از جمله موارد تأثیر Keyword advertising در وب سایت ها است.

برای موفقیت در بهینه‌سازی سایت و نمایش آن در صفحه اول موتور جستجو باید فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط تهیه شود تا از رقبای خود پیشی بگیرید.

دلایل اهمیت کلمات کلیدی

دلایل اهمیت کلمات کلیدی

برای اینکه محتوا و درنتیجه سایت شما در موتورهای جستجو رتبه خوبی کسب کرده و کاربران را برای بازدید از سایت ترغیب کند باید بدانید آن‌ها دقیقاً به دنبال چه مطلبی هستند. می‌توانید برای این هدف از ابزارهایی مانند Keyword explorer کمک بگیرید.

همچنین برای اینکه بتوانید از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید و از مزایای تبلیغات کلیدواژه‌ای بهره بگیرید باید ابتدا ماهیت سایت خود و اهداف آن را مشخص کنید. نکته مهم در نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی این است که باید از کلمات کلیدی استفاده شود که بیشترین میزان جستجو را توسط کاربران دارند. ارزیابی کلمات کلیدی باارزش بر اساس معیارهای جستجو موجب افزایش ترافیک وب‌سایت شده و در مقابل رقبای خود به برتری دست می‌یابید.

مزایای تبلیغات کلیدواژه‌ای

در حوزه دیجیتال مارکتینگ تمامی بازاریابان و صاحبان کسب‌وکارها تلاش می‌کنند رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو افزایش دهند. استفاده از کلمات کلیدی و تبلیغات کلیدواژه‌ای یکی از روش‌های برگزیده برای بهینه‌سازی سایت است. وقتی کارشناسان و بازاریابان با نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی آشنا باشند می‌توانند از مزایای آن بهره ببرند که عبارت‌اند از:

 • افزایش کارایی تبلیغات: نمایش تبلیغات در زمان درست و در راستای عنوان صفحه در حال مشاهده توسط کاربران موجب افزایش نرخ کلیک می‌شود.
 • حضور اثرگذار در اینترنت: استفاده از کلمات کلیدی مناسب موجب حضور فعالانه وب‌سایت شما در زمانی می‌شود که محتوایی مرتبط با کسب‌وکار شما در اینترنت منتشر شده است.
 • بهینه‌سازی بودجه کمپین‌های تبلیغاتی: با استفاده از تبلیغات کلیدواژه‌ای می‌توان روی مشتریان بالقوه تمرکز کرده و بودجه تبلیغاتی را برای مخاطبانی صرف کرد که به محتواهای مرتبط با کلمات کلیدی شما علاقه دارند.
 • هدف‌گیری دقیق مشتریان بالقوه: افزایش تأثیر Keyword advertising در وب سایت ها
 • مکمل مناسب برای تبلیغات موتورهای جستجو

معیارهای مهم برای انتخاب کلیدواژه ‌ها

برای موفقیت در بازار و کسب سهم مناسب از آن باید بتوان استراتژی بازاریابی اثر بخش را تدوین کرد. تبلیغات کلیدواژه‌ای و استفاده از کلمات کلیدی باارزش نقش مهمی در افزایش آگاهی از برند و بازدید از سایت دارد. برای انتخاب کلمات کلیدی معیارهای مهمی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • تعداد کلمات: هرچقدر تعداد کلمات موجود در کلمه کلیدی بیشتر باشد احتمال دریافت رتبه بالاتر در موتورهای جستجو افزایش می‌یابد.
 • میزان جستجو: تعداد دفعات جستجوی کلمات کلیدی در گوگل نشان‌دهنده میزان محبوبیت آن در بین کاربران است.
 • هدف: این معیار نشان‌دهنده هدف کاربر از جستجو است. آیا هدف کاربر از جستجوی این کلمه کلیدی کسب اطلاعات است؟ قصد خرید دارد یا تنها قصد دارد محصول را تماشا کند؟ با یافتن پاسخ به این سؤالات علاوه بر آشنایی با پرسونای مشتری می‌توانید آنان را به مشتریان حقیقی تبدیل کند.
 • توجه به رقبا: در تبلیغات کلیدواژه‌ای همیشه باید نسبت به فعالیت رقبای خود هوشیار باشید و بتوانید حرکت بعدی آن‌ها را پیش‌بینی کنید.
انواع کلمات کلیدی

تبلیغات کلیدواژه‌ای؛ انواع کلمات کلیدی

تبلیغات کلیدواژه‌ای نقش مهمی در رقابت‌های بازاریابی و افزایش نرخ کلیک دارند. کلمات کلیدی را می‌توان بر اساس طول کلمات و بر اساس هدف کاربر تقسیم‌بندی کرد.

1. کلمات کلیدی بر اساس طول کلمات

این نوع کلمات کلیدی عبارت‌اند از:

 • کلمات کلیدی کوتاه (Short tail): این کلمات کلیدی یک یا دوکلمه هستند و میزان بازدید از سایت را افزایش می‌دهند؛ ولی به دلیل رقابت زیاد این نوع کلمات کلیدی نرخ تبدیل پایینی دارند.
 • کلمات کلیدی میانی/متوسط (Body Keyword): طول این کلمات بین دو تا سه کلمه است و دقیق‌تر از کلمات کلیدی کوتاه موضوعات را توصیف می‌کنند. میزان جستجو و رقابت این کلمات کلیدی متوسط است.
 • کلمات کلیدی بلند (Long tail Keyword): عبارت‌های بلند که کاربران از آن‌ها برای جستجوهای خاص استفاده می‌کنند. این کلمات رقابت کمتری داشته و احتمال رنک شدن آن‌ها بیشتر است؛ زیرا دقت بالایی دارند.

2. کلمات کلیدی بر اساس هدف کاربر

در تبلیغات کلیدواژه‌ای نوع دیگر تقسیم‌بندی کلمات کلیدی بر اساس هدف کاربر است که عبارت‌اند از:

 • کلمات کلیدی اطلاعاتی (informational Keywords): منظور از این کلمات کلیدی سؤالات یا عباراتی هستند که کاربران بدون نیت خرید و تنها برای دستیابی به اطلاعات خاص جستجو می‌کنند.
 • کلمات کلیدی محلی (Local Keywords): برای جذب مشتریان در مناطق جغرافیایی خاص
 • کلمات کلیدی تراکنشی (Transactional Keywords): هدف از جستجوی این کلمات کلیدی انجام عمل یا فعالیتی خاص است و نشان می‌دهد که کاربر به طور خاص به دنبال محصول یا خدمات یا اقداماتی مانند دانلود یا ثبت‌نام است.
 • کلمات کلیدی تجاری (Commercial Keywords): هدف از جستجوی این کلمات کلیدی خرید محصول یا خدمات است. آشنایی با نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی تجاری نقش مهمی در افزایش مشتریان حقیقی دارد.
 • کلمات کلیدی ناوبری (Navigational Keywords): در تبلیغات کلیدواژه‌ای این کلمات کلیدی غالباً توسط کاربرانی استفاده می‌شود که در تلاش برای دسترسی مستقیم به یک صفحه یا سایت هستند.
 • کلمات کلیدی نیت خرید (Buyer Intent Keywords): این نوع کلمات کلیدی که نشان‌دهنده تأثیر Keyword advertising در وب سایت‌ها هستند به طور خاص توسط کاربرانی استفاده می‌شوند که قصد آن‌ها خرید یا اقدام خاص دیگری است.
 • کلمات کلیدی سؤالی (Question Keywords): استفاده از این کلمات کلیدی در محتوا توجه کاربرانی را که به دنبال پاسخ‌های خاص هستند جلب می‌کند.
 • کلمات کلیدی مرتبط با برند (Branded Keywords): همان‌طور که مشخص است در این نوع کلمات کلیدی نام برند، محصول یا خدمات مرتبط با آن برند وجود دارد.
 • کلمات کلیدی رقابتی (Competitive Keywords): در تبلیغات کلیدواژه‌ای استفاده از این کلمات کلیدی برای افزایش رتبه وب‌سایت در مقابل رقبا اهمیت داشته و می‌تواند ترافیک بالایی جذب کند.
 • کلمات کلیدی مرتبط با صنعت (Industry Keywords): این نوع کلمات کلیدی به بخش خاصی از بازار با صنعت اشاره می‌کند و با استفاده از آن‌ها، وب‌سایت‌های مرتبط با آن صنعت ظاهر می‌شوند.
چرا کلیدواژه هایی با طول بیشتر مهم تر هستند؟

چرا کلیدواژه هایی با طول بیشتر مهم تر هستند؟

در تبلیغات کلیدواژه‌ای کلمات کلیدی طولانی اهمیت زیادی داشته و نرخ تبدیل بالاتری دارند. به دلیل آنکه کلمات کلیدی بعدی که در ادامه کلیدواژه اول می‌آیند هدفمندتر بوده و می‌توانند کاربران بیشتری را جذب کنند. دلیل اینکه رقابت بین کلمات کلیدی چندکلمه‌ای کمتر بوده و ارزان‌تر هستند توجه کمتر تبلیغ‌کنندگان به آن‌ها است.

از طرف دیگر وقتی شما در محتوای خود از کلمه کلیدی کوتاه استفاده می‌کنید ممکن است رقبای دیگر نیز از آن استفاده کرده؛ درنتیجه میزان اثربخشی تبلیغ شما کاهش یابد. به همین دلیل برای افزایش تأثیر Keyword advertising در وب سایت ها و افزایش بازدید از سایت بهتر است از کلمات کلیدی طولانی استفاده شود.

تبلیغات کلیدواژه‌ای؛ نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی

 برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال، افزایش آگاهی از برند و کسب سهم مناسب در بازار باید استراتژی بازاریابی اثر بخش در تمام زمینه‌ها تدوین و اجرا کرد. یکی از این استراتژی‌ها توجه به تبلیغات کلیدواژه‌ای است. نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی به این صورت است که موتورهای جستجو با استفاده از کلمات کلیدی جستجو شده مرتبط با یک کسب‌وکار تبلیغات مربوط به آن را در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی قرار می‌دهند. برای افزایش تأثیر Keyword advertising در وب سایت ها و رسیدن به نتایج موردنظر مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تهیه فهرست کلمات کلیدی مخصوص به خود: فهرستی از کلمات کلیدی و عبارات مرتبط با کسب‌وکار خود تهیه کنید. همچنین خود را در جایگاه کاربران قرار داده و از نگاه آن‌ها سایت را بررسی کنید.
 • بررسی قوانین گوگل: اگر تصور می‌کنید در این مسیر به کمک نیاز دارید با کمک گوگل شرایط خود را بررسی کنید. برای این کار عبارات یا واژه‌های موردنظر خود را در گوگل جستجو و وضعیت رقبا را در صفحه نتایج گوگل بررسی کنید.
 • تحلیل رقبا: یکی از روش‌های مؤثر در تبلیغات کلیدواژه‌ای تحلیل رقبا است. برای این کار تنها به صفحه نتایج جستجو اکتفا نکنید؛ بلکه سایت‌ها را بازکرده و آن‌ها را تک‌به‌تک بررسی کنید.
 • استفاده از ابزار کلیدواژه: در نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی استفاده از ابزارهای مخصوص کلیدواژه نقش مؤثری در یافتن کلمات کلیدی دارد. ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: SEMRush، MozEXplorer و Google Keyword. با استفاده از این ابزارها می‌توانید اطلاعات زیادی درباره کلیدواژه‌ها به دست آورید و اینکه چه تعداد از کاربران اصطلاحات خاصی را در طول یک‌ماهه جستجو کرده‌اند. همچنین می‌توانید بفهمید که کدام کلمه یا کلمات کلیدی بازار رقابتی بالایی دارند.
روش های بررسی میزان اثرگذاری تبلیغات کلیدواژه‌ای

روش های بررسی میزان اثرگذاری تبلیغات کلیدواژه‌ای

با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف می‌توان میزان اثرگذاری تبلیغات کلیدواژه‌ای خود را بررسی و درنهایت کلمات کلیدی نامرتبط را حذف کنید. برخی از این تکنیک‌ها عبارت‌اند از:

1. حذف کلمات کلیدی نامناسب و غیرمرتبط

باید از کلیدواژه‌هایی استفاده کنید که توسط کاربران بیشترین میزان جستجو را دارند. عدم توجه به این مورد تأثیر Keyword advertising در وب سایت ها را کاهش خواهد داد. به همین دلیل بهتر است کلمات کلیدی که محبوبیت کمتری و امتیاز مساوی یا کمتر از 5 دارند را حذف کنید.

2. استفاده از شاخص های عملکردی کلیدواژه ها

در تبلیغات کلیدواژه‌ای می‌توان با استفاده از پلتفرم سرچ ادز برخی از داده‌ها را بررسی کرد. این داده‌ها شامل موارد زیر است:

 • رتبه‌بندی در جستجو: نشان‌دهنده رتبه اپلیکیشن برای هر کلیدواژه
 • محبوبیت تبلیغات در جستجو: این معیار امتیازی بین 100-5 دارد و امتیاز بیشتر موجب افزایش ترافیک سایت می‌شود.
 • مجموع نتایج جستجو: این معیار نمایانگر تعداد نتایج جستجو برای هر کلمه کلیدی است. بالابودن معیار نشان‌دهنده افزایش محبوبیت کلیدواژه موردنظر در بین کاربران است.

3. استفاده از شاخص کارایی KEI برای انتخاب کلیدواژه مناسب

در تبلیغات کلیدواژه‌ای شاخص کارایی کلیدواژه (KEI) در سئو و تأثیر تغییرات الگوریتم‌های موتورهای جستجو بر استراتژی سئو و شناسایی کلیدواژه اهمیت زیادی دارد. با استفاده از رابطه ریاضی بین میزان ترافیک و رقابت ترافیک این شاخص محاسبه می‌شود و این شاخص رابطی برای برقراری میزان ترافیک و رقابت است.

جمع‌بندی

تبلیغات نبض تپنده هر کسب‌وکار است و بدون تبلیغات هیچ کسب‌وکاری نمی‌تواند به موفقیت دست یابد. با توسعه تجارت الکترونیک و بازاریابی دیجیتال روش‌ها و تکنیک‌های جدیدی ظهور کرده‌اند که هرکدام نقش مهمی در افزایش ترافیک سایت و نرخ کلیک دارند. تبلیغات کلیدواژه‌ای یکی از این تکنیک‌ها است و منظور از آن تبلیغات هدفمندی است که آیتم‌های تبلیغاتی فقط در صفحاتی ظاهر می‌شود که کلیدواژه مرتبط در آن صفحه آمده باشد.

استفاده از کلمات کلیدی راهکاری مؤثر برای هدف قراردادن کاربران و مشتریان بالقوه و برقراری یک تعامل سازنده است. در این نوع کمپین‌های تبلیغاتی، تبلیغات فقط در صفحاتی نمایش داده می‌شود که کلمات کلیدی انتخابی در عنوان مقاله یا بخش متا دیسکریپشن آمده باشد.

مهم‌ترین مزایا و تأثیر Keyword advertising در وب سایت ها افزایش ترافیک وب‌سایت، افزایش نرخ کلیک و نمایش وب‌سایت موردنظر در صفحه اول نتایج جستجو است. در نحوه کار تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی باید مواردی همچون تحلیل رقبا، تهیه فهرستی از کلمات کلیدی، استفاده از ابزار کلیدواژه و بررسی قوانین گوگل را موردتوجه قرارداد.

استفاده از تبلیغات کلیدواژه‌ای بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ است و برای موفقیت در این حوزه و درنهایت پیش افتادن از رقبا باید از مشاوران و متخصصان این حوزه کمک گرفت. دکتر علی ناصرحجتی با داشتن 17 سال سابقه درخشان و تحصیلات آکادمیک در حوزه مشاوره مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ، مدیریت کسب‌وکار و آموزش‌های سازمانی یکی از بهترین مشاوران در این حوزه است.  از طرق صفحه تماس با ما می‌توانید از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

تبلیغات کلیدواژه‌ای چیست؟

تبلیغات هدفمندی که آیتم‌های تبلیغاتی فقط در صفحاتی ظاهر می‌شود که کلیدواژه مرتبط در آن صفحه آمده باشد تبلیغات کلیدواژه‌ای نام دارد.

روش‌های بررسی میزان اثرگذاری تبلیغات مبتنی بر کلمات کلیدی کدامند؟

استفاده از شاخص‌های عملکردی کلیدواژه‌ها، حذف کلمات کلیدی نامناسب و غیرمرتبط و استفاده از شاخص کارایی KEI

چرا کلیدواژه‌هایی با طول بیشتر مهم‌تر هستند؟

زیرا کلمات کلیدی بعدی که در ادامه کلیدواژه اول می‌آیند هدفمندتر بوده و می‌توانند کاربران بیشتری را جذب کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا