جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات محتوامحور محصول

تبلیغات محتوامحور محصول (Contextual) چیست؟

نسل جدیدی از تبلیغات هوشمند که در آن بر محتوای ارائه شده به مشتریان تمرکز می‌کند تبلیغات محتوامحور محصول نام دارد. در این دسته از تبلیغات محتوای تولیدشده به‌جای تمرکز بر مزایا و ویژگی‌های محصول بر روی خود محصول متمرکز می‌شود. این نوع تبلیغات اثرات مستقیم و غیرمستقیم زیادی بر سایت و جایگاه آن در موتورهای جستجو دارد.

جذب مخاطبان باکیفیت و افزایش نرخ کلیک سایت دو نمونه از مزایای Contextual advertising هستند. انواع روش های Contextual advertising وجود دارد که دراین‌بین می‌توان محتوای تصویری، پادکست‌ها و کتاب‌های الکترونیکی را نام برد. در این مقاله از مجموعه مقالات وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی  تبلیغات محتوامحور محصول، مزایا و انواع آن را معرفی می‌کنیم.

سایت محتوامحور

با توسعه تجارت الکترونیک، بسیاری از کسب‌وکارها بیشترین تمرکز خود را بر دیجیتال مارکتینگ یعنی بازاریابی دیجیتال قرار داده‌اند. راه‌اندازی یک سایت و تولید انواع محتوا برای افزایش آگاهی از برند یک مرحله مهم در بازاریابی آنلاین است. بسیاری از سایت‌ها با استفاده از استراتژی تبلیغات محتوامحور محصول به موفقیت‌های زیادی در جذب مشتریان و افزایش سودآوری دست یافته‌اند.

سایت‌های محتوامحور همانند کتابخانه‌ای از اطلاعات و محتوای ارزشمند هستند که تحت یک موضوع خاص ساخته شده‌اند. هدف و شعار این سایت‌ها این است: «تا جایی که می‌توانید ترافیک بسازید و بعد از آن تا آنجا که می‌توانید پول بسازید.» برای کسب درآمد از سایت‌های محتوامحور گزینه‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان از مزایای Contextual advertising مانند جذب مخاطبان باکیفیت و حقیقی بهره برد. چند روش اصلی و اولیه برای کسب درآمد از سایت عبارت‌اند از:

  • نمایش تبلیغات
  • همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
  • فروش مشاوره و خدمات
  • جمع‌آوری و فروش لید
  • فروش محصولات دیجیتال مانند دوره‌های آنلاین یا کتابخانه الکترونیکی
دلایل راه اندازی سایت محتوا محور  چیست؟

دلایل راه اندازی سایت محتوا محور  چیست؟

سایت‌های تجارت الکترونیک مزایای زیادی دارند و از طریق آن‌ها می‌توان به درآمدزایی خوبی رسید؛ ولی طراحی یک سایت برای تبلیغات محتوامحور محصول مزایای بیشتری دارد. مهم‌ترین مزایای طراحی سایت‌های محتوامحور عبارت‌اند از:

  • پایدار بودن
  • دارای حاشیه سود بالا
  • منفعل بودن این سایت‌ها
  • همه‌کاره بودن و قابلیت تبدیل به قالب‌های مختلف

استراتژی اصلی جذب ترافیک در سایت‌های محتوامحور، بهینه‌سازی موتورهای جستجو است که اگر بر طبق اصول استاندارد باشد به یک منبع بلندمدت ترافیک رایگان برای صاحب آن تبدیل می‌شود.

تبلیغات محتوامحور محصول

در تبلیغات محتوامحور محصول، محصول موردنظر در صفحاتی به کاربر نمایش داده می‌شود که محتوای تولیدشده برای آن متناسب با محصول باشد. به‌عنوان‌مثال کاربری در حال خواندن یک مقاله درباره مراقبت‌های پوستی است در همین زمان سیستم هوشمند مجری تبلیغات، تبلیغ محصولات پوست و زیبایی که با مقاله مرتبط هستند را در کنار متن نمایش می‌دهد.

تبلیغات محتوامحور روشی هوشمند برای جذب مشتری و افزایش فروش در بازاریابی دیجیتال است. از جمله مزایای Contextual advertising برقراری ارتباط و تعامل سازنده با مخاطبان برای افزایش اعتماد آن‌ها به برند است. در نسل جدید تبلیغات، بازاریاب‌ها و صاحبان کسب‌وکار به دنبال رویکردهای جدیدی هستند تا به‌جای اجبار مخاطب برای خرید، ارزش‌هایی را ارائه دهند و ارتباطی پایدار با آن‌ها برقرار کنند. در انواع روش های Contextual advertising محتواهای مختلف در فرمت‌های گوناگون ارائه می‌شود تا توجه کاربران را جلب کرده و آنان را به مشتریان حقیقی تبدیل کند.

مزایای Contextual Marketing

مزایای Contextual Marketing

صاحبان کسب‌وکار با استفاده از تبلیغات محتوامحور محصول ارتباطی پایدار با مخاطبان و مشتریان خود برقرار کرده و تلاش می‌کنند نظرات و بازخوردهای آنان را دریافت کنند. با این روند می‌توان با نیازها، علاقه، اولویت‌ها و پرسونای مشتری آشنا شده و تغییرات لازم را اعمال کرد.

درنتیجه، می‌توان به یکی از مهم‌ترین مزایای Contextual advertising یعنی ارزش‌گذاری، افزایش اعتماد مشتریان و افزایش آگاهی از برند در بین جامعه هدف و درنهایت افزایش فروش دست‌یافت. با استفاده از ابزارهای تحلیلی می‌توان عملکرد و میزان کارایی تبلیغات محتوامحور را دقیقاً ارزیابی و تحلیل کرد و برای دستیابی به نتایج بهتر روی محتواهایی با بیشترین بازدهی تمرکز کرد. سایر مزایای تبلیغات محتوامحور محصول عبارت‌اند از:

1.  افزایش نرخ CTR با تبلیغات محتوامحور محصول

در بازاریابی دیجیتال، یکی از شاخص‌های موفقیت در استراتژی بازاریابی میزان CTR یا نرخ کلیک است. تحقیقاتی که در زمینه میزان موفقیت تبلیغات محتوامحور انجام شده نشان می‌دهد که کاربران روی این نوع تبلیغات بیشتر کلیک کرده و درنتیجه نرخ CTR نیز افزایش می‌یابد. درنتیجه جایگاه سایت نیز در نتایج موتورهای جستجو افزایش‌یافته و احتمال اینکه برخی از این کاربران به مشتریان حقیقی تبدیل شوند وجود دارد.

2. جذب مخاطبان با کیفیت

یکی از مزایای Contextual advertising جذب مخاطبانی است که احتمال تبدیل آنان به مشتری زیاد است. بسیاری از کاربرانی که در بستر اینترنت جستجو می‌کنند به دنبال علاقه، رفع نیاز یا پیداکردن پاسخی برای سؤالات خود هستند. در تبلیغات محتوامحور محصول خدمات یا محصولاتی برای کاربران نمایش داده می‌شود که تناسب زیادی با محتوای در حال مطالعه آن‌ها دارد.

به همین دلیل احتمال اینکه کاربران روی آن‌ها کلیک کرده و به سایت شما هدایت شوند زیاد است و منجر به افزایش ترافیک وب‌سایت می‌شود. تبلیغات محتوامحور روی جامعه هدف اثرگذار بوده و از طریق آن‌ها می‌توان به میزان زیادی کاربران را به سمت تبلیغ و سایت خود هدایت و آنان را به مشتریان دائمی تبدیل کرد.

صرفه جویی در زمان، هزینه

3. صرفه جویی در زمان، هزینه

میزان موفقیت در تبلیغات رفتار محور به داده‌ها بستگی دارد و داده‌ها ناشی از سابقه جستجوی کاربران و رفتار آنان است. برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها در تبلیغات رفتار محور به ابزارهای تحلیلی، استراتژی‌های مناسب و حضور افرادی برای بهینه‌سازی فرایند نیاز است.

این دقیقاً نقطه مقابل تبلیغات محتوامحور محصول است که در آن به تحلیل کاربری نیازی نیست و سیستم هوشمند تبلیغ بر اساس موقعیت کاربر و قرارگیری در کدام صفحه، تبلیغات مرتبط را برای او نمایش می‌دهد. این روند موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه شده و یکی دیگر از مزایای Contextual advertising است.

4. مناسب برای کسب و کارهای کوچک و استارتاپ ها

در بخش قبلی گفتیم که تبلیغات محتوامحور ازنظر هزینه و زمان مقرون‌به‌صرفه بوده و بازدهی بالایی دارند. به همین دلیل استفاده از انواع روش های Contextual advertising برای کسب‌وکارهای تازه‌تأسیس و کوچک بازدهی خوبی دارد. با استفاده از تبلیغات محتوامحور محصول می‌توان لیدهای باکیفیت تولید کرد که میزان زیادی از آن‌ها نیز به مشتریان حقیقی تبدیل می‌شوند.

5.  تبلیغات محتوامحور محصول؛ پیاده سازی آسان

از دیگر مزایای Contextual advertising می‌توان آماده‌سازی و پیاده‌سازی آسان این نوع تبلیغات را نام برد. برخلاف بسیاری دیگر از تبلیغات که آماده‌سازی و انتشار آن‌ها می‌تواند از جنبه‌های گوناگون دشوار باشد در این نوع تبلیغات، ابتدا نوع تبلیغ مشخص و کانال یا سایتی که قرار است تبلیغ در آن منتشر شود انتخاب می‌شود. در مراحل باقی‌مانده از زمان‌بندی تا انتشار، تبلیغ برعهده فردی است که برای انجام این مراحل هزینه دریافت می‌کند.

6. تبلیغ انبوه با چند کلیک ساده

بر خلاف تبلیغات رفتار محور، تبلیغات کلیدواژه‌ای و موضوعی، در تبلیغات محتوامحور محصول می‌توان از طریق سیستم هوشمند برای هر محصول تبلیغ جداگانه ایجاد کرد. برای انجام انواع تبلیغات باید کمپین آن را راه‌اندازی کرد؛ ولی در تبلیغ محتوامحور محصول احتمال دیده‌شدن محصول یا خدمات به‌صورت خاص وجود دارد. بر این اساس می‌توان به مزایای Contextual advertising دست یافت.

تبلیغات محتوامحور محصول؛ vs تبلیغات ریتارگتینگ

تبلیغات محتوامحور محصول؛ vs تبلیغات ریتارگتینگ

در دنیای بازاریابی دیجیتال تبلیغات محتوامحور محصول و تبلیغات ریتارگتینگ دو رویکرد متفاوت هستند که از چند جنبه با یکدیگر متفاوت‌اند که عبارت‌اند از:

1. هدف (محتوامحور vs. ریتارگتینگ(

در تبلیغات محتوامحور، هدف اصلی جذب توجه مخاطبان ازطریق ارائه محتوای جذاب و مرتبط با محصول یا خدمات است. در تبلیغات محتوامحور تلاش بر این است که با جذب مخاطبان، نیازهای آنان را با محصول موردنظر هماهنگ کرد. هدف تبلیغات ریتارگتینگ بازگرداندن کاربرانی است که قبلاً با محصول یا خدمات در ارتباط بوده و آشنا شده‌اند. در ریتارگتینگ تلاش می‌شود تا کاربران قبلی را بازاریابی کرده و آن‌ها را به‌سوی قیف فروش سوق داد.

2. محتوای ارزش (محتوامحور)

در تبلیغات محتوامحور محصول ارائه محتوای جذاب، باکیفیت و ارزشمند بسیار مهم است و روی آن تمرکز می‌شود. برای این هدف از انواع روش های Contextual advertising مانند مقالات، نکات عملی، ویدئو، پادکست و… استفاده می‌شود تا پل ارتباطی مؤثری با محصول یا خدمات ایجاد شود. درنتیجه می‌توان توجه کاربران را جلب کرد.

3. تمرکز بر محصول (محتوامحور)

در تبلیغات محتوامحور محصول آنچه مهم است به‌جای صحبت درباره ویژگی‌ها یا مزایا، تمرکز بر روی محصول یا خدمات مورد تبلیغ است. برای بهره‌گیری از مزایای Contextual advertising باید محتوای تولیدشده و موضوع تبلیغات به طور مستقیم با محصول مرتبط بوده و کاربران مستقیماً به‌سوی محصول هدایت می‌شوند.

استفاده از داده ‌ها (ریتارگتینگ)

4. استفاده از داده ‌ها (ریتارگتینگ)

 در تبلیغات ریتارگتینگ تمام داده‌های مربوط به رفتار، عملکرد و تعامل‌های قبلی کاربران جمع‌آوری شده و از آنان برای هدف‌گذاری و تعیین استراتژی بازاریابی اثر بخش استفاده می‌شود. داده‌ها شامل بازدیدهای قبلی و خریدهای قبلی کاربران، سبد خرید رهاشده، ترک کاربری و اطلاعات دیگر مربوط به رفتار کاربر است.

vs تبلیغات ایمیلی

در انواع مختلف تبلیغات دنیای دیجیتال مارکتینگ بارها نام تبلیغات ایمیلی را شنیده‌ایم. در ایمیل مارکتینگ بازاریابان و صاحبان کسب‌وکار باید فهرستی از ایمیل‌های مخاطبان خود را داشته باشند و امیدوار باشند که در پوشه اسپم قرار نگرفته باشند. همچنین در تبلیغات ایمیلی ممکن است مخاطبان از دریافت ایمیل تبلیغاتی خسته شده آن‌ها را حذف کنند یا اشتراک خود را لغو کنند.

این در حالی است که در تبلیغات محتوامحور محصول احتمال رد یا حذف‌شدن تبلیغ بسیار کمتر است و می‌توانید به‌صورت خودکار به مخاطبان جدیدی دست یابید. همچنین با استفاده از انواع روش های Contextual advertising، تبلیغ در صفحات مناسب به نمایش درمی‌آید.

انواع روش های Contextual advertising

تبلیغات محتوامحور محصول توانسته است با استراتژی‌ها و هدف‌گذاری خاص خود نقش مهمی در کسب سهم مناسب از بازار، افزایش آگاهی از برند و سودآوری بالا داشته باشد. استفاده از محتوای جذاب، باکیفیت و تخصصی، محتواهای تصویری، ویدئوها، کتاب‌های الکترونیکی و پادکست‌ها انواع روش های Contextual advertising هستند. همچنین با انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی،    وب‌سایت‌های معتبر و وبلاگ‌ها می‌توان از مزایای Contextual advertising بهره برد.

چگونگی انجام تبلیغات محتوامحور محصول

چگونگی انجام تبلیغات محتوامحور محصول

در تبلیغات محتوامحور محصول بر اساس رفتار کاربران تبلیغات مناسب و مرتبط برای آنان به نمایش درمی‌آید. افزایش رضایت مشتری، تعامل پایدار با کاربران، سودآوری بالا و… برخی از مزایای این نوع تبلیغات است. برای انجام بازاریابی محتوامحور باید این مراحل را طی کرد:

1. شناسایی مخاطبان هدف

در ابتدای شروع Contextual advertising باید مخاطبان خود را شناخته و ببینید کدام گروه از افراد به محصولات یا خدمات شما نیاز داشته و انتظار آنان چیست. برای این کار باید ابتدا بازار هدف خود را تحلیل کرده و پرسونای مشتریان خود را بسازید. این موارد شامل جنسیت، سن، شغل، نقاط درد، علایق و رفتارهای مشتریان است. با استفاده از پرسونای مشتری می‌توانید محتواهای باکیفیت را بر اساس نظرات، اولویت و احساسات کاربران خود طراحی کنید.   

2. تبلیغات محتوامحور محصول؛ ساخت محتوای جذاب

در دومین مرحله از ساخت تبلیغات محتوامحور محصول، محتوایی ارزشمند در فرمت‌های مختلف مانند مقاله، پادکست، ویدئو، اینفوگرافی و… آماده کنید. برای بهره‌گیری از مزایای Contextual advertising باید محتوای موردنظر بر اساس هدف و پیام شما باشد. هدف می‌تواند شامل اطلاع‌رسانی، آموزش، تشویق به اقدام (Call to action) یا سرگرمی باشد.

پیام نیز چیزی است که قصد دارید به مخاطبان خود منتقل کنید. باید محتوای تولیدشده بر اساس سطح آگاهی و نیاز مخاطبان باشد و همچنین در تولید محتوا به بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) توجه کنید. منظور از SEO توجه به کلمات کلیدی، لینک‌ها، تصاویر، عنوان و توضیحات است.

3. انتشار محتوا در کانال های مناسب

در این مرحله باید محتوای ارزشمند خود را در کانال‌هایی قرار دهید که مخاطبان هدف شما آنجا حضور دارند و بتوانید با آنان ارتباط برقرار کنید. برای رسیدن به این هدف باید با تحلیل بازار خود شروع کنید تا پی ببرید کدام کانال‌ها کاملاً برای انتشار محتوای شما مناسب هستند.

ارزیابی و بهینه سازی عملکرد محتوا

4. ارزیابی و بهینه سازی عملکرد محتوا

در مرحله آخر از تبلیغات محتوامحور محصول با ارزیابی نتایج و اثرات محتوای خود می‌توانید نقاط ضعف و قوت محتوا را شناسایی کرده و برای بهبود آن‌ها اقدام کنید. برای دستیابی به این هدف مهم باید از ابزارها و معیارهای مناسب استفاده کنید. با استفاده از داده‌های عملکرد محتوا می‌توانید فرصت‌ها و نقاط ضعف را شناسایی و استراتژی‌های اثربخشی تدوین کنید.

جمع‌بندی

تبلیغات محتوامحور محصول انقلاب عظیمی در حوزه بازاریابی و تبلیغات دیجیتال پدید آورد و با استفاده از آن می‌توان در کمترین زمان و با صرف هزینه کمتر مخاطبانی باکیفیت جذب کرد. در انواع روش های Contextual advertising بر اساس علاقه‌مندی کاربران و محتوای صفحات وب، تبلیغات به‌صورت هدفمند و هوشمند برای مخاطبان نمایش داده می‌شود. درنتیجه شاهد افزایش نرخ کلیک، افزایش آگاهی از برند، کسب سهم مناسب از بازار هدف و سودآوری بالا خواهیم بود.

پیاده‌سازی آسان، جذب مخاطبان باکیفیت، تبلیغات انبوه با یک کلیک ساده، صرفه‌جویی در زمان و هزینه برخی از مزایای Contextual advertising هستند که موجب شده بسیاری از صاحبان کسب‌وکار از آن استفاده کرده و به موفقیت‌های زیادی در بازار دست یابند.

تبلیغات محتوامحور محصول بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ است که برای موفق شدن در آن باید از مشاوران و متخصصان این حوزه کمک گرفت. دکتر علی ناصرحجتی با تجربه موفق در زمینه مشاوره مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ از مشاوران و مدیران موفق این حوزه هستند که برای صاحبان کسب‌وکارها استراتژی‌های موفقی در این زمینه طراحی می‌کنند.

تبلیغات محتوامحور چیست؟

 نسل جدیدی از تبلیغات هوشمند که در آن بر محتوای ارائه شده به مشتریان تمرکز می‌کند تبلیغات محتوامحور محصول نام دارد.

مزایای تبلیغات محتوامحور چیست؟

جذب مخاطبان باکیفیت، افزایش رضایت مشتری، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و…

انواع روش های Contextual advertising کدام است؟

تولید محتوای باکیفیت در قالب مقاله، پادکست، ویدئو و…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا