۹ روش خلاقانه ی ترکیب رسانه های اجتماعی و روابط عمومی برای ایجاد جنجال

9 روش خلاقانه ی ترکیب رسانه های اجتماعی و روابط عمومی برای ایجاد جنجال

۹ روش خلاقانه ی ترکیب رسانه های اجتماعی و روابط عمومی برای ایجاد جنجال

۹ روش خلاقانه ی ترکیب رسانه های اجتماعی و روابط عمومی برای ایجاد جنجال 700 500 علی ناصرحجتی

۹ روش خلاقانه ی ترکیب رسانه های اجتماعی و روابط عمومی برای ایجاد جنجال

۱۲ آگوست ۲۰۲۱

رسانه های اجتماعی و روابط عمومی با یکدیگر مرتبط هستند. زیرا هدف روابط عمومی تولید هرچه بیشتر مطبوعات مثبت برای شرکت شماست. و رسانه ی اجتماعی جایی است که بیشتر مردم شاهد این پوشش هستند.

بر کسی پوشیده نیست که روابط عمومی فراتر از انتشارات مطبوعاتی و رسانه های سنتی تکامل یافته است. این را در نظر بگیرید که رسانه‌ های اجتماعی نسبت به اخبار در میان نسل هزاره (افراد از رنج سنی ۲۷تا ۴۱ که بالغ شدند) و جمعیت جوان ‌تر غالب است.

در همین حال، آمار اخیر رسانه های اجتماعی نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد از مصرف کنندگان به طور مستقیم برندها را دنبال می کنند تا در مورد اطلاعات آن ها به روز بمانند.

از محصولات جدید و نقاط عطف شرکت گرفته تا کمپین های بازاریابی و فراتر از آن، همسوسازی رسانه های اجتماعی و روابط عمومی در نهایت به شما این امکان را می دهد که منشن های مثبت خود را افزایش دهید و مشتریان را در جریان نگه دارید. انجام این کار باید در اولویت باشد، اما اصلاً از کجا شروع می‌کنید؟

چگونه شکاف بین رسانه های اجتماعی و روابط عمومی را پر کنیم؟

نتیجه این است که کسب امتیاز جمعیت مثبت و ایجاد آگاهی از برند به طور تصادفی اتفاق نمی افتد.

در اینجا ۹ استراتژی عملی آورده شده است که وبلاگ نویسی، بازاریابی محتوا و رسانه های اجتماعی را برای روابط عمومی ترکیب می کند.

۱. یک مشارکت کننده یا مهمان وبلاگ شوید.

ساده تر بگوییم، با انتشار محتوا در وبلاگ ‌های صنعت بزرگ، در معرض دید و قدرت قرار بگیرید.

پست مهمان نمونه آزمون و خطا شده ی جدید روابط عمومی است. با توجه به اینکه بیشتر وبلاگ ‌ها مشتاق محتوای تازه هستند، یک طرح خوب اغلب برای وارد کردن شما کافی است.

مزایای پست مهمان سه مورد است:

 • می‌توانید به مخاطبان گسترده‌ تری نسبت به خودتان دست پیدا کنید، از مشتریان بالقوه استفاده کنید و با صنعتگران آشنا شوید
 • شما از اعتبار وبلاگی که در آن پست می‌کنید سود می‌برید (مثلا : در بخش ها یا توصیفات وب سایت شما نمایش داده می شوند)
 • در برخی موارد، بسته به نوع وبلاگی که در آن پست می کنید، می توانید لینک های دریافتی یک سایت یا ترافیک قابل توجهی را کسب کنید

به عنوان مثال، وبلاگ هایی مانند FastCompany مشارکت پست مهمان را برای بخش زندگی کاری خود می پذیرند. این وبلاگ ها توسط متخصصان صنعت، اغلب از طرف متخصصان B2B یا SaaS با تجربه دست اول در مورد روندهای محل کار نوشته شده اند.

مشارکت‌ کنندگان نه ‌تنها با انتشار در وبلاگ اعتبار خود را ایجاد می‌کنند، بلکه خلاصه‌ ای از سطر اول و یا آخر مطلب، که اسم نویسنده در آن ذکر میشود را نیز کسب می‌کنند و به سایت شرکت خود لینک می‌دهند.

البته، پست مهمان مستلزم آن است که مطالب متفکرانه و محتوای معنی‌داری ارائه دهید که مردم واقعاً می‌خواهند بخوانند.

به نوبه ی خود، می توانید پس از انتشار آن محتوا را تقویت کرده و به اشتراک بگذارید. این گونه رسانه ی اجتماعی و روابط عمومی در جریان هستند.

۲. کارکنان خود (از جمله سطح C) را تشویق کنید تا در لینکدین پست کنند

به خاطر داشته باشید که روابط عمومی مدرن فقط به ذکر نام در نشریات نیست.

رسانه های اجتماعی برای استفاده از بخش ‘عمومی’ روابط عمومی عالی هستند. به عنوان مثال، بسیاری از شرکت‌ های B2B برای انتشار اطلاعات در مورد شرکت‌های خود در مورد نقاط عطف و خدمات جدید به لینکدین متکی هستند.

به طور خاص، کارمندان سطح C و افرادی که در موقعیت های لیدری قرار دارند، اغلب جذب زیادی در لینکدین دارند. اعلام اخبار از یک حساب شخصی نه تنها باعث می‌شود اخبار شما احساس انسانیت بیشتری داشته باشد، بلکه نسبت به یک پست معروف سنتی، دسترسی بسیار بیشتری به دست می‌آورد.

زیبایی روابط عمومی رسانه های اجتماعی این است که می توانید مستقیماً به مخاطبان و جوامع هدف خود دسترسی پیدا کنید. هرچه افراد بیشتری داشته باشید که به صورت داخلی شرکت شما را تبلیغ می کنند و از شما ستایش می کنند، بهتر است.

۳. اینفلوئنسرها را راضی کنید تا در مورد برند شما صحبت کنند

شاید بزرگترین راه خلاقانه برای تقویت تلاش ‌های روابط عمومی رسانه‌ های اجتماعی، بازاریابی تأثیرگذار باشد.

برای شرکت‌هایی که در فضای B2C هستند، قرار دادن محصولات شما در دست اینفلوئنسر ها راهی عالی برای گسترش این خبر است. چه از طریق رایگان در ازای بررسی ها و چه از طریق حمایت های مالی کامل، فرصت های ارتباط با اینفلوئنسرها بی پایان است.

و به خاطر داشته باشید که ظاهر یک ‘اینفلوئنسر’ به طور مداوم در حال تغییر است، به خصوص با توجه به ظهور اینفلوئنسرهای کوچک.

اگرچه برند های تجاری ممکن است با افراد مشهور شریک شوند، اما برند های جدید و آینده می توانند با تولید کنندگان محتوا چه بزرگ و چه کوچک کار کنند. تعامل و جنجال مهم تر از تعداد فالوورها هستند.

۴. ایجاد ارتشی از مدافعان با برنامه ی ambassador

اساساً یک نسخه قوی تر از اینفلوئنسر مارکتینگ، برنامه یambassador ، عملاً روابط عمومی شبکه های اجتماعی را در تمام ساعات شبانه روز تضمین می کند.

ambassador اغلب توسط شرکت مورد اعتماد و بررسی قرار می گیرند. در ازای دریافت کمیسیون، محصولات رایگان یا سایر امتیازات، آنها برند شما و جدید ترین پیشنهادات آن را تبلیغ می کنند.

با توجه به اینکه در حال فروش محصولی با کیفیت هستید، برند ambassador در زمان مناسب خودش تبلیغات شفاهی مثبتی را منتشر خواهد کرد.

مجدداً، مصرف‌ کنندگان برای اطلاع از محصولات جدید به سراغ افرادی مانند اینستاگرام و پینترست می ‌روند. وقتی مشتریان بالقوه ارتشی از مشتریان راضی پیدا می کنند که شما را ستایش می کنند، تمایل زیادی به خرید دارند.

۵. با خبرنگاران و ناشران از طریق توییتر تعامل داشته باشید

وقتی به «پوشش» محصولات یا کسب ‌و کارمان فکر می‌کنیم، طبیعتاً ذهنمان به سمت خبرنگاران می‌رود.

در حالی که ارتباط با خبر نگاران یک بازی کاملاً منصفانه است (و در واقع آسان تر از همیشه)، به یاد داشته باشید که خبرنگاران نیز از مردم هستند. قوانین اساسی تعامل خوب با رسانه های اجتماعی و آداب رسانه های اجتماعی هنوز در اینجا مطرح هستند.

به‌جای اینکه با یک خبرنگار در توییتر بدون درخواست ایمیل صحبت کنید، برای درک علایق، نشریات و داستان‌های آنها وقت بگذارید. برخی از راه‌های آسان برای ایجاد اعتماد عبارتند از:

 • به اشتراک گذاری مقالات خود در توییتر (و نام بردن از آن ها)
 • مفید باشید: زمانی که آن ها منابعی را درخواست می کنند، به جای اینکه خود را به عنوان منبع معرفی کنید، ایده هایی را ارائه دهید
 • در سطح گفتگو با آن ها تعامل داشته باشید و از یک رابطه صرفاً تبلیغاتی اجتناب کنید

لازم نیست سخت بگردید تا کسی را در صنعت خود پیدا کنید که تشنه داستان باشد.

علاوه بر این، هشتگ‌هایی مانند #HARO (‘کمک به خبرنگار’) و #JournoRequest صفحه های اصلی برای یافتن خبرنگارانی هستند که به منبعی برای داستان نیاز دارند.

۶. از رسانه های اجتماعی برای تقویت استراتژی انتشار مطبوعاتی خود استفاده کنید

این شاید یکی از ساده ترین نمونه های رسانه های اجتماعی و روابط عمومی باشد.

زیرا برای برخی از شرکت ها، رسانه های اجتماعی راه اصلی برای اخبار فوری یا اعلام محصولات آینده است. علاوه بر حذف لینک ها در لینکدین یا توییتر، ایده های قالب بندی اضافی را در نظر بگیرید مانند :

 • نکات کلیدی بیانیه مطبوعاتی خود را در کپشن خلاصه کنید
 • ارائه ی نکات کلیدی یا انتشار ‘متراکم’ در کنار لینک خارجی شما
 • قالب بندی انتشار خود به یک تصویر یا اینفوگرافیک

۷.  برنامه بحران رسانه های اجتماعی را برای مثبت ماندن در زمانی که اوضاع بد می شود، اجرا کنید

مدیریت شهرت برای روابط عمومی، به ویژه در مواقع بحران بسیار مهم است.

مطبوعات ضعیف به سرعت در رسانه های اجتماعی پخش می شوند. هنگامی که با موجی از نظرات منفی و تماس های تلفنی روبرو هستید، پاسخ سنجیده برای حفظ اعتبار و آرامش مشتریان ضروری است.

به یاد داشته باشید: حتی برندهای بزرگ اشتباهاتی در روابط عمومی مرتکب می شوند و باید عذرخواهی کنند.

این دلیل بیشتری برای داشتن یک برنامه بحران در رسانه های اجتماعی است. اگرچه نباید بدترین سناریو را پیش‌بینی کنید، یک طرح بحران می‌تواند به گذر از موقعیت ‌هایی که می‌تواند منجر به مطبوعات ضعیف شود کمک کند. هنگامی که تردید دارید، خود را مسئول اشتباهاتتان بدانید، اما هرگز یک بیانیه تند و سریع صادر نکنید.

۸. از فشارهای روابط عمومی خود با #هشتگ ها حمایت کنید

گردآوری یک کمپین هشتگ نه تنها برای نظارت بر مکالمات مرتبط با تلاش ‌های روابط عمومی کسب ‌و کارتان، بلکه برای تثبیت هویت برند شما نیز بسیار عالی است.

هشتگ ها سریع هستند و به راحتی برای مخاطبان شما یاد آور این مسئله می شوند که به درستی کار راه انجام دهند. در نظر بگیرید که چگونه می توانید کمپین های خود را با هشتگ ها ادغام کنید:

 • با مشتریان خود حس اجتماعی ایجاد کنید
 • از یک هدف خوب حمایت کنید
 • نقاط عطف یا دستاورد های شرکت خود را برجسته کنید

برای مثال، LEGO چند سالی است که از هشتگ # دنیا را دوباره بسازید خود برای به نمایش گذاشتن داستان‌ های مثبت و نشاط ‌آور مرتبط با برند استفاده می‌کند.

…و به همین ترتیب، از پایداری حمایت کنید.

می دانید این کمپین و هشتگ چگونه کار می کند؟ یک هشتگ برندی همیشه سبز مانند این مثال،  ترکیبی عالی از روابط عمومی و رسانه های اجتماعی است.

۹. برای پاسخگویی به مخاطبان هدف خود و ایجاد روابط، نکته ای را مشخص کنید

به خاطر داشته باشید که ایجاد مطبوعات خوب برای خودتان به سادگی تعامل با مشتریان خود از طریق شبکه های اجتماعی است.

این به این دلیل است که بیشتر تعاملات شما با فالوورها عمومی است و در معرض دید جهانیان است.

و از این نظر، شما از آن فریاد ها و ریتوییت ها به عنوان ابزاری برای ایجاد جنجال استفاده می کنید. به منظور ایجاد گفتگوهای مثبت بیشتر در مورد برند خود، به این نکته توجه کنید:

 • به سؤالات، نظرات و شکایات به طور یکسان پاسخ دهید: از اینکه چگونه می توانید یک تعامل منفی را به چیزی مثبت تبدیل کنید شگفت زده خواهید شد.
 • به طور مرتب افرادی که از شما ستایش می کنند (از جمله داستان های موفقیت و توصیفات) را ریتوییت کنید.
 • مستقیماً سؤال بپرسید و مشارکت را تشویق کنید: مردم می‌خواهند خوش‌ بین باشند، اما شما باید به آنها فرصت دهید

فقط توجه داشته باشید که زمان پاسخگویی در رسانه های اجتماعی شما در اینجا بسیار مهم است. شما نمی خواهید کسی را معطل کنید یا به طور بالقوه نظر درخشان یک مشتری یا اینفلوئنسر راضی را به روز بعد موکول کنید.

آیا شما استراتژی روابط عمومی در رسانه های اجتماعی دارید؟

گوش کنید : کار روابط عمومی دیگر محدود به ارسال ایمیل سرد (زمانی که به مشتری بالقوه بدون درخواست ایمیل ارسال می کنید) یا حذف انتشارات مطبوعاتی نیست.

تزریق حتی اندکی خلاقیت به رسانه های اجتماعی و استراتژی روابط عمومی شما می تواند راه دراز و طولانی ای داشته باشد.

از اینفلوئنسرها و پست‌های مهمان گرفته تا بازنگری در نحوه تبلیغ خود در شبکه‌ های اجتماعی، گام‌ های عملی زیادی وجود دارد که می‌توانید برای ایجاد مطبوعات مثبت ‌تر بردارید.

وقتی صحبت از حمایت از طرح‌ های تجاری (از جمله روابط عمومی) به میان می ‌آید، نمی‌توانیم در مورد تأثیرگذاری رسانه‌های اجتماعی در سال‌ های آینده اغراق کنیم. اگر قبلاً این کار را نکرده‌ اید، آخرین گزارش هریس را که آینده بازاریابی رسانه‌ های اجتماعی و آنچه را که باید بدانید را بررسی کنید.