۸ ابزار برتر هوش تجاری که به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر کمک می کنند.

 8 ابزار برتر هوش تجاری که به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر کمک می کنند.

 ۸ ابزار برتر هوش تجاری که به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر کمک می کنند.

 ۸ ابزار برتر هوش تجاری که به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر کمک می کنند. 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

 8 ابزار برتر هوش تجاری که به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر کمک می کنند.

۱۴ اکتبر ۲۰۲۱

اشتراک گذاری در

• توییتر

• فیس بوک

• لینکدین

• ایمیل

• کپی لینک

آیا از ابزار هوش تجاری برای تصمیم گیری استفاده می کنید؟

بر کسی پوشیده نیست که امروزه شرکت‌ها در تلاش هستند تا بیشتر «داده محور» شوند.

تقریباً دو سوم کسب و کارها با استناد به شکاف های عمده بین علت ها ، برای درک داده های شرکت خود تلاش می کنند.

این مسئله نشان دهنده ی اهمیت نرم افزار هوش تجاری است که نه تنها معیارهای کلیدی شرکت شما را همسو می کند، بلکه آنها را به بینش ها و نگرش های عملی تبدیل می کند.

در این راهنما، توضیح خواهیم داد که چرا ابزارهای  BI (هوش تجاری) باید در اولویت کسب و کار شما قرار گیرند و کدام ابزارها می توانند تصمیم گیری کسب و کار شما را ارتقا دهند.

به هر حال؛

هوش تجاری چیست؟

قبل از اینکه به سراغ اصل مطلب برویم، اجازه دهید این مسئله را با یک تعریف سریع شروع کنیم.

هوش تجاری، نشان دهنده ی داده ها و سیستم های پیاده سازی شده توسط شرکت ها برای تجزیه و تحلیل اطلاعات است.

ابزارهای هوش تجاری وظیفه ی جمع آوری، سازماندهی و ارائه آن داده ها را به گونه ای دارند که برای کارمندان قابل فهم باشد.

برخی از داده های کلیدی تجزیه و تحلیل شده توسط این ابزارها عبارتند از:

• اطلاعات مالی (درآمد، فروش فصلی، محصولات پرفروش)

• تعاملات با مشتری (تعامل بازاریابی، منابع بازاریابی، معاشرت)

• بهره وری (زمان یا پول صرف شده برای یک کار، مشارکت کارکنان)

هنگامی که در حال سر و کله زدن با یک پشته فناوری عظیم و تعداد زیادی مشتری هستید، تجزیه و تحلیل همه موارد فوق به صورت دستی کار دشواری است. یکی کردن داده‌ های شرکت تان از طریق نرم ‌افزار BI به شما یک دید کامل و جامع از کسب‌ وکارتان می‌دهد، بدون اینکه خودتان اعداد را محاسبه کنید.

مزایای استفاده از ابزارهای هوش تجاری چیست؟

مفهوم هوش تجاری فقط مختص شرکت نیست: ما شاهد سرمایه گذاری کسب و کارهای بزرگ و کوچک در ابزارهای هوش تجاری هستیم.

ولی چرا؟ این سه مزیت کلیدی نرم افزار هوش تجاری را در نظر بگیرید:

۱. حذف انبار و مخزن داده ها یکبار برای همیشه

حجم اطلاعات و داده ها بزرگ است. هیچ بخش یا عضو ارشدی نباید به تنهایی مسئول اطلاعات شرکت شما باشد.

گفته می شود، انبار داده ها پدیده ناگواری است که بسیاری از شرکت ها با آن سروکار دارند. بر اساس جدید ترین شاخص اجتماعی Sprout، ۵۰٪ از بازاریابان بر این باورند که ارتباط و همکاری گاه به گاه با سایر تیم ها را حفظ می کنند در حالی که ۱۷٪ در انبارهای کامل کار می کنند.

بله

از بازاریابی و فروش گرفته تا فناوری اطلاعات و منابع انسانی، ابزارهای هوش تجاری حس وحدت و شفافیت را تشویق می کنند. این امر مانع از گلوگاه های اطلاعاتی می شود (حالتی است که بخشی از سیستم یا شبکه مانع استفاده از حداکثر توان شود) که از طرف دیگر باعث کاهش سرعت کارگران می شود یا آنها را در استیصال نگه می دارد.

۲. تصویر سازی ذهنی داده ها برای ذینفعان و اعضای تیم

خلاص شدن از انبار داده ها باعث می شود شرکت ها داده های خود را در اطراف به اشتراک بگذارند.

اما انجام این کار به این معنی است که باید به نحوه ارائه آن داده ها فکر کنید. بیان معیارهای پیچیده و KPIها آسان تر از انجام آن است، به خصوص برای همکاری متقابل تیمی.

اکثر ابزارهای مدرن هوش تجاری دارای ویژگی هایی هستند که ارائه و به اشتراک گذاری گزارش ها را آسان می کند که شامل انواع تصویر سازی ذهنی داده ‌ها، انواع نمودارها و گزینه‌ های به اشتراک ‌گذاری داخلی (مثلا : ایمیل، Slack و غیره) است.

۳. تصمیم گیری آگاهانه و پیش بینی های دقیق

ابزارهای هوش تجاری ، فراتر از ارزیابی داده های شرکت شما، قادر به شناسایی روندها و فرصت های مرتبط با بازاریابی و فروش نیز هستند.

به عنوان مثال، چه عواملی در بالاترین ماه درآمد شما نقش داشته است؟ بهترین شبکه های بازاریابی و پرفروش ترین محصولات شما کدامند؟ کدام کمپین ها عقب مانده اند؟

توانایی درک این روندها به شما حس اطمینان می دهد و باعث تشویق برای تصمیم گیری آگاهانه تر می شوند. علاوه بر این، برخی از ابزارهای BI از یادگیری ماشینی پشتیبانی می‌کنند و در واقع می‌توانند پیش‌ بینی ‌های فروش را برای شما ارائه دهند.

۸ مورد از بهترین ابزارهای هوش تجاری برای اینکه آن ها را امتحان کنید.

در اینجا ما لیستی از هشت ابزار برتر هوش تجاری برای به چالش کشیدن اطلاعات شرکت شما و تبدیل آن به عمل، آورده ایم.

از نرم افزارهای سازمانی گرفته تا ابزارهای رایگان، چیزی در این لیست وجود دارد که می تواند بدون توجه به اندازه، دامنه یا اهداف شرکت شما، کمک کند.

۱. Databox

Databox یک ابزار عالی و همه چیز تمام برای اتصال منابع داده شرکت شما و تجسم داده های کسب و کار شما است.

این پلتفرم دارای بیش از ۷۰ ادغام بومی از جمله ابزارهای اصلی بازاریابی دیجیتال CRM، پردازشگرهای پرداخت و موارد دیگر است. Databox با ادغام معیارهای کلیدی خود در یک داشبورد، شما را از پرش بین ابزارها باز می دارد.

انتخاب منابع داده و معیارها برای مشاهده نیز مشکل است. قابلیت کشیدن و رها کردن Databox به این معنی است که می توانید داشبوردها و گزارش های خود را بر اساس اولویت های خاص خود سفارشی کنید.

در مورد سفارشی سازی، این پلتفرم همچنین دارای بیش از ۲۰۰ قالب از پیش ساخته شده و گزینه های تجسم است. این نمودارها و جداول با صفحات گسترده ی سنت گرا فاصله ی زیادی دارند و برای ارائه به تیم شما عالی هستند.

و یک نکته ی بسیار مهم و بزرگ که به نفع شما است ، این واقعیت است که Databox یک برنامه رایگان برای همیشه دارد. اگر شما در استفاده از ابزارهای هوش تجاری کاملاً تازه کار هستید، این برنامه شروعی عالی برای شما است.

۲. Domo

مجموعه ابزارهای هوش تجاری Domo برای شرکت ‌های سازمانی با درآمد جدی و پایگاه ‌های مشتریان بزرگ طراحی شده است.

وقتی صحبت از بررسی تعاملات مالی و روند های گسترده ی شرکت می شود، این ابزار می درخشد. Domo شما را تشویق می‌کند تا هر یک از معیارهای خود را زیر ذره بین قرار دهید و در عین حال به کاربران با بیش از ۱۵۰ نوع نمودار برای انتخاب کمک کنید.

تجزیه و تحلیل پیش‌ بینی‌ کننده از طریق هوش مصنوعی پیشرفته و یادگیری ماشینی برای شرکت‌های بزرگی که به دنبال درآمد زایی و حواشی در حاشیه هستند، ایده‌آل است. ویژگی‌های دیگر مانند تعیین هدف و هشدارها به این معنی است که شرکت‌ ها می‌توانند قبل از اینکه مشکلات فرصتی برای بزرگ شدن پیدا کنند، مداخله کنند.

۳. Sprout Social

نیاز به هوش تجاری اجتماعی کاملاً واضح است.

در واقع، ۵۱ درصد از مدیران خاطر نشان می کنند که رسانه های اجتماعی شاخص اصلی برای روندها و فرصت های تجاری هستند.

و ابزارهایی مانند Sprout Social می توانند این فرصت ها را در کوتاه ترین زمان ممکن برجسته کنند. ویژگی هایی مانند گوش دادن اجتماعی و تجزیه و تحلیل احساسات نشان می دهد که شرکت شما چقدر مشتریان را درگیر می کند و کدام تعاملات منجر به کسب درآمد می شود.

علاوه بر این ، قابلیت های گزارش رسانه های اجتماعی ما، درک و اشتراک گذاری داده ها را در بین تیم ها آسان می کند.

ویژگی‌های موجود در Sprout Social همچنین نشان می‌دهد که چگونه تلاش‌های رسانه ‌های اجتماعی شما به کمپین‌ های بازاریابی گسترده ی شرکت کمک می‌کند. با توجه به اینکه شبکه ی اجتماعی منبع ارزشمندی از مشتری ها است، یک بخش کلیدی از هوش تجاری، ردیابی عملکرد شما است.

۴. Audiense

حقیقت این است که اهمیت ابزارهای گوش دادن اجتماعی را نمی توان نادیده گرفت.

ابزارهایی مانند Audiense در کمپین‌های تبلیغاتی و داده‌های خاص مخاطبان برای رسانه‌های اجتماعی نفوذ می‌کنند. این پلتفرم با شناسایی و تقسیم ‌بندی مخاطبان به ‌طور خودکار، جمعیت ‌شناسی، ویژگی‌ های مشتری و سایر اطلاعات را شناسایی می‌کند تا استراتژی کلی کسب ‌و کار شما را مشخص کند.

به یاد داشته باشید: ‘هوش’ در BI فقط به اندازه داده هایی است که می توانید جمع آوری کنید. هرچه این داده ها عمیق تر و جزئی تر باشند، کمپین های شما می توانند هدفمند تر شوند.

۵. Grow.com

Grow.com یک نرم افزار تجزیه و تحلیل کسب و کار بدون کد است که یک ابزار قدرتمند BI با سبکی سخت است.

این پلتفرم با ابزارهایی از جمله Salesforce، Google Analytics یا پلتفرم تجارت الکترونیک انتخابی شما (مثلا: WooCommerce یا Shopify) متصل می شود تا مستقیماً داده ها را جمع آوری کرده و داشبورد های قابل تنظیم تولید کند. ویژگی ‌هایی مانند نقش ‌ها و مجوز ها، و همچنین امکان اشتراک ‌گذاری معیارها به طور مستقیم در Slack، کار با آن را آسان می‌کند.

شما می‌توانید داشبورد های خود را از ابتدا بسازید و یا با از یکی از الگو های خاص برنامه شروع کنید. برای برجسته کردن تنوع ابزارهای هوش تجاری و آنچه که Grow.com می تواند انجام دهد، برخی از داشبوردهای نمونه عبارتند از:

• سلامت شرکت

• پیش بینی فروش

• فروش تجارت الکترونیک

• اثربخشی بالینی

فهمیدن اینکه روی کدام معیارها تمرکز کنید به خودی خود دشوار است. به لطف الگوهای Grow.com و داشبوردهای پیش ساخته شده ، افراد مبتدی در تجزیه و تحلیل می توانند با BI بدون وقفه تجزیه و تحلیل را شروع کنند.

۶. Holistics

پلت فرم خود محور Holistics برای شرکت های BI که می خواهند انبار داده ها را از بین ببرند، ایده آل است. یکی از اهداف اصلی این ابزار کاهش نیاز به درخواست داده است و به کاربران امکان دسترسی مستقیم به داده های خود را می دهد.

اگرچه در صورتی که با SQL کار نکرده باشید، این پلتفرم ممکن است کمی زیاد باشد، اما Holistics به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی تصاویری از داده بسازند. قیمت مقرون به صرفه و راه اندازی سریع نیز دو مزیت اصلی این پلتفرم هستند.

۷. Google Data Studio

با استفاده از Google Data Studio، شرکت‌ها می‌توانند با گزارش ‌دهی هوش تجاری به صورت رایگان دست به کار شوند و شروع کنند.

این پلتفرم به شما این امکان را می دهد که داده ها را از منابع داخلی مانند Google Sheets و Analytics استخراج کنید. از طرف دیگر، می توانید داده های CSV خود را آپلود کنید یا یک پایگاه داده SQL را متصل کنید. از این رو، می‌توانید تجسم‌هایی را براساس پیشنهاد های خود Google ایجاد کنید و یا الگوهای خود را بسازید.

۸. ActivTrak

ActivTrak در بین راه حل های هوش تجاری ما منحصر به فرد است زیرا به شدت بر روی داده های فردی کارکنان تمرکز دارد.

با این اوصاف، عملکرد و بهره وری هر یک از کارکنان پیامدهای عظیمی برای شرکت شما دارد.

این پلتفرم می‌تواند روندها و نقاط ضعف ، از جمله ناکارآمدی‌ها ، کارهای وقت‌ گیر و تغییر توجه را به طور یکسان شناسایی کند. این نشان می‌دهد که چگونه BI نه تنها با انجام کسب ‌و کار بهتر بلکه با ایجاد فرهنگ شرکتی فعال ‌تر و سالم‌ تر همراه است.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه ActivTrak مدیریت مجوز SaaS است. به عنوان مثال، این پلت فرم مشخص می کند که کدام برنامه ها برای تیم شما مهم هستند و چگونه بر بهره وری تأثیر می گذارند. این بینش‌ها می‌توانند از این نظر که کدام ابزار واقعاً ارزش سرمایه‌ گذاری آنها را دارند و چه چیزی کارمندان شما را درگیر می‌کند، آموزنده و روشن گر باشد.

کدام ابزارهای هوش تجاری در رادار شما هستند؟

سرمایه گذاری در BI می تواند یک متغیر وضعیت برای هر کسب و کاری باشد.

این به این دلیل است که آنها روندها و فرصت هایی را شناسایی می کنند که در تشخیص آنها توسط شما غیرممکن است.

اگر می خواهید درک جامع تری از نحوه عملکرد واقعی کسب و کار خود داشته باشید، ابزارهای هوش تجاری می توانند این کار را انجام دهند. آنها باید اولویت اصلی شرکت‌هایی باشند که در حال پیشرفت هستند.

و اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، برای اطمینان یک آزمایش Sprout Social را امتحان کنید تا بفهمید که چگونه معیارهای رسانه اجتماعی شما می‌تواند از رشد شرکت شما و اهداف تجاری بزرگتان حمایت کند.

دسته بندی ها

• رشته های بازاریابی

• تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی

• استراتژی رسانه های اجتماعی