۵ روش تقویت کسب و کارتان به وسیله تایید اجتماعی

5 روش تقویت کسب و کارتان به وسیله تایید اجتماعی

۵ روش تقویت کسب و کارتان به وسیله تایید اجتماعی

۵ روش تقویت کسب و کارتان به وسیله تایید اجتماعی 700 500 علی ناصرحجتی

۵ روش برای استفاه از تایید اجتماعی به منظور تقویت کسب و کارتان

۵ روش برای استفاه از تایید اجتماعی به منظور تقویت کسب و کارتان

این پدیده روانشناختی و اجتماعی، یکی از قدرتمندترین ابزارهای بکار رفته توسط بازاریاب هاست، اما آیا همگی آنها از این ابزار صرفا برای استخراج ظرفیت کامل آن استفاده می کنند؟

خب در اینجا چند راهنمایی برای استفاده صحیح از این محرک ذهنی را مطرح می کنیم که از تجربیات مثبت مشتریان تان برای تولید مشتریان راغب جدید استفاده می کند.من اغلب می گویم وقتی از خودتان تعریف میکنید که چقدر خوب هستید،بعضی ها ممکن است به حرف تان اعتماد کنند اما وقتی دیگران همین حرف را در مورد شما بزنند، افراد بیشتری باورتان می کنند.

پدیده همرنگی – روانشناسی در پس تایید اجتماعی

تایید اجتماعی، محتوای تولید شده توسط مشتریان در اینترنت در مورد برند تان،خدمات یا محصول تان است.هرگاه که برندتان بازدید زیادی دریافت می کند،شانس اینکه مشتریان تان شما را به عنوان یک قدرت صاحب نفوذ در عرصه کاری تان بشناسند،قطعا افزایش می یابد. به قول معروف،شهرت جهانی، دهان به دهان میچرخد.هرچه حرف و صحبت ها حول کسب و کارتان بیشتر باشد، احتمال اینکه برجسته شوید و بفروشید، بیشتر می شود.

این تکنیک در بازاریابی بخوبی عمل می کند و برگرفته از اثر ارابه موسیقی ست، یعنی پدیده ای روانشناختی که توضیح می دهد چرا مردم عموما تمایل به انجام کارهایی دارند که افراد دیگر هم انجام می دهند.مطالعات نشان داده که اثر ارابه موسیقی،بر عدم اشتیاق مردم به انتخاب یک مورد خاص و در عین حال پول دادن برای همان چیز، تاثیر می گذارد.در فرآیند خرید مشتری،یکی از متداول ترین روش های تعامل،نتایج مشورت با والدین و دوستان برای آگاهی از تجربه قبلی آنها در مورد یک محصول است.مثلا مشتریان آنلاین،دیگر مستقیما به سراغ یک وبسایت نمی روند تا خرید کنند. بلکه در مورد هزینه تحقیق کرده،ویژگی ها را با هم مقایسه می کنند و تایید اجتماعی مانند نظرات و ارزیابی های دیگران را بررسی می کنند.به زبان ساده تر، احتمال اینکه مردم صرفا بر اساس نظر دیگران،چیزی که میفروشید را بخرند، بیشتر از این است که خریداشن را بر اساس پیشنهادات بزرگ شما انجام دهند.

  1. مطالعات موردی

مطالعات موردی، شیوه ای موثر برای تحقیق در مورد تایید اجتماعی هستند، زیرا این شانس را دارید که با جزئیات کامل بررسی کنید که مشکلات چه بوده اند و چگونه حل شده اند و در عین حال نتایج مثبتی به همراه داشته اند.بسیاری از شرکت ها، چنین داستان ها را پیدا کرده و خودشان را در همان موقعیت قرار می دهند.

  1. محتوای تولید شده توسط کاربر(UGC)

مطالعه ای که توسط CoSchedule  انجام شده توضیح می دهد که “۶۹% شرکت کنندگان به این دلیل اطلاعات را به اشتراک می گذاشتند که به آنها احساس فعال بود و مشارکت در دنیا را میداد “. از UGC، یا محتوای تولید شده توسط افرادی که با یک برند یا محصول در تعامل اند، می توان در کمپین های کوتاه مدت و استراتژی های بازاریابی درازمدت استفاده کرد.هرچند در هر دو مورد باید از یک سری اصول اساسی پیروی کرد:

  • باید مخاطب تان را ترغیب کنید تا با برند یا محصول تان، محتوا سازی کنند،به آنها کمک کنید تا اینکار را بصورت ناخوداگاه انجام دهند.یکی از متداول ترین استراتژی های بکار رفته این است که از مشتری بخواهید که از محصول تان عکس گرفته و آن را با استفاده از یک هشتگ از پیش تعریف شده برای برندتان، در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارد.هشتگ های برند، روشی موثر برای ترغیب،جمع آوری و اتوماتیک سازی محتوای تولیدی توسط مشتری بویژه در اینستاگرام و توئیتر است.
  • برای نظارت و انتخاب محتوایی که بیشترین تحسین را نسبت به محصول یا برندتان داشته است، برنامه ریزی کنیدبا این روش، موجب تولید محتوای باکیفیت به منظور بررسی برنامه بازاریابی تان می شوید.
  • با اینفلوئنسرها(افراد تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی با تعداد فالور بالا) مشارکت داشته باشید زیرا این نوع اقدامات، تالثیر مستقیمی بر فروش و تعامل تان با مشتری دارد.
  1. ترس از دست دادن(FOMO)

FOMO، یک اصطلاح متداول در تجارت الکترونیک است که از آن برای اشاره به سهام محدود استفاده می شود،یعنی چه تعداد افرادی یک محصول را خریداری کرده اند ،یا زمان محدود باقیمانده برای یک پیشنهاد. این روش می تواند کم کم یک حس ترس را در انسان تزریق کند که شاید مشتری،محصول یا خدماتی که به نفع اش است را از دست بدهد. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که مصرف کننده به این نتیجه برسد که محصول یا خدمتی حیاتی در بازار وجود دارد که اگر دیر بجنبد، حتما آن را از دست می دهد.

  1. کمپین های معرفی یک دوست ( Refer-A-Friend ثبت ارجاع دهنده یا معرف)

وجود اعتماد در توصیه ای که دوستان و آشنایان نزدیک ارائه می دهند، فوق العاده ارزشمند است.از این رو، استفاده از کاربران پرمنفعتی که محصولات و خدمات تان را به دیگران توصیه می کنند،یک تکنیک پرکاربرد در بازاریابی ارتباطی و اساسا،همان تکنیکی ست که نتایجی عالی تولید می کند.واضح است که مصرف کنندگان عموما به دوستان و آشنایان شان بیشتر از توصیه های تخصصی و تبلیغات پولی اعتماد می کنند.یک سری کمپین های تشویقی برای مشتریان تان طراحی کنید تا در صورت دعوت از دوستان و اعضای خانواده،به نوعی نفع و سود برسند.این هم شکل دیگری از تایید اجتماعی ست. بر طبق کتاب “اعتماد جهانی به تبلیغات” نوشته نیلسن ( Nielsen )، ۹۲% مردم به توصیه ها اعتماد دارند و ۷۰% هم توصیه افرادی که حتی آنها را نمیشناسند را باور می کنند.

  1. نظرات مشتری

نظرات مشتریان،عبارتند از مرورها و بررسی های انجام شده بر روی محصولات و خدمات و در مورد تجربه مشتری.این روش آخر قطعا یکی از بهترین روش ها برای ایجاد اعتبار و نشان دادن این موضوع به مشتریان بالقوه تان است که شما حرفه ای ،قابل اطمینان و در حوزه کاری تان متخصص هستید.اما دقت کنید که هیچ گاه نظرات مبهم و سربسته مشتریان را  بدون شخصی سازی اعلام نکنید زیرا این کار می تواند پیشرفت حاصله را به خطر بیاندازد.

یکی از متداولترین اشتباهات در استفاده از این تکنیک، ربط ندادن توضیحات مشتری به سود و منفعت است. یک نظر مشتری خوب،بینش مثبت ترسیم شده در وبسایت شرکت را تایید کرده و از آن حمایت می کند.به عبارت دیگر اگر ادعا کنید که یک محصول یا خدمت می تواند هر کاری بکند،نظرات مشتریان نیز باید این ادعا را با حقایق و ارقام واقعی تایید کنند. سایت Brand and Mortar ، مجموعه ی گسترده از خدمان ارتباطی و بازاریابی ارائه می کند که می تواند به افزایش حضور آنلاین از طریق بازاریابی محتوا،روابط عمومی،بازاریابی برند و بازاریابی رسانه اجتماعی،کمک کند. ضروری است که تایید اجتماعی، جلودار استراتژی بازاریابی تان،تلاش متمرکز در مدیریت ارتباطات روزانه و خدمت به مشتری قرار داشته باشد.

همین امروز با ما صحبت کنید تا ظرفیت اثبات اجتماعی کسب و کارتان را ارزیابی و بازیابی کرده و آن را به حداکثر برسانید.