۵ اشتباه در بازاریابی دیجیتال

5 اشتباه در بازاریابی دیجیتال

۵ اشتباه در بازاریابی دیجیتال

۵ اشتباه در بازاریابی دیجیتال 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

۵ اشتباه در بازاریابی دیجیتال

تمام افراد و برندها به اهمیت بازاریابی دیجیتال پی برده اند اما حتی ۱ اشتباه میتواند جبران ناپذیر باشد. در این مقاله ۵ اشتباه که ممکن است برای شما رخ دهد را با هم بررسی خواهیم کرد.

نبایدهای دیجیتال  اجتناب از فریبکاری و حقه های بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال پیرامون ما را احاطه کرده است. مواردی مانند ویدیوهای آنلاین، برنامه ها، فضای مجازی، دستگاه های مجازی، هوش مصنوعی، موشن گرافیک، ربات های سخنگو، طراحی وب، طراحی UX، محتوای رسانه های اجتماعی و افراد تأثیرگذار بر اجتماع که از موضوعات داغ بازاریابی دیجیتال هستند، علت آن به فوق العاده بودن آنها بر نمی گردد، زیرا کار آنها همین است. برند ها دریافتند که وارد شدن به فضای دیجیتال سبب دستیابی به طیف مخاطبان گسترده تری می شود، همچنین به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر و کارآمدتر است، بازده سرمایه گذاری آن بالاتر و سبب هدف گذاری پیشرفته تری می شود. بعلاوه سرگرم کننده تر و بسیار جالب است (البته این گفته ما کمی متعصبانه است).

شمار کثیری از آژانس های سابقه دار و برند های وابسه به آنها، پتانسیل فضای دیجیتال را درک کرده اند. اما چگونه می توان دریافت که چیزی به واقع مناسب برند و مخاطبان شما است یا اینکه موردی بی ارزش و نادرست است؟

بازاریابی دیجیتال دری به دنیایی مملو از فرصت می گشاید،  اما آگاهی از کارهای لازم به انجام و کارهایی که باید از انجام آنها اجتناب ورزید، تفاوت عظیمی در موفقیت محتوای شما ایجاد می کند.  چنانچه قصد ورود به بازاریابی دیجیتال را دارید، باید حواستان به این فهرست طولانی باشد.

در ادامه پنج مورد از مهمترین نباید های بازاریابی دیجیتال ارائه شده است:

  1. تله‌ ی ­کلیک

تله‌ ­کلیک در همه جا به چشم می خورد و مخاطبان با آن درگیر هستند. رسانه های اجتماعی، موتورهای جستجو و حتی منابع خبری به منظور افزایش میزان خوانندگان و جذب کاربران جدید از تله‌ ی کلیک استفاده می کنند. مشکل غالب تله ی ­‌کلیک به اغراق آمیز بودن، فریبندگی یا کاذب بودن آن بر می گردد. چنانچه مایل به از دست دادن اعتماد مخاطب خود هستید، از تله ی ­‌کلیک استفاده کنید. اغلب زمانی که کاربر بر مطلب، بنر یا تبلیغ شما کلیک می کند، جذب عنوان یا تیتر شده است. کلیک کردن نوعی مبادله بین بازاریاب و مصرف کننده است. مبادله ای که در آن مشتری به تبلیغات کننده اعتماد می کند و در پی محقق شدن وعده داده شده است.

چنانچه محتوای شما ارتباطی با عنوان یا تیتر انتخابی آن نداشته باشد، مخاطبان خرسند نخواهند شد. ناراضی بودن مشتریان برابر با از دست دادن مشتری است. از دست دادن مشتریان نیز برابر با از دست دادن درآمد است، بنابراین عناوین هوشمندانه ­ای انتخاب کنید.

  1. مسابقه غیر هدفمند

برگزاری مسابقه در رسانه های اجتماعی و آنلاین روشی مناسب جهت افزایش تعامل مخاطبان است. برند هایی مانند اگو ( Eggo ) و داو ( Dove ) سابقه برگزاری موفقیت آمیز این مسابقات را داشته اند، اما مشکل مسابقات این است که آسان به نظرآمدن برگزاری آن سبب شده همه فکر کنند از پس برگزاری آن بر می آیند. 

اگو: برگزاری مسابقه دستور پخت وافل

داو: برگزاری مسابقه زیبای واقعی

هنگام برنامه ریزی مسابقه باید موارد خاصی را مد نظر قرار داد. در وهله اول، روشن و واضح بودن قوانین و دستورالعمل ها تا از شرکت صحیح مخاطبان در مسابقه و عدم مایوس شدن هیچیک از آنان اطمینان حاصل شود. قوانین باید به حدی شفاف و صریح باشند که مخاطبان به راحتی از آن پیروی کنند و شرکت در مسابقه برای کسی خیلی سخت نباشد.

نباید اطلاعات زیادی درخواست کرد. اکثر شرکت کنندگان تمایلی به ارائه اطلاعات شخصی خود ندارند و چنانچه اطلاعات خصوصی خواسته شود، در مسابقه مشارکت نمی کنند. همچنین، جایزه در نظر گرفته شده باید ارزش صرف وقت برای شرکت در مسابقه را داشته باشد.

یکی از اشتباهات رایج برگزاری مسابقه ، عدم خاتمه دادن به آن است. نباید “مسابقه برگزار کرد و سپس به فراموشی سپرد”. وقت صرف کنید و شخصی را برای مسئول مدیریت روند مسابقه کنید، تا به سوالات و نظرات پاسخ دهد و با مخاطبان ارتباط برقرار کند. اگر در پی ایجاد تعامل هستید، ابتدا با مشتریان خود وارد تعامل شوید و مطمئن شوید مبادا هیچگونه فعالیتی در مسابقه صورت نگیرد.

  1. بدبیاری هشتگ ها

اهمیت هشتگ ها در پیچیدن آوازه نام تجاری شما، دستیابی به مخاطبان جدید و در یاد ماندن، نهفته است. چه به شخصه هشتگ جدیدی بسازید یا از موارد موجود استفاده کنید، در هر صورت هشتگ ها پایه و اساس تبلیغات بازاریابی شما را می سازند یا به طرزی عالی سبب تقویت و ارتقا آن می شوند. اما، چنانچه هشتگ ها را فکر نشده به کار گیرید، به # فاجعه ختم خواهند شد.

مثالی خوب از این نوع هشتگ ها، هشتگ کمپین #مثل ­یک­ دختر ( #LikeAGirl )  آلویز ( Always )  است.

هشتگ ها نباید خیلی طولانی باشند. همچنین، باید توجه داشته باشید که هنگام اتصال کلمات به یکدیگر، در صورت لزوم از حروف بزرگ استفاده کنید تا منجر به برداشت و تصور دیگری نشود. از هشتگ ها می توان در تعداد زیاد و یا کم استفاده کرد.

درک نوع و تعداد مناسب هشتگ ها، نیازمند تمرین است. فقط مطمئن شوید که هشتگ انتخابی مناسب نام تجاری شما است. مسلما قصد وارد شدن به منطقه یا گروه اجتماعی خاصی که از هشتگ ها در موارد خاص یا منفی استفاده می کنند را ندارید و نمی خواهید برند شما هم سوی آنها تلقی شود.

درباره کلیه مواردی که در رسانه های اجتماعی برند خود به اشتراک می گذارید، تحقیق کنید و به روز باشید. پیش از گذاشتن محتوای جدید، به تمام جوانب آن فکر کنید تا مبادا اشتباه مک دونالد را مرتکب شوید، که به اعتراض وندی ( Wendy ) انجامید.

  1. موج سواری خبری

موج سواری خبری همانند تله‌کلیک به منزله استفاده از اخبار روز و موضوعات داغ متناسب با نام تجاری خود است، اما این امر کاری خطرناک است. به عنوان مثالی از این مورد می توان به آگهی بسیار زیبای فورد در پاسخ به لغو ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان سعودی اشاره کرد. مثالی با اثر منفی نیز بهره گیری پپسی از مسائل اجتماعی پیرامون با استفاده از “تصاویر اعتراضی سودا فروشی” در تبلیغات ناشنوایان خود بود.

چنانچه قصد اشاره به اخبار روز را دارید، بهتر است این اخبار از از دیدگاه خود و برند خود باشد و بینش، نظرات و تجربیات خود را ارائه کنید است. از مرتبط بودن اخبار با نام تجاری خود مطمئن شوید، در غیر اینصورت بابت موج سواری بر یک مسئله اجتماعی یا خبرسازی صرفا با هدف درآمدزایی، مورد مواخذه قرار می گیرید، بر خلاف خواسته خود آغازگر گفتگو یا هدایت گر موج افکار نمی شوید.

  1. VR ،AR و برنامه ها

آخرین و مهمترین نکته، عدم استفاده هدفمند از فناوری های جدید بود. به عنوان مثال دستگاه های مجازی ابزاری عالی برای روایت داستان، افزایش درگیری مخاطبان، ارائه مطالب با روشی جالب، ایجاد تعاملات به یاد ماندنی و سایر موارد این‌چنینی بود.

برند هایی مانند سامسونگ، تومس و مرسدس در امر بازاریابی خود از VR برای نشان دادن ویژگی های محصول، برقراری ارتباط با نام تجاری خود و جذب کاربران استفاده کردند.

سفر مجازی TOMS

نکته بکارگیری VR یا AR این است که تنها به علت ضعیف بودن استراتژی خود از آنها استفاده نکنید. بلکه از این سیستم عامل ها باید در جهت تقویت منطقی کمپین بهره برد. همانطور که گفته شد، بکارگیری VR یا AR نباید کاهلانه باشد.

به منظور داشتن تجربه‌ای موفقیت آمیز از VR یا AR باید موارد متعددی که مخاطبان از آن استقبال می کنند را مد نظر قرار داد. این نکته در مورد برنامه ها نیز صدق می کند. همه چیز نیازمند برنامه است، بنابراین باید بررسی کنید آیا ساخت برنامه ارزش صرف کردن وقت و تلاش شما را دارد یا خیر.

دنیای دیجیتال مملو از فرصت های شگفت انگیز، راه های نوین دسترسی به مشتری، سیستم عامل های جدید و مهیج و امکانات بی پایان است. اکنون که از نبایدها مطلع شده‌اید، سری به فهرست کارهای بایدی بزنید و آن را بررسی کنید.

جسور باشید و چیزهای جدید را امتحان کنید، تنها لازمه آن انجام تحقیقات کامل است، موارد مناسب برند خود را ارزیابی کنید و هنگام تولید محتوا، مخاطبان خود را در نظر بگیرید.