10 ترفند برای رشد ویروسی در شبکه‌های اجتماعی

10 ترفند برای رشد ویروسی در شبکه‌های اجتماعی
مخاطبان شما در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، در حال حاضر حدود 2.5 میلیارد نفر در سراسر جهان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.
اگر در این عصر دیجیتال شما یک کارآفرین هستید، باید و به‌ناچار در شبکه‌های اجتماعی حضوری فعال داشته باشید. ایجاد کمپین ویروسی یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد آگاهی از برند و استفاده از قدرت شبکه‌های اجتماعی است.
کمپین‌های ویروسی شبکه‌های اجتماعی برای مدتی است که بیش‌ازپیش موردتوجه کارآفرینان قرار گرفته است. بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ و مدرن جهانی مانند فیس‌بوک از این روش برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند. برای ساخت این‌چنین کمپین‌هایی نکاتی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. 

مخاطبان هدف خود را بشناسید.

برای ساخت یک محتوای ویروسی، در ابتدا باید شناخت دقیقی از مخاطبان هدف خود داشته باشید محتوای ویروسی فقط در صورتی مفید واقع می‌شود که به شیوه‌ای قانع‌کننده با افراد سخن بگوید و آن‌ها را وادار به به‌اشتراک‌گذاری مطلب کند.
کمپین‌های بازاریابی ویروسی باید یک پرسنا بازاریابی قدرتمند را در پشت خود داشته باشند. در این پرسنا باید اطلاعات مخاطبان اعم از سن، جنسیت، میزان درآمد، محل زندگی و برخی نکات مرتبط با رفتارهای آن‌ها و ترجیحات محتوایی نیز ذکر شود.
برای ساخت چنین پرسنایی روش‌های زیادی وجود دارد که ازجمله این روش‌ها می‌توان به نظرسنجی از مخاطبان و یا صحبت مستقیم با آن‌ها اشاره کرد. با استفاده اطلاعات استخراج‌شده از این پرسناها، تیم شما نیازهای مخاطبان را بهتر می‌فهمد و می‌تواند محتواهایی باب طبع آن‌ها را تولید کند.

پلتفرم مناسب شبکه‌های اجتماعی را انتخاب کنید.

قطعا شبکه‌های اجتماعی مشابه یکدیگر نیستند و با هم تفاوت‌هایی دارند. قبل از تولید محتوا، یک پلتفرم را به‌صورت خاص انتخاب کنید. اینستاگرام، لینکدین، فیس‌بوک، توییتر همگی جزو شبکه‌هایی هستند که می‌توان بازاریابی ویروسی را در آن‌ها اجرایی کرد. البته محتوایی که ایجاد می‌کنید تا حد زیادی تابع شبکه‌‌ای است که مورد استفاده قرار می‌دهید.
برای مثال، در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام، پست‌ کردن تصاویر مرتبط با کسب‌وکار به همراه کپشن‌های جذاب می‌تواند برای مخاطبان جالب توجه باشد.

محتواهایی با درصد تعامل بالا خلق کنید.

اکثر شبکه‌های اجتماعی الگوریتمی دارند که محتواها را بر اساس میزان تعامل کاربران با آن‌ها رتبه‌بندی می‌کنند. محتواهایی که بتوانند تعامل بیشتر و بهتری با مخاطبان برقرار کنند، طبیعتا در بالای لیست قرار خواهند گرفت.
البته شبکه‌های اجتماعی این زحمت شما در تولید محتواهای با درصد تعامل بالا را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت و به‌عنوان جایزه، این محتوا یا محتواها را در معرض دید کاربران بیشتری قرار می‌دهند. محتواهایی که نتواند تعامل برقرار کنند، قطعا زیر فشار حجم انبوه محتواهای شبکه‌های اجتماعی دفن خواهند شد.

محتواهای خود را در زمان‌های مناسب منتشر کنید.

برای اینکه مطمئن شوید محتوایتان بهترین عملکرد ممکن را دارد، زمانی که برای انتشار آن انتخاب می‌کنید، بسیار حائز اهمیت است. زمان انتشار محتوا به ترجیحات و عادات مخاطبان هدفتان و البته شبکه اجتماعی مورد استفاده بستگی دارد.
در بالا گفتیم که شبکه‌های اجتماعی محتواها را بر اساس میزان تعامل کاربران رتبه‌بندی می‌کنند، اما در این ارزیابی، زمان انتشار محتوا نیز نقش مهمی را بر عهده دارد. به این معنا که انتشار محتوا در زمان درست می‌تواند به طرزی مؤثر روی عملکرد آن تأثیرگذار باشد.

افزایش بازدید از محتوا با تبلیغات

ایجاد محتواهایی ویروسی برای یک کسب‌وکار کوچک می‌تواند تا حدودی سخت باشد، اما غیرممکن نیست. سرمایه‌گذاری روی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند میزان بازدید از محتوا را افزایش دهد
روی تبلیغاتی سرمایه‌گذاری کنید که کاربران تأثیرگذار را هدف قرار داده‌اند. اگر این کاربران، تبلیغات شما را به اشتراک بگذارند، تبلیغات بصورت خودکار به جامعه بیشتری از مخاطبان نشان داده خواهد شد.

با اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی همکاری کنید .

بازاریابانی که برای اهداف بازاریابی خود به سراغ اینفلوئنسرها رفته‌اند، 95 درصد باور دارند که این استراتژی یک استراتژی کاربردی و صحیح بوده است. افراد اینفلوئنسر در شبکه‌های اجتماعی این توانایی را دارند که اولا وجهه برند شما را بهبود دهند و ثانیا برندتان را در معرض دید مخاطبان بیشتری بگذارند. اینفلوئنسرها مانند بنزین روی آتش بازاریابی ویروسی شبکه‌های اجتماعی هستند.

برای خلق کمپین‌های بهتر در آینده، عملکرد خود را سنجش کنید.

بازاریابان در عصر کنونی باید از ابزارهای آنالیزی برای سنجش عملکرد خود استفاده کنند تا بدانند کدام موارد برای آن‌ها کارساز بوده است. اگر می‌خواهید که کمپین‌های بازاریابی ویروسی خود در شبکه‌های اجتماعی را رشد دهید، این سنجش‌ها و اندازه‌گیری‌ها می‌توانند در این راه بهترین راهنمای شما باشند.

از CTA های واضح استفاده کنید.

اجازه ندهید تعامل بدست آمده در شبکه‌های اجتماعی به هدر برود. برای کسانی که به برندتان علاقه‌مند هستند دقیقا مشخص کنید که باید در مرحله بعدی چه‌کاری را انجام دهند و این کار باید از طریق دکمه‌های CTA یا دعوت به عمل انجام بگیرد. کسب‌وکارهای بزرگ فقط از طریق ایجاد آگاهی در مورد برند خود به این سطح از بزرگی نرسیده‌اند، آن‌ها علاوه بر این کار، برای کاربران خود مشخص کرده‌اند که در مراحل بعدی باید دقیقا چه کاری را انجام دهند.
در اکثر اوقات، تشویق کردن مخاطبان هدف به ثبت نام برای یک دوره آموزشی رایگان یا خرید کردن با تخفیف ویژه یکی از راه‌های موثر برای استفاده از قدرت بازاریابی ویروسی جهت رشد مشتریان است.

توجهات رسانه‌ای را به خود جلب کنید.

اگر مشخص شود که یک برند در حال انجام کاری است که ارزش پوشش خبری دارد، سازمان‌های خبری قطعا به سراغ آن برند خواهند رفت و رویدادهای در حال وقوع را پوشش خواهند داد. یکی از روش‌های خوب برای جلب‌توجه رسانه‌های این است که نشان دهید هزاران و یا حتی میلیون‌ها نفر به کمپین‌های شما به طرزی مثبت پاسخ داده‌اند. وقتی با سازمان‌های خبری تماس می‌گیرید، در بیانیه‌های مطبوعاتی خود تمامی اطلاعات لازم و مرتبط و البته اطلاعات تماس خود را ذکر کنید.

محتواهایی جدید به اشتراک بگذارید.

استفاده از محتواهای جدید و مختص هر کمپین قطعا می‌تواند درصد تعامل بالایی را به همراه داشته باشد. محتواهای خوب همیشه در یادها باقی می‌مانند، اما محتواهایی که از کمپین‌های قبلی کپی و یا اقتباس شده‌اند مطمئنا سریع فراموش خواهند شد و حتی ممکن است باعث ایجاد دیدی منفی نسبت به کسب‌وکار شوند.

نتیجه‌گیری
ساخت یک کمپین بازاریابی ویروسی مولد می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در ابتدا، باید محتواهای خود را دقیقا بر اساس نیازهای مخاطبان هدف خلق کنید و این محتواها باید بتوانند از طریقی منحصربه‌فرد با مخاطبان وارد دیالوگ شوند. بازاریابان باید برای سنجش عملکرد خود و کمپین‌هایشان به سراغ ابزارهای آنالیزی بروند و همچنین باید روی ایجاد محتواهایی تمرکز کنند که اولا در زمان مناسب منتشر می‌شوند و ثانیا تعامل مخاطبان را نیز به همراه دارند.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.