چگونه میزان موفقیت کمپین‌های بازاریابی محتوایی را اندازه بگیریم؟

چگونه میزان موفقیت کمپین‌های بازاریابی محتوایی را اندازه بگیریم
اندازه‌گیری میزان اثرگذاری کمپین بازاریابی محتوایی ازجمله اقدامات مهمی است که باید توسط بازاریابان صورت بگیرد. با آنالیز کمپین‌های خود می‌توانید دریابید که نقاط ضعف و قدرت شما کدام‌اند و در کمپین‌های بعدی باید روی چه مواردی تمرکز کنید.
بدون اندازه‌گیری، نمی‌توانید از اثرگذاری کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود اطمینان حاصل کنید. در این مطلب می‌خواهیم روش‌های سنجش اثرگذاری کمپین‌های بازاریابی محتوایی را با شما به اشتراک بگذاریم.

مشخص کردن شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI)

قبل از تولید محتوا، باید KPI های خود را مشخص کنید. این شاخص‌های عملکرد کلیدی باید هدایتگر استراتژی شما باشند و باید حتما قبل از تولید محتوا آماده شوند. دانستن اهداف قبل از شروع می‌تواند کمک کند تا محتواهای بهتری بسازید و به نتایج بهتری نیز دست یابید.
KPI های زیادی را می‌توان مشخص و اندازه‌گیری کرد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • KPI ترافیک
  • KPI مشاهده صفحات محتوا
  • KPI تعاملات
  • KPI تبدیلات
این شما و اهدافتان است که نوع KPI های مورد انتظار را تعیین می‌کند. با توجه به اهداف خود، می‌توانید KPI های خود را مشخص کنید. برای مثال، اگر هدفتان هدایت ترافیک بیشتر به سایت است، باید روی معیارهای ترافیک تمرکز کنید؛ و یا اگر می‌خواهید تعداد افراد ثبت‌نام کننده برای خبرنامه خود را افزایش دهید، باید تمرکز خود را روی KPI تبدیلات قرار دهید.

اندازه‌گیری بازاریابی محتوای ON-SITE

محتوای On-site به محتوایی گفته می‌شود که در وب‌سایت شما منتشر می‌شوند که ازجمله آن‌ها می‌توان به پست‌های وبلاگی، ایبوک‌ها، صفحات سفید، اینفوگراف‌ها و ویدئوها اشاره کرد. این نوع محتواها با این هدف طراحی می‌شوند که کاربر را با سایت در تعامل نگه‌دارند و از آن‌ها بخواهد تا عملی خاص را انجام دهند. برای ارزیابی موفقیت بازاریابی محتوای On-Site خود، این معیارها را دنبال کنید:

بازدید صفحات: تعداد صفحاتی که در وب‌سایت شما بازدید می‌شوند را اندازه‌گیری کنید. در موقع اندازه‌گیری بازدید صفحات، ممکن است بخواهید بازدیدهای ارگانیک (شبکه‌های اجتماعی و جستجوهای گوگل) را از بازدیدهای خریداری‌شده (تبلیغات پولی) جداسازی کنید.
تعداد بازدیدها: در سرویس گوگل آنالیتیکس، این بخش با نام «sessions» شناخته می‌شود. تعداد بازدیدها به معنای بازدیدهای کلی است که از وب‌سایت شما انجام پذیرفته است.
بازدیدهای یونیک: در سرویس گوگل آنالیتیکس، این بخش با نام «users» شناخته می‌شود و به معنای تعداد نفراتی است که به‌صورت جداگانه از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند.
بازدیدهای بازگشتی: تعداد دفعاتی که یک بازدیدکننده یونیک به سایت شما بازمی‌گردد. هرچقدر که این درصد بالاتر باشد به معنای آن است که محتوای شما توانسته است بیشتر با کاربران ارتباط برقرار کند.
مقدار متوسط Time on Site: یعنی مقدار زمانی که هر کاربر به‌طور متوسط در سایت شما سپری می‌کند.
بونس ریت: درصد کاربرانی است که بعد از دیدن یک صفحه از سایت خارج می‌شوند و نشان‌دهنده جذابیت سایت برای بازدیدکننده است.
کامنت‌های وبلاگ: تعداد کامنت‌هایی که در وب‌سایت و زیر پست‌هایتان برای شما ارسال می‌شود.
تعداد دانلودها: تعداد دفعاتی که یک محتوا در سایت شما دانلود شده است.
تعداد ثبت‌نام کنندگان خبرنامه: تعداد کسانی که به خبرنامه ایمیلی شما پیوسته‌اند. از این لیست می‌توانید برای اجرای بازاریابی ایمیلی استفاده کنید.
نرخ تبدیل صفحات فرود: یعنی میزان تبدیلاتی که از طریق صفحات فرود ایجاد شده است.
تعداد لیدها: اندازه‌گیری میزان افرادی که از طریق محتوا به مشتری کسب‌وکار شما تبدیل شده‌اند.

اندازه‌گیری بازاریابی محتوای OFF-SITE

کمپین‌های محتوایی Off-Site به توزیع، انتشار و ترویج محتوا در سایر وب‌سایت‌ها گفته می‌شود. این نوع کمپین‌ها می‌توانند آگاهی افراد از برند را افزایش داده و ترافیک را نیز به وب‌سایت هدایت کنند.

اشارات در رسانه‌ها: یعنی به چه میزان در رسانه‌های مختلف، اعم از آنلاین و غیر آنلاین، به محتواهای شما اشاره می‌شود.
تعداد به اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی: تعداد دفعاتی که محتواهای شما در شبکه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود.
تعداد نشان‌گذاری‌ها: تعداد دفعاتی که محتوای شما در مقابل مخاطب ظاهر می‌شود.
ترافیک اجتماعی: مقدار ترافیکی که از طریق شبکه‌های اجتماعی به سایت شما وارد می‌شود.
ترافیک ارجاعی: مقدار ترافیکی که از سایر وب‌سایت‌ها به وب‌سایت شما وارد می‌شود.
دامین اتوریتی: تعداد وب‌سایت‌های معتبری که به شما یا محتواهایتان لینک داده‌اند.
تعداد لینک‌های ورودی: تعداد دفعاتی که وب‌سایت شما به سایر وب‌سایت‌ها لینک شده است.

آیا کمپین‌های بازاریابی محتوایی شما بازگشت سرمایه دارند؟

مسئله بازگشت سرمایه یکی از مسائلی است که برای کسب‌وکارها بسیار مهم است. شما می‌خواهید بدانید که درازای هزینه‌ای که برای کمپین‌های خود صرف کرده‌اید، چقدر سود بدست آورده‌اید. در ادامه معیارهایی که باید برای این کار موردسنجش قرار گیرند را به شما معرفی خواهیم کرد.

میزان افزایش فروش
افزایش فروش یکی از بارزترین و واضح‌ترین تاثیرات ملموس بازاریابی محتوایی است. اگر بعد از اجرای کمپین، فروش کسب‌وکار به هر مقداری افزایش پیدا کرد، این می‌تواند نشانه‌ای از موفقیت شما باشد. برای ردیابی میزان ارتباط افزایش فروش با کمپین‌های محتوایی می‌توانید از سرویس‌هایی مانند گوگل آنالیتیکس و یا ابزارهای مشابه بهره بگیرید.

تاثیرات روی سئو
رهگیری رتبه سایت در موتورهای جستجو یا رشد ترافیک ارگانیک می‌تواند به شما بگوید که آیا محتوای شما باعث بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو شده است یا خیر. هرچه که رتبه شما در موتورهای جستجو بالاتر باشد، به معنای ترافیک بیشتر به وب‌سایت و شناخته شدن بهتر و بیشتر کسب‌وکار شما خواهد بود.

اعتبار برند و وفاداری مشتریان
بازاریابی محتوایی می‌تواند برند شما را به یکی از شاخص‌های بازار تبدیل کند و باعث می‌شود تا افراد، بیشتر برند شما را دوست داشته باشند. همچنین، بازاریابی محتوایی می‌تواند وفاداری مشتریان به برند شما را نیز تقویت کند.

روش‌هایی که در بالا خواندید، ازجمله روش‌های اندازه‌گیری میزان موفقیت کمپین‌های بازاریابی محتوایی هستند. شما چه روش‌های دیگری را برای این سنجش پیشنهاد می‌کنید؟
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.