کلینیک محصول چیست و چه زمانی باید کلینیک محصول اجرا شود؟

کلینیک محصول چیست و چه زمانی باید کلینیک محصول اجرا شود
کلینیک محصول یک متد تحقیقات بازاریابی می باشد که به کمک آن انتظارات مشتری ها در مورد محصولات و خدمات شرکت مورد بررسی قرار می گیرد و واحدهای مختلف از قبیل واحد تولید ، تحقیق و توسعه ، بازاریابی شرکت تصمیمات خود را در مقاطع مختلف بر اساس این نظرات اتخاذ می نماید.

کلینیک محصول با هدف شناسایی انتظارات مشتری ها با در نظر گرفتن همه اصول مربوط به تحقیقات بازار است. در کلینیک محصول ، محصول های شرکت در معرض بازدید مشتری ها احتمالی قرار می گیرد و آنها نسبت به محصولات شرکت ارائه می نمایند.
نظرات جمع آوری شده در زمان های مختلف تأمین و ارائه محصول مورد استفاده شرکت ها قرار گرفته و مدیران مختلف را در ارائه خدمات بهتر و مناسب تری یاری می نماید.

کلینیک محصول ابزار پرقدرتی جهت ارتقای سطح توانمندی مدیران بازاریابی شرکت ها محسوب می شود و با دقت بالایی می تواند نظرات مشتریان احتمالی را به شرکت منتقل نماید.کلینیک محصول با بودجه های کم و محدود، جلوی شکست های میلیاردی شرکت ها را می گیرد و سهم بازار محصولات را افزایش دهد.

اهداف کلینیک محصول عبارتست از:

 شناسایی مشتریان به منظور بخشبندی بازار (Segmentation)

 •  شناسایی ارزش ها از نگاه مشتریان
 •  بررسی رفتار خرید و رفتارشناسی مشتریان
 • شناسایی نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدات محصولات شرکت
 • مقایسه محصولات و برند شرکت با رقبا
 • شناسایی ترجیحات خرید و تصویر و آگاهی برند در ذهن مشتریان
 • ارزیابی روش های فروش و توزیع موثر محصولات
 • درک حساسیت مشتری از قیمت
 • موثرترین روش های ارتباطی با مشتریان
 • دریافت ارزش های احساسی مشتریکلینیک محصول
 •  ارزیابی تمایل به خرید مشتریان
 •  پیش بینی تقاضای بازار

کلینیک محصول چه زمانی لزوم اجرا دارد؟

1- قبل از طراحی و تولید محصول
قبل از طراحی و تولید یک محصول جدید (New Product Development) و با هدف یافتن انتظارات مشتریان احتمالی در خصوص تولید یک محصول مورد پسند می توان کلینیک محصول را اجرا کرد. در زمان تولید محصول جدید در خصوص ایده تولید و ویژگی هایی که این محصول خواهد داشت، از مشتریان احتمالی سوال پرسید.

2- بعد از طراحی اولیه
بعد از طراحی اولیه و رسیدن به نمونه  اولیه ای از محصول، کلینیک محصول امکان عملیاتی دارد. یعنی نمونه اولیه ساخته شده از محصول، به قضاوت نمونه های تحقیق گذاشته خواهد شد و نقاط ضعف و قوت آن شناخته می شود.

3- ایجاد محصول اصلی قبل از عرضه به بازار
بعد از پایان طراحی و ساختن محصول جدید و قبل از عرضه انبوه محصول به بازار، کلینیک محصول مفید است. در این زمان محصول ساخته شده و نهایی به مشتریان احتمالی عرضه شده و نظرات مشتریان احتمالی در خصوص محصول سنجیده می گردد.

در مرحله چهارم هدف از کلینیک محصول، ارزیابی نظرهای نمونه های تحقیق در مورد ضعف و قوت محصول در بازار به منظور اصلاح روش های تولید، افزودن ویژگی های جدید به محصولات، اصلاح کمبود محصول ، ارتقا رضایت مشتریان، بهبود خدمات دهی جانبی محصول است. کلینیک محصول در مرحله چهارم می تواند روش های مفیدی در ارائه خدمات به شرکت ها پیشنهاد نماید.

کلینیک محصول چه تفاوتی با روش های تحقیقات بازاریابی دارد؟

کلینیک محصول یکی از روش های تحقیقات بازاریابی می باشد که تمرکز اصلی آن را بر ارزیابی محصول و ارائه خدمات مناسب، به منظور کسب رضایت مشتریان است. تمامی روش های تحقیقات بازاریابی در این روش نیز باید رعایت گردد. روش های نمونه گیری آماری، روش های تحلیل آماری، مدل های تحقیق بازاریابی و… این روش از جمله روش های آینده نگر بوده و با هدف شناخت نیاز مشتریان و برآورده کردن آن طراحی می گردد.

8 نکته کاربردی کلینیک محصول

1- پیاده سازی کلینیک محصول نیازمند تیم های کارآمد و متخصص است که تحصیلاتی در زمینه های بازاریابی، آمار، روش تحقیق و روانشناسی دارند. استفاده از نتایج کلینیک نیازمند تحلیل های پیچیده ای است که جز با مهارت و تجربه حاصل نخواهد شد.

2- کلینیک محصول هزینه و زمانبر است. بنابراین پیاده سازی کلینیک محصول ، به باور مدیران ارشد به این روش تحقیق نیازمند است.

3- همانگونه که گفته شد، کلینیک محصول یک روش تحقیق بازار است. در کلینیک محصول اصول مربوط به روش های تحقیقی علمی باید رعایت گردد.

4- پیاده سازی کلینیک محصول فقط مختص شرکت های بزرگ نیستند و همه مدیران می توانند از این روش استفاده کنند، فقط حجم کار و عمدتا حجم نمونه ها متفاوت باشد.

5- منظور از مشتریان در کلینیک محصول ، نمونه های تحقیقاتی هستند که مشتریان احتمالی نامیده می شوند.

6- کلینیک محصول به بسیاری از سوالات و دغدغه های شرکت های ارائه دهنده خدمات و محصولات پاسخ می دهد. از این رو پیاده سازی کلینیک محصول ممکن است شرکت ها را از انجام برخی تحقیقات دیگر بی نیاز نماید.

7- شباهت زیادی میان کلینیک محصول و سایر روش های تحقیق بازاریابی وجود داشته باشد با این تفاوت که کلینیک محصول یک بسته تحقیقی مناسب است که در مقاطع خاصی قابل اجرا می باشد.

8- کلینیک محصول فقط برای محصولات در قالب فیزیکی نیست؛ کلینیک را برای خدمات نیز می توان اجرا نمود و فقط شیوه های انجام متفاوت خواهد بود.

ضرورت کلینیک محصول در مورد توسعه محصولات جدید بیشتر است. این محصولات جدید به ویژه اگر در محدوده کالاهای تجملی و گران قیمت یا کالاهایی با فناوری پیچیده تر مانند خودرو باشند، ارزشی استراتژیک برای شرکت ها خواهند داشت و حساسیت های بیشتری در خصوص نحوه بازاریابی آنها وجود خواهد داشت.
کلینیک محصول شرکت ها کمک می کند تا پتانسیل بازار و مشتریان را بررسی کنند و در صورتی که محصول جدید مورد توجه بازار نیست، از انجام این سرمایه گذاری زیاد خودداری کنند.
رفرنس:پارک بازاریابی ایران
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.