راهنمای استفاده از کلمات کلیدی در استراتژی بازاریابی

راهنمای استفاده از کلمات کلیدی در استراتژی بازاریابی
شما چگونه از کلمات کلیدی استفاده می‌کنید؟ یکی از رایج‌ترین استفاده‌ها از کلمات کلیدی در بهینه‌سازی سایت است. اما اگر از کلمات کلیدی فقط برای بهینه‌سازی سایت استفاده می‌کنید، قطعا در حال از دست دادن بخش بزرگی از پتانسیل این عنصر ارزشمند هستید.در این مطلب قصد داریم به شما یاد بدهیم که چگونه از کلمات کلیدی در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید.

بهینه‌سازی صفحات وب

قطعا با استفاده از کلمات کلیدی در بهینه‌سازی صفحات وب آشنا هستید و ما هم قصد نداریم در اینجا پرگویی کنیم. اما به‌عنوان یک یادآوری کوتاه، در زیر جاهایی که باید از کلمات کلیدی هدف خود در استفاده کنید لیست شده‌اند.
 • در تایتل تگ صفحه (یا تایتل اصلی صفحه، اگر سیستم مدیریت محتوایتان اجازه‌ی ویرایش زمینه‌های سئو را نمی‌دهد). این یک الزام برای بهینه‌سازی on-page کلمه‌کلیدی است
 • در متا دیسکریپشن صفحه. حتی اگر این مورد برای مباحث بهینه‌سازی نیز کاربرد نداشته باشد، اما کلمه کلیدی هدف‌گذاری شده توسط کاربر در صفحه نتایج دیده می‌شود
 • حداقل در اسم یکی از تصاویر و ویژگی ALT
 • در اولین پاراگراف صفحه
 • در بخش‌هایی از کل محتوا به‌گونه‌ای طبیعی
در ادامه نگاهی خواهیم داشت به مکان‌هایی فراتر از بهینه‌سازی وب‌سایت که می‌توانید از کلمات کلیدی در آنجا استفاده کنید.

توسعه ایده محتوا

اگر درحال‌توسعه یک محتوا (پست وبلاگی، پادکست، ویدئو و غیره) به‌منظور دیده شدن بهتر در نتایج جستجو هستید و یا می‌خواهید بر اساس لیست کلمات کلیدی که افراد جستجو می‌کنند اقدام به تولید محتوا کنید، دو روش برای این کار وجود دارد.

اول: می‌توانید با در نظر داشتن خوانندگان، محتواهایی ناب خلق کنید. بعد از تولید محتوا، می‌توانید فهرستی از بهترین کلمات کلیدی ممکن را تهیه کنید و مطلب را بر اساس مراحل بهینه‌سازی لیست شده در بالا، بهینه‌سازی کنید.
دوم: می‌توانید بسته به صنعت خود، جستجوی کلمات کلیدی را انجام دهید و مشخص کنید که کدام یکی از آن‌ها برای محتوای شما مناسب‌تر است. سپس از این کلمات کلیدی به‌عنوان سنگ بنایی برای ایده محتواهای خود استفاده کنید. برای به دست آوردن کلمات کلیدی مرتبط با صنعت خود، می‌توانید به سراغ سرویس‌هایی مانند Google AdWords یا گوگل ترندز بروید. بعد از مشخص کردن این کلمات کلیدی می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان ایده‌های تولید محتوا بهره بگیرید.

بعد از مشخص کردن این موارد، به دنبال گسترده‌تر کردن لیست خود باشید. سپس باید مواردی مانند نوع محتوا (پست وبلاگی، پادکست، ویدئو، غیره) و بهترین افراد مسئول برای تولید محتوا را نیز مشخص کنید. بدین طریق می‌توانید محتواهای خود را بر اساس نیازهای کاربران منطبق کنید.
همچنین از این کلمات استراتژی می‌توانید برای برنامه‌ریزی استراتژی بازاریابی محتوایی نیز استفاده کنید که یکی از مزایای آن، روانه کردن جستجوهای ارگانیک بیشتر به سایت خواهد بود.

برندینگ

آیا می‌خواهید یک برند قدرتمند برای خود و کسب‌وکارتان ایجاد کنید؟ بدین منظور باید به دنبال کلمات کلیدی باشید که پیشنهادات اصلی‌تان را خلاصه کند و در هر دو فضای آنلاین و آفلاین مورداستفاده قرار گیرد.
با استفاده از این رویکرد می‌توانید در همان زمینه‌ای که می‌خواهید شناخته شوید، برای خود و یا کسب‌وکارتان اسم‌ورسمی به هم بزنید. وقتی افراد از شما می‌پرسند که شما که هستید و کسب‌وکار شما چه کاری انجام می‌دهد، شما یک پاسخ محکم و بدون سردرگمی در آستین خود دارید.
قطعا نمی‌خواهید گروهی شما را به‌عنوان یک طراح وب بشناسند و گروهی دیگر شما را به‌عنوان یک مشاور سئو به یاد آورند. صرف‌نظر از اینکه کدام‌یک از این القاب به واقعیت نزدیک‌تر است، اینکه افراد شما را با چند عنوان بشناسند قطعا باعث سردرگم شدن آن‌ها می‌شود.
بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل و مشخص کردن کلمات کلیدی خود، می‌توانید در مکان‌های زیر از آن‌ها استفاده کنید.

بهینه‌سازی پروفایل شبکه‌های اجتماعی

آیا می‌خواهید شانس پیداکردن پروفایل خود در شبکه‌های اجتماعی توسط افراد را افزایش دهید؟ خب کلمات‌کلیدی تنها راه این کاراند. اگر پروفایل شبکه‌های اجتماعی و صفحات خود را برای کلمات کلیدی هدف خود بهینه‌سازی نکرده‌اید، قطعا بخش زیادی از مشتریان که در جستجوی شما هستند را از دست خواهید داشت. برای استفاده از کلمات کلیدی در پروفایل‌های اجتماعی خود، موارد زیر را مدنظر داشته باشید:
 • در پروفایل توییتر، مطمئن شوید که از کلمه‌کلیدی در قسمت «بیو» استفاده کرده‌اید.
 • در صفحات فیس‌بوک، مطمئن شوید که از کلمات کلیدی در بخش‌های «Category» «Short Description» «Long Description» و تمامی فیلدهای قابل‌ویرایش در تب About استفاده کرده‌اید.
 • در پروفایل‌های پینترست، از کلمات کلیدی در باکس About You استفاده کنید.
 • در اینستاگرام، از کلمات کلیدی در قسمت بیو استفاده کنید.
 • برای پروفایل‌های لینکدین، از کلمات کلیدی در هدلاین حرفه‌ای، عنوان موقعیت شغلی فعلی، خلاصه، مهارت‌ها و بخش‌های مرتبط با مهارت‌ها استفاده کنید.
 • در صفحات لینکدین، مطمئن شوید که از کلمات کلیدی در تعریف شرکت، تخصص‌های شرکت و نوع صنعتی که در آن مشغول به کار هستید استفاده کرده‌اید.
 • برای پروفایل‌های گوگل پلاس، از کلمات کلیدی در تگ‌لاین، معرفی، شغل و مهارت استفاده کنید.
 • در صفحات گوگل پلاس، از کلمات کلیدی در بخش معرفی (story) و دسته‌بندی استفاده کنید.
البته دراین‌بین نیز توجه داشته باشید که نباید پروفایل‌های اجتماعی خود را از کلمات‌کلیدی لبریز کنید. انجام چنین کاری باعث می‌شود که بازدیدکنندگان شما را به‌عنوان یک اسپمر بشناسند و از دنبال کردنتان صرف‌نظر کنند. اما اضافه کردن کلمات کلیدی اصلی از طریقی طبیعی و غیراسپم در بخش‌هایی مانند بیو می‌تواند باعث رتبه بهتر در جستجوهای شبکه‌های اجتماعی شود.
اگر نمی‌دانید که چگونه باید از کلمات کلیدی در بیو خود استفاده کنید، به پروفایل‌های رقبای خود نگاهی داشته باشید و آن‌ها را آنالیز کنید.

بهینه‌سازی آپدیت شبکه‌های اجتماعی

علاوه بر صفحات و پروفایل‌ها، آپدیت‌های شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانند با کلمات‌کلیدی بهینه‌سازی شوند. برخی از پست‌های شما در شبکه‌های اجتماعی اگر حاوی کلمه‌کلیدی باشند، شانس ظاهر شدن در صفحه نتایج را پیدا می‌کنند. اما نکته کلیدی در این زمینه آن است که از کلمات کلیدی در ابتدای به‌روزرسانی وضعیت خود استفاده کنید.
باید توجه داشته باشید که هر عنصر از متون شما در شبکه‌های اجتماعی باید شامل کلمات کلیدی هدف باشند. ازین طریق می‌توان شانس ظاهر شدن در صفحه نتایج شبکه اجتماعی مذکور و موتور جستجوی گوگل را افزایش داد.

فرصت پست‌های میهمان را دریابید.

پست میهمان برای مقاصد سئو با استفاده محتوای بی‌کیفیت سالیان درازی است که منسوخ شده است؛ اما ایجاد و ارسال پست‌های میهمان با استفاده از محتواهای باکیفیت و معتبر، هنوز هم روشی رایج برای قرار گرفتن در معرض دید مخاطبان محسوب می‌شود.
به همین منظور، ابتدا باید بهترین کلمات کلیدی جهت ایجاد پست‌های میهمان را پیداکرده و بر اساس آن‌ها محتوا تولید کنید. در پست‌های میهمانی که می‌نویسید، از کلمات کلیدی هدف‌گذاری شده استفاده کنید و از آن‌ها به صفحات هدف خود لینک بدهید.

فهرست دایرکتوری

اگر به دوران پارینه‌سنگی سئو بازگردیم، هدف ثبت سایت در دایرکتوری‌ها آن بود که بتوان ترجیحا با بهینه‌سازی آنکر تکست‌های کلمات کلیدی، میزان بسیار زیادی لینک دریافت کرد. هنوز هم می‌توان از کلمات کلیدی با یک استراتژی درست از دایرکتوری لینک بیلدینگ استفاده کرد، اما با روشی جدید و نو.
بر اساس صنعت، موقعیت جغرافیایی و کلمات کلیدی هدف می‌توانید دایرکتوری‌های مرتبط با سایت خود را بیابید و سایت خود را در آنجا ثبت کنید. مثلا اگر سایت شما در زمینه اطلاعات هتل فعال است، می‌توانید اطلاعات سایت خود را در دایرکتوری‌های مرتبط ثبت کرده و از مزیت‌های آن بهره‌مند شوید.

بهینه‌سازی ایمیل‌های ارسالی

اگر به‌صورت مداوم برای کاربران خود ایمیل‌هایی را ارسال می‌کنید و یا قصد راه‌اندازی کمپین بازاریابی ایمیلی را دارد، باید بهینه‌سازی کلمات کلیدی را نیز در اینجا مدنظر داشته باشید. چرا؟ زیرا ایمیل‌ها قابل جستجو هستند و شما می‌خواهید مطمئن شوید که وقتی افراد به دنبال موضوعی مشخص هستند، ایمیل‌های شما در بالای لیست نمایش داده می‌شوند.
برای مثال فرض کنید، یک طراح وب چندین ایمیل را در مورد یک پروژه به سایر طراحان فرستاده است. طراحان وب به دلیل مشغله کاری قطعا فرصت خواندن آنی ایمیل را ندارند و مشاهده آن را به بعد موکول می‌کنند. سپس چه می‌شود؟ یک طراح ممکن است تا زمان خواندن ایمیل شما، چند ده ایمیل دیگر دریافت کند و این‌طور است که ایمیل شما زیر انبوه ایمیل‌ها دفن می‌شود. اما اگر در سابجکت ایمیل خود از کلمات کلیدی استفاده کنید، با یک جستجوی ساده ایمیل شما بلافاصله ظاهر می‌شود.
دفعه بعد که خواستید به مشتریان خود ایمیلی را ارسال کنید، به فکر این باشید که چه کلمات کلیدی برای جستجوی این ایمیل مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این کلمات کلیدی در سابجکت ایمیل استفاده کنید.

رهگیری پارامترهای UTM

آیا می‌خواهید بدانید که افراد دقیقا چگونه به سایت شما می‌آیند؟ اگر در حال حاضر از پارامترهای UTM برای رهگیری لینک‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید استفاده از UTM_term برای رهگیری استفاده از کلمات کلیدی را نیز مدنظر داشته باشید. برای مثال اگر برای کسب‌وکار خود قصد تبلیغ در فیس‌بوک را دارید، می‌توانید با استفاده از UTM_term هدف‌گذاری تبلیغات برای مخاطبان خاص را مدیریت کنید.
سپس با استفاده از گوگل آنالیتیکس می‌توانید ببینید که کدام کلمه کلیدی بیشترین کلیک را از مخاطبان هدف دریافت کرده است. می‌توان این را نیز به رهگیری کمپین‌های تبلیغاتی در توییتر، لینکدین، پینترست و سایر شبکه‌های اجتماعی گسترش داد.

بازاریابی آفلاین

استفاده از کلمات کلیدی نباید فقط به بازاریابی آنلاین منحصر شود. به فکر این باشید که از کلمات کلیدی در بازاریابی آفلاین نیز استفاده کنید. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، همین‌الان به برنامه بازاریابی خود نگاهی داشته باشید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا کسب‌وکار شما یک یا چند کلمه کلیدی دارد که به کسانی که شما را نمی‌شناسند، در مورد شما و آفرهای کسب‌وکارتان اطلاع دهد و افراد با استفاده از آن‌ها به سایت هدایت می‌شوند و با شما تماس می‌گیرند؟
 • آیا بروشورها و آگهی‌های شما با کلمات کلیدی سروکار دارند که افراد علاقه‌مند به محصول یا سرویس خاص می‌توانند آن‌ها را دریافت کنند؟
 • آیا وسیله نقلیه‌ای که از آن استفاده می‌کنید، به فهرستی از محصولات یا سرویس‌های شما مجهز شده است که افرادی که آن را در پارکینگ می‌بینند بتوانند از طریق شماره موجود روی آن با شما تماس بگیرند؟

جمع‌بندی

مواردی که در بالا خواندید، تنها موارد استفاده از کلمات کلیدی نیستند و روش‌های زیادی برای استفاده از این عنصر ارزشمند وجود دارد که البته رایج‌ترین آن در بهینه‌سازی سایت است. آیا شما هم به این طریق از کلمات کلیدی استفاده می‌کنید؟
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.