چطور یک نام مناسب برای وب سایت خود انتخاب کنید؟

چطور یک نام مناسب برای وب سایت خود انتخاب کنید؟

چطور یک نام مناسب برای وب سایت خود انتخاب کنید؟

چطور یک نام مناسب برای وب سایت خود انتخاب کنید؟ 700 500 علی ناصرحجتی

چطور یک نام مناسب برای وب سایت خود انتخاب کنید؟

شانس موفقیت خود را با انتخاب یک نام دامنه بازاریابی دیجیتال مناسب برای وب سایت خود بالا ببرید.

نحوه انتخاب نام مناسب دامنه برای وب سایت

نام گذاری چیزهای مختلف همیشه سرگرم کننده است، این نام گذاری میتواند برای کودک نوزاد شما، نام Wi-Fi خانه، سگ خانگی شما، یک کسب و کار استارت آپی یا حتی نام دامنه سایت شما باشد. همچنین این موضوع می‌تواند کاملاً چالش برانگیز باشد. خواه اینکه موضوع مورد نظر کسب و کار شما باشد و خواه اینکه یک برند شخصی باشد، درج نام دامنه مهم است. هر چه باشد، این همان چیزی است که مخاطبین شما برای رسیدن به وب سایت شما آنرا در مرورگر خود تایپ می‌کنند.
این امر میتواند به معنای تفاوت بین ظاهر شدن یک وب سایت اسپم یا هرزنامه ای، قدیمی یا یک وب سایت قابل اعتماد و در حال کار باشد. به بیان ساده، می‌تواند به معنای تفاوت بین کسب و از دست دادن یک مشتری باشد.
آخرین باری که یک وب سایت با چهار علامت تعجب در نام دامنه خود شما را به بازدید از خود واداشت کی بود؟ درست است. هرگز.

به همین دلیل است که نام دامنه شما نیاز به تفکر زیادی دارد. این نام هویت شما در وب است؛ شما می­خواهید مطمئن شوید نامی را انتخاب می کنید که نه تنها متناسب با کسب و کار شما باشد، بلکه یافتن و تبلیغ آن نیز آسان باشد.

این پست یا وب نوشت چهار نوع استراتژی در مورد نام دامنه و سایر نکات ضروری را به طور گام به گام به شما راهنمایی می­کند که به شما کمک می­نماید تا یک نام دامنه مناسب را انتخاب کنید. همچنین برخی از ابزارها را به شما معرفی می­نماید که می­تواند به شما در یافتن URL مناسب کمک کند.

حالا بیایید در آن کاوش کنیم!

  1. دامنه ­های انطباق دقیق برای SEO

به نظر می‌رسد که دامنه‌های انطباق دقیق ( Exact Match Domains ،EMD ) یک استراتژی جذاب برای SEO هستند، مانند سایت cheapflights.com، و در نتیجه منطقی است که این سایت‌ها بیشتر به پیش سوق داده شوند. با این حال، عامل “کلمه کلیدی در نام دامنه” به عنوان یک تاکتیک SEO در سال­های اخیر تأثیر خود را از دست داده است.

در اینجا گوگل نشان می‌دهد که سایت cheapflights.com دامنه­ دقیق برای این پرس و جو را دارد و هنوز در رتبه ای پایین­تر از Skyscanner قرار دارد:

بنابراین، موفقیت آنلاین از دیدگاه فنی SEO دیگر به نام دامنه بستگی ندارد. با این حال، EMDها مزایای دیگری مانند برند و ارزش شناسایی ( recognition value ) دارند.

  1. نام دامنه را عمومی و متداول نگه دارید.

در اوایل بسیاری از وب سایت­ ها از نام­ های عمومی استفاده می­کردند، اما محبوبیت آنها در سال ­های اخیر کمی کاهش یافته است. هم چنین این امر به خاطر این موضوع نیز است که به نظر می­رسد اکثر اسامی عمومی اتخاذ شده ­اند.

با این حال در برخی از صنایع مانند داروسازی، مطابق مقاله زیر که در بلومبرگ منتشر شده است، این تاکتیک در حال جلب مقبولیت است.

به عنوان نمونه ­ای از این استراتژی­، می­توان به برندی به نام Doorbat اشاره کرد که زنگ در با ویژگی­ های امنیتی را ارائه می­داد. این برند بعداً وب سایت را به یک نام دامنه عمومی یعنی Ring.com تغییر داد و موفقیت شگفت انگیزی کسب کرد.

برخی دیگر از نمونه­ های موفقیت آمیز از نام دامنه­ های عمومی به این شرح است: Dictionary.com ، Hotels.com ، Cars.com و CreditCards.com.

  1. به نام برند خود پایبند باشید.

اگر برند شما برندی باشد که از قبل معروف و شناخته شده ‌است، ساده ­ترین و بارزترین استراتژی حفظ دامنه­ ای با نام برند شماست. به هر حال کاربران شما به سادگی نام برند شما را تایپ کرده و به دنبال آن یک “com.” را وارد می­کنند. اغلب ممکن است نام تجاری شما از قبل توسط کسب و کار دیگری گرفته شده باشد، در این صورت شما می توانید آن نام دامنه را از آن کسب و کارها بخرید یا بواسطه بهینه سازیِ دامنه سطح بالای (  Top-Level-Domain ،TLD) خود همان دامنه­ خود را کمی تغییر دهید تا منحصر به فرد شود.

در زیر چند نکته آورده شده ‌است که به شما اجازه می‌دهد نام برند خود را حفظ کنید:

یک خط تیره اضافه کنید.

خط تیره یک روش معمول برای افزودن دامنه برند شده بدون تحمل هزینه زیاد است. با این حال، همانطور که توسط Small Business در طی مقاله ­ای پیشنهاد شده است، این کار می­تواند بر SEO شما تأثیر منفی بگذارد.

پسوند دامنه منطقه

افزودن پسوند دامنه منطقه مانند uk. برای انگلستان یا nl. برای هلند. از نظر SEO ، طبق نظر Search Engine Journal، تمام پسوندهای دامنه در گوگل یکسان هستند.

اتخاذ پسوندهای Dot، Org یا Net

یک میزان خوبی از وب سایت­ ها یعنی به مقدار ۵۰% از آنها، از این روش برای حفظ نام­ برند خود استفاده می­کنند، همانطوری که در W3Tech این موضوع مورد اشاره قرار گرفته است.

یک TLD جدید ابداع کنید.

شما می ­توانید از محصول خود به عنوان یک TLD استفاده کنید و آن را برای کسب و کار خود مرتبط و همچنین منحصر بفرد بسازید. اگر دوچرخه می فروشید، شما می­توانید از bike. به عنوان یک TLD استفاده کنید.

  1. خود را با یک نام دامنه منحصر به فرد متمایز کنید.

استفاده از یک نام مستعار منحصر به فرد یک راه عالی برای ایجاد ارزش بیشتر برای نام دامنه شما است. با این حال، این تاکتیک نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر از سوی برند است. دامنه­ هایی مانند Monster.com ، Amazon.com ، Zillow.com و حتی Moz.com با نام­های غیر شهودی ( un-intuitive ) خود نیاز به نمایش­ های برندسازیِ بزرگ دارند. همچنین، نام برند جذاب مانندHotmail.com ، CareerBuilder.com و AutoTrader.com کاربر را از محتوای خود آگاه می­سازند و نتایجی را به آنها وعده می­دهند. آن‌ها انتظارات کاربر را ایجاد و برآورده می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند ثابت نمایند که بسیار موفق هستند.

ابزارهایی که برای کمک به شما در ایده پردازی نام­ها کمک می­کنند:

  • Business Name Generator: ابزاری رایگان از سوی Shopify برای تولید ایده­ هایی در مورد نام کسب و کار.
  • NameStation : لیستی از دامنه ­های در دسترس را بر اساس یک کلمه ارسالی تولید می­کند.
  • Domaintyper : در دسترس بودن نام دامنه را فوراً بررسی می­کند.
  • Domain Pigeon : به عنوان یک منبع برای الهام گرفتن، ببینید دیگران به دنبال ثبت چه چیزی هستند.
  • Domainr : یک کار را تایپ کنید و این سایت “هک­های دامنه ( domain hacks )” را برای شما پیدا می­کند.

به احتمال زیاد شما اولین انتخاب دلخواه خود را دریافت نخواهید کرد؛ اما اجازه ندهید که این کار شما را دلسرد کند. شما در نهایت یک نام دامنه عالی برای که معرف شرکت بازاریابی دیجیتال شما باشد را پیدا خواهید کرد.

نتیجه گیری

در پایان به عنوان نتیجه گیری می­توان گفت که عوامل زیادی از جمله در دسترس بودن، هزینه و وضعیت برند در انتخاب نام دامنه مناسب تأثیر گذار هستند. آن‌ها را در نظر داشته باشید و انتخاب مناسب را انجام دهید.