چرا همدلی در بازاریابی، مهم‌تر از داده است؟

چرا همدلی در بازاریابی، مهم‌تر از داده است؟

چرا همدلی در بازاریابی، مهم‌تر از داده است؟

چرا همدلی در بازاریابی، مهم‌تر از داده است؟ 700 500 علی ناصرحجتی

چرا همدلی در بازاریابی، مهم‌تر از داده است؟

داده‌ها، انقلابی در دنیای بازاریابی ایجاد کرده‌اند. داده­ها علیرغم اهمیت بالایی که دارند قابلیت ایجاد یک ارتباط معتبر با مخاطب را درخود ندارند؛ در حقیقت، درک کردن مشتری، راه اصلی کسب و کارها برای ایجاد بستری مناسب و سودمند و هم چنین شکل­گیری یک رابطه‌ی معتبر و ماندگار با او است. با توجه به این نکته‌، وارد کردن عنصر همدلی به بازاریابی، یک رویکرد کاملا مشتری‌محورانه را ایجاد خواهد کرد.

داده‌ها، انقلابی در دنیای بازاریابی ایجاد کرده‌اند. داده­ها علیرغم اهمیت بالایی که دارند قابلیت ایجاد یک ارتباط معتبر با مخاطب را درخود ندارند؛ در حقیقت، درک کردن مشتری، راه اصلی کسب و کارها برای ایجاد بستری مناسب و سودمند و هم چنین شکل­گیری یک رابطه‌ی معتبر و ماندگار با او است. با توجه به این نکته‌، وارد کردن عنصر همدلی به بازاریابی، یک رویکرد کاملا مشتری‌محورانه را ایجاد خواهد کرد. در حقیقت همدلی یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های هوش هیجانی به حساب می‌آید. پس از سال سخت ۲۰۲۰، داشتن همدلی در بازاریابی، تأثیر بسیار زیادی را بر تعامل مشتری با شما خواهد گذاشت. برای ایجاد همدلی بیشتر نیاز است تا خود را در موقعیت مشتری قرار دهید؛ این کار به شما کمک خواهد کرد تا دقیقا همان محتوا و خدماتی را به آن‌ها ارائه دهید که از شما انتظارش را دارند. در این مقاله به بررسی نقش همدلی در بازاریابی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بازاریابی و همدلی

بازاریابی و همدلی، دو عنصر جداناپذیر از یک‌دیگر هستند. در حقیقت عملکرد این نوع مارکتینگ زمانی نتیجه بخش خواهد بود که شما در حین بازاریابی، از چشمان مشتری به مسائل نگاه نمایید. برای آن که هر بازاریاب بتواند به شیوه‌ی مشتری‌مدارانه عمل نماید، نیاز دارد که درک عمیقی از مشتری داشته باشد. نکته‌ی مهم این کار آن است که هر بازاریاب باید بتواند مانند مشتری فکر کند و پس از آگاه شدن به انگیزه‌ی مشتری، اقدام به ارائه‌ی راه‌حلی برای آن انگیزه نماید. وسیله‌ی این راه‌کارها نیز می‌تواند مواردی مانند محتوا، مشاوره و یا حتی منابع آموزشی باشند. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که باید در ایجاد همدلی در بازاریابی خود رعایت کنید را خواهیم دید.

۱. گفتگو

برای ایجاد همدلی در مارکتینگ نیاز است تا با مشتریان خود گفتگو داشته باشید. در حقیقت یکی از استراتژی‌های مورد استفاده در این زمینه آن است که به جای آن که خدمات و محصولات خود را به مشتری تحمیل نمایید، با گفت­وگوی موثر به وی نشان دهید که چرا خدمات شما، مورد نیاز او است.

۲. شنیدن

هنر خوب شنیدن همیشه کارساز است. شما می‌توانید با شنیدن سخنان مشتری، به درک کاملی از انگیزه‌های او برسید. در حقیقت این کار به شما کمک خواهد کرد تا همدلی در بازاریابی را دقیقا طبق احساسات و نیازهای مشتری اجرا نمایید.

۳. تمرکز بر مشتری

قلب تپنده کسب و کار شما مشتری است. تمامی تمرکز و هدف شما باید بر روی مشتری باشد. این قاعده به خوبی در کشوری مانند ژاپن اجرا شد و نتیجه‌ی آن رشد اقتصادی آن کشور بود. در حقیقت شما باید عبارت “همیشه حق با مشتری است” را در بازاریابی خود به بهترین صورت اجرا نمایید.

۴. محتوای مرتبط

زمانی که حرف از محتوای مرتبط می‌شود، اکثر افراد تصور می‌کنند که با محدودیت مواجه شده­اند اما واقعیت چنین نیست. در حقیقت ساختن محتوای مرتبط با نیاز مشتری، به شما این امکان را خواهد داد که در یک مسیر درست، از بی‌نهایت محتوای سودمند استفاده نمایید.

اهمیت همدلی در بازاریابی

شیوه‌ی انتقال محتوا به مخاطبان باید به شکل کاملا ساده‌ای صورت گیرد؛ در حقیقت اگر محتوای شما پیچیده باشد، واکنش مورد نیاز را از مخاطب نخواهید گرفت. از طرف دیگر، شما می‌توانید زمان و هزینه‌ی زیادی را صرف طراحی کمپین بازاریابی محتوایی بر اساس داده‌هایی که از انواع ابزارها به دست آورده‌اید کنید اما این کار به معنای آن نخواهد بود که مشتریان شما به طور حتمی از محتوای تولیدی راضی باشند. در حقیقت، وابستگی بیش از حد به داده‌ها، باعث می‌شوند تا شما در محدودیت قرار گیرید که نتیجه‌ی این کار، عدم وجود خلاقیت و نوآوری خواهد بود. در عوض، زمانی که داده‌ها را با همدلی پیوند می‌زنید، محتوای کاملا سودمند و معنی‌داری را تولید خواهید کرد. همدلی، مهارتی است که از کودکی همراه ما است و در حین بزرگ شدن، به مرور کم‌تر می‌شود. عوامل اجتماعی، قدرت همدلی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. شما می‌توانید با غلبه بر محیط خود، این عوامل را خنثی نمایید. با توجه به نکات ذکر شده نیاز است تا داده‌ها را همراه با ترکیب کردن عنصر همدلی‌های صورت گرفته با مشتری، در بازاریابی اجرا نمایید. عدم تلفیق این دو مؤلفه، باعث شکست مارکتینگ شما خواهد شد.

مخاطبان، واقعی هستند نه داده

استفاده از داده‌های به دست آمده توسط ابزارهای مختلف تجزیه و تحلیل در بازاریابی، همواره مورد توجه بازاریابان بوده‌است. اما نکته‌ای که در این زمینه کم‌تر به آن توجه می‌شود آن است که مخاطبان شما، افراد واقعی هستند که در جامعه واقعی زندگی می‌کنند. هر کدام از آن‌ها دارای شغل و زندگی مخصوص به خود است پس هر کدام دارای نیازها و دغدغه‌های خاصی است. اما استفاده از داده‌ها و اعداد در بازاریابی آسان‌تر از ذکر نام و مشخصات افراد است. این کار معمولا با اصطلاح “فراموشی جمعی” شناخته می‌شود که باعث می‌شود یک فرد بازاریاب، دید مناسبی نسبت به مارکتینگ نداشته باشد و همدلی با مشتری را از یاد ببرد. برای آن که بتوانید در این مسیر به موفقیت برسید و فراموشی جمعی را به حداقل میزان ممکن برسانید نیاز است تا به یک بازاریاب همدل تبدیل شوید.

اعتمادسازی و همدلی

بازاریابی مبتنی بر همدلی، بر مبنای همان اصل اساسی هر نوع کسب و کار بنا شده‌است یعنی اعتماد. در حقیقت برای موفق شدن در بازاریابی نیاز است تا عنصر اعتماد را در کار خود لحاظ نمایید. اعتماد، به انداره‌ی کیفیت خدمات شما ارزش دارد و مخاطبان، معمولا بر اساس اعتمادی که به یک کسب و کار دارند، تصمیم به خرید و استفاده از خدمات آن می‌کنند. تحقیقات نشان داده که نزدیک به ۵۵ درصد مردم می‌توانند عدم صداقت کسب و کارها را تشخیص دهند و همین مسئله باعث می‌شود تا بحث اعتمادسازی در دنیای امروز، بیش از پیش، اهمیت داشته باشد. از طرف دیگر، شرکت‌هایی که دارای فعالیت‌های اجتماعی هستند، تأثیر بیشتری بر مخاطبان می‌گذارند. برای ایجاد اعتماد در مشتری نیاز است تا از دید او به مسائل نگریسته شود که این کار باعث ایجاد همدلی با او نیز خواهد شد. اما چگونه باید به بازاریابی تبدیل شویم که توانایی همدلی با مشتری را دارد؟

شیوه‌‌های همدلی در بازاریابی

همانطور که ذکر شد، همدلی جزء مؤلفه‌های جداناپذیر بازاریابی است. در ادامه به چند روش برای ایجاد همدلی در مارکتینگ اشاره خواهیم کرد.

۱. شبیه به مشتری فکر کنید

اصلی‌ترین شیوه‌ی اجرای همدلی ، تفکر کردن به جای مشتری و از زاویه دید او است. در حقیقت شما با این کار، به راحتی می‌توانید سلیقه‌ی مخاطب و نیازهای او را متوجه شوید. مسلما هرچه سلایق و نیازهای مخاطب را بیشتر و عمیقتر بشناسید عملکرد بهتری خواهیدداشت.

۲. واضح باشید

پیچیدگی همواره به عنوان یک عنصر مخرب در بازاریابی شناخته می‌شود. اگر بازاریابی شما بیش از حد برای مخاطب مبهم باشد، پیام شما به او منتقل نخواهد شد و در نتیجه، زحمت‌های شما به ثمر نخواهید رسید. پیامی که درست انتقال نیابد قابلیت همدلی را هم نخواهدداشت.

۳. کمک‌رسان باشید

برخی از بازاریابان تصور می‌کنند که هدف آن‌ها تنها فروش محصول است. این کار باعث می‌شود تا مخاطب، شما را تنها یک فروشنده‌ی صرف بداند که نتیجه‌ی آن، عدم اعتماد به شما خواهد بود. سعی کنید احساسات مخاطب را درک کرده و در بازاریابی خود به این نکته اشاره کنید که می‌توانید در عین دیدن احساسات، نیازهای او را برطرف نمایید؛ مشتری باید دلیلی برای استفاده از امکانات شما داشته باشد.

۴. تمرکز بر بهبود زندگی مشتری داشته باشید

به جای ویژگی‌های محصول و خدمات خود، بر مزایای آن تمرکز کنید. بهترین شیوه برای انجام این کار آن است که مزایای خدمات خود را در قالب یک داستان بیان نمایید. این داستان می‌تواند بر مزیت‌هایی مانند صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها، تأکید نماید.

۵.  نظرات را بشنوید

یکی از مهم‌ترین شیوه‌های همدل شدن با مشتری، شنیدن نظرات مخاطبان موافق و مخالف شما است. شما می‌توانید با استفاده از سخنان و نظرات آن‌ها، اقدام به بهبود مزایا و رفع نواقص خود بر اساس میل و نیاز مشتری نمایید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی اهمیت همدلی در بازاریابی پرداختیم. همدلی، یکی از بخش‌های مهم هوش هیجانی است. از آن جایی که اکثر بازاریابان، دچار فراموشی جمعی می‌شوند، نیاز است تا شیوه‌های ایجاد همدلی در بازاریابی مورد مطالعه قرار گیرند. در این مقاله با بررسی این موضوع به این نتیجه رسیدیم که بهترین شیوه‌ی مارکتینگ، تلفیق داده‌ها با همدلی خواهد بود.