پنج مرحله در مدیریت برند دیجیتال که باید در سال ۲۰۲۱ مراقب آنها بود

پنج مرحله در مدیریت برند دیجیتال که باید در سال 2021 مراقب آنها بود

پنج مرحله در مدیریت برند دیجیتال که باید در سال ۲۰۲۱ مراقب آنها بود

پنج مرحله در مدیریت برند دیجیتال که باید در سال ۲۰۲۱ مراقب آنها بود 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

امروزه، حضور دیجیتالی یک برند، (اگر نگوییم بیشتر)، به اندازه مکان‌ های فیزیکی و بازاریابی سنتی آن مهم است. تعجب آور نیست که این توسعه به شدت رویکرد بسیاری از کسب و کارها را به مدیریت برند تغییر داده است.

امروزه، حضور دیجیتالی یک برند، (اگر نگوییم بیشتر)، به اندازه مکان‌ های فیزیکی و بازاریابی سنتی آن مهم است. تعجب آور نیست که این توسعه به شدت رویکرد بسیاری از کسب و کارها را به مدیریت برند تغییر داده است.

از این گذشته، نیازها و علایق مخاطبان دیجیتال می ‌تواند بسیار متفاوت باشد. اطمینان از این که جایگاه و محتوای یک برند به گونه‌ای ارائه می‌ شود که به بهترین شکل برای مخاطبان هدف آن جذاب باشد، در هر حوزه‌ ای بسیار مهم است، به ویژه در بازار رقابتی آنلاین.

خوشبختانه، پذیرفتن این پنج مرحله رو به رشد در مدیریت برند، راه درازی را در جهت بهبود ارزش درک شده شرکت در دنیای دیجیتال خواهد داشت.

۱- تجربه مشتری دیجیتال

با افزایش روزافزون مردمی که تعاملات اولیه خود را با یک کسب و کار در فضای دیجیتالی انجام می‌ دهند، بهینه سازی تجربه مشتری آنها شاید به مهم ترین جنبه مدیریت برند دیجیتال تبدیل شود.

این روند تنها پس از سال گذشته آشکارتر خواهد شد، زیرا ۶۸٪ از مصرف کنندگان گزارش می ‌دهند که همه گیری کووید-۱۹ انتظارات آن‌ ها را از قابلیت‌ های دیجیتالی شرکت‌ ها افزایش داده است.

برندها این مسئولیت را دارند که با دور شدن از رویکرد دیجیتالی واکنشی، از نظر دیجیتالی «تکامل» یابند.

خدمات مشتری و فروش فعال می ‌شوند و مشتریان به جای شخصی سازی مبتنی بر بخش، با سطح فردی از شخصی‌ سازی خدمات را ارائه می‌ کنند.

طراحی باید بسیار پویا و ملموس باشد و با سبک زندگی مخاطبان هدف، مطابقت داشته باشد تا تسهیلات بالاتری را ارائه دهد. چه مشتری از طریق یک چت ربات مسنجر فیس بوک یا از وب سایت شما ارتباط برقرار کند، برند شما به زیرساختی برای ارائه خدمات ساده و راحت برای خرید یا درخواست رسیدگی نیاز دارد.

تحول دیجیتال در بانکداری: بانک ‌ها راه طولانی و درازی در پیش دارند

 Stellantis از نوآوری ‌های فناوری و دیجیتال استفاده می‌ کند تا رانندگی ایمن‌ تر و دوستدار محیط زیست شود.

پس از نزدیک به ۱۰ سال در جنرال موتورز، رندی مات (Randy Mott)، مدیر ارشد اجرایی، برنامه‌ های خود برای بازنشستگی را اعلام کرد.

۲- بازاریابی همه جانبه

بسیاری از برندها می ‌دانند که برای ایجاد یک حضور دیجیتالی قوی باید در چندین پلتفرم رسانه اجتماعی، یک وب سایت عالی و غیره، حضور داشته باشند

 اما یک رویکرد “همه‌ جانبه” یا omnichannel واقعی فراتر از داشتن چند کانال آنلاین است. بازاریابی “همه جانبه” شکلی از بازاریابی چند کاناله است که محتوا، پیشنهادات و پیام ‌ها را در هر کانال بر اساس تعاملات ردیابی شده قبلی کاربر با برند، بهینه می ‌کند

 هر مرحله از روند خریدِ خریدار به هم مرتبط است و همه چیز از ایمیل گرفته تا تبلیغات رسانه ‌های اجتماعی به یکدیگر داده می‌ شود تا تجربه شخصی ‌تری را ارائه دهد.

جمع آوری داده ‌های هوشمند که در کانال‌ های بازاریابی به اشتراک گذاشته می‌ شود بسیار جذاب ‌تر می‌ شود و نام تجاری شما را به یاد ماندنی ‌تر می‌ کند.

شرکت ‌هایی که تعامل “همه‌ جانبه” قوی دارند، درآمد خود را به طور متوسط ۹.۵ درصد در هر سال افزایش می ‌دهند، که بسیار بیشتر از رشد ۳.۴ درصدی رقبای فاقد قابلیت ‌های “همه‌ جانبه” هستند.

۳- تأکید بیشتر بر فراگیری و پایداری

پس از یک سال پر فراز و نشیب ۲۰۲۰، مصرف کنندگان دیجیتال امروزی بیش از هر زمان دیگری به مسائل مربوط به فراگیری و محیط زیست علاقه مند هستند.

در واقع، ۴۱ درصد از مصرف ‌کنندگان اظهار می ‌کنند که حداقل بخشی از کسب ‌وکار خود را از برندهایی که تنوع را به نمایش نمی ‌گذارند، تغییر می ‌دهند و اقلیت‌ های قومی و افراد دگرباش جنسی حتی بیشتر، این احساس را دارند

 هشتاد و یک درصد از مشتریان نیز احساس می‌ کنند که شرکت‌ ها برای کمک به محیط زیست مسئولیت دارند.

نیازی به گفتن نیست که شرکت شما باید این دیدگاه ‌ها را هنگام تعیین استراتژی کلی برندسازی دیجیتال شما در نظر بگیرد.

پایداری و فراگیری باید به بخشی از هویت برند شما تبدیل شود تا با مصرف کنندگانی که به طور فزاینده‌ ای از نظر اجتماعی آگاه هستند مرتبط بماند.

برای نشان دادن تعهد برندتان به این مشارکت، مطمئن شوید که محتوای برند شما نشان ‌دهنده افرادی از نژادها، جنسیت ‌ها، مذاهب مختلف، توانایی ‌های مختلف و غیره است. برجسته کردن اقدامات سازگار با محیط زیست که شرکت شما انجام می ‌دهد نیز می تواند شناخت از برند شما را بهبود بخشد.

 4- جستجوی تصویری

جستجوی تصویری یک جنبه فنی ‌تر از مدیریت برند دیجیتال است که همچنان در حال افزایش است. گوگل اکنون به کاربران این امکان را می ‌دهد که یک تصویر را به عنوان بخشی از جستجو برای دریافت اطلاعات در مورد محتوای تصویر آپلود کنند

 برنامه Google Lens ، به ویژه، از فناوری تشخیص تصویر برای کمک به کاربران برای شناسایی محصولات و سایر اشیاء به سادگی با آپلود یک عکس استفاده می‌ کند.

در واقع، نظرسنجی ‌ها نشان می‌ دهد که ۶۲ درصد از نسل هزاره‌ها (شروع دهه شصت تا آغاز دهه هشتاد است) جستجوی تصویری را به جستجوی متنی ترجیح می ‌دهند

 از بسیاری جهات، گوگل پینترست را با ارائه نتایج جستجوی پرتصاویر برای انطباق با تغییر ترجیحات کاربر دنبال می‌ کند. تصاویر با برند با کیفیت بدون توجه به اینکه کاربران چگونه جستجو می‌ کنند، حضور قوی را تضمین می‌کنند.

برندها می‌ توانند با آپلود تصاویر با کیفیت بالا با متن جایگزین مناسب که شامل کلمات کلیدی سئوی (SEO) هدف است، از این امر به نفع خود استفاده کنند

 افزودن نقشه سایت تصویری می ‌تواند تصاویر شما را راحت ‌تر پیدا کند، و این امر می‌ تواند به ویژه برای مارک ‌های تجارت الکترونیک ارزشمند باشد.

۵- افزایش تعامل

محتوای تعاملی به ‌ویژه پس از سال ۲۰۲۰، زمانی که بسیاری از مردم کاری جز گذراندن وقت آنلاین نداشتند، بازگشت قوی ‌ای به خود دیده است

 محتوای تعاملی مانند آزمون ‌ها، نظرسنجی ‌ها و مسابقه ‌ها می‌ تواند محرک قوی در تعامل با مشتری در پلتفرم‌ های متعلق به شما باشد.

هر چه مشتری زمان بیشتری را به صورت آنلاین با برند شما بگذراند، وب سایت شما در الگوریتم‌ های موتورهای جستجو رتبه بهتری خواهد داشت.

محتوای دیجیتال تعاملی، تجربه مشتری را افزایش داده و آن را شخصی می‌ سازد. این امر، برند شما را به یاد ماندنی ‌تر کرده و احتمال بازگشت کاربران را در آینده افزایش می‌ دهد.

شاید مهم ‌تر از آن، محتوای تعاملی به شما فرصتی می ‌دهد تا داده‌ های ارزشمند کاربر را جمع آوری کنید. داده‌ هایی که کاربران از طریق محتوای تعاملی ارائه می‌ کنند به شما کمک می ‌کند رفتار و ترجیحات آن‌ ها را درک کنید تا بتوانید تلاش ‌های بازاریابی آینده را برای جذابیت بهتر آنها تطبیق دهید.

حضور آنلاین خود را برای رشد چشمگیر دیجیتالی بهبود بخشید

هیچ یک از این روندها به هیچ وجه جایگزین اصول اساسی ایجاد یک برند قوی و متمایز که با مشتریان ارتباط برقرار می‌کند، نمی ‌شود.

و البته، اگر شرکت شما محصولات یا خدمات باکیفیت ارائه نکند، هیچ یک از این تلاش ‌ها فایده ‌ای نخواهد داشت. با این حال، از آنجایی که این جنبه‌ های مهم، مدیریت برند دیجیتال را در استراتژی بازاریابی ۲۰۲۱ خود وارد می ‌کنید، موقعیت بهتری برای ایجاد یک جای پای محکم در بازار خود و دستیابی به رشد معنادار خواهید داشت.