نقش بازاریابی در فروش

نقش بازاریابی در فروش
دقیقاً مشاهده کردید که فروش نقش مهمی در موفقیت راهبرد بازاریابی ایفا می کند، اما در سایر جهات چگونه عمل می کند؟ به این معنا که در بازاریابی چگونه بر فروش تأثیر می گذارد؟ همان طور که بحث کردیم، آمیخته ارتباطات بازاریابی (آمیخته ترفیع) یکی از عناصر آمیخته کلی بازاریابی است که شرکت آن برای توسعه موفق برنامه های بازاریابی محصولاتش استفاده می کند. محصولات ممکن است کالاهای فیزیکی یا خدمات باشند. بعضی شرکت ها در ابتدا خدمات را بازاریابی می کند(مانند شرکت های بیمه)، در حالی که سایر شرکت ها، هم کالا و هم خدمات را همراه با هم بازاریابی می کنند(مانند رستوران ها).

نقش آمیخته بازاریابی

می دانیم که آمیخته بازاریابی شامل چهار پی مشهور بازاریابی است : محصول، مکان (برای توزیع یا رساندن محصول به دست مشتری) قیمت و تبلیغات (ارتباطات بازاریابی). مانند عناصر آمیخته ارتباطات بازاریابی، هر عنصر آمیخته بازاریابی نقش عمده ای در تشکیل و ارتباط مجموعه کلی منافع ایفا می کند که در نهایت مشتری آن را به عنوان پیشنهاد ارزش مشاهده خواهد کرد؛ و به همین دلیل است که فروشنده از راهبرد آمیخته بازاریابی مدیریت شده سود می برد.

بازاریابی نقش مهمی در کسب ورودی و خرید نهایی از نیروی فروش در راهبردهای بازاریابی دارد. بهترین روش انجام این کار، دخالت دادن فروشندگان و مدیران آن ها در فرآیند برنامه ریزی بازاریابی مربوطه است، همچنین همواره باید خطوط ارتباطی مناسب میان فروش و بازاریابی باز باشد به طوری که فروشنده بتواند به نگرش قابل ملاحظه ای که از “خط مقدم” برای بازاریاب های درگیر در برنامه ریزی بازار راهبردی، توسعه محصول، تمام جنبه های توسعه و اجرای راهبرد ارتباطات یکپارچه به دست آمده، کمک کند.

به تازگی مذاکرات قابل توجهی درباره نزاع بین فروش و بازاریابی در بسیاری از سازمان ها به وجود آمده است. به این معنا که فروشنده از سیاره مریخ، بازاریاب ها هم از سیاره زهره هستند. منظور این است که تنوع اختلافات در اهداف و نقش های فروش و بازاریابی افراد، باعث پیدایش تنش و چالشی می شود که باید از بروز آن جلوگیری کرد و اگر بررسی نشود، می تواند تجربه مشتری را در بخش بهینه سازی جنبی قرار دهد. مدیریت اجرایی قدرتمند در تیم های فروش و بازاریابی همراه با فرهنگ سازمانی رابطه متقابل برای هر نقش، می تواند به سوی هماهنگی و همکاری میان فروش و بازاریابی حرکت کند. همچنین،تمرین های مشترک و منظم در تنظیم هدف و برنامه ریزی میان فروش و بازاریابی باعث افزایش تجربه مشتری از شرکت و پیشنهاد های آن می شود و در نهایت شناسایی بعضی از استانداردهای عملکرد که فروش و بازاریابی را ارزیابی خواهد کرد، به تبلیغ روحیه متقابل و توجه به تجربه مشتری کمک می کند.

در پایان روز برای این که سازمان بهترین عملکرد ایجاد رابطه و ارزش را داشته باشد باید گفت که فروش به بازاریابی و بازاریابی به فروش نیاز دارد. هر دو گروه باید با یکدیگر همکاری کنند تا بهترین تجربه ممکن مشتری را از شرکت و سفارش های آن ایجاد کنند.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.