نقشه های ادراکی: مزیت تجسم چشم اندازهای رقابتی

نقشه های ادراکی: مزیت تجسم چشم اندازهای رقابتی

نقشه های ادراکی: مزیت تجسم چشم اندازهای رقابتی

نقشه های ادراکی: مزیت تجسم چشم اندازهای رقابتی 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

همه ما در اعماق وجود خود می خواهیم بدانیم که دیگران ما را چگونه درک می کنند. شرکت ها می توانند از طریق نقشه های ادراکی، پاسخ این سؤال خود را دریافت کنند.

همه ما در اعماق وجود خود می خواهیم بدانیم که دیگران ما را چگونه درک می کنند. شرکت ها می توانند از طریق نقشه های ادراکی، پاسخ این سؤال خود را دریافت کنند.

این نقشه ها، تجسم بصری چشم اندازهای رقابتی هستند که یا از طریق ورودی های تأییدشده مشتریان و یا از طریق داده های بازاریابی، آن ها را ارائه می دهند.

نقشه های ادراکی به بازاریابان کمک می کنند تا تصمیم های آگاهانه تری درباره جایگاه شرکت خود در بازار و همچنین جایگاه شرکت نسبت به رقبا، اخذ نمایند.

در واقع نقشه های ادراکی به تقویت استراتژی های بازاریابی کمک به سزایی می کنند.

نقشه ادراکی چیست؟

نقشه های ادراکی، نمایش بصری جایگاه برند، محصولات و خدمات نسبت به جایگاه سایر رقبای دیگر هستند. این نقشه ها با عنوان نقشه های جایگاه یابی نیز شناخته می شوند.

معمولا نقشه های ادراکی از دو ویژگی کلیدی به عنوان پایه تشکیل شده اند (مثل قیمت و کیفیت در نقشه زیر).

پس از آن که ویژگی هایی را که می خواهید بر روی آن ها تمرکز نمایید را تعیین کردید زمان آن است که جایگاه برند یا محصولات را بر روی آن نقشه ها تعیین کنید.

نقشه ادراکی

نقشه ادراکی از دیدگاه مشتریان نسبت به برند، محصولات و خدمات یک کسب و کار، استفاده می کند. البته شما می توانید با استفاده از داده‌های بازاریابی خاص نیز، از دیدگاه مشتری دیجیتال به چشم اندازهای رقابتی بنگرید.

این حالت به شما کمک می کند تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید که مشتریان چگونه به صورت آنلاین با شما و رقبایتان، تعامل دارند.

شیوه های استفاده از نقشه ادراکی

می توان در نقشه های ادراکی، هم از داده های کمّی و هم از داده های کیفی استفاده کرد. با وجود آن که فرآیند ایجاد نقشه ادراکی برای هر دو مدل داده، تقریبا یکسان است اما هر کدام، اهداف متفاوتی را دنبال می کنند.

چنین تکنیک هایی به شما کمک می کنند تا بینش عمیقی درباره ادراکات مشتری و تعامل با مشتریان دیجیتال به دست آورید:

۱. نقشه برداری ادراکات مشتری (داده های کیفی)

نقشه های ادراکی که بر داده های کیفی متمرکز هستند به شما کمک می کنند تا بتوانید احساسات و نظرات ذهنی مشتریان را نسبت به یک برند، محصول یا خدمات آن، شناسایی نمایید.

ویژگی هایی که برای نقشه برداری انتخاب می شوند تنها از طریق یک خط ارتباطی مستقیم با مشتریان، قابل تعیین هستند؛ این کار را می توان از طریق مصاحبه، نظرسنجی، بررسی و غیره انجام داد.

اولین قدم طراحی چنین نقشه ای آن است که دو ویژگی اصلی که می خواهید بر روی آن ها تمرکز داشته باشید را کشف کنید.

ساده ترین شیوه انجام این کار آن است که خود را به جای مشتریان تصور کنید: اگر مشتری بخواهد خریدی انجام دهد، دو ویژگی اصلی شرکت شما که در حین خرید خود به آن‌ها توجه می کند کدامند؟

دو روش اصلی برای تعیین این موضوع وجود دارند: ۱) دانش جمعی شرکت و ۲) تجربه بازار یا مطالعه تحقیقات تأییدشده بازار.

 وردپرس را به عنوان مثال در نظر بگیرید.

فرض کنید دو ویژگی که برای نقشه ادراکی خود در نظر گرفته اید، Features (ویژگی ها) و User-friendliness (کاربرپسند بودن) هستند.

این موارد، ویژگی هایی هستند که مشتریان از یک توسعه دهنده سایت انتظار دارند.

در مرحله بعد باید رقبا را شناسایی نمایید.

بیایید فرضا سه شرکت Weebly، Squarespace و Wix را به عنوان نمونه در نظر بگیریم.

هدف ما باید شناسایی نحوه درک مشتریان از Features (ویژگی ها) و User-friendliness (کاربرپسند بودن) وردپرس در مقایسه با این سه شرکت باشد.

بیایید فرض کنیم که داده ها را از طریق پرسشنامه ای به دست آورده ایم که در طی آن، مشتریان درباره Features (ویژگی ها) و User-friendliness (کاربرپسند بودن) هر کدام از این شرکت ها امتیازی بین ۱ تا ۱۰ داده اند.

با استفاده از این داده ها می توانیم تمامی برندها را بر روی نقشه ترسیم کنیم تا بتوانیم جایگاه آنان را نسبت به این موارد ارزیابی و مقایسه نماییم.

در واقع این نقشه ادراکی، تجسم بصری مفیدی درباره نحوه مشاهده وردپرس نسبت به رقبا (از نظر Features (ویژگی ها) و User-friendliness (کاربرپسند بودن)) به ما می دهد.

آیا از دید مشتریان، وردپرس دارای Features (ویژگی ها) بیشتری نسبت به سایر برندهای دیگر است؟ آیا آنان Wix را کاربرپسندتر می دانند؟

وردپرس می تواند با چنین نقشه ای به این نتیجه برسد که آیا می خواهد توجه بیشتری بر کاربرپسندشدن نماید یا همچنان به افزودن Features (ویژگی ها) ادامه دهد.

۲. نقشه برداری تعامل با مشتریان دیجیتال (داده های کمّی)

نقشه های ادراکی که بر داده های کمّی، متمرکز هستند به شما کمک می کنند تا آمارهای قابل اندازه گیری و عینی درباره برند، محصولات و خدمات را شناسایی نمایید.

ویژگی هایی که برای چنین نقشه‌ ایی انتخاب می شوند باید بر اساس شواهد تجربی باشند؛ مواردی مانند مکان شرکت، تعداد فروشگاه ها، تعداد کارمندان و غیره، جزء این شواهد هستند.

نقشه های ادراکی مبتنی بر داده های کمّی از داده های بازاریابی برای تعیین تعامل با مشتریان دیجیتال استفاده می کند.

فرض کنید که می خواهیم سایت وردپرس یعنی WordPress.com را بررسی کنیم.

کل تعامل در رسانه های اجتماعی و همچنین و زمان ماندن در سایت، دو ویژگی اصلی هستند که در این نقشه به آن ها توجه خواهیم کرد.

رقبای مورد بررسی نیز، Squarespace.com، Weebly.com و  Wix.com هستند.

کار خود را با محاسبه کل تعامل در رسانه های اجتماعی و داده های زمانی موجود در سایت در سال گذشته، آغاز می کنیم:

داده های مرتبط با کل تعامل در رسانه های اجتماعی

با استفاده از ابزارهایی مانند کاوش محتوای الکسا، میزان تعامل هر سایت را به دست آورید. به عنوان مثال میزان تعامل برای سایت WordPress.com در سال گذشته، ۷۷۰۰ است.

داده های مرتبط با کل تعامل در رسانه های اجتماعی

می توان این داده ها را برای هر ماه به صورت جداگانه نیز به دست آورد تا متوجه شوید آیا جهش هایی وجود دارند که ارزش بررسی کردن را دارند یا خیر.

تعامل در رسانه اجتماعی

داده های مرتبط با زمان در سایت

با استفاده از ابزاری مانند ابزار مقایسه سایت الکسا، زمان ماندن در سایت را برای هر کدام از وبسایت ها به دست آورید و با یکدیگر مقایسه نمایید.

همچنین امکان مرتب کردن این سایت ها بر اساس بیشترین زمان ماندن در سایت نیز وجود دارد.

داده های مرتبط با زمان در سایت

پس از جمع آوری دو گروه داده ذکرشده، آن ها را وارد صفحه گسترده اکسل کرده و نقشه ادراکی خود را ایجاد نمایید.

در زیر نقشه به دست آمده از این داده ها را مشاهده می کنید.

البته شما می توانید مواردی مانند لوگوی شرکت، رنگ ها و سایر مشخصه های دیگر را مطابق میل خود اضافه نمایید.

مثال نقشه ادراکی

حال که یک نقشه بصری در دسترس داریم می توانیم به بررسی سایت WordPress.com با توجه به دو ویژگی ذکرشده و نسبت به رقبا، بپردازید.

به عنوان مثال Wix.com، بیشترین میزان تعامل در رسانه های اجتماعی و همچنین بیشترین زمان ماندن در سایت را نسبت به رقبای خود در اختیار دارد.

سایت Weebly.com نیز کم ترین میزان تعامل در رسانه های اجتماعی و همچنین کم  ترین زمان ماندن در سایت را نسبت به رقبای خود در اختیار دارد.

در قدم بعدی باید به منظور یافتن علت هر چیزی، اقدام به تجزیه و تحلیل نمایید.

آیا دلیل کم بودن زمان ماندن در سایت Weebly.com، ترک سریع سایت توسط مردم است یا آن که چون کاربران می دانند که چه کاری را باید در آن سایت انجام دهند، آن را به سرعت انجام داده و سایت را ترک می کنند؟

آیا دلیل زیاد بودن زمان ماندن در سایت Wix.com آن است که کار کردن با سایت برای کاربران سخت است و باید زمان بیشتری را صرف جستجوی چیزی بپردازند که به دنبال آن هستند؟

با تجزیه و تحلیل تمامی داده ها می توانید دلیل جایگاه فعلی سایت وردپرس نسبت به رقبا را درک نمایید.

ابزارهای نقشه های ادراکی که می توان از آن ها استفاده کرد

تیم های بازاریابی می توانند با هزینه های کم تری اقدام به تهیه نقشه های ادراکی نمایند. Creately دارای طرح اولیه رایگان می باشد که شامل ۵ سند عمومی، یک پوشه و سه همکار است.

طرح تیم برای این ابزار ۱۲ دلار در هر ماه است.

همچنین از ۴ نوع Import و Export بهره مند خواهید بود.

ابزار دیگری که می توانید از آن استفاده کنید، Group Map است.

نسخه آزمایشی رایگان آن، ۱۴ روزه است.

نسخه پریمیوم آن، ۶۰ دلار به ازای هر ماه است که دارای یک سازنده نقشه و ۵۰ شرکت کننده رایگان است. همچنین با استفاده از این ابزار از طراحی پیشرفته نقشه فرآیند، انواع گزارش ها و نظارت های تسهیل یافته بهره مند خواهید شد.

آخرین ابزاری که آن را بررسی می کنیم، Visual Paradigm است که نسخه آزمایشی رایگان آن، ۳۰ روزه است.

نسخه پریمیوم آن ۳۵ دلار به ازای هر ماه است که مواردی مانند ابزارهای نقشه برداری ذهنی، ابزار تجسم داده، سازنده های اینفوگرافیک و غیره را در اختیار شما قرار می دهد.