نحوه طراحی برنامه بازاریابی تجارت الکترونیکی برای سال ۲۰۲۱

نحوه طراحی برنامه بازاریابی تجارت الکترونیکی برای سال 2021

نحوه طراحی برنامه بازاریابی تجارت الکترونیکی برای سال ۲۰۲۱

نحوه طراحی برنامه بازاریابی تجارت الکترونیکی برای سال ۲۰۲۱ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

در این مقاله در مورد کانال هایی صحبت خواهیم کرد که میتوانند ترافیک را به وب سایت شما انتقال دهند.

نحوه طراحی برنامه بازاریابی تجارت الکترونیک برای سال ۲۰۲۱

صدها روش برای نوشتن این مقاله وجود دارد و همچنان من بسیاری از موارد را از قلم انداخته ام زیرا موضوع بسیار گسترده است! طراحی برنامه بازاریابی تجارت الکترونیکی برای فروشگاه های آنلاین بسیار مهم است. بنابراین، من مستقیماً به جنبه عملی برنامه ریزی بازاریابی تجارت الکترونیک  کانال ها می پردازم.

ما در مورد کانال هایی صحبت خواهیم کرد که می توانند ترافیک مربوطه را به فروشگاه شما انتقال دهند. پس از درک اهمیت این کانال ها، کسب و کارها می توانند تصمیم بگیرند که چه میزان می توانند برای هر یک از این کانال ها هزینه کنند و در نهایت، یک طرح بازاریابی تجارت الکترونیک طبقه بندی شده خواهند داشت. با افزایش هزینه ها، مهم است که کسب و کارها از ایده ای دقیق در مورد میزان سرمایه گذاری خود در بازاریابی بهره مند باشند.

قبل از بحث پیرامون کانال های مختلف، باید مطمئن شوید که صفحات محصول کاملاً تنظیم شده اند. آنها باید کامل باشند زیرا انگیزه بازاریابی، جذب مشتریان بالقوه به این صفحات و افزایش فروش است. اگر اقدامات بازاریابی عالی باشد اما صفحات محصول کاربر محور نباشند، شما قادر به فروش محصولات نخواهید بود. در حقیقت، مشتریان بالقوه، به اقدامات بازاریابی شما توجهی ندارند؛ آنها صرفاً به محصولات توجه می کنند. اگر صفحات محصول شما مشکلاتی ایجاد می کند، مانع بزرگی برای شما تلقی می شود.

مواردی که باید در صفحات محصول در نظر داشته باشید:

 • اطمینان حاصل کنید که صفحات شما دارای محتوای غنی هستند و دربر گیرنده تمام واژگان کلیدی اصلی هستند.
 • مشتریان باید به تمام جزئیات لازم دست یابند که دربر گیرنده تمام ویژگی ها از قبیل رنگ، اندازه، نام برند، جزئیات تولید کننده، انواع محصول، ویژگی ها، مشخصات و غیره هستند.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام صفحات محصول به درستی بهینه شده اند به گونه ای که موتورهای جستجو بتوانند آنها را جستجو کرده و طبق آن رتبه بندی کنند.
 • برای ارائه جزئیات بیشتر در مورد محصولات، تصاویر و فیلم های با کیفیت اضافه کنید.
 • فرایند خرید را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که مشتریان با هیچ مانعی مواجه نیستند.

سه کانال بازاریابی تجارت الکترونیکی

 1. موتورهای جستجو
 2. رسانه های اجتماعی
 3. محتوا

اکنون، کانال های بی شماری برای بازاریابی وجود دارند، اما در حال حاضر این سه کانال پرکاربرد و بسیار مفید هستند.

موتورهای جستجو

در حال حاضر گوگل، بینگ، یاهو، DuckDuckGo  و Ask موتورهای جستجوی اصلی در جهان هستند. بر اساس آمار statcounter، گوگل در بازار موتورهای جستجو با بیشترین سهم ۹۲.۸۵% حکمفرما است. موتورهای جستجو یکی از مهمترین منابع جذب بازدید کنندگان به فروشگاه آنلاین شما هستند.

بنابراین، ما نمی توانیم این را نادیده بگیریم!

اساساً دو روش برای دریافت ترافیک از موتورهای جستجو وجود دارد:

 • به صورت طبیعی
 • بازدیدهای پولی

چگونه می توان از موتورهای جستجو، بازدیدهای طبیعی دریافت کرد؟

سئو (بهینه سازی موتور جستجو) روش دستیابی به ترافیک (بازدید) از طریق موتورهای جستجو به صورت طبیعی است. این فرایند لیست فعالیت هایی است که به موتورهای جستجو نشان می دهد صفحه محصول شما در مقایسه با سایر برندها برای مخاطبان مناسب تر است. سئو فرآیند منحصر به فرد تولید محتوای جذاب و گردآوری منابع برای رتبه بندی بالاتر در برخی سؤالات مربوط به محصولات شما است.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، گوگل با تجزیه و تحلیل محتوا و منابع آنها از سایر سایتها، مرتبط ترین نتایج را از اینترنت رتبه بندی کرده است. گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور برای قضاوت در صفحه و رتبه بندی آنها دارد به گونه ای که کاربران بتوانند مناسب ترین محصولات را پیدا کنند. اگر سئو را به عنوان یک صنعت جداگانه در نظر بگیریم، به دلیل اهمیت فوق العاده آن، از آینده درخشانی برخوردار است. اگرچه، گوگل نمایش نتایج پولی را شروع کرده است ( که در بخش بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد )، سئو فرآیندی است که هر فروشگاه تجارت الکترونیکی برای ایجاد یک برند نیاز دارد. سئو باید به عنوان یک فروشگاه تجارت الکترونیک در حال رشد، در اولویت باشد، و شما باید آن را در بودجه بازاریابی خود بگنجانید.

چگونه می توان با استفاده از بازدیدهای پرداخت شده از موتورهای جستجو، مورد بازدید قرار گیرید؟

هر موتور جستجوی اصلی، خدمات پولی را ارائه می دهد تا رتبه های بالاتری را کسب کند که عیناً باید به ازای هر کلیک پرداخت کنید. موتورهای جستجو از روش های مختلفی برای نمایش محصولات تحت حمایت شما بهره مند هستند که در آن می توانید بودجه خود را تنظیم کرده و نتیجه خود را بدون سرمایه گذاری در سئو نمایش دهید (این فرایندی زمان بر است.) در اینجا مثالی ارائه شده است:

پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) روشی آسان برای دستیابی سریع به ترافیک مربوطه است زیرا با توجه به میزان پیشنهاد، نتیجه شما بر روی سایر نتایج طبیعی نمایش داده خواهد شد.

بله، پیشنهادات در نظر گرفته می شوند. از آنجا که بسیاری از رقبا برای یک نوع محصول تلاش می کنند، همه آنها کلمات کلیدی مختلفی را پیشنهاد می دهند. در مورد نتیجه شما در تبلیغات پولی بر اساس رقابت و مبلغی که می خواهید با یک کلیک هزینه کنید تصمیم گیری خواهد شد.  نه تنها گوگل، بلکه تمام موتورهای جستجو چنین خدماتی را ارائه می دهند. بنابراین، شما باید مخاطبان مناسب را تعیین کرده و کلمات کلیدی را مشخص کنید تا از فروشگاه مربوطه بازدید کنید.

دستورالعمل هایی برای تبلیغات پولی وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید. برخی از محصولاتی که نمی توانید با استفاده از این پلتفرم بفروشید عبارتند از محصولات دخانیات، تجهیزات نظامی، مخدرهای تفریحی و غیره. جای هیچ نگرانی نیست، مگر اینکه محصولات شما عمومی و مورد تأیید گوگل نباشد.

رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی در صورتی که به درستی به بازار عرضه شوند، می توانند منبع مناسبی برای بازدید از فروشگاه آنلاین شما باشند. پلتفرم هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین، اسنپ چت برای افزایش سطح دسترسی شما و افزایش فروش بسیار سودمند هستند.

 • فیسبوک و اینستاگرام

ارسال منظم نظرات در مورد محصولات شما در پلتفرم های اجتماعی می تواند میزان بازدیدهای شما را افزایش داده  و مستقیماً احتمال فروش محصولات شما را افزایش دهد. اساساً، فیس بوک به شما امکان می دهد فروشگاه خود را در پلتفرم ایجاد کنید و مشتریان را به سمت فروشگاه آنلاین خود هدایت کنید. در اینجا مثالی از صفحه فیس بوک LG Electronics ارائه شده است که در آن درباره محصولات جدید پست می گذارد و آگاهی در مورد برند خود را افزایش می دهد.

 در اینجا مثالی عالی از One Plus  – یکی از برترین تولید کنندگان موبایل در جهان ارائه شده است. آنها فروشگاه فیس بوک را ایجاد کرده و محصولات اصلی خود را لیست کرده اند:

 درست مانند فیس بوک، اینستاگرام نیز می تواند یک پلتفرم قوی برای گسترش اطلاعات در مورد برند شما و فروش آنلاین باشد. ما مثال Converse  – برند مشهور در زمینه کفش های کتانی – را به عنوان نمونه ارائه می دهیم. با توجه به تصاویر زیر، Converse  از ویژگی برچسب گذاری محصول برای فروش محصولات در اینستاگرام استفاده کرده است. کاربران می توانند بدون خروج از برنامه، به بررسی تصاویر پرداخته و مستقیماً به فروشگاه Converse  مراجعه کنند.

 شما می توانید با تصاویر با کیفیت و استفاده صحیح از هشتگ، افراد همفکر و علاقه مند را برای مشاهده محصولات خود در اینستاگرام گردآوری کنید.

تبلیغات پولی در فیس بوک و اینستاگرام

فیس بوک و اینستاگرام هر دو گزینه های تبلیغاتی را ارائه می دهند. اما شما در فیس بوک، مستقیماً نمی توانید محصولات خود را تبلیغ کنید. شما می توانید محتوای جذاب ایجاد کنید و ارزش برند خود را افزایش دهید تا فالوورهای بیشتری جمع کنید و این در نهایت پایگاه محکمی از مشتریان احتمالی را تشکیل می دهد. شما می توانید محتوا را تبلیغ کنید، و همچنین با استفاده از تبلیغات پولی تعامل خود را افزایش دهید. در اینجا نمونه خوبی از Patrick Adair Designs ارائه شده است.

 شما با استفاده از اینستاگرام، می توانید محصولات خود را از طریق تبلیغات پولی تبلیغ کنید و مهمترین مشتریان بالقوه را بر اساس علایق آنها هدف قرار دهید.  تبلیغات اینستاگرام می توانند، کانال بسیار اثربخشی برای برند شما  باشند، ایجاد خیل عظیم مخاطب و هدایت مشتریان بالقوه مناسب به فروشگاهتان.

در اینجا مثال مناسبی از Myntra  – فروشگاه آنلاین پوشاک ارائه شده است.

 • لینکدین

لینکدین، یک شبکه حرفه ای است و می تواند یک کانال عالی برای تبلیغ محتوا باشد. در حقیقت، لینکدین گزینه مناسبی برای کسب و کارهای B2B خواهد بود، اما لینکدین در حال گسترش قلمروی خود برای پوشش دادن جایگاه های بیشتری است. شما به عنوان یک فروشگاه آنلاین، مسلماً می توانید پروفایل شرکت خود را ایجاد کرده و به روزرسانی های ارزشمندی را در لینکدین به اشتراک بگذارید.

تبلیغات پولی در لینکدین

همچنین لینکدین، خدمات تبلیغات پولی را ارائه می دهد که می توانید با استفاده از روش های مختلف مانند محتوای حمایت شده، تبلیغات صندوق ورودی شخصی، و تبلیغات در نوار کناری، به مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کنید. این می تواند پلتفرم گسترده ای برای تبلیغ کتابها، کتابهای الکترونیکی، محتوا، الگوها، پلاگین ها، افزونه ها، یا بسته های گرافیکی باشد.

همانطور که مشاهده می کنید در اینجا،PSDCenter  یکی از موضوعات BigCommerce خود را در لینکدین تبلیغ کرده است:

محتوا

محتوا یکی از قدیمی ترین روش های تبلیغ فروشگاه شما و گردآوری مخاطبانی است که علاقه مند به خواندن محتوای شما هستند. در مقایسه با سایر کانال ها، محتوا می تواند به عنوان یک کانال کند برای تولید مشتری راغب در نظر گرفته شود. اما، این امر برای فعالیت های ایجاد برند و افزایش اعتماد در مخاطب بسیار مهم است. همچنین نوشتن محتوا می تواند مشتریان بالقوه ای را به ارمغان داشته باشد. همچنین شما می توانید محتوای خود را به پلتفرم های دیگر ارائه دهید و محصولات خود را تبلیغ کنید. در نهایت این فعالیت بازاریابی محتوا منجر به افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو نیز خواهد شد.

در اینجا Mad Fish Digital در مورد ایجاد استراتژی بازاریابی محتوای تجارت الکترونیکی که منجر به ROI می شود، دیدگاه هایی را به اشتراک گذاشت.

پاداش: نکات مربوط به تبدیل تجارت الکترونیکی

در اینجا ۹ نکته در مورد تبدیل تجارت الکترونیکی ارائه شده که به شما در افزایش نرخ های تبدیل کمک می کند.

آنچه را عرضه می کنید (پیشنهاد می کنید) برجسته کنید.

مهمترین کاری که باید هنگام مراجعه مشتری به فروشگاهتان انجام دهید این است که به او نشان دهید دقیقاً چه چیزی می فروشید. از صفحه اصلی برای نمایش طبقه بندی های مختلف کالاهایی که عرضه می کنید استفاده کنید، یا برخی از محصولات محبوب خود را به نمایش بگذارید. هرچه بیشتر بتوانید عرضه کنید مشتریان علاقه مندتر خواهند بود.

به مشتریان درباره خودتان بگویید.

اکثر شرکت ها تصور نمی کنند صفحه “درباره ما” مهم باشد، اما متعجب خواهید شد. به خواننده بگویید که طرفدار چه چیزی هستید، و هدفتان چیست. بسیاری از افراد، شرکت هایی را برای خرید انتخاب خواهند کرد که با اخلاق آنها همسو و موافق باشند.

از سیگنال های اعتماد استفاده کنید.

به مشتریان نشان دهید شرکتی هستید که می توانید به آن اعتماد کنند. از نظرات و دیدگاه های مشتری استفاده کنید تا به مشتریان احتمالی آنچه که قرار است بخرند را نشان دهد و به آنها اجازه دهید هنگام خرید از شما، نظراتشان را مطرح سازند.

فروش متقابل را به یاد داشته باشید.

شما نباید مشتری را به خرید محصول دیگری ملزم کنید، اما همیشه ایده خوبی است که کالاهای مورد علاقه شان را نشان دهید. اگر آنها چیزی از شما خریده باشند، به احتمال زیاد نگاهی به آنچه شما پیشنهاد می کنید، می اندازند.

بازیابی سبد خرید درون سایت استفاده کنید.

سبد خریدها همیشه رها می شوند، اما می توانید آنها را ذخیره کنید. سیستم بازیابی درون سایت را امتحان کنید، که اگر مشتری خرید خود را در آنجا انجام دهد، به مشتری پیشنهاد تخفیف می دهید.

همه را امتحان و تبدیل نکنید.

به نظر خوب می رسد که ۱۰۰% از ترافیک خود را تبدیل کنید، اما در واقعیت این اتفاق نخواهد افتاد. در عوض، به تبدیل بازدیدکنندگان متناسب با پروفایل های خریداران خود نگاه کنید، زیرا احتمال خرید آنها بسیار بیشتر است.

اشتراک اجتماعی را تشویق کنید.

وقتی کسی اخیراً از شما خرید کرده است، در مورد شما و آنچه عرضه می کنید احساس خوبی دارد. حالا وقت آن است که از آنها بخواهیم خرید خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. این می تواند به گسترش اطلاعات در مورد فروشگاه کمک کند و حتی در صورت تمایل، اگر مشتری به اشتراک بگذارد، می توانید معاملات را ارائه دهید.

توصیفات عالی در مود محصول را بنویسید.

متخصص محتوا، جان لین در Elite Assignment Help بیان می کند: “توصیف خوب محصول تا رسیدن به آن فروش، مسیری طولانی را طی خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که در حال نوشتن توصیفاتی هستید که بر مزایای محصول برای مشتریان تأکید دارد و مستقیماً با آنها صحبت می کند.”

به سئوی خود نگاه کنید.

سئو در همه جای سایت شما مهم است، بنابراین توجه کنید که چگونه افراد مناسب خود را هدف می گیرید. اگر مخاطبان علاقه مندتری را به خود جذب می کنید، به احتمال زیاد آنها به طور کلی از شما خرید می کنند. اکنون، تصمیم گیری در مورد میزان بودجه ای که قرار است برای برنامه بازاریابی تجارت الکترونیک خود در سال ۲۰۲۱ هزینه کنید بسیار ضروری است. سئو یکی از اساسی ترین مواردی است که شما به آن نیاز خواهید داشت، بنابراین حتماً آن را در نظر بگیرید. رسانه اجتماعی، فضایی آزاد و رایگان است مگر اینکه در تبلیغات پولی سرمایه گذاری کنید. محتوا یک بازی بی پایان است. شما می توانید هزاران موضوع را برای نوشتن پیدا کنید و محتوا را در کانال های مختلف بازاریابی پخش کنید. به اعتقاد من، شما می توانید منبعی استخدام کنید که بتواند محتوای جذاب بنویسد و در بازاریابی دیجیتال نقش باشد.