نحوه برنامه ریزی یک کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی، مرحله به مرحله

نحوه برنامه ریزی یک کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی، مرحله به مرحله

نحوه برنامه ریزی یک کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی، مرحله به مرحله

نحوه برنامه ریزی یک کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی، مرحله به مرحله 700 500 علی ناصرحجتی

نحوه برنامه ریزی یک کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی، مرحله به مرحله

برای اینکه مطمئن شوید کمپین شما تا حد امکان موفق است، باید از قبل برای کمپین برنامه ریزی و استراتژی داشته باشید.

آیا نمی دانید چگونه یک کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی را برنامه ریزی کنید؟

اگر ویژگی جدیدی دارید، یا شاید در حال انتشار یک محصول جدید هستید، همیشه دلایل زیادی برای شروع یک کمپین جدید برای شما وجود دارد.

اما برای اینکه مطمئن شوید کمپین شما تا حد امکان موفق است، باید از قبل برای کمپین برنامه ریزی و استراتژی داشته باشید. به همین دلیل است که شما به یک استراتژی بازاریابی مبتنی بر داده نیاز دارید تا به شکل گیری جهت کمپین رسانه های اجتماعی خود کمک کند تا شانس خود را برای دستیابی به اهداف خود افزایش دهید.

 اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی:

رسانه های اجتماعی یک ابزار بازاریابی عالی هستند اما اشتباه کردن در آن آسان است. از راهنمای ما برای جلوگیری از  اشتباهات رایج و گرفتن بهترین نتایج ممکن استفاده کنید.

به  اشتباه های رایج بازاریابی رسانه های اجتماعی دسترسی پیدا کنید:

 1. اهداف کمپین رسانه های اجتماعی را تعیین کنید

اولین سوالی که باید قبل از کمپین بپرسید این است: چرا این کمپین را اجرا می کنم؟ پاسخ به این سوال گام های دیگری را که در طول کمپین خود برمی دارید مشخص می کند.

به طور کلی، اهداف مشترک برای اجرای کمپین های رسانه های اجتماعی عبارتند از:

 • افزایش آگاهی از برند
 • کسب سرنخ
 • افزایش فروش
 • به دست آوردن مشتریان
 • افزایش تعامل

با این حال، پس از تعیین این اهداف، باید مشخص کنید می خواهید با کمپین های خود به چه سطحی از آگاهی از برند برسید؟ ترافیک وب سایت بیشتر؟ ۲۰۰۰ فالوور جدید؟

برای تعیین اهداف موثر، آنها باید مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان باشند. سپس، پس از تعیین اهداف خود، بیان معیارهایی که برای سنجش میزان دستیابی به اهداف خود استفاده خواهید کرد، حیاتی است.

اشتباه نکنید، اهداف بسیار مهم هستند. در یک نظرسنجی CoSchedule، مشخص شد که بازاریابانی که اهدافی را تعیین می‌کنند، ۳۷۶ درصد بیشتر احتمال دارد که موفقیت را گزارش کنند.

علاوه بر این، هدف داشتن بر هر جنبه ای از کمپین بر رسانه های اجتماعی شما تأثیر می گذارد و به تعیین موفقیت یا شکست آن کمک می کند.

 • پرسونای خریدار ایجاد کنید

حتی اگر بهترین محتوای کمپین را ایجاد کنید، اگر مخاطبان مناسبی را با محتوای خود هدف قرار ندهید، کمپین احتمالا شکست خواهد خورد. به همین دلیل است که قبل از کمپین باید هدف ایده آل خود را درک و مشخص کنید.

شخصیت خریدار سندی است که حاوی جزئیات گسترده ای از مشتریان ایده آل شما است. این به شما کمک می کند تا پیام هایی را در کمپین های خود ایجاد کنید که می تواند با مخاطبان هدف شما طنین انداز شود.

برخی از جزئیاتی که باید در شخصیت خریدار خود داشته باشید عبارتند از:

 • نام
 • جنسیت
 • سن
 • درآمد
 • محل
 • نقاط ضعف
 • کانال های رسانه های اجتماعی مورد علاقه
 • سرگرمی ها
 • منافع

دانستن این جزئیات به شما کمک می کند تا پیام هایی برای ایجاد اعتماد ایجاد کنید و مشتریان احتمالی خود را متقاعد کنید که اقدام کنند.

با ابزاری مانند Facebook Audience Insights، می‌توانید چند جزئیات را وارد کنید و سپس جزئیات بیشتری را از پایگاه داده عظیم فیس‌بوک دریافت کنید.

 • کانال های رسانه های اجتماعی خود را انتخاب کنید

هنگام اجرای یک کمپین رسانه های اجتماعی، وقتی روی چند کانال رسانه اجتماعی تمرکز می کنید، احتمالاً نتایج بهتری خواهید گرفت.

از شخصیت خریدار خود، ایده ای از کانال های رسانه اجتماعی مورد علاقه مخاطبان ایده آل خود دارید. اغلب اوقات، به نوع محصول یا خدماتی که ارائه می کنید نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، لینکدین یک شبکه محبوب برای شرکت های B2B است زیرا تصمیم گیرندگان زیادی در این پلت فرم حضور دارند.

راه دیگر برای انتخاب کانال های رسانه های اجتماعی برای کمپین خود این است که به نتایج گذشته در تجزیه و تحلیل وب سایت خود نگاه کنید. کدام کانال ها در گذشته بازدیدکنندگان بیشتری را به وب سایت شما معرفی کرده اند؟ کدام کانال ها پیگیری بیشتری را به ارمغان آورده اند؟ آیا راه حل های سریعی وجود دارد که بتوانید انجام دهید؟

بیان این کانال ها بر کمپین شما تأثیر می گذارد زیرا هر کانال بهترین شیوه های خود را دارد. علاوه بر این، هر کانال بهترین نوع محتوا و فرکانس ارسال خود را دارد. به عنوان مثال، آنچه در توییتر کار می کند لزوماً در اینستاگرام کار نمی کند و تفاوت زیادی بین لینکدین و سایر شبکه های اجتماعی بزرگ وجود دارد.

 • یک تقویم شبکه های اجتماعی داشته باشید

هنگامی که یک کمپین رسانه های اجتماعی را اجرا می کنید، زمان بسیار مهم است.

با استفاده از تقویم شبکه های اجتماعی، می توانید محتوای خود را از ابتدای کمپین تا انتها مشخص کنید.

با وجود یک تقویم، تیم شما می تواند روی کارهایی که باید در یک زمان خاص انجام شود تمرکز کند. برخی از وظایف مهمی که باید در تقویم خود داشته باشید عبارتند از:

 • نمای کلی ایجاد محتوا برای ردیابی اینکه محتوا به موقع ایجاد شده است.
 • پست‌های نگهداری محتوا: چه زمانی محتوای انتخاب شده را به اشتراک بگذارید.
 • پست‌های حمایت از کارمندان: زمانی که کارکنان شما به‌روزرسانی‌های حساب‌های شخصی خود را به اشتراک می‌گذارند.
 • به‌روزرسانی‌های رسانه‌های اجتماعی برای هر کانال، در طول کمپین.

تقویم رسانه های اجتماعی شما به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که هیچ مرحله مهمی را در استراتژی خود از دست ندهید، بنابراین به شما کمک می کند تا در وقت خود بهره وری بیشتری داشته باشید.

 • در مورد ابزارهای مناسب برای افزایش بهره وری تحقیق کنید

اگر در حال اجرای یک کمپین رسانه های اجتماعی هستید، ناگزیر به ابزارهایی در مراحل مختلف کمپین خود نیاز خواهید داشت. اگر فهرستی از ابزارهایی که می خواهید در هر مرحله از کمپین رسانه های اجتماعی خود استفاده کنید، داشته باشید، می توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

در اینجا چند جنبه وجود دارد که ابزارها در آنها حیاتی هستند:

تولید محتوا و تصویر به بخش مهمی از بازاریابی رسانه های اجتماعی تبدیل شده است. به عنوان مثال، توییت‌های دارای تصویر ۱۸ درصد کلیک بیشتر و ۱۵۰ درصد بازتوییت بیشتری دریافت می‌کنند.

بنابراین، برای دستیابی به مخاطبان خود باید تصاویر و ویدئوهایی ایجاد کنید. ابزار محبوبی که می توانید برای ایجاد تصاویر برای کمپین خود از آن استفاده کنید.

مدیریت محتوا:

برای برآورده کردن نیازهای محتوایی خود در رسانه های اجتماعی، به محتوایی که تولید می کنید بیشتر نیاز دارید که به اشتراک گذاری محتوای مرتبط از منابع دیگر به جذب مخاطب در طول کمپین شما کمک می کند.

با این حال، یک مشکل این است که منبع یابی برای این قطعات محتوا به صورت دستی بی اثر است و زمان را هدر می دهد. ابزاری مانند Quuu یا Curata می‌تواند محتوای مرتبط را برای صفحات شما پیدا کند.

مدیریت رسانه های اجتماعی:

کارهایی مانند اشتراک‌گذاری به‌روزرسانی‌ها، زمان‌بندی به‌روزرسانی‌ها، گوش دادن، همکاری با اعضای تیم و موارد دیگر را می‌توان از طریق ابزار مدیریت رسانه‌های اجتماعی انجام داد.

در نتیجه، شما و اعضای تیمتان می توانید وظایف اجتماعی خود را بر روی یک پلتفرم انجام دهید و در زمان زیادی صرفه جویی کنید. Agorapuls  ابزاری موثر برای مدیریت رسانه های اجتماعی است که می تواند نیازهای تیم شما را برآورده کند.

تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی:

شما از ابتدای کمپین خود به ابزارهای تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی نیاز دارید. هنگامی که KPI یا همان شاخص های کلیدی عملکرد خود را می دانید، از ابزارهای تجزیه و تحلیل اجتماعی برای ردیابی آنها استفاده کنید و ببینید کمپین شما چگونه در حال تکامل است.

با این داده ها، می توانید کمپین خود را برای حداکثر نتایج تنظیم و بهینه کنید. برای کمک، ابزارهایی مانند Cyfe به شما امکان می‌دهند تا تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی مختلف خود را به همراه ترافیک وب‌سایت خود متصل کنید تا بتوانید همه نتایج خود را در یک مکان ردیابی کنید.

 • تجزیه و تحلیل رقابتی را انجام دهید

انجام تجزیه و تحلیل رقابتی می تواند به شما کمک کند تا درک کنید استراتژی رقبای شما چگونه است و همچنین ببینید چه تاکتیک ها و کانال هایی برای آنها کار می کند. سپس این می تواند استراتژی کمپین اجتماعی شما را مشخص کند.

برخی از بخش های حیاتی که باید از رقبای خود تماشا کنید عبارتند از:

 • از چه نوع کانال های اجتماعی استفاده می شود
 • نوع محتوای به اشتراک گذاشته شده چیست
 • فراوانی به روز رسانی های اجتماعی
 • نتایج ایجاد شده

جدا از تماشای رقبای خود برای تمرینات عالی آنها، باید مراقب اشتباهات آنها نیز باشید. بنابراین، می توانید از آنها برای به دست آوردن برتری نسبت به رقبای خود استفاده کنید.

 • یک سیستم برای ردیابی عملکرد قرار دهید

ردیابی عملکرد کمپین شما به تعیین موفقیت یا شکست کمپین های شما کمک می کند. علاوه بر این، می‌تواند بینش‌هایی برای کمک به تنظیم استراتژی رسانه‌های اجتماعی شما حتی زمانی که کمپین هنوز در حال اجرا است ارائه دهد.

یکی دیگر از مزایایی که از ردیابی معیارهای خود به دست می آورید این است که می تواند تغییراتی را برای کمپین های آینده شما ضروری کند. توجه به این نکته ضروری است که معیارهایی که برای کمپین های خود دنبال می کنید به اهداف شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، می توانید از پارامترهای UTM برای ردیابی ترافیک از کمپین خود به وب سایت خود استفاده کنید. ابزاری مانند Google Analytics جزئیاتی در مورد ترافیک یک منبع و رفتار آن در وب سایت شما ارائه می دهد.

نتیجه:

برای افزایش شانس موفقیت برای کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی خود، قبل از شروع به یک برنامه قوی نیاز دارید.

این با تعیین اهداف شما شروع می شود. سپس، شما باید مخاطبان خود را درک کنید، از یک تقویم محتوای اجتماعی برای برنامه ریزی محتوای واقعی استفاده کنید، از ابزارهای مناسب برای اجرای کمپین خود استفاده کنید و عملکرد کمپین خود را در کل پیگیری کنید.با دنبال کردن این مراحل، به خوبی در راه توسعه یک کمپین رسانه اجتماعی موفق خواهید بود.