نحوه ایجاد محتوای ستونی که گوگل می‌پسندد

نحوه ایجاد محتوای ستونی که گوگل می‌پسندد

نحوه ایجاد محتوای ستونی که گوگل می‌پسندد

نحوه ایجاد محتوای ستونی که گوگل می‌پسندد 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

نحوه ایجاد محتوای ستونی که گوگل می‌پسندد

شما در پایین کوه هستید به شما گفته شده است که به قله صعود کنید. به قله نگاه می کنی و به نظر خیلی دور است. شما مطمئن نیستید که چگونه می‌خواهید به آنجا برسید. یک مسیر واضح، قابل مشاهده نیست تا شما را در مسیر درست راهنمایی کند. کل وضعیت کمی ترسناک و طاقت فرسا است. اما دیگران قبل از شما از این کوه بالا رفته‌اند. آنها به قله رسیده‌اند. و اگر آن‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند، شما هم می‌توانید. وقتی فقط به جای شیب زیاد کوه، روی هر مرحله تمرکز می‌کنید، به بالای کوه می‌رسید (به معنای واقعی کلمه یا استعاره).

 شما کوهنوردی را مهندسی معکوس کنید.. شما می‌توانید این کار را با محتوای خود انجام دهید و از کوه بزرگ جستجوی گوگل بالا بروید. گام به گام به عقب کار کنید، می‌توانید یک قطعه ارزشمند از محتوای طولانی ایجاد کنید – و نقشه‌ای در مورد چگونگی ایجاد این مسیر در دفعه بعد بکشید. قله کوهِ شما یک صفحه ستون مبتنی بر منابع است که به عنوان کتابخانه‌ای برای نمایش محتوای با عملکرد برتر شما در یک موضوع خاص عمل می‌کند.

و برای کمک به تجسم صعود، بیایید به مشقت‌های یک بیمار دندانپزشک فکر کنیم. خود را روی صندلی دندانپزشک قرار دهید و دندان‌‌های خود را تمیز کنید. دندانپزشک به شما اطلاع می‌دهد که مستعد ابتلا به بیماری لثه هستید و توصیه می‌کند که بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرید. شما واقعاً چیز زیادی در مورد بیماری لثه نمی‌دانید. همانطور که دفتر را ترک می‌کنید، گوشی هوشمند خود را بیرون می‌آورید و عبارت «بیماری لثه» را در گوگل تایپ می کنید. صفحه اول نتایج موتور جستجو به صورت زیر است:

دومین نتیجه غیر تبلیغاتی از Colgate  (خمیردندان؟)است. این به علل، پیشگیری و درمان بیماری لثه اشاره می‌کند. اگر به دنبال یک منبع جامع در مورد بیماری لثه هستید، این لینک ممکن است جای خوبی برای شروع باشد.

شما روی لینک کلیک کنید

با ورود به صفحه بیماری لثه Colgate ، از عمق محتوا شگفت زده می‌شوید. بخش‌های مختلف بر موقعیت‌های زمینه‌ای مرتبط با بیماری لثه با لینک‌های ارجاع بر اطلاعات بیشتر تمرکز می‌کنند. شما می‌‌توانید محتوای مورد نظر خود را بدون نیاز به جستجو برای آن پیدا کنید. صفحه منبع بیماری لثه Colgate را به عنوان بالای کوه در نظر بگیرید ( ستونی از محتوا مانند آنچه که قصد دارید برای برند خود ایجاد کنید. بیایید آن را با این فرآیند شش مرحله‌ای، مهندسی معکوس کنیم) و مسیری را برای شما ایجاد کنیم تا یک صفحه ستون منبع برای خود ایجاد کنید.

۱- اصطلاح سر را تعیین کنید (معروف به موضوع گسترده(

 یک عبارت سرفصل را شناسایی کنید ( یک موضوع کلیدی فراگیر با حجم جستجوی ماهانه بالا). این اصطلاح سر (head) به عنوان قله کوه شما عمل می‌کند. باید گسترده باشد، معمولاً دو کلمه (بسته به صنعت یا رشته‌ی شما). به عنوان مثال، “بیماری لثه” می‌تواند یک مثال عالی از اصطلاح Colgate باشد. به اندازه کافی گسترده است که بتوان با زمینه توضیح داد (که در بخش بعدی به آن خواهم پرداخت(.

برای اطمینان از انتخاب یک عبارت سرِ (head) صحیح برای همسو کردن تلاش‌های تولید محتوای جاری خود، باید حداقل یکی از محصولات و/یا خدمات شما را پشتیبانی کند و باید اصطلاحی باشد که شخصیت خریدار (buyer persona) شما هنگام جستجو از آن استفاده می‌کند. مهم است که محتوای شما از مشتری شدن بازدیدکنندگان پشتیبانی کند.

Colgate  محصولات مرتبط با بیماری لثه را در پایین صفحه منبع خود نشان می‌دهد.

برای یافتن عبارات سرِ بالقوه، می‌توانید در گوگل جستجو کنید .برای تعیین حجم جستجوی ماهانه از افزونه Keywords Everywhere  استفاده کنید.

نکته: یک عبارت سرفصل با حجم جستجوی ماهانه حداقل ۲۵۰۰ انتخاب کنید که به خوبی با استراتژی بازاریابی محتوای شما مطابقت دارد. عبارت Colgate’s head – بیماری لثه – دارای حجم جستجوی ماهانه ۹۰۵۰۰ است.

شناسایی قله در ابتدا (یعنی عبارت سر) مهندسی معکوسِ نحوه رسیدن به آنجا را آسان‌تر می‌کند.

۲- موضوعات اصلی را شناسایی کنید (معروف به موضوعات متنی(

 در مرحله بعد، یک سری موضوعات اصلی را انتخاب می‌کنید – اصطلاحاتی که با موضوعات اصلی شما همسو می‌شوند و زمینه را فراهم می کنند. این موضوعات دارای حجم جستجوی ماهانه بالایی هستند اما به اندازه کل عبارت اصلی نیستند.

اکثر موضوعات اصلی معمولاً سه تا پنج کلمه هستند (بسته به صنعت شما). “پیشگیری از بیماری لثه” یک موضوع اصلی عالی است که به طور متناوب از اصطلاح اصلی “بیماری لثه” پشتیبانی می‌کند. هدف شما کسب رتبه خوب در موتورهای جستجو برای هر موضوع اصلی است. موضوعات اصلی نقطه مطلوب استراتژیک برای دستیابی به رتبه‌بندی در موتورهای جستجو هستند. Colgate جایگاه شماره ۲ گوگل را برای “پیشگیری از بیماری لثه” دارد.

درباره موضوعات اصلی بالقوه در گوگل جستجو کنید. تکمیل خودکار (پیش فرض) گوگل و پیشنهادات جستجوی مرتبط را مرور کنید. افزونه Keywords Everywhere همچنین به شما امکان می‌دهد حجم جستجوی ماهانه را برای هر پیشنهاد مشاهده کنید.

نکته: یک موضوع اصلی نیازی به داشتن عبارت دقیق اصلی ندارد. به یاد داشته باشید، موتورهای جستجو مترادف کلمه اصلی شما را درک می‌کنند .توجه کنید که چگونه عبارت سرِ (head) “بیماری لثه” یک پیشنهاد جستجوی مرتبط از “مراحل بیماری پریودنتال” ایجاد می‌کند. هنگام انجام تحقیق بر روی موتورهای جستجو، فقط بر حجم جستجوی ماهانه تمرکز نکنید. برای تجزیه و تحلیل صفحه اول نتایج جستجو وقت بگذارید. روی لیست‌های برتر کلیک کنید و محتوای هر لینک را مرور کنید. از خود بپرسید: آیا این محتوا به روز است؟ هدف جستجوگر چیست؟ چگونه می‌توان این محتوا را بهبود بخشید؟

اگر نمی‌توانید ارزش جدیدی را برای موضوع اصلی مورد تحقیق خود ارائه دهید، از آن صرف نظر کنید. آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که چیزی را ایجاد کنید که قبلاً به خوبی گفته شده است. پس از بررسی یک لینک، روی دکمه بازگشت کلیک کنید تا به صفحه نتایج موتور جستجو بازگردید و به آنچه «مردم نیز جستجو می‌کنند[۱]» نگاه کنید.

نکته: عبارات موضوع اصلی‌ای را انتخاب کنید که حجم جستجوی ماهانه آنها بین ۴۰۰ تا ۲۵۰۰ باشد. موضوع اصلی Colgate ” پیشگیری از بیماری لثه” دارای حجم جستجوی ماهانه ۵۹۰ است.

۳- محتوای موضوع فرعی را برای تشکیل شاخه‌های موضوعی خود تهیه کنید

محتوای فرعی را بر اساس دسته‌های موضوع اصلی خود تعیین کنید. محتوای فرعی پایه کوه است – محتوایی که به صورت هفتگی ایجاد می‌کنید، مانند وبلاگ ها، ویدیوها و غیره.

موضوعات اصلی شما باید با منابع محتوای فرعی، پشتیبانی شوند. هر قسمت از محتوای فرعی را به عنوان گامی در جهت مشاهده موضوع اصلی خود در نظر بگیرید.

ممکن است ده‌ها، صدها یا حتی هزاران منابع محتوای فرعی بالقوه داشته باشید. هدف باید پر کردن بخش موضوع اصلی در صفحه منبع خود با منابع محتوای فرعی با عملکرد برتر باشد – ارتباط افراد با ارزشمندترین منابع بر اساس آنچه دیگران مفید می دانند.

نکته: ایده‌های بالقوه‌ی محتوای فرعی را در قالب یک سؤال در نظر بگیرید، زیرا مردم معمولاً عبارت‌های جستجو را در قالب یک سؤال تایپ می‌کنند. حجم جستجوی ماهانه برای یک موضوع فرعی باید بین ۱۰ تا ۴۰۰ باشد. موضوع فرعی  Colgate، «چگونه با التهاب لثه مبارزه کنیم»، حجم جستجوی ماهیانه ۳۲۰ دارد. این موضوع فرعی را می‌توان با افزودن زمینه بیشتر، «چگونه با التهاب لثه در سه گام آسان مبارزه کنیم» به یک پست وبلاگ گسترش داد.

۴- افزایش اعتبار وب سایت از طریق لینک‌های ورودی

شما تنها وب سایتی نیستید که برای جلب توجه رقابت می‌کند. شما ممکن است بهترین محتوا را ارائه دهید، اما اگر یک رقیب دارای اعتبار، وب سایت قوی تری داشته باشد، احتمالاً در جستجو رتبه بالاتری خواهد داشت. اعتبار بالای وب سایت نشان می‌دهد که محتوا توسط موتورهای جستجو قابل اعتمادتر و معتبرتر است.

یکی از بزرگترین رقبای Colgate ، Crest است که یک صفحه جامع در مورد بیماری لثه ایجاد کرد. در آن، محتوای بخش‌بندی‌شده با متن، تصاویر و ویدیوی مفید زیادی ارائه می‌دهد. به نظر شما رتبه این صفحه در گوگل کجاست؟ صفحه «بیماری لثه» Crest در صفحه نهم نتایج جستجوی گوگل قابل مشاهده است.

چرا صفحه Crest بسیار پایین‌تر از Colgate رتبه بندی شده است؟ هر دوی آنها اطلاعات مفیدی دارند .هر دوی آن‌ها به منابع مربوطه پیوند دارند. آنها هر دو نام‌های خانوادگی[۲] هستند، اما لینک‌های ورودی Colgate دو برابر Crest است.

۵- بر ایجاد اولین خوشه موضوعی خود تمرکز کنید

چهار مرحله اول باید انجام شود. بهترین کار این است که زمان و انرژی خود را بر ایجاد اولین دسته از محتوای مرتبط خود که به صفحه ستونی برای یک موضوع اصلی لینک می‌دهد، متمرکز کنید. من نمی‌خواهم این عبارت را کوتاه کنم: ایجاد محتوای قابل توجه زمان می‌برد. هنگام ایجاد اولین خوشه موضوعی، توصیه می‌کنم یک صفحه ستون محتوای ۱۰ برابری ایجاد کنید. یک صفحه ستون محتوای ۱۰ برابری یک تفحص عمیق در یک موضوع اصلی است. این قالب شبیه یک کتاب الکترونیکی یا راهنمای باز است که دارای قابلیت دانلود محتوای صفحه برای افرادی است که می‌خواهند اطلاعات را چاپ یا ذخیره کنند.

یک راه کارآمد برای ایجاد صفحه ستون محتوای ۱۰ برابری، ایجاد منبع قابل دانلود است) اگر یکی دارید، آن را به یک صفحه ستون محتوای ۱۰ برابری تجزیه کنید). در وب‌سایت alternative living (زندگی جایگزین ) خود، Wild We Wander، راهنمای عشایر دیجیتالی[۳] خود را در یک صفحه ستون محتوای ۱۰ برابری غیرقابل تغییر ساختم و تلاش خود را بر ایجاد لینک‌های ورودی به آن متمرکز کردم. نتیجه؟ از زمان راه‌اندازی صفحه ستون محتوای ۱۰ برابری، وب‌سایت Wild We Wander  شاهد افزایش قابل توجهی در ترافیک ارگانیک ناشی از موتور جستجو بوده است.

اگر راهنما یا کتاب الکترونیکی ندارید، ایجاد یک برنامه طولانی مدت برای ایجاد محتوا و مهندسی معکوس آن را از طریق یک سری پست‌های وبلاگ مرتبط در نظر بگیرید.

نکته:   Ahrefs دریافت که میانگین رتبه بندی صفحه اول برای حدود ۱۰۰۰ کلمه کلیدی مرتبط دیگر نیز رتبه خوبی دارد. با در نظر گرفتن این موضوع، تمرکز خوشه‌های موضوعی خود را حول یک موضوع اصلی محدود کنید. به یاد داشته باشید، اگر بتوانید رتبه بندی صفحه اول را برای موضوع اصلی خود بدست آورید، این احتمال وجود دارد که رتبه بندی‌های دیگری نیز وجود داشته باشد که گوگل به شما پاداش خواهد داد.

۶- به صعود ادامه دهید

ایجاد محتوایی که در صفحه اول نتایج گوگل قرار بگیرد کار ساده‌ای نیست. اما با برنامه ریزی و طرز فکر صحیح، این امکان وجود دارد. وقتی همه چیز سخت می‌شود و موانعی ظاهر می‌شوند، به خاطر داشته باشید که چرا این کار را در وهله اول انجام می‌دهید )برای رسیدن به اوج). و به محض این که به آنجا رسیدید، احساس خواهید کرد که کار سختتان به ثمر نشسته است.


[۱]– people also search for

[۲]– household names

[۳]– digital nomad دیجیتال نومد را در فارسی به عبارت‌های مختلفی مانند کوچ‌گردی دیجیتالی، عشایر دیجیتالی، کوچ‌نشین دیجیتالی، خانه‌به‌دوش‌های دیجیتالی و دوره‌گردهای دیجیتالی ترجمه کرده‌اند.