نحوه ایجاد استراتژی دیجیتال اثربخش

نحوه ایجاد استراتژی دیجیتال اثربخش

نحوه ایجاد استراتژی دیجیتال اثربخش

نحوه ایجاد استراتژی دیجیتال اثربخش 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

استراتژی دیجیتال اثربخش، بخش مهم یک کسب و کار موفق است؛ شما باید بدانید که هدف آنها چیست یا چگونه می خواهند به آن دست یابند؟ با این حال، وقتی بحث دیجیتال مطرح می شود، تعجب آور است که چگونه بسیاری از کسب و کارهای آنلاین، استراتژی یا اهداف معینی ندارند.

نحوه ایجاد استراتژی دیجیتال اثربخش

استراتژی دیجیتال اثربخش، بخش مهم یک کسب و کار موفق است؛ شما باید بدانید که هدف آنها چیست یا چگونه می خواهند به آن دست یابند؟ با این حال، وقتی بحث دیجیتال مطرح می شود، تعجب آور است که چگونه بسیاری از کسب و کارهای آنلاین، استراتژی یا اهداف معینی ندارند.

چرا استراتژی دیجیتال، مهم است؟

اگر از بیشتر صاحبان کسب و کارها بپرسید که هدف وب سایتشان چیست، آنها معمولاً پاسخ می دهند که می خواهند فروش بیشتری داشته باشند. ممکن است هدفشان این باشد که آنها می خواهند کالاهای فیزیکی بیشتری را بفروشند یا خدمات بیشتری ارائه دهند یا ممکن است مبتنی بر برند باشد اما می خواهند بیشتر بفروشند … با این حال، اکثر کسب و کارها، منابع نامحدودی ندارند و ممکن است بخواهند چیزی را بیشتر از چیز دیگر بفروشند. بنابراین، به همین دلیل است که کسب و کارها به استراتژی نیاز دارند. استراتژی دیجیتال اثربخش به تخصیص موفقیت آمیز تلاش و منابع برای دستیابی بهتر به اهداف تجاری کمک می کند.

برای کمک به شکل گیری استراتژی خود، با ارائه مجموعه ای از سؤالات ساده شروع کنید، مواردی از قبیل:

 • آیا ترجیح می دهید ویجت (ابزارک) ۱ x £۱۰,۰۰۰ را بفروشید یا ویجت های ۱۰ x £۱,۰۰۰؟
 • آیا هنگام فروش ویجت می توانید ویجت های اضافی را به صورت مکمل (متقابل) بفروشید؟
 • ارزش طول عمر ویجت انفرادی چقدر است؟
 • کدام ویجت ها از مزیت بازار مشخصی برخوردار هستند؟
 • رقابت آنلاین ویجت های شما چیست؟

هنگام آشکارسازی ارزش تجاری واقعی محصولات و خدمات خود، می توانید استراتژی را ارائه داده و منابع را تخصیص دهید. استراتژی دیجیتال اثربخش نه تنها منجر به فروش کسب و کار می شود، بلکه می تواند جهت گیری کسب و کار را نیز تغییر دهد.

در زیر مثالی از نحوه کمک به یکی از مشتریانمان در برنامه ریزی و ارائه استراتژی دیجیتال، تعریف اهداف کسب و کار و KPIs و نتایج ارائه شده است.

نحوه ارائه استراتژی دیجیتال

بهینه سازی موتور جستجو در بخش مالی، به ویژه در بازار بیمه، دشوار است. گردآورندگان محتوای آنلاین با بودجه زیاد، منجر به تغییر شکل بازار شده و کارگزاران بیمه سنتی را برای جدال به منظور تأمین معاش خود رها کرده اند. ما با همکاری با یک کارگزار رسمی دقیقاً با این شرایط David vs Goliath مواجه شدیم و برای بقا به یک استراتژی دیجیتالی اثربخش نیاز داشتیم.

ما با بررسی محصولات بیمه و فرصتهای بازار و تخصیص منابع بر اساس اطلاعات زیر اقدام کردیم:

 • ما به تجزیه و تحلیل داده ها و بررسی رقابت آنلاین پرداختیم.
 • ما مطلع بودیم که مشتری ما در سفارش دادن بسته های تجاری سفارشی بسیار عالی است.
 • ما مطلع بودیم که مشتری ما در بسته های تجاری، سود قابل توجهی کسب کرده است.
 • ما مطلع بودیم که پتانسیل زیادی برای فروش متقابل (از املاک تا وانت) وجود دارد.
 • ما مطلع بودیم که کسب و کارهای کوچک می توانند به کسب و کارهای بزرگ تبدیل شوند.

تعریف هدف ستاره شمالی (North Star Goal هدف اصلی)

مرحله بعدی، تعریف هدف ستاره شمالی (هدف اصلی) بود که مفهومی است که برخاسته از فرهنگ کارآفرینی دره سیلیکون بوده و به بسیاری از شرکتهای نوپا در کسب شهرت کمک کرده است. هدف ستاره شمالی، هدف اصلی شماست و هر کاری که انجام می دهید باید در هدایت شما به سمت آن کمک کند. بنابراین، در این مورد، ستاره شمالی (هدف اصلی)، معروف شدن به عنوان کارگزار “برتر” برای بیمه کسب و کارهای کوچک در عرض ۱۸ ماه بود.

تعریف اهداف کسب و کار

برای کمک به پیشرفت در جهت ستاره شمالی (هدف اصلی) خود به اهداف کوتاه مدت نیز نیاز دارید. ما در اینجا اهداف کوتاه مدت افزایش برآورد هزینه ها و تبدیل های بیمه کسب و کارهای کوچک تا ۴۰% تا پایان Q3 را مشخص می کنیم.

تعیین اهداف SMART ضروری است، بنابراین همیشه اطمینان حاصل کنید که اهدافتان این گونه اند:

 • خاص: شما برای دستیابی به چه چیزی تلاش می کنید و چرا؟
 • قابل سنجش: چگونه متوجه می شوید که موفق شده اید؟
 • قابل دستیابی: آیا با توجه به منابع، اهداف شما واقع بینانه است؟
 • مرتبط: آیا اهداف شما برای کسب و کارتان ارزشمند است؟
 • دارای محدودیت زمانی: مهلت ها و نقاط شروع شما کدامند؟

تعریف شاخص های اصلی عملکرد

پس از تعیین هدف ستاره شمالی (هدف اصلی) و اهداف کوتاه مدت تجاری، مرحله بعدی، تعریف شاخص های اصلی عملکرد است. KPIs معیار بازاریابی هستند و هدف اصلی آن ارائه راهنمایی است.

هنگام انتخاب  KPIs اثربخش، از بیش از پنج یا شش مورد استفاده نکنید زیرا تفسیر داده ها را دشوار می سازد. به خاطر داشته باشید که  KPIsتماماً در مورد سنجش منابع و پیشرفت است، به این معنا که آنها می توانند جذاب، افزاینده، کاهنده و دلسرد کننده باشند.

به عنوان مثال:

جذابیت و دلسردکنندگی KPIs

اگر KPI  شما، نرخ پرش را تا ۵% کاهش دهد، پس از دستیابی به نتیجه مطلوب می توانید کار روی نرخ پرش را متوقف کرده و بر روی KPI دیگری از قبیل افزایش زمان توقف ( Dwell Time ) تمرکز کنید.

افزایش و کاهش KPIs

اگر KPI  تا ۱۰% در Q1 نرخ پرش کمپین ایمیل شما را افزایش دهد، اما به زودی مشخص شود که منابع مازاد به تبدیل ها تغییر نیافته اند، می توانید ظرفیت این KPI را کاهش داده و ظرفیت را در جای دیگری افزایش دهید .

انتخاب شاخص های اصلی عملکرد

ما با استفاده از یک استراتژی مشخص و درک هوشمندانه فرصت ها، ما در مورد KPI های زیر تصمیماتی اخذ کردیم تا به دستیابی به ۴۰% افزایش در تبدیل ها تا پایان Q3 کمک کنیم:

 • افزایش ۱۰% CTR در نتایج جستجو از طریق بازنگری مجدد فراداده
 • ایجاد ۴۰ لینک هدفمند با کیفیت بالا از طریق تبادل محتوا
 • افزایش پیگیری واژگان کلیدی از طریق ۶ صفحه محصول، ۳ صفحه راهنما و ۳ مطالعه موردی
 • ۱۰% افزایش در تبدیل ها از طریق فشار دادن دریافت بیانیه رسمی و ثبت نام در خبرنامه
 • ۵٪ کاهش نرخ پرش از طریق UX و بررسی محتوای صفحات اصلی
 • ۲۵٪ افزایش PPC ROAS با بهبود نمره کیفیت از طریق صفحات فرود (صفحات مقصد)
 • ۵۰٪ افزایش دنبال کنندگان لینکدین از طریق محتوای اسپانسری / پیام درون سایت اسپانسری

نتایج استراتژی دیجیتال اثربخش

نرخ بیمه کسب و کارهای کوچک (و ذکر نام برند) به شدت افزایش یافت و تا پایانQ3، از همه اهداف فراتر رفته بود. نرخ ها نه تنها از نظر هندسی افزایش یافت بلکه نرخ های تبدیل نیز افزایش یافته در حالیکه نرخ های تبدیل سایر محصولات بیمه کاهش یافته بودند. بیمه کسب و کارهای کوچک به معنای فرصت های زیادی برای فروش متقابل بود، ارزش طول عمر محصول بالا بود، وفاداری مشتری ( customer loyalty ) زیاد بود و مشتری ما به ستاره شمال (هدف اصلی) خود نزدیک شده بود.

نمونه عملی نشان می دهد که چگونه استراتژی دیجیتال اثربخش می تواند تمرکز ایجاد کند و سریعاً منجر به تحقق اهداف و سودآوری شود.

فرم تماس را پر کنید تا متوجه شوید که چگونه ما می توانیم به شکل دهی و اجرای استراتژی دیجیتال شما کمک کنیم.