مشاور تبلیغات و بازاریابی

مشاور تبلیغات و بازاریابی
مشاور تبلیغات و بازاریابی فرد یا افرادی هستند که احاطه کامل بر دو موضوع بازاریابی و تبلیغات دارند. بدین ترتیب که هم جنبه مختلف تبلیغات را می شناسند و هم به ابعاد متعدد بازاریابی آگاهی دارند.

مشاور تبلیغات و شرکت مشاوره تبلیغات

مشاور تبلیغات و بازاریابی برای آنکه بتواند به صورت جامع خدمات مشاوره ارائه نماید، مهمترین شاخصه ای که باید داشته باشد، عدم مالکیت بر هر گونه رسانه است. در کشور ما اغلب افرادی که خود را مشاور تبلیغات می دانند، دارای رسانه ای خاص بوده و آن رسانه را مفیدترین رسانه می دانند و نسبت به آن تعصب دارند. این تعصب بی آنکه تحقیقاتی انجام شده باشد صورت می پذیرد. به عنوان مثال شرکتی که توانسته است در مناقصه سازمان زیباسازی شهرداری یک یا چند بیلیورد را برای یکسال در اختیار بگیرد، شرکت خود را مشاور تبلیغات معرفی می نماید و این موضوع تا جایی پیشرفت داشته است که مدیران شرکت های تبلیغاتی نقطه اوج فعالیت حرفه ای خود را زمانی می دانند که بتوانند مالکیت یک یا چند رسانه را کسب کنند.

بدین ترتیب که شرکت های پیمانکار سازمان صدا و سیما خود را بزرگترین مشاورین تبلیغاتی می دانند و شرکت های دارای بیلبورد های تبلیغاتی در تهران و شهرستان ها پس از آنها گام بر می دارند. و در نهایت شرکت هایی که خدمات گرافیک انجام می دهند مانند شرکت های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و یا خدمات طراحی کاتالوگ و شرکت هایی که خدمات بازاریابی الکترونیکی انجام می دهند مانند شرکت های ارائه کننده پنل پیامک خود را در سطوح پایین تر حوزه مشاوره تبلیغات جایگاه سازی نموده اند.

مشاور بازاریابی و شرکت مشاوره بازاریابی

از سوی دیگر شرکت هایی هستند که در حوزه اجرای بازاریابی مشغولند. این شرکت ها به چند صورت فعالیت می کنند که اهم آن ها عبارتند از شرکت های توزیع کالا که وظیفه آن ها رساندن کالا به قفسه های فروشگاهی است و یا شرکت هایی که کالاهای شرکت های دیگر را به مصرف کنندگان معرفی می کنند. که در واقع شرکت های نوع دوم جزو شرکت های تبلیغاتی محسوب می شوند تا شرکت های مشاوره بازاریابی اما به هر حال خود را این گونه معرفی می نمایند!
آنچه مسلم است هر دو گونه مشاورین فوق، یعنی مشاور تبلیغات و مشاور بازاریابی ، مجری هستند. بدین ترتیب که اجرای اموری را در حوزه بازاریابی و فروش بر عهده می گیرند. و این خلاف قواعد مشاوره صحیح می باشد.

شرکت مشاور تبلیغات و بازاریابی

شرکت های مشاوره تبلیغات و بازاریابی و افرادی که را این گونه معرفی می نمایند در صورتی که شاخص های زیر را داشته باشند، دارای شرایط مناسب جهت مذاکره می باشند:

1- برخورداری از اطلاعات حاصل از انجام تحقیقات بازاریابی : برای آنکه بتوان پیشنهادات عملیاتی و با پشتوانه در حوزه تبلیغات را پیاده نمود، باید اطلاعات کافی پیرامون آن بازار و آن رسانه و آن پیام در دست داشت. لذا مشاورین تبلیغاتی باید تیم های کافی جهت گردآوری این اطلاعات را در دسترس خود داشته باشند.

2- حضور افرادی که دارای علم بازاریابی باشند در داخل گروه: افرادی که دارای حداقل مدرک دکترای مدیریت بازرگانی باشند و این افراد مقاله های به روز داخل و خارج از کشور را مطالعه نموده و با بازارهای داخل ایران منطبق نمایند. این افراد باید مفاهیم مربوط به برندسازی و برندینگ را به صورت علمی بدانند تا از اتخاذ تصمیمات غیریکپارچه و متناقض جلوگیری نمایند.

3- حضور گروهی از افراد با تجربه : حضور افراد با تجربه از صنف ، تبلیغات و سازماندهی می تواند در بهره وری بهتر از تبلیغات بسیار مثمرثمر باشد. به عنوان مثال حضور افرادی که با ساخت تیزر آشنایی کافی دارند، باعث می شود از انجام هزینه های دوباره کاری جلوگیری شود. از سوی دیگر جوانب مختلف ایده های اعلامی، در یک گروه مورد بررسی قرار گیرد و نه در ذهن یک نفر!

کمپین تبلیغات گرافیکی و کمپین تبلیغات علمی

کمپین تبلیغاتی که از سوی شرکت های تبلیغاتی پیشنهادی می شود، شامل مجموعه از رسانه ها می باشد که طی یک برنامه زمانی مشخص یک پیام را مدیریت و منتقل می کنند. اما کمپین تبلیغات علمی مجموعه از ابعاد تبلیغات است که در نگاه قابل بررسی می باشند. این مجموعه اطلاعات شامل :

  • مشخص شدن هدف از تبلیغات
  •  رسانه های انتخابی بر اساس بازخورد های حاصل از تحقیقات بازاریابی
  •  مشخص شدن بودجه بندی تبلیغات
  •  پیامی که به عنوان یک تمایز قصد انتقال آن در تبلیغات پیگیری می شود.
  •  و در نهایت نحوه ارزیابی و اثربخشی تبلیغاتی که اکران می شود.

این مفاهیم باید توسط مشاور تبلیغات و بازاریابی که ویژگی های آن در فوق مورد بررسی قرار گرفت، تدوین گردد و به کمک مجریان تبلیغاتی کمپین تبلیغات گرافیکی آن اجرا شود. در غیر اینصورت نمی توان اطمینان داشت که صرف هزینه در حوزه تبلیغات به سود بوده است یا به ضرر ! زیرا اغلب مواقع این تبلیغات بر اساس برنامه ای نبوده و صرفا بر اساس احساس یک مدیرعامل که هر قدر هم صحیح بوده باشد، به دلیل عدم وجود مشاورینی که ادبیات موضوع را به درستی به ذهن مجریان تبلیغات منتقل کنند، سرمایه های تبلیغات به نابودی می رود!
اغلب شرکت های خارجی که تبلیغات زیبا و اثربخشی دارند، به دلیل استفاده از کمپین تبلیغات علمی و گرافیکی می باشد و در نتیجه آنچه مخاطبین ملاحظه می کنند، تبلیغ یا بسته بندی یا … بی نقصی به نظر می رسد.

نتیجه گیری

مشاور تبلیغات و بازاریابی دو گزینه بسیار نزدیک به هم و حتی در برخی مواقع درون یکدیگر هستند. پارک بازاریابی ایران پس از آنکه شرکت های طرف قرارداد را به کمک زیرساخت های لازم، جهت اجرای برنامه ها آماده نمود، اقدام به اکران تبلیغات می نماید. این تبلیغات برآمده از تحقیقات بازاریابی بوده و در نتیجه در صورت اجرای صحیح دارای بیشترین بازخورد می باشند. به منظور اجرای صحیح تبلیغات ، جلسات متعددی با مجریان تبلیغات برگزار گردیده و علاوه برآنکه سناریو تبلیغات مشخص می گردند، کمپین علمی تبلیغات نیز تدوین و جهت پیاده سازی آن مشاورین شرکت ها در جلسات حضور می یابند. بدین ترتیب مدیریت بازاریابی و فروش و تبلیغات به نحو صحیح صورت می پذیرد.
رفرنس:پارک بازاریابی ایران

 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.