انواع مشاغل فروش

انواع مشاغل فروش
در حوزه فروش و بازاریابی انواع مشاغل فروش وجود دارد که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت.
شخصی که خرید کامپیوتر IBM را به صورت تلفنی پردازش می نماید یک سفارش گیرنده (Order Taker) است، یعنی فروشنده ای که معاملاتی را که از سوی مشتری آغاز می شود، پردازش می نماید.بسیاری از فروشندگان خرده فروشی سفارش گیرنده هستند، اما اغلب عمده فروشان، دلالان، و توزیع کنندگان نیز از فروشندگان جهت کمک به مشتریان تجاری خود استفاده می کنند. به دلیل اینکه در گرفتن سفارش حداقل خلاقیت مورد نیاز است، بنابراین، این نوع از مشاغل فروش نوعاً کمترین حقوق را در میان سایر مشاغل فروش دریافت می نمایند.

در مقابل یک متخصص فنی از تخصص فنی خود در قالب نمایش محصول، مشاوره در زمینه تجهیزات پیچیده، و نصب و راه اندازی ماشین آلات استفاده می کند. متخصص فنی صرفاً از فعالیت های فروش پشتیبانی به عمل می آورد و وظیفه او نهایی کردن فروش نیست. او در واقع با اقدامات خود به بهبود تصویر شرکت کمک کرده و سعی در جلب نظر خریدار می نماید تا همکاران خود در بخش فروش را در فروش نهایی محصول تقویت نماید. 

گاهی اوقات به شخصی که شغل او تشویق مشتریان به خرید است، فروشنده مُبلّغ (Missionary) گفته می شود. این فروشندگان نیز نظیر متخصص فنی، به ترفیع شرکت پرداخته و در راستای ترغیب مشتریان به خرید کالاها و خدمات فعالیت می کند، اما عملاً سفارش خرید دریافت نمی کنند. برای مثال، زمانی که فروشندگان شرکت فیزر، با پزشکان تماس گرفته و سعی در ترغیب آنها به تجویز داروهای پیشرفته و به روز شرکت و ترجیح آنها نسبت به داروهای رقیب دارند، به نوعی به وظیفه خود به عنوان فروشندگان مُبلّغ می پردازند. با این وجود، تا زمانی که پزشکان این داروها را تجویز نکرده و داروخانه ها نیز این داروها را سفارش ندهند، هیچ فروشی صورت نمی گیرد.

فروشنده مشتری جدید

فروشنده مشتری جدید (New-Business Salesperson)، مسئولیت یافتن مشتریان جدید و برقراری ارتباط با آنها جهت ارائه محصولات شرکت را بر عهده دارد. همانطور که می توان تصور نمود، موفقیت در فروش به مشتری جدید، معمولاً به این معناست که این مشتری خرید خود از شرکت رقیب را متوقف نموده و به خرید از شرکت جدید روی آورد. فروش به مشتری جدید، مستلزم میزان بالایی از خلاقیت و تخصص است، بنابراین، معمولاً حقوق و دستمزد این فروشندگان بسیار بالا است. پس از این که فروشنده موفق به برقراری رابطه با مشتری جدید می شود، خدمات خود را زمانی که مشتری خرید از شرکت را ادامه می دهد، به او ارائه می دهد. از آنجایی که فروشندگان در این نوع فروش درگیر خلق روابط بلند مدت با مشتریان جدید هستند، به آنها فروشندگان سفارش ساز (Order Getter) گفته می شود. سفارش سازها معمولاً مسئولیت مستقیم معاملات با مشتریان را دارند و گاهی اوقات به آنها عنوان «مدیر مشتریان کلیدی» (Account Manager) داده می شود.

فروش تیمی

شرکت ها امروزه به فروش تیمی گرایش پیدا کرده اند. تیم فروش معمولاً متشکل از یک فروشنده، متخصص فنی، یک نفر از بخش مهندسی و طراحی، و تعداد دیگری است که با همدیگر برای ارائه محصولات و برنامه هایی برای رفع نیازهای مشتری همکاری می کنند. همکاری افراد از بخش های مختلف سازمان در این تیم، آن را تبدیل به یک تیم فرا وظیفه ای می نماید. برای مثال، در IBM، استراتژی روابط با مشتریان بزرگ را از طریق تیم های فروش متشکل از انواع تخصص های موجود در شرکت، مدیریت می نماید.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.