چگونه محتوای ویروسی و همیشه سبز خلق کنیم؟

چگونه محتوای ویروسی و همیشه سبز خلق کنیم
اگر جستجویی در سایت‌های بازاریابی آنلاین داشته باشید می‌بینید که در بسیاری از این سایت‌ها گفته شده است که باید محتواهایی تعاملی و باکیفیت را بسازید تا بتوانید اعتماد و نظر مثبت بازدیدکنندگان را به خود جلب کنید.اما تاکنون کمتر منبعی به ما گفته است که باید «چگونه» این کار را انجام دهیم. همه می‌دانیم که در بحث محتوا، کیفیت باید بر کمیت ارجحیت داشته باشد، اما چگونه باید محتوایی را نوشت که به صورتی ویروسی در کانال‌های مختلف منتشر شود و کاربران را به سوی ما بکشاند؟ در این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه باید این کار را انجام دهید.

هرچند که فاکتورهایی مانند نوشتار عالی و داشتن تخصص در زمینه‌ای که در مورد آن می‌نویسیم در خلق یک محتوای باکیفیت کمک کننده هستند، اما آن چیزی که ارزش پخش ویروسی یک محتوا را تعیین می‌کند درواقع موضوع آن است. بسیاری از بازاریابان محتوا همانند دستگاه‌های فتوکپی با سرعت بالا اقدام به نوشتن محتوا و تکثیر آن می‌کنند؛ بدون اینکه توجهی به موضوع محتواهای نوشته شده و مطابقت آن با نیازهای کاربر داشته باشند.در عوض باید با انجام یک تحقیق مناسب و درک اینکه چرا پست شما مهم است و چه چیزی را می‌تواند به مخاطب ارائه دهد، بهترین موضوع ممکن را برای محتوای خود انتخاب کنید.

محتوای ویروسی چیست؟

خود شما ممکن است بارها و بارها با محتواهای ویروسی در فضای اینترنت برخورد کرده باشید، اما متوجه ویروسی بودن آن‌ها نشده‌اید. محتوای ویروسی به محتوایی گفته می‌شود که به صورت گسترده از یک کاربر به کاربر دیگر منتقل می‌شود و با سرعتی بالا و کاملا ارگانیک در میان جوامع آنلاین دست به دست می‌گردد. این محتوا می‌تواند یک پست شبکه‌های اجتماعی، ویدئو، پست وبلاگ یا هر چیز دیگری باشد.

محتوای ویروسی می‌تواند هر فرمی از محتوا باشد، اما یک محتوا برای آنکه به این هدف دست یابد باید معیارهای زیر را یدک بکشد:
  • خلاقیت
  • سرگرمی
  • ارزشمندی
  • تحریک کننده فکر
بیشتر محتواهای ویروسی که این روزها ممکن است ببینیم ویدئوهای خنده‌دار اینستاگرام، تصاویر بامزه و محتواهای فان هستند. اما پست‌های وبلاگی را هم می‌توان به صورتی ویروسی منتشر کرد. وقتی کاربران محتواهای وبلاگ شما را ارزشمند بیابند، آن‌ها را با شبکه خود به اشتراک می‌گذارند و در نتیجه محتوای شما به صورتی ویروسی پخش می‌شود. وقتی در مورد نوشتن پست‌های وبلاگی برای کسب و کار صحبت می‌کنیم، استفاده از داستان برای سرگرم کردن و ارتباط با جامعه هدف راهی خوب برای شروع کار است، همچنین از این طریق می‌توانید محتواهایی بسازید که کاربران به فکر فرو ببرند و آن‌ها را گرسنه محتوا نگه دارند.

در ادامه پنج ترفندی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید محتواهایی ویروسی خلق کنید را مرور می‌کنیم.

1- یک مشکل مهم و جدی را حل کنید.

یکی از بهترین استراتژی‌ها برای خلق محتواهای ارزش آفرین این است که برای یکی از مشکلات رایج و آزاردهنده کاربران خود، راه حلی را ارائه کنید. نقش درک نیازها و خواسته‎های مخاطبان در اینجا مشخص می‌شود. با درک درست مخاطبان می‌توانید بفهمید که آن‌ها با چه چیزی دست و پنجه نرم می‌کنند و سپس راه حلی قابل دسترسی را به آن‌ها ارائه دهید. برای این کار باید پا در کفش خوانندگان خود کنید.
وقتی می‌خواهید مشکلی را حل کنید، محتوایی که می‌نویسید باید با جزئیات و کاربردی باشد. این محتوا باید به گونه‌ای نوشته شود که مخاطب بعد از خواندن آن احساس کند که تمام چیزهای لازم برای حل مشکل خود را فرا گرفته است و نیازی ندارد که به سایر منابع مراجعه کند. شما همچنین در محتوای خود باید پاسخ‌هایی جدید به سوالات کاربران بدهید و همان بدیهیات قبلی را تکرار نکنید.

2- برای مشکلات رایج، ترفند بیابید.

گاهی راه حل ممکن است در دسترس کاربرانمان قرار داشته باشد، اما این راه حل‌ها همیشه ایده آل نیستند. این موقعیت برای شما یک فرصت مناسب است تا برای مشکلات رایج کاربران، ترفندهایی را بیابید و آن‌ها را در محتوای خود بیان کنید. برای مثال، به جای اینکه به آن‌ها بگویید چگونه یک کد را در هر صفحه سایت خود تغییر دهند، بهتر است یک پلاگین را به آن‌ها معرفی کنید که این کار را به راحتی انجام می‌دهد.

3- افسانه زدایی کنید.

در تمامی صنایع می‌توان افسانه‌هایی را یافت. شما به عنوان یک متخصص می‌توانید از این افسانه‌ها برای آموزش دادن و سرگرم کردن کاربران خود استفاده کنید. این محتوا می‌تواند هیجان انگیز و تعامل کننده باشد و سریعا به صورت ویروسی پخش شود.
علاوه بر جالب و آموزنده بودن برای کاربران، این تکنیک روشی عالی برای افزایش نرخ تعامل است. افسانه زدایی می‌تواند شک و شبهه‌های زیادی را ایجاد کرده و سوالات زیادی را در ذهن کاربران شکل دهد. بنابراین در اینجا فرصت‌های زیادی برای شما ایجاد می‌شود تا به کاربران خود گفتگو و تعامل کنید و با آن‌ها هم کلام شوید. سپس این هم کلام شدن می‌تواند راه خود را به سوی فانل فروش پیدا کند.
برای افسانه زدایی کردن باید خلاف جهت آب شنا کنید. اگر کاربران و افراد جامعه شدیدا به یک چیز اعتقاد دارند یا به آن معتقد هستند، شما باید با ذکر ادله کافی، سعی در اثبات اشتباه آن‌ها داشته باشید. طبیعت انسان این است که وقتی می‌بیند چیزی خلاف آنچه که بدان باور دارد گفته شده است، سعی می‌کند تا عقیده و نظر خود را مطرح کرده و آن را به اثبات برسانید و این یعنی تعامل.

4- چندین موضوع را با هم ترکیب کنید.

محتوای همیشه سبز این خاصیت را دارد که برای مدت‌های طولانی متمایز باقی بماند، اما موضوعات ترند شده جستجو زیاد و مزیت‌های تعاملی فراوانی دارند. در اینجا می‌توانید محتوایی را بنویسید که هم ویژگی‌های همیشه سبز بودن را در خود داشته باشد و هم چند ترند روز که همه کاربران در مورد آن‌ها صحبت می‌کنند نیز در آن ذکر شود.
شما می‌توانید از اخبار ترند شده مانند بحران‌های روابط عمومی سازمان‌ها برای نوشتن در مورد سرویس‌های مشتری و شهرت برند استفاده کرده و محتوای نهایی را به صورت ویروسی پخش کنید. هرچیزی که مرتبط باشد، بیشتر احتمال دارد که به صورتی گسترده به اشتراک گذاشته شود. بنابراین این یه استراتژی خوب برای جذب لیدهای جدید است.

5- حوزه مورد علاقه و خرده فرهنگ‌ها را پیدا کنید.

افراد فقط نمی‌خواهند که در خرده فرهنگ‌ها دخیل باشند، بلکه در مورد آن‌ها بسیار پر شور و حرارت نیز هستند. این بخشی از همان دلیلی است که Memeها تا این حد محبوب شده‌اند و سایت Reddit نیز ساب ردیت‌های زیادی را ایجاد کرده است تا افراد در آن‌ها به بحث بپردازند.
افراد دوست دارند که با حوزه‌ای که به آن تعلق دارند تعامل برقرار کنند. بنابراین اگر شما بتوانید محتوایی بنویسید که از دیدگاه مخاطبانی که با این خرده فرهنگ‌ها تعامل دارند جذاب باشد، آن‌ها قطعا خودشان محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند. محتواهایی که در مورد یک حوزه خاص نوشته شده‌اند، شانس بالاتری برای به اشتراک گذاری میان گروه‌های مختلف دارند.
شما چه روش‌هایی را برای پخش ویروسی یک محتوا پیشنهاد می‌کنید؟
منبع:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.