محتوای ستون یا محتوای سنگ بنا[۱] چیست بهترین در سال ۲۰۲۲

محتوای ستون یا محتوای سنگ بنا چیست بهترین در سال 2022

محتوای ستون یا محتوای سنگ بنا[۱] چیست بهترین در سال ۲۰۲۲

محتوای ستون یا محتوای سنگ بنا[۱] چیست بهترین در سال ۲۰۲۲ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

محتوای ستون یا محتوای سنگ بنا[۱] چیست

بهترین در سال ۲۰۲۲

محتوای سنگ بنا، محتوای پایه‌ای است که معمولاً به عنوان محتوای ستون (pillar) شناخته می‌شود. این برای بهینه سازی استراتژی‌های صفحه‌ی سئو  بسیار مهم است. به خواندن ادامه دهید، ما در مورد آن به طور عمیق بحث خواهیم کرد. محتوای سنگ بنا در مورد چیست؟ از طریق این مقاله، خواهید فهمید که چگونگیِ نوشتن این محتوا، چرا برای سئو مهم است. و چگونه می‌توانید یک استراتژی لینک سازی داخلی را از طریق این نوع محتوای عالی پیاده سازی کنید؟ چرا به این نوع محتوا، عالی (great) گفته می‌شود؟ به زودی خواهید دانست.

محتوای سنگ بنا، محتوای بنیادی هسته‌ی وب‌سایت شما است. از بهترین مقالات، مهمترین آن‌ها تشکیل شده است. صفحه یا پستی که می‌خواهید بالاترین رتبه را در موتور جستجو داشته باشد.

مقالات بنیادی معمولاً نسبتاً طولانی هستند، از نظر شکل، آموزنده و حاوی اطلاعاتی از پست‌های مختلف وبلاگ هستند. و همه چیز مهم در مورد یک موضوع خاص را پوشش می‌دهد.

تمرکز محتوای سنگ بنا ارائه بهترین و کامل ترین اطلاعات در مورد موضوعات خاص،( به جای فروش محصولات) است. با این حال، این اقدام باید کسب و کار شما را منعکس کند یا ماموریت شما را به خوبی بیان کند.

چگونه محتوای سنگ بنا را ایجاد می‌کنید؟ محتوای سنگ بنا را می‌توان در قالب پست‌های وبلاگ یا صفحات اِعمال کرد. با این حال، باید مطمئن شوید که بسیار خوب نوشته شده است، مرتباً آن را به روز کنید و هدف آن کسب رتبه برای رقابتی ترین کلمات کلیدی است.

چرا پایه مقاله برای سئو بسیار مهم است؟ محتوای Cornerstone یا محتوای سنگ بنا نقش مهمی در هر استراتژی سئو دارد. و این بخشی از استراتژی SEO On-Page است. کل نکته سئو همین است.

ممکن است رتبه بندی برای جستجوی یک عبارتِ بسیار محبوب برای شما دشوار باشد، اما رویکرد محتوای پایه می‌تواند به شما کمک کند تا بر رقابتی ترین عبارات جستجو غلبه کنید.

اگر مقالات زیادی در مورد موضوع مشابهی می‌نویسید، باید به گوگل بگویید که کدام یک از این مقالات، مهم ترین هستند. اگر نه، شانس خود را برای به دست آوردن یک رتبه خوب در نتایج جستجو تضعیف خواهید کرد. در این مورد، شما باید استراتژی ساختار لینک داخلی صحیح را بین پست‌های خود بسازید تا به گوگل بگویید کدام مقاله مهم ترین است.

پس چه باید کرد؟

خوب، بیایید شروع کنیم .اولین کاری که باید انجام دهید ایجاد این نوع محتوا است. و سپس یک استراتژی بسازید، تا الگوریتم موتور جستجو، مهمترین محتوای سایت شما را تشخیص دهد.

اولین ترفند از طریق ساختار پیوند/لینک داخلی است.

ساختار لینک برای ستون‌ها

مقاله پایه باید جایگاه برجسته‌ای در وب سایت شما داشته باشد. در حالت ایده‌آل، فرد باید بتواند مستقیماً از صفحه اصلی به مقاله پایه کلیک کند. همچنین، همه پست‌های دیگر شما، در مورد موضوعات مشابه، باید به مقاله بنیاد مناسب لینکد داده شوند. بنابراین، اهمیت از ساختار سایت شما مشخص است. همانطور که سایت شما رشد می‌کند، تعداد بیشتری از پست‌های وبلاگ خود را) البته با پرداختن به موضوع از زوایای مختلف دیگر)، می‌نویسید. هر کدام یک لینک یا بک لینک به مقاله بنیاد شما دارند.

این ساختار لینک داخلی، امکان رتبه بندیِ، مقاله پایه محتوای شما را در جستجوی گوگل افزایش می‌دهد.

 استعاره (Metaphor) محتوای سنگ بنا

من یک تصویر کوچک از نحوه عملکرد محتوای سنگ بنا (حداقل برای درک اصول اولیه) به اشتراک خواهم گذاشت. تصور کنید، به نقشه ایالت یا کشور نگاه می‌کنید. در شهرهای کوچک و شهرهای بزرگ، همه چیز به نوعی به هم مرتبط خواهد شد. اما شهرهای بزرگ جاده‌های بیشتری نسبت به شهرهای کوچک خواهند داشت. این شهرها پایه و اساس شما هستند و بیشترین لینک را دریافت می‌کنند. شهرهای کوچک پست‌های شما در مورد موضوعات خاص تر هستند. چندین جاده (پیوند) برای رسیدن به آنجا وجود دارد، اما نه به تعداد شهرهای بزرگ.

مثال ملموس‌تر: من پست‌های مختلفی درباره تکنیک‌های سئو نوشتم که هر کدام به جنبه‌های مختلفی از مراحل سئو توجه می‌کنند. مقاله پایه برای این موضوع با عنوان; سئو چیست؟ و هر بار که یک پست جدید در مورد سئو می‌نویسم، یک لینک به آن مقاله پایه اضافه می‌کنم.

با انجام این کار، به گوگل توضیح خواهم داد که “سئو چیست” ، مهمترین مقاله در مورد سئو سایت ما است. بنابراین، فرصت‌ها برای رتبه بندی افزایش می‌یابد.

کدام مقاله، پایه (Foundation) است؟

ستون خود را با دقت انتخاب کنید. به چهار یا پنج صفحه‌ای فکر کنید که می‌خواهید، شخصی در اولین بازدید از وب سایت شما آنها را بخواند. این مقالات باید پایه و اساس سایت شما را تشکیل دهند. کدام مقاله برای شما مهمتر است؟ کامل‌ترین و معتبرترین کدام است؟ آیا کلمات کلیدی را هدف قرار می‌دهد؟ مفهوم محتوای پایه، بسیار مهم است ! یکی از محبوب‌ترین افزونه‌ها در جهان مانند Yoast SEO نیز به همین دلیل، مشهور است. از جمله گزینه‌ای برای نشان دادن اینکه آیا یک مقاله یک محتوای پایه است؟. اگر مقاله‌ای را به‌عنوان محتوای سنگ‌بنا علامت‌گذاری کنید، این افزونه به شما کمک می‌کند مقاله‌های مهمی بنویسید و یک ساختار پیوند داخلی محکم بسازید.

محتوای سنگ‌بنا و Yoast SEO

اصطلاح محتوای سنگ بنا در واقع از Yoast SEO است. به طور کلی، می‌توانید آن را محتوای ستونی یا محتوای پایه بنامید. خوب، به دلیل محتوای سنگ بنای Yoast SEO ، در مورد مکانیسم نحوه عملکرد و نحوه پیاده سازی آن، در  Yoast SEO بحث خواهیم کرد. اگر کاربرِ Yoast SEO نیستید، مهم نیست. با درک اصول، کارکردها و نحوه ساخت این نوع محتوا، می‌توان آن را حتی بدون استفاده از این افزونه نیز اعمال کرد. افزونه Yoast SEO فقط ابزاری برای آسان کردن آن است. و با تمرین محتوای سنگ بنا، می‌توانید آن را به صورت دستی اعمال کنید. در ویرایشگر کلاسیک، متا باکس Yoast دارای یک تغییر محتوای سنگ بنا است و در ویرایشگر block ، یکی در نوار کناری وجود دارد.

علامت گذاری مقاله پایه به این معنی است که می‌توانید فهرستی را در نمای کلی پست ایجاد کنید، بنابراین می‌توانید به راحتی برای بهبود آن تلاش کنید. و مهمتر از همه، ابزار پیشنهاد لینک در نسخه پریمیوم Yoast SEO است که در آن، به مقالاتی که به عنوان محتوای پایه علامت گذاری می‌کنید، اولویت خواهد داد.

 بنابراین، هنگامی که مقاله‌ای مرتبط با موضوع ایجاد می‌کنید، هرگز فراموش نخواهید کرد که پیوندی به مقاله‌ای که به عنوان محتوای سنگ بنا مشخص شده است، ایجاد کنید.

 اگر وب سایت شما بسیار بزرگ باشد، ستون‌های بیشتری خواهید داشت. ممکن است در بیش از یک موضوع نوشته شده باشد، بنابراین حتماً یک مقاله پایه را بر اساس دسته انتخاب کنید.

نحوه بهینه سازی محتوای ستون با Yoast SEO

 Yoast SEO عملکردهای مختلفی را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا محتوای اساسی (grounding content) را بهینه کنید، از جمله پیشخوانِ[۲] پیوند متنی، تجزیه و تحلیل محتوای اساسی و خاص، ( این در نسخه Premium است ) حتی پیشنهادهای پیوند داخلی، که در آن مقالات پایه گذاری نسبت به پست‌های دیگر اولویت دارند.

 پیشخوان (Counter) لینک متن

با Yoast SEO می‌توانید مقالات پایه خود را در نمای کلی پست، فیلتر کنید تا ببینید یک پست چند لینک داخلی را نشان می‌دهد، و چند تا پست وصل شده؟ این شمارشگر پیوند متنی بسیار مفید است زیرا در یک نگاه می‌توانید ببینید که آیا محتوای پایه شما دارای پیوندهای کافی از سایر پست های مرتبط است یا خیر.

تجزیه و تحلیل پایه (Foundation):

اگر می‌خواهید مقاله پایه خود را عالی کنید، به تجزیه و تحلیل محتوا به طور خاص برای ستون‌ها نیاز دارید. محتوایی که به‌عنوان پایه علامت‌گذاری شده است، از نظر سئو و خوانایی در تجزیه و تحلیل دقیق‌تر از حد معمول رتبه‌بندی می‌شود، زیرا می‌خواهید این مقاله طولانی‌تر باشد، محتوای عالی داشته باشد، توجه خوانندگان را حفظ کند و رتبه بالایی داشته باشد.

پیشنهادات پیوند داخلی

 در نسخه Yoast SEO Premium یک ویژگی لینک داخلی وجود دارد. و همچنین عملکرد تحلیلی استفاده از برجسته ترین کلمات در متن برای تعیین این که کدام مقالات مرتبط هستند نیز وجود دارد.

در محاسبه پیشنهادات لینک داخلی، با مقالات پلتفرم، متفاوت رفتار می‌شود. زیرا اهمیت بیشتر و ارزش بالاتری دارند. برای برجسته‌تر کردن این مقاله، افزونه Yoast مقاله اساسی را در بالای لیست پیشنهادات پیوند داخلی قرار می‌دهد. این کار باعث می‌شود که لینک دادن به مقالات مهمِ شما، آسان‌تر شود.

چگونه یک مقاله پایه بسازیم

هنگام ایجاد محتوای پایه، باید چندین مرحله آماده شود.

۵ مرحله برای ساختن محتوای سنگ بنا

 در حالت ایده آل، شما باید تحقیقات گسترده‌ای در مورد کلمات کلیدی انجام دهید، که به شما کمک می‌کند یک مقاله پایه‌ی بسیار خوب، طولانی، آموزنده و زیبا بنویسید.

 اما اگر زمان زیادی ندارید چه؟ و اگر مقالات زیادی نوشته باشید چه؟

این پنج مرحله را برای ایجاد بهترین محتوای پایه دنبال کنید.

 مرحله ۱: در مورد کلمات کلیدی خود فکر کنید. شما باید کلمات کلیدی مهمی را که می‌خواهید رتبه بندی کنید، تعیین کنید. پایه مقاله شما باید برای “سر head” یا رقابتی ترین کلمات کلیدی بهینه شده باشد، بنابراین مطمئن شوید که در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید.

مرحله ۲: بهترین پست را انتخاب کنید. به دنبال پست‌هایی بگردید که برای کلمات کلیدی، بهینه شده‌اند. به نظر شما کدام پست بهترین است؟ از این به بعد، این پایه و اساس شما خواهد بود.

مرحله ۳: بازنویسی

مقاله پایه‌ی خود را بازنویسی کنید. آن را فوق‌العاده و سئو پسند کنید. از آنجایی که برخی مقالات طولانی هستند، به خوانایی بیشتر توجه کنید. مطمئن شوید که از سرفصل‌های زیادی استفاده می‌کنید. یک نمایه در ابتدای مقاله طولانی نیز ایده خوبی است. مقاله خود را گسترش دهید و مطمئن شوید که واقعاً به روز است .و فراموش نکنید که مقاله را به طور مرتب بازنویسی و به روز کنید.

مرحله ۴: پست‌های دیگر خود را برای نوع دُم بلند (Long Tail) بهینه کنید.

 مرحله ۵: از دُم به سر متصل شوید. شما باید به گوگل بگویید که مقاله جدید شما مهمترین مقاله در مورد آن موضوع در سایت شما است. فراموش نکنید که همه مقالات طولانی را به مقاله بنیاد خود لینک دهید!

دستاورد:

در زندگی واقعی، شاید شما برای توسعه چنین ساختارهای پیچیده‌ای، زمان کافی نداشته باشید .با این حال، نوشتن مقاله در مورد یک موضوع خاص اغلب به من انگیزه می‌دهد که مقاله‌هایی در مورد موضوعات مشابه نیز بنویسم. سپس باید سعی کنید پست دوم را برای کلمات کلیدی که کمی متفاوت‌اند، بهینه کنید و این پست را به صورت داخلی لینک دهید.

 هر بار که پستی می‌نویسید، باید به پست مشابهی که نوشته‌اید فکر کنید و به آن لینک دهید. آیا قبلاً مقاله مهمی (حتی اگر عالی نیست) دارید؟ اگر از Yoast SEO Premium استفاده می‌کنید، نوعی اعلان برای پیشنهادات لینک داخلی وجود خواهد داشت.

همچنین، مطمئن شوید که ساختار لینک را تنظیم کرده‌اید. این کار زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد و می‌تواند به رتبه بندی مهم‌ترین مقالات شما کمک کند.

 به تمام پست‌های مربوط به موضوعی که نوشته اید نگاه کنید. و لینک‌هایی را از همه پست های خود(در مورد آن موضوع خاص)، به مهم‌ترین مقاله خود اضافه کنید. می‌توانید از یک پیشخوان پیوند متنی مانند Yoast استفاده کنید تا مطمئن شوید که پیوندهای داخلی کافی به مقالات مهم شما وجود دارد.


[۱]– Corner stone

[۲]– counters. پیشخوان (شمارنده) به شما اجازه می‌دهد ظاهر محتوا را بر اساس قرار دادن آن در سند تنظیم کنید.