قیمت گذاری در محیط در حال تغییر

قیمت گذاری در محیط در حال تغییر
روش های قیمت گذاری دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته اند و در آغاز سده بیست و یکم مصرف کنندگان می توانستند اقلام مورد نیاز را به راحتی به نسیه بخرند. ( از اعتبار خود استفاده کنند ). از این رو ، شرکت ها در مبارزه های بازاریابی با تأکید بر ویژگی های منحصر به فرد محصولات خود می توانستند کالا ها و خدمات را به قیمت های بالاتر به بازار عرضه ( و در واقع به مشتریان تحمیل ) کنند. در آغاز دوره ” رکود بزرگ ” در ایالات متحده بسیاری از افراد شغل خود را از دست دادند ، بسیاری از افراد نتوانستند وام بگیرند و در نتیجه شرایط حاکم بر بازار به شدت تغییر کرد.

تغییرات اقتصادی و قیمت گذاری

مجموعه یا ترکیب چندین عامل مانند فعالیت های طرفداران حفظ محیط زیست ( ملزم شدن شرکت به رعایت مقررات حفظ محیط زیست ). محافظه کاری مشتریان در مصرف ( ناشی از وخامت شرایط اقتصادی ) ، نگرانی مربوط به از دست دادن شغل و کاهش یافتن ارزش خانه باعث شدند که در ایالات متحده مصرف کنندگان درباره شیوه به مصرف رساندن پول های خود تجدید نظر کنند. آن ها اقلام ضروری و مورد نیاز را جایگزین کالا های مجلل کردند. آن ها مقدار کمتری جواهرات ، کالا های زینتی ، ساعت و کیف دستی می خرند. آن ها بیشتر در خانه غذا می خورند ( به جای این که برای صرف غذا به میهمان پذیر ها و ساندویچ فروشی ها بروند ) ؛ آن ها با خریدن دستگاه های پخت قهوه ، اغلب در خانه قهوه می خورند ( به جای این که به قهوه خانه های مشهور بروند ). آن ها خودرو های کم مصرف و ارزان قیمت می خرند و سر انجام آن ها کمتر به مسافرت ، تفریح و تماشای مسابقه ها می روند.

تغییرات رخ داده در محیط اقتصادی هنگام با روند محیط فناوری باعث شد که فشار بیشتری بر شرکت ها وارد آید تا قیمت ها را بیشتر کاهش دهند.
اکنون چندین سال است که اینترنت مسیر تغییرات را ( از نظر رابطه خریدار و فروشنده ) تعیین می کند. در زیر نمونه هایی از مواردی را ارائه کرده ایم که فروشندگان می توانند خریداران و خریداران می توانند فروشندگان مورد نظر خود را انتخاب کنند.

خریداران:

  • می توانند در هر لحظه قیمت های هزاران فروشنده را با هم مقایسه کنند. مشتریان با مراجعه به وب گاه my simon. Com قیمت های اعلام شده به وسیله چندین کتاب فروشی را با هم مقایسه می کنند. هر روز هزاران خریدار ( اغلب مسئولان خرید شرکت ها ) به این آدرس مراجعه می کنند : Price . Scan . com . نمایند گان شرکت ها و مسئولان خرید هوشمند که ” bots ” نامیده می شوند پا را از مرز مقایسه کردن قیمت ها فراتر می گذارند و با بررسی صدها ( اگر نگوییم هزاران ) اظهار نظر ارائه شده در شبکه های اجتماعی درباره کالا ها و قیمت ها اطلاعات جمع آوری می نمایند.
  • می توانند قیمت مورد نظر را اعلام کنند و کالا را بخرند. مشتریان با مراجعه به Price Line . com قیمتی را که می خواهند برای بلیت هواپیما به مقصد مورد نظر ، کرایه خودرو ( از فروشگاه تا مکان مورد نظر ) یا اتاق در میهمان پذیر پرداخت کنند ، اعلام می نمایند و Price Line به سراغ فروشنده ای می رود که آن خدمت را به قیمت مورد نظر ارائه می کند.
  • می توانند کالا ها را رایگان به دست آورند. شرکت Linux آغاز گر حرکت نرم افزار بود که مرز های شرکت های تولید و عرضه کننده نرم افزار را فرو ریخت. بزرگ ترین چالش پیش روی شرکت های بزرگ تولید کننده نرم افزار ، مانند Microsoft ، Oracle ، IBM و دیگران این است که : چگونه می توان با برنامه هایی رقابت کرد که می توانند کالا هایی رایگان را عرضه کنند ؟

فروشندگان:

  • می توانند محصولات را با توجه به نوع رفتار مشتریان تولید و عرضه کنند. Gelighting که در هر سال 55000 درخواست برای اعلام قیمت برنامه های وب گاه است که می تواند با توجه به 300 عامل قیمت های اعلام شده را مورد بررسی قرار دهد ( مانند داده های مربوط به فروش و تخفیف ها ) و می تواند زمان پاسخگویی را از 30 روز به 6 ساعت برساند.
  • می توانند برای مشتریان خاص قیمت های خاص در نظر بگیرند. شرکت Ruelala عضو تنها وب گاهی است که جواهر آلات ، لباس های گران بها و کفش مد خانم ها ( در محدوده زمانی مشخص ) عرضه می کند. ( اغلب در دوره های دو روزه ). بسیاری از سایر شرکت ها با استفاده از ” شبکه های خارج از سازمان ” می توانند درباره میزان موجودی کالا ، هزینه ها ( بهای تمام شده اقلام ) و مقدار تقاضا در هر لحظه از زمان اطلاعاتی را به دست آورند و بر آن اساس قیمت های پیشنهادی خود را تعدیل کنند.

هر دو گروه خریدار و فروشنده

  • می توانند با مراجعه به شبکه های اجتماعی درباره قیمت ها چانه بزنند. هر گاه شخصی بخواهد هر نوع کالای دست دومی را بفروشد آن را از طریق eBay اعلام می کند. در دوره رکود اقتصادی خریداران با مراجعه به شبکه های اجتماعی اقدام به خرید ( و چانه زنی درباره ) انواع کالا ، مانند مسکن ، جواهرات و کالا های با دوام کردند. حدود سه چهارم مصرف کنندگان در ایالات متحده اعلام کردند که توانستند از طریق شبکه های اجتماعی اقلام مورد نیاز را با تخفیف ( از راه چانه زنی ) خریداری نمایند.

شیوه هایی که شرکت ها محصولات را قیمت گذاری می کنند:

شرکت ها قیمت محصولات را به روش های گوناگون تعیین می کنند. در شرکت های کوچک ، مدیر و مسئول شرکت قیمت ها را تعیین می کند. در شرکت های بزرگ مدیران واحد های مستقل و خط محصول قیمت ها را تعیین می کنند. در این شرکت ها مدیریت ارشد سیاست ها و هدف های کلی و بلند مدت سیستم قیمت گذاری را تعیین و اغلب دیدگاه ها و پیشنهاد های اعلام شده به وسیله مدیران رده های پایین را تأیید می نماید.

قیمت گذاری های خاص در بازاریابی

در شرکت هایی که قیمت یک عامل تعیین کننده است ( راه آهن ، هواپیمایی و نفت ) اغلب شرکت ها برای تعیین قیمت مناسب یک واحد خاص به وجود می آورند که قیمت اقلام را تعیین کند یا دیدگاه های کارشناسانه ارائه نماید. این واحد سازمانی گزارش خود را به واحد بازاریابی ، امور مالی یا مدیریت ارشد ارائه می کند. مدیران فروش ، مدیران تولید ، مدیران امور مالی و حسابداران هم بر فرآیند تعیین قیمت محصولات نفوذ می نمایند.

دردسرهای فرآیندهای قیمت گذاری

مدیران ارشد اجرایی از این دیدگاه گله و شکایت دارند که فرآیند قیمت گذاری بسیار دردسر ساز است. و روز به روز مشکل تر می شود. بسیاری از شرکت ها نمی توانند از عهده قیمت گذاری برآیند و به انواع خاصی از استراتژی روی می آورند ، مانند ” ما بهای تمام شده اقلام را محاسبه می کنیم و بر حسب سنت سود مورد نظر شرکت را منظور می نماییم “. برخی دیگر مرتکب اشتباهات متداول می شوند ، پیوسته قیمت اقلام را تغییر می دهند تا از فرصت های پیش آمده در تغییرات رخ داده در بازار بهره برداری نمایند ؛ یا بدون توجه به شرکت های رقیب و شرایط حاکم بر بازار به صورت مستقل قیمت گذاری می کنند و سر انجام این که برای اقلام یا محصولات مختلف ، بخش های مختلف بازار ، کانال های توزیع و موقعیت گوناگون قیمت های متفاوت در نظر نمی گیرند. هر سازمان برای اینکه بتواند استراتژی های قیمت گذاری را به شیوه ای موفقیت آمیز تدوین و اجرا کند باید از دیدگاه مصرف کنندگان ( جو روانی حاکم بر بازار ) آگاه باشد و برای تعیین قیمت اقلام ، تغییر دادن آن ها ( سازگاری با شرایط در حال تغییر ) از یک روش سیستماتیک استفاده کند.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.