عوامل تأثیر گذار بر تصمیم مشتریان

عوامل تأثیر گذار بر تصمیم مشتریان
عوامل تأثیر گذار در خرید مشتریان بسیار زیاد اما اغلب در یک راستا هستند بر اینکه فردی اقدام به خرید کالا یا خدماتی بکند عوامل متعددی نقش دارند. به بیان دیگر ، عوامل متعددی بر تصمیم مشتریان تأثیر می گذارند تا مشتریان دست به خرید یک محصول بزنند.
آگاهی از این عوامل می تواند به صاحبان شرکتها و تولید کنندگان و مدیران بازاریابی و فروش کمک کند تا در طراحی محصولات به این عوامل توجه داشته و در نتیجه بتوانند بعد از تولید کالای مورد نظر ، بازار لازم برای آن را نیز داشته باشند. 

در ادامه به عواملی اشاره می شود که در تصمیم مشتریان بر روی خرید کالا یا خدمات تأثیر می گذارند. در اینجا 3 عامل از چندین عوامل تأثیرگذار در خرید مشتریان را دوره می کنیم.

اولین عامل از عوامل تأثیر گذار در خرید مشتریان:خرید بر اساس نام تجاری

گاهی افراد و مشتریان برای خرید یک کالا یا خدماتی چندان به جمع آوری اطلاعات نمی پردازند یا زمان زیادی را صرف فکر کردن و تصمیم گیری نمی کنند. این گونه خرید کردن ها بیشتر زمانهایی انجام می شود که مشتریان اقدام به تهیه کالا از یک “برند” بخصوص و محبوب می نمایند. مشتریان به دلیل اطمینانی که به این برندها دارند یا اینکه جزو مشتریان دائمی این برندها هستند هنگام خرید بدون اینکه به سایر برندها و کالاها توجهی داشته باشند مستقیم به سراغ برند و کالای مورد نظر خود می روند.

دومین عامل از عوامل تأثیر گذار در خرید مشتریان :ارزش و اهمیت محصول

از عوامل دیگری که بر تصمیم مشتریان تأثیر می گذارند و بازاریابان باید بدانند این است که ، هر زمان مشتریان قصد خرید محصول با ارزش یا گران قیمتی مانند خرید خانه ، زمین ، خودرو و غیره را دارند معمولاً سعی می کنند درباره ویژگیهای کالای مورد نظر و قیمت و هزینه آن اطلاعات کافی به دست بیاورند و سپس اقدام به خرید نمایند. بنابراین ، در خرید این کالاها افراد و مشتریان بیشتر از روی منطق و اطلاعات اقدام به خرید می نمایند. پس لازم است افرادی که به ارائه خدمات یا محصولات در این زمینه ها می پردازند این نکته ها را مد نظر داشته باشند.

سومین عامل از عوامل تأثیر گذار در خرید مشتریان : مراجعه به افراد مطلع

گاهی مشتریان و افرادی که می خواهند اقدام به خرید کالایی بکنند بدون اینکه به بازار سر بزنند یا کالاها و برندهای مختلف را با هم مقایسه کنند فقط با افرادی که نسبت به این کالاها اطلاعات دارند مراجعه کرده و از آنها جهت خرید این کالاها کمک و راهنمایی می طلبند و هر کالا یا برندی که این افراد به آنها معرفی کنند اقدام به خرید آن کالا می کنند.

برای اینکه تولید کنندگان و بازاریاب ها بتوانند بازار مورد نیاز برای کالاهای جدیدی که روانه بازار می کنند را پیدا کنند باید به عواملی که در فوق اشاره شد و بر جزو موارد اصلی تأثیر گذار بر تصمیم مشتریان هستند توجه داشته باشند. بدین معنی که بدانند مشتریان تحت چه شرایطی اقدام به خرید می کنند؟ چرا کالایی را به صورت منطقی انتخاب می کنند و کالای دیگری را از روی احساس و صرف اینکه علاقه به خرید آن دارند می خرند؟ چرا مشتریان در برخورد با برندها قدرت تصمیم گیری را از دست می دهند و تنها به خرید برند فکر می کنند و اقدام به خرید آن می نمایند؟ مشتریان ممکن است برای خرید یک کالا از چه افرادی کمک و اطلاعات دریافت کنند؟ چرا گاهی مشتریان علی رغم اینکه به کالایی نیاز دارند ولی اقدام به خرید آن نمی کنند؟
رفرنس:پارک بازاریابی ایران
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.