طراحی استراتژی های کمپین شبکه های اجتماعی مانند بزرگان بازاریابی

طراحی استراتژی های کمپین شبکه های اجتماعی مانند بزرگان بازاریابی
امروزه تمام کسب و کارها، به اهمیت حضورشان در شبکه‌های اجتماعی و طراحی استراتژی دیجیتال  پی برده‌اند. با این وجود، افزایش آگاهی برند و پست‌گذاری موفق در شبکه‌های اجتماعی بدون طراحی یک کمپین بازاریابی سوشال مدیا امکان‌پذیر نیست. در این مقاله قصد داریم مراحل کلیدی برای طراحی استراتژی های کمپین سوشال مدیا را به شما معرفی نماییم.

گام اول: هدف گذاری و تعیین چشم انداز کسب و کار

قبل از طراحی استراتژی های کمپین شبکه های اجتماعی برای هر کسب و کاری، باید ابتدا هدف را به صورت شفاف مشخص کرد. باید تعیین کنید که هدف‌تان از طراحی کمپین بازاریابی چیست و عملکرد کسب و کارتان در شبکه‌های اجتماعی چگونه باید باشد.
این گام، اساس و پایه‌ی طراحی یک کمپین موفقیت آمیز است. اهداف و مقاصد، برای کمپین می‌بایست از قانون smart پیروی کند. به عبارت دیگر، هدف باید مشخص (specific)، قابل اندازه گیری (measurable)، قابل حصول(attainable)، مرتبط (Relevant) و دارای بازه زمانی باشد.
بسیاری از مدیران شبکه های اجتماعی در این گام از خود سوالات زیر را می پرسند؟
 • چرا باید زمان و منابع را برای حضور برند در شبکه‌های اجتماعی صرف کرد و هدف از این تلاش‌های بازاریابی چیست؟
 • هر کسب و کاری از حضور برندش در شبکه‌های اجتماعی چه انتظاری دارد و می‌خواهد، چه ارزشی کسب کند؟
 • طراحی کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، به تحقق چشم انداز برند چگونه و چطور کمک می‌کند؟
 • نحوه تعامل برند با مخاطبین و جذب آن‌ها از طریق تلاش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی چگونه خواهد بود؟
 • احساس مخاطبین در مورد شخصیت برند چیست؟

پاسخ‌دهی به این سؤالات به تعریف اهداف شفاف کوتاه‌مدت و بلند مدت شما و اتخاذ تصمیم‌گیری‌های صحیح در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌نماید. به طور مثال، می‌توان از مهم‌ترین اهداف برخی از برترین کمپین‌های بازاریابی سوشال مدیا موفق برندهای مطرح جهانی نام برد:
 • هدف کمپین Dacia برند مطرح خودرو در فیس بوک: افزایش لید(فرصت‌های احتمالی فروش) و ایجاد آگاهی برند بین کاربران دستگاه‌های موبایل و دسکتاپ
 • هدف کمپین TVibes برند مطرح تلویزیون آنلاین و پلتفرم ویدئویی: ایجاد وفاداری، افزایش نرخ تعامل مخاطبین در فیس‌بوک با اپلیکیشن ios برند و رشد نرخ نصب اپلیکیشن
 • هدف کمپین اینستاگرامی Red Bull:برند مطرح نوشابه‌های انرژی‌زا: برندسازی در بازار جدید، افزایش آگاهی/ محبوبیت برند و رشد نرخ فروش نوشابه انرژ‌ی‌زا تابستانی در بازار استرالیا مبتنی بر هشتگ thissummer

گام دوم: طراحی استراتژی های کمپین سوشال مدیا بر اساس وضعیت موجود  

بعد از هدف‌گذاری، باید اکنون تعیین کنید، استراتژی فعلی چه وضعیتی دارد. پلتفرم مدنظر به منظور پست‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی چیست؟، چه نوع فرمت و موضوع محتوایی باید ارسال شوند؟، نرخ تعامل مخاطبین با برند به چه میزان باید باشد؟ متناسب با ماهیت کسب و کار، زمان‌های مناسب برای پست‌گذاری چه وقت است؟

پرسیدن این سوالات و مستندسازی آنها به ارزیابی صحیح وضعیت موجود کسب و کار و استراتژی فعلی بازاریابی شبکه اجتماعی مبتنی بر هدف تعیین شده کمک می‌نماید. آیا استراتژی با اهداف تعیین‌شده همسو است؟ آیا استراتژی نیاز به تغییرات دارد؟ آیا باید اهداف را مجدد بازبینی کرد؟
بعلاوه، در این مرحله، وضعیت پروفایل‌های برند در شبکه‌های اجتماعی می‌بایست بررسی شوند. پروفایل برند شامل اطلاعات کسب و کار (مانند شعار برند، تصویری شفاف از لوگو، اطلاعات تماس و سایر موارد) و کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار است تا راه‌های ارتباطی مخاطبین و مشتریان به برند تسهیل شود و اعتبار و اعتماد به برند بین مخاطبین افزایش یابد.

گام سوم: پژوهش و مخاطب شناسی 

شاید کسب و کار شما، در شبکه اجتماعی نامناسبی، پست ارسال می‌کند یا نوع محتوایی که ارسال می‌شود، با شخصیت برند همخوانی نداشته باشد و یا حتی شبکه اجتماعی بهتری وجود دارد که میزان بیشتری از توجه و نرخ تعامل مخاطبین برای کسب و کار را به ارمغان می‌آورد. 
در این گام می‌بایست در مورد صنعت کسب و کارتان، جامعه هدف و حتی رقباء خود شناخت کافی داشته باشید. برخی از ابزارها به شما در مسیر موفقیت در طراحی استراتژی های کمپین سوشال مدیا  کمک می کنند.

به طور مثال فیس‌بوک به شما اجازه می‌دهد پست‌های خود را برای گروه خاصی از مخاطبین منتشر کنید و نتایج حاصل از تعداد لایک، تعداد کامنت و سایر موارد را بررسی کنید. ابزارهای اتوماسیون مانند بافر و hootsuite نیز به شما اجازه می‌دهند در یک داشبورد مدیریتی واحد، پست‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف و در زمان‌های مختلف منتشر کرده و بازخورد مخاطبین را ارزیابی نمایید.  این ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی پروسه ی شناخت مخاطب هدف و درک نیازمندیهای آنها را تسهیل می سازد.

در این گام سعی کنید بر اساس اطلاعات بدست آمده از پژوهش، چک لیستی از کارهای لازم تهیه نمایید و تمام آموخته‌ها و اطلاعات را به عنوان مرجعی برای طراحی استراتژی های کمپین سوشال مدیا مستندسازی نمایید.

گام چهارم: طراحی و ایجاد محتوای با کیفیت

طراحی و توسعه محتوا بر اساس شناخت مخاطبین و ترسیم پرسونای مخاطب به شما کمک می‌کند بیشترین نرخ تعامل و توجه به کسب و کار را بدست بیاورید. همچنین طراحی محتوا بر اساس ماهیت هر شبکه اجتماعی حائز اهمیت است. 
به طور مثال، پست‌های توئیتر 140 کاراکتری و شامل هشتگ هستند. اینستاگرام و پینترست بستری برای محتوای تصویری هستند و فیس‌بوک تلفیقی از عکس، متن و ویدئو است و در نهایت یوتیوب محتوای ویدئویی را به دست مخاطبین می‌رساند. فرمت محتوا باید با شبکه اجتماعی که برای کسب و کار انتخاب کرده‌اید، همخوانی داشته باشد تا بتوانید محتوای تاثیرگذار را برای مخاطبین خود به ارمغان بیاورید. 

در این گام می‌بایست ابزار اتوماسیون پست‌گذاری را انتخاب کنید و تقویم محتوا را به عنوان راهنمایی برای طراحی و توسعه محتوای کسب و کارتان تهیه نمایید. تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند چندین پست وبلاگ را نوشته و با استفاده از ابزارهای نشر آنلاین مانند Sprout آنها را زمان‌بندی نمایید.

گام پنجم: ارزیابی مستمر و پیوسته  

با شناخت جامعه هدف و تعیین پرسونای مخاطبین، ایجاد محتوا و زمان‌بندی ارسال پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی مناسب، زمان آن رسیده است که عملکردتان را در طول پروسه‌ی طراحی کمپین  بازاریابی شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود، ارزیابی و اندازه‌گیری نمایید. این فاز بسیار مهم است و می بایست به اندازه کافی زمان، منابع و انرژی جهت بررسی میزان موفقیت بازاریابی دیجیتال در بازگشت سرمایه (ROI) صرف نمایید.

نقطه عطف بازاریابی دیجیتال این است که به شما اجازه می‌دهد با استفاده از ابزارهای تحلیلی مانند گوگل آنالیتیکس، با استناد به منابعی ارزشمند و تحلیل، آمارهای قابل اتکاء در مورد وضعیت سلامت برند (نرخ اکتساب مشتریان جدید، نرخ بازگشت مخاطب)، کانورژن(نرخ تراکنش‌های مالی و حجم مبادلات آنلاین، میزان ثبت نام خبرنامه و دانلود منابع، منابع جذب لید مانند رفرال‌ها به نقاط تماس برند، میزان رشد ترافیک ارگانیک و پولی و …) و تحلیل رفتاری جامعه هدفتان (اطلاعات دموگرافیک، موقعیت مکانی، دستگاه‌های کاربران، ترجیحات و علاقه‌مندی‌ها، نقشه سفر مشتری، دسته‌بندی‌های محتوا پر بازدید و ….) بدست بیاورید.

طراحی کمپین بازاریابی سوشال مدیا در صورتی می‌تواند موفقیت آمیز باشد که به اندازه کافی زمان بگذارید. حتی اگر لازم باشد بهره‌وری برند در شبکه‌های اجتماعی ارتقاء یابد، می‌توانید برخی از امور مدیریت پروفایل و اکانت‌ها یا فرآیند تولید محتوا را برای کاهش هزینه و صرف زمان و بهبود عملکرد کسب و کار در شبکه‌های اجتماعی به تیم‌های خبره، برون‌سپاری نمایید.

مدیران شبکه‌های اجتماعی باید همواره در حال یادگیری بوده و از آخرین روندها و توسعه‌ها در بازاریابی آنلاین مطلع باشند. شناخت و تجربه کافی از ابزارهای تحلیل وب و مدیریت شبکه‌های اجتماعی، متریک‌های ارزیابی و کارکرد هر کدام از این ابزارها برای طراحی کمپین‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی کسب کنند. آنها همچنین به منظور طراحی استراتژی بازاریابی موفق برای هر کسب و کاری در شبکه های اجتماعی، می‌بایست مهارت های خودشان را در زمینه‌های زیر ارتقاء دهند:
 • کپی رایتینگ و تولید محتوا
 • بازاریابی
 • مدیریت پروژه
 • طراحی
 • تحلیل داده
 • ارائه برند و کسب و کار به مخاطب
 • مهارت مذاکره و ارتباطات
طراحی استراتژی کمپین های سوشال مدیا، با تعیین هدف شروع می‌شود. ارزیابی وضعیت موجود استراتژی کمپین، پژوهش و تحقیق در مورد بهترین کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و مخاطبین هدف، طراحی محتوای با کیفیت، سودمند و جذاب و در نهایت ارزیابی و مانیتورینگ فاز عملیاتی کمپین در طول اجرا و پایان کمپین از دیگر مراحل کلیدی طراحی کمپین موفقیت آمیز استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌باشد.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.