شاخص های عملکرد در بازاریابی محتوا

شاخص های عملکرد در بازاریابی محتوا

شاخص های عملکرد در بازاریابی محتوا

شاخص های عملکرد در بازاریابی محتوا 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

شاخص های عملکرد در بازاریابی محتوا

به دلیل اینکه محتوا می تواند عامل رشد کسب و کار شما باشد، بازاریابان و مدیران دیجیتال مارکتینگ با چالش ردیابی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) روبرو هستند. بر اساس هدف کمپین و در هر مرحله از قیف فروش شاخص های مختلفی را باید کنترل کنید.در این دست نوشته، ما قصد داریم نگاهی به شاخص های کلیدی مناسب برای چهار هدف مختلف بازاریابی محتوا بیندازیم. کمپین های بازاریابی با اهداف زیر راه اندازی می شوند:

بازاریابی محتوا

آیا برای کنترل درصد موفقیت کمپین های بازاریابی محتوای خود تلاش می کنید؟

به دلیل اینکه محتوا می تواند عامل رشد کسب و کار شما باشد، بازاریابان و مدیران دیجیتال مارکتینگ با چالش ردیابی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) روبرو هستند.

بر اساس هدف کمپین و در هر مرحله از قیف فروش شاخص های مختلفی را باید کنترل کنید.در این دست نوشته، ما قصد داریم نگاهی به شاخص های کلیدی مناسب برای چهار هدف مختلف بازاریابی محتوا بیندازیم. کمپین های بازاریابی با اهداف زیر راه اندازی می شوند:

  • آگاهی از برند
  • افزایش نرخ تبدیل ها
  • سرنخ های فروش
  • افزایش تعامل

اما قبل از ورود به بحث ،به درک این نکته که چرا ردیابی شاخص های کلیدی برای همه بازاریابان ضروری است، می پردازیم.

اهمیت پایش KPI ها در چیست؟

بزرگترین مزیت ردیابی KPI بازاریابی محتوا این است که به شما ایده می دهد که آیا محتوای شما نتایج دلخواه شما را می دهد یا خیر. به شما کمک می کند بفهمید مخاطب هدف شما محتوای شما را می بیند، با آن درگیر می شود و با آن همراه می شود.

دلیل دیگر این است ردیابی KPI ها به شما کمک می کند بفهمید آیا از کانال توزیع محتوای مناسب استفاده می کنید یا خیر.

اندازه گیری KPI های مناسب به شما کمک می کند تاکتیک ها را بررسی کنید. سپس می توانید تغییرات مربوطه را اعمال کرده و تاکتیک های خود را برای بهبود ROI کمپین خود تنظیم کنید.

حالا که دانستید چرا باید ردیابی KPI ها را پیگیری کنید، با ما همراه شوید تا به چگونگی  بررسی شاخص ها بپردازیم.

چگونه KPI مربوط به بازاریابی محتوا را برای فعالیت های خود انتخاب کنیم؟

بیشترین میزان سنجش برای عملکرد محتوا ، تعامل با ایمیل، بازدید وب سایت و تعامل با وب سایت است. اگرچه همه این معیارها برای پیگیری مهم هستند ، اما ممکن است لزوماً با اهداف کمپین شما مرتبط نباشند.

بنابراین، چگونه می توانید شاخص های مناسب را برای فعالیت های خود پیدا کنید؟ شما باید ایده روشنی از آنچه می خواهید از طریق کمپین خود بدست آورید داشته باشید. پس از تعیین اهداف بازاریابی محتوای خاص ، می توانید این اهداف را با معیارهای مناسب و KPI مطابقت دهید.

اهداف خود را مشخص کنید و آنها را به KPI های مرتبط گره بزنید. برای اینکه ایده بهتری به شما بدهیم ، ما قصد داریم KPI ها را برای چهار هدف راه اندازی کمپین ها بررسی کنیم:

شاخص های کلیدی در کمپین های آگاهی از برند:

آیا مخاطبان شما می دانند که شما وجود دارید؟ آیا آنها می دانند برند شما چند نمایندگی دارد و چه محصولات یا خدماتی را ارائه می دهید؟

پاسخ به سئوالات فوق هدف کمپین آگاهی از برند می باشد. هرچه تعداد افرادی که برند شما را می شناسند و به آن اعتماد دارند بیشتر شود، احتمال خرید محصولات شما نیز بیشتر است.

بنابراین با تولید محتوای خاص و جذاب می توانید به نیاز های مخاطب پرداخته و در حل مشکلات آنها کمک کنید.

برای این هدف ، شاخص های کلیدی برای ردیابی عبارتند از:

بازدیدهای مقاله:

 به راحتی می توانید از ابزارهایی مانند Google Analytics برای بررسی تعداد بازدیدهای مقاله خود استفاده کنید. همچنین می توانید در مورد منابع ترافیک ، میانگین مدت زمان جلسه و نرخ  پرش برای هر مقاله اطلاعات کسب کنید.

اشتراک و مشارکت اجتماعی:

شما باید اشتراک و مشارکت اجتماعی را ردیابی و اندازه گیری کنید تا ببینید که محتوای شما چگونه عملکرد خوبی دارد. هرچه تعداد اشتراکات اجتماعی شما بیشتر شود ، تعداد مخاطبان شما نیز بیشتر خواهد بود.

تعامل مخاطبان:

 درگیری واقعی مخاطبان مانند نظرات و تعاملات درباره محتوای شما می تواند به شما در درک احساس مصرف کنندگان نسبت به نام تجاری شما کمک کند. پیگیری میزان مشارکت مخاطبان می تواند به شما کمک کند تجزیه و تحلیل نوع محتوایی که مخاطب هدف شما بیشتر جذب می کند.

لینک ها و پیوندهای ورودی:

 آیا مردم مطالب شما را دوست دارند؟ آیا مطالب شما در وب سایت های مختلف نقل می شود؟ در این صورت ، این بدان معنی است که محتوای شما در حال نشان دادن است.

رشد فالوور یا مشترک:

 تعداد دنبال کنندگان و مشترکانی که دارید KPI مهم دیگری برای ردیابی آگاهی از برند است. و بهترین چیز این است که این اعداد به راحتی قابل اندازه گیری هستند.

شما باید روی ایجاد محتوایی تمرکز کنید که بتواند به شما کمک کند افراد زیادی را جذب کرده و آنها را درگیر خود کنید.

شاخص های کلیدی در کمپین های تولید سر نخ فروش :

برای اینکه محتوای شما در تولید سرنخ فروش کمک کند، باید محتوای ارزشمندی را به مخاطبان خود ارائه دهید که آنها مایل باشند در ازای دریافت محتوای شما اطلاعات خود را ثبت کنند.

این می تواند اطلاعات انحصاری در مورد یک موضوع، وبینار، کتاب الکترونیکی، یک کارگاه، چک لیست یا هر چیز دیگری باشد که ارزش ارائه می دهد. نیاز های مخاطب را مشخص کنید و راه حلی ارائه دهید.

پس از درک این موضوع ، صفحات فرود جذاب با محتوای با ارزش ایجاد کنید. برای این منظور ، باید شاخص های زیر را ردیابی کنید:

تعداد کلیک:

اگر می خواهید کاربران را برای کلیک بر روی محتوای خود برانگیزید، باید در پایان هر پست یک فراخوان واضح برای اقدام (CTA) قرار دهید. خواه می خواهید خواننده از یک صفحه وب خاص بازدید کند، با شما تماس بگیرد یا اقدامات دیگری انجام دهد ، CTA واضح و جذاب می تواند به شما در هدایت سرنخ ها کمک کند.

هزینه به ازای هر سرنخ:

می توانید با تقسیم هزینه کمپین خود بر تعداد کل سرنخ های دریافتی که به شما کمک کرده است، هزینه هر سرنخ را محاسبه کنید. پیگیری هزینه هر لید برای انواع مختلفی از محتوا و چندین کانال می تواند به شما در تحلیل عملکرد بهتر کمک کند.

تعداد دانلودها

تعداد مشترکین

شاخص های کلیدی در کمپین های افزایش نرخ تبدیل :

آیا می خواهید نرخ تبدیل خود را افزایش دهید؟ قبل از ایجاد هر نوع محتوا، سفر مشتری خود را درک کنید. نحوه آگاهی آنها از برند و محصولات شما و اینکه چه چیزهایی آنها را به سمت خرید سوق می دهد را در نظر بگیرید.

همچنین، به مشکلات رایجی که ممکن است با آن روبرو شوند، نگاه کنید. ضمن ایجاد محتوا، ارائه یک راه حل برای این موارد را به عنوان یک نکته مطرح کنید. شما می توانید فیلم ها، نسخه های آزمایشی، آموزش ها و غیره را ایجاد کنید.

شما می خواهید سرنخ های خود را به مشتری تبدیل کرده و برای کسب و کار خود درآمد کسب کنید، درست است؟ اگر می خواهید میزان نرخ تبدیل کمپین خود را ردیابی کنید، باید KPI های زیر را ردیابی و اندازه گیری کنید:

نرخ تبدیل:

ردیابی نرخ تبدیل به شما کمک می کند ببینید کدام محتوا بیشترین تبدیل و فروش را به همراه دارد. می توانید با استفاده از پیوندهای UTM سفارشی، برای هر محتوایی که منتشر و به اشتراک می گذارید ، تبدیل ها را ردیابی کنید.

طول چرخه فروش:

شما باید طول چرخه فروش خود را اندازه بگیرید تا بفهمید چه مدت طول می کشد تا تبلیغات خود را تغییر دهید. این به شما کمک می کند کانالهایی را شناسایی کنید که به شما کمک می کنند تا منجر به تولید سریعتر بسته شده و چرخه فروش کوتاه تری شوید.

درآمد تولید شده

شاخص های کلیدی در کمپین های افزایش مشارکت:

آیا محتوای شما برای جلب مشارکت مخاطبان به اندازه کافی جالب است؟ درگیر شدن با مخاطب به شما می گوید که چقدر مخاطب شما از خواندن محتوایی که تولید می کنید، لذت می برد. این نشان می دهد که شما محتوای ارزشمندی را ارائه می دهید که مورد توجه آنهاست و از اظهار نظر یا به اشتراک گذاری با دوستانشان لذت می برند.

تعامل زیاد با محتوای شما مزایای بسیاری را نیز به همراه دارد ، از جمله:

  • افزایش علاقه به شبکه های اجتماعی
  • افزایش دید برند
  • رتبه بهتر در سئو
  • بهبود شناخت برند
  • اقتدار نام تجاری
  • افزایش فروش

برخی از شاخص های بازاریابی محتوا برای افزایش مشارکت شامل موارد زیر است:

ترافیک مراجعه

نظرات و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

رشد فالوور در شبکه های اجتماعی به مرور زمان

نرخ کلیک مطالب

میانگین زمان حضور در سایت

نتیجه گیری:

همانطور که می بینید، اندازه گیری عملکرد کمپین شما به دید شفاف در خصوص اهداف وابسته است. همچنین شامل درک مخاطب، نیازهای وی و چگونگی حل مشکلات او می باشد. بنابراین، چه تصمیم بگیرید که پست های وبلاگ را بنویسید، یک نسخه ی آزمایشی ایجاد کنید، یا یک آموزش محصول ارائه کنید، ارزش خود را ارائه دهید تا تلاش های بازاریابی محتوای شما مخاطبان را به سمت اقدامی که مد نظر دارید، سوق دهد.