سلسله مراتب کالا

سلسله مراتب کالا
هر کالایی به کالاهای خاص دیگری وابسته است. سلسله مراتب کالا از نیازهای پایه و اساسی تا اقلام خاصی که نیازهایی خاص را برآورده می سازند، متنوع است. در این جا ما به هفت سطح از سلسله مراتب کالا اشاره می کنیم و با استفاده از مثال بیمه ی عمر به تشریح آن می پردازیم:

خانواده نیاز : 

نیاز اصلی که زمینه ساز وجود یک خانواده کالاست. مثال: امنیت

خانواده کالا : 

تمام طبقات کالا که توانایی تأمین یک نیاز با اثر بخشی قابل توجیه در آن ها وجود دارد. مثال: پس انداز و درآمد

طبقه کالا :

گروهی از کالاها در درون خانواده کالا که در آن ها نوعی نظم و ارتباط منطقی کاری شناخته شده است. مثال: ابزارهای مالی

خط کالا :

گروهی از کالاها در دردون یک طبقه کالا که با هم وابستگی و ارتباط نزدیک دارند، چرا که کار مشابهی از آن ها ساخته است، به گروه مشتریان مشابهی فروخته می شوند، از طریق کانال های توزیع مشابهی به فروش می رسند، یا حدود قیمت یکسانی دارند. مثال: بیمه عمر.

نوع کالا : 

گروهی از اقلام کالا در درون یک خط کالا که یکی از چند شکل ممکن کالا هستند. مثال: بیمه عمر مدت دار.

نام تجاری کالا : 

یک نام، همراه یک یا چند قلم کالا در داخل خط کالا که برای شناسایی منبع یا ماهیت و ویژگی قلم (یا اقلام )مورد استفاده قرار می گیرد. مثال: بیمه عمر مدت دار پرودنشیال.

قلم یا آیتم (که واحد انبارداری یا گونه کالا هم نام دارد) :

یک واحد بسیار شاخص در درون یک خط نام تجاری کالا یا کالایی که از نظر اندازه، قیمت و ظاهر آن یا بعضی از خصیصه های دیگر قابل شناسایی است. مثال: بیمه عمر مدت دار قابل تجدید پرودنشیال.

مثال دیگر: نیاز به ظاهری آراسته تر و احساسی برتر توجه ما را به خانواده کالایی موسوم به لوازم آرایش و طبقه کالایی در آن خانواده به نام لوازم آرایش مخصوص صورت جلب می کند. یکی از خطوط آن طبقه رژ لب است که خود انواع مختلفی نظیر رژ لب لوله ای دارد که نام یکی از نام های تجاری آن رولون است در نوع قلم خاصی نظیر رژ لب لوله ای مختلف.
در رابطه با سلسله مراتب کالا غالباً از دو واژه ی دیگر هم استفاده می شود. یک نظام یا سیستم کالایی، گروهی گوناگون اما وابسته از اقلامی است که به گونه ای سازگار انجام وظیفه می کنند. برای مثال، شرکت نیکون دوربین عکاسی 35 میلی متری خود را با یک سری از لنز، فیلتر و دیگر گزینه های قابل انتخاب می فروشد که همگی تشکیل یک سیستم کالا را می دهند. یک ترکیب کالا(یا مجموعه کالا) مجموعه ای از تمام کالاها و اقلامی است که فروشنده ی خاصی آن را برای فروش به خریداران عرضه می کند.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.