ساختار تیم های بازاریابی در سال ۲۰۲۲، استفاده از یک رویکرد چابک برای بقا در شرایط بازار در حال تغییر امروزی

ساختار تیم های بازاریابی در سال 2022، استفاده از یک رویکرد چابک برای بقا در شرایط بازار در حال تغییر امروزی

ساختار تیم های بازاریابی در سال ۲۰۲۲، استفاده از یک رویکرد چابک برای بقا در شرایط بازار در حال تغییر امروزی

ساختار تیم های بازاریابی در سال ۲۰۲۲، استفاده از یک رویکرد چابک برای بقا در شرایط بازار در حال تغییر امروزی 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

بیش از هر زمان دیگری، تیم های بازاریابی با افزایش مداوم اختلالات با سرعت فزاینده تغییرات در چالش هستند. کانال‌های بازاریابی سنتی مانند رسانه‌های جمعی به کنار رانده شده‌اند، مدل‌های تبلیغاتی کمتر و کمتر می‌توانند توجه مشتری را به خود جلب کنند و رسانه‌های اجتماعی به یکی از قدرتمندترین تأثیرات بر رفتار مشتری تبدیل شده‌اند.

در همین حال، فن‌آوری‌های بازاریابی و سایر سیستم‌های عملیاتی درون سازمان‌ها، حجم عظیمی از داده‌ها را از کانال‌های اجتماعی و دیگر کانال‌های دیجیتال ارائه می‌کنند، و بازاریابان را مجبور می‌کنند تا راه‌هایی را برای دسترسی، تجزیه و تحلیل و استفاده از آن برای تعامل با مشتریان در زمان واقعی، توسعه دهند. به طور همزمان، مشتری خواستار تجربه ای بین کانالی است که شخصی و تا حد امکان منحصر به فرد برای نیازهای خاص او باشد. آنها به دنبال تعاملات معتبر و واقعی با برندهایی هستند که برایشان مهم است. این واقعیت که کمبود کارمند و مشکل حفظ کارکنان به دلیل همه‌گیری وجود دارد را نیز در نظر بگیرید، و این یک سناریوی پیچیده برای حل است.

این به این معنی است که ساختارهای سازمانی تیم بازاریابی سنتی که حول یک سلسله مراتب، طراحی و تکمیل پروژه‌های بازاریابی متمرکز شده‌اند، ممکن است در این محیط جدید به خوبی کار نکنند. در عوض، مدیران بازاریابی در حال تغییر ساختار تیم خود هستند تا بتوانند در پاسخ به تغییر رفتارهای مشتریان و کارکنان، کارآمدتر، انعطاف پذیرتر و زیرک تر باشند.

ساختارهای تیم بازاریابی چابک:

مفهوم “تیم های بازاریابی چابک” می تواند راهی برای کمک به رسیدگی به تغییراتی باشد که تیم های بازاریابی در حال حاضر با آن مواجه هستند. این یک رویکرد پر تکرار برای برنامه ریزی و اجرای استراتژی بازاریابی معرفی می کند. این ویژگی های مهم مانند آزمایش، کار تیمی، شفافیت، ارتباطات باز و همکاری را تجسم می کند و بر روی آنها تمرکز می کند. بازسازی گروه بازاریابی خود بر اساس رویکرد تیم بازاریابی چابک می تواند بازاریابان شما را قادر سازد تا در چرخه های کوتاه تری برای تکمیل پروژه های کاملاً تعریف شده و اندازه گیری تأثیرات با هدف بهبود مستمر نتایج در طول زمان کار کنند.  Agile که زمانی عمدتاً در حوزه تیم‌های توسعه محصول قرار داشت، اکنون برای سازماندهی تیم‌های بازاریابی دیجیتال شما که می‌دانند سرعت، دقت و وضوح برای بقا ضروری هستند، استفاده می‌شود. مک ‌کنزی بیان می‌کند که تکنیک‌های چابک معمولاً می‌توانند بهره‌وری تیم را تا ۲۵ درصد نسبت به روش‌های سنتی‌ افزایش دهند.

در سازمان هایی که به طور کامل به رویکرد بازاریابی چابک متعهد هستند، فقط ساختار بازاریابی نیست که تغییر می کند. آنچه گزارش شده است این است که کل سرعت فعالیت بازاریابی یک شرکت ممکن است از سه ماهه به دو هفته یکبار کوتاه شود.

وقتی تیم‌های بازاریابی پروژه‌های بازاریابی خود را به بخش‌های کوچک‌تر و سازگارتر کار Agile تقسیم می‌کنند، کار تیمی و همکاری را با شفافیت بالا در مورد آنچه که باید انجام شود و به چه ترتیبی انجام می‌دهند، افزایش می‌دهند. در نتیجه، آنها از طریق تیم های کوچک متشکل از منابع بازاریابی با مهارت های تخصصی که مکمل یکدیگر هستند و بهترین ها را در یکدیگر به نمایش می گذارند، به سطحی از هم افزایی دست می یابند. همچنین کمتر در مورد تکیه بر نظرات یا قراردادها در مورد آنچه در گذشته کار کرده است و بیشتر در مورد دیدن نتایج آسان تکیه کرده است. علاوه بر این، توانایی تجسم کاری که باید انجام شود، ابهام را در وظایف در دست کاهش می‌دهد .

مزایای تیم های بازاریابی چابک:

از آنجایی که تیم های بازاریابی در بخش های مختلف صنعت، ساختار تیم خود را به دور از ساختار تیم سنتی تر به سمت فرآیند چابک تغییر می دهند، هدف آنها این است که:

نسبت به مشکلاتی که ممکن است در یک رویداد بازاریابی اجرا شده با زمان‌های تأخیر طولانی ایجاد شود، سریع‌تر واکنش نشان دهید، قبل از اینکه خیلی دیر شود.

موانع دسترسی به داده هایی را که ممکن است در اختیار همکار یا بخش دیگری باشد، حذف کنیدو به نتایج کمپین ارتباطات پیچیده دسترسی پیدا کنید.

مدیریت ابتکارات را با برخورد با اهداف بازاریابی کوچکتر و گسسته تر ساده کنید.

اصلاحات حیاتی دوره را انجام دهید و منابع را بدون اختلال عمده به پروژه های بلندمدت سنتی تخصیص دهید.

پاسخگویی را با استفاده از جلسات روزانه یا معمولی برای شناسایی و برقراری ارتباط با موانع، به اشتراک گذاری اطلاعات کاری و ارزیابی نتایج بهبود ببخشید.

به صاحبان پروژه های بازاریابی اجازه دهید درخواست های دریافتی را فیلتر کنند، عقب ماندگی های توسعه را کاهش دهند و مسئولیت ها را آسان تر اولویت بندی کنند.

مکانیک کلیدی یک رویکرد چابک:

تنظیم ساختار سازمانی تیم بازاریابی شما در چارچوب چابک می‌تواند یک گزینه معقول باشد که به سال ۲۰۲۲ می‌روید، اما واقعاً چه چیزی در انجام این کار دخیل است؟

یکی از تصمیمات اولیه این است که ابتدا تصمیم بگیرید که کدام رویکرد Agile برای نوع سازمان، اندازه تیم و کانال (های) مورد استفاده شما منطقی است. روش های رایج عبارتند از:

  • اسکرام
  • کانبان
  • رویکرد ترکیبی اسکرامبان

رویکرد اسکرامبان ترکیبی، روشی است که بیشتر توسط گروه‌های بازاریابی استفاده می‌شود، زیرا از بخش‌هایی از اسکرام و کانبان استفاده می‌کند، اما آنها را به چیزی ترکیب می‌کند که برای بازاریابان متمرکز بر ضرب‌الاجل، خلاق و در عین حال مبتنی بر داده‌ها کار می‌کند.

اجرای یک ابزار مدیریت پروژه مانند Jira، Arsana یا چیزی مانند Trello برای پشتیبانی  نیز توصیه می شود. این ابزارها به همه کمک می‌کنند تا مراحل و تاریخ‌های پروژه و نحوه تقسیم آن‌ها به وظایف کوچک‌تر با مالکان و ذینفعان را ببینند. علاوه بر این، به شما امکان می‌دهد تا بررسی‌ها را سازماندهی کنید، بازخوردها را جمع‌آوری کنید، دارایی‌ها را توزیع کنید، و ارتباطات را روان نگه دارید.

همچنین مهم است که منبعی را در تیم خود شناسایی کنید که طرفدار چابک باشد و بتواند به هدایت تیم از طریق اصول Agile کمک کند، در حالی که در برابر خواسته های منحصر به فرد بازاریابان انعطاف پذیر باشد. تعیین زمان‌بندی جلسات تیم و شرکت‌کنندگان (مثلاً استندآپ‌های روزانه، دوی سرعت دو هفته‌ای) باید مورد توافق قرار گیرد و یک رهبر قوی برای مدیریت این تغییر منصوب شود تا قدرت خود را از دست ندهد یا به الگوهای قدیمی بازگردد. استفاده از مرورهای گذشته، که جلساتی هستند که پس از تکمیل یک ابتکار عمل و قبل از شروع دوی سرعت بعدی برگزار می‌شوند، نیز بهترین روش برای اتخاذ است. این نوع بررسی‌ها به نتایج رویداد بازاریابی، همراه با آنچه مؤثر بوده، چه کسی درگیر بوده و به چه میزان به اهداف رسیده است، نگاه می‌کنند.

انتقال به چابک:

هنگامی که تصمیم به تغییر ساختار تیم بازاریابی چابک گرفتید، و یکی از ۴ رویکردی را که می‌خواهید استفاده کنید انتخاب کردید و ابزار نرم‌افزاری را که قرار است نصب کنید، و تصمیم گرفتید، بعد چه می‌شود؟ آیا بهترین شیوه های دیگر برای تضمین موفقیت شما وجود دارد؟ ما فهرستی از چیزهایی را گردآوری کرده‌ایم که دیگرانی که این تمرین را انجام داده‌اند به عنوان کمک به هموارسازی انتقال به چارچوب چابک برای گروه‌های بازاریابی خوددر نظر گرفتند:

مدیران یا رهبران بازاریابی برای کمک به ترویج دوره جدیدی از کار تیمی، همکاری و اعتماد به جای پنهان کاری پرداخته اند.

رهبرانی که نگرش باز و انعطاف پذیری را در همه سطوح به کار می برند، سنگ بنای فرآیندهای چابک را دارند .

گنجاندن سهامداران کلیدی در تیم بازاریابی برای پذیرش آن

جلسات تیم چابک به عنوان گردهمایی های بسیار مهم برگزار می شود.

داشتن یک متخصص بازاریابی چابک در تیم برای تسهیل فرآیند بازاریابی چابک، و حفظ ابزار پشتیبانی به عنوان مثال  Jira،موجب ترکیب بهبود عملکرد مداوم و کمک به تعریف “داستان های کاربر” در حمایت از پروژه های بازاریابی می شود.

صحبت نهایی:

تکنیک‌ها و روش‌های Agile تاریخچه‌ای غنی دارند و بیش از ۴۰ سال است که با موفقیت توسط تیم‌های توسعه محصول و فناوری اطلاعات استفاده می‌شوند. در واقع، اصول Agile برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ برای بازاریابی محصول به کار گرفته شد، اما سپس به سرعت توسط تیم های IT سازگار شد. اکنون، به دلیل فلسفه کلی تکرار، آزمایش، تسریع، و ساختارشکنی عناصر کار در بخش‌های قابل مدیریت، به سمت حمایت از اهداف بازاریابی بازگشته است. توانایی Agile برای پشتیبانی از ارتباطات باز، بازخورد مکرر و مدیریت کار بصری، که برای IT بسیار خوب عمل می کند، و با عملکرد بازاریابی مطابقت دارد. مهمتر از همه، رویکرد چابک می‌تواند کارساز باشد، چه تیم بازاریابی شما مسئول یک عملکرد بازاریابی واحد باشد (به عنوان مثال، محتوا، طراحی، اجرای ایمیل) و یا برای تیم‌های متقابل که چندین نوع مختلف از فعالیت‌های بازاریابی و مجموعه مهارت‌ها را ترکیب می‌کنند.