روش های افزایش آگاهی از برند

روش های افزایش آگاهی از برند

روش های افزایش آگاهی از برند

روش های افزایش آگاهی از برند 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

روش های افزایش آگاهی از برند

راه‌های فراوانی برای ایجاد شناخت نسبت به برند وجود دارد. اینها پنج مرحله ساده هستند که می‌توانید در راستای آگاهی از برند طی کنید و یک برند تمام و کمال برای محصول یا شرکت خود ایجاد کنید.

 افزایش آگاهی از برند در ۵ مرحله ساده

شما به برندینگ محصول باکیفیت خود فکر کرده‌اید و به خوبی می‌دانید معنای برند چیست و چطور قرار است آن را به دنیا عرضه کنید. متأسفانه تنها اولین قدم‌ها را در راستای ایجاد برند برداشته‌اید. برند تنها اگر توسط مشتری شناخته شود مفهوم همه چیز را شامل می‌شود بنابراین بزرگترین چالش در ایجاد برند تولید آگاهی از برند است. راه‌های فراوانی برای ایجاد شناخت نسبت به برند وجود دارد. اینها پنج مرحله ساده هستند که می‌توانید در راستای آگاهی از برند طی کنید و یک برند تمام و کمال برای محصول یا شرکت خود ایجاد کنید.

  1. مورد مهم  بازاریابی شبکه اجتماعی

هنگامی که در مورد نحوه ایجاد آگاهی از برند می‌نویسید بازاریابی شبکه اجتماعی باید در صدر فهرست باشد. در سال ۲۰۱۸ ممکن است اشاره به این که شبکه اجتماعی اهمیت دارد اندکی واضح باشد اما قضیه از این قرار است: بیشتر افراد در کجا قسمت اعظم زمان خود را به صورت روزانه سپری می‌کنند؟ درست است – توئیتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و غیره. بنابراین برای ایجاد آگاهی از برند منطقی است که هر جا مصرف‌کننده هست شما هم همان جا بروید. نکته بزرگ دیگر درباره بازاریابی شبکه اجتماعی این است که راهی آزاد برای ایجاد شناخت از برند است. درعصر دیجیتال بخش بزرگی از زمان شما صرف ایجاد حضور در شبکه‌های اجتماعی خواهد شد.

مکانی که باید تلاش‌هایتان را متمرکز کنید به صنعت شما بستگی دارد اما پیدا کردن مفیدترین پلتفرم شبکه اجتماعی برای برند شما نباید کار سختی باشد. هنگامی که آن را پیدا کردید مطمئن شوید حضورتان به صورت منظم است. ایجاد محتوای منظم احتمالا مهم‌ترین جنبه برای تداوم حضورتان در شبکه‌های اجتماعی است. مردم به سرعت علاقه خود را از دست می‌دهند و وقتی که عادت سر زدن‌شان به صورت منظم را ترک کنند سخت است که دوباره توجه‌شان را به سمت برند خود جلب کنید. شبکه‌های اجتماعی همچنین بهترین مکان برای این است که عنصری انسانی را به برند خود اضافه کنید. برندها توئیت کرده و عکس‌ها را در اینستاگرام پست می‌کنند و افراد عادی نیز همین کار را انجام می‌دهند.

انتخاب یک لحن شخصی‌تر راهی عالی برای این است که دنبال‌کنندگان وفادار داشته باشید. همچنین باید به ذهن بسپارید که افراد برای تفریح سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روند – شوخی اگر به نحو عاقلانه استفاده شود ابزاری عالی است. در عین حال توئیت کردن و پست کردن ریسک‌های خاص خودشان را دارند. شما نمی‌خواهید خیلی از اصل قضیه دور شوید و با گفتن مطلبی نادرست یک طوفان توئیتری ایجاد کنید. یا شاید اگر با این شعار که «هیچ چیزی به عنوان شهرت بد وجود ندارد» این کار را انجام دهید.

البته همان طور که نظرات و کامنت‌های زننده می‌توانند رایج شوند، گفتگوهای جالب و ویدئوهای قشنگ نیز این قابلیت را دارند. فراگیر شدن هدف همه بازاریاب‌های شبکه‌های اجتماعی است و بازاریابی دهان به دهان قطعا راهی است برای این که آگاهی زیادی نسبت به برند خود ایجاد کنید. برای مدیریت کارآمد پروفایل‌های متعدد شبکه‌های اجتماعی‌تان ممکن است بخواهید طیفع وسیع ابزارهای موجود را بررسی نمایید. به ویژه اگر یک کسب و کار یا سایت کوچک باشید خودکارسازی پست‌ها می‌تواند در مدیریت زمان بسیار به صرفه باشد.

  1. در ارقام امنیت وجود دارد.

شرکت‌ها و محصولات چه وجه اشتراکی دارند؟ همه آنها می‌خواهند آگاهی از برند را ایجاد کنند. در کسب و کار رقابت وجود دارد اما مشتریان خیلی خوب قادرند بیش از یک برند را شناسایی کنند. در نهایت تبلیغات رقابتی پپسی و کوکاکولا به نفع هر دوی آنها تمام شد. متحد شدن با شرکتی دیگر می‌تواند راهی عالی برای کسب منابع و ایجاد آگاهی برند باشد.

البته اگر درباره فروش فکر می‌کنید بهترین شریک تجاری کسی است که هدفش مشتریان مشابه باشد اما به صورت مستقیم با شما وارد رقابت نشود. برای مثال اگر گل‌فروش هستید می‌توانید برای مشتریان لباس عروسی در محله خودتان تخفیف انحصاری قائل شوید. به این طریق برای مشتریانی که از پیش آماده هستند آگاهی نسبت به برند را افزایش می‌دهید.

در دنیای دیجیتال پست کردن به صورت مهمان یک نمونه خوب از تولید آگاهی برند است. پست مهمان یا وب‌نوشت مهمان در اصل به معنای پست کردن محتوای خودتان روی سایتی دیگر است. شما به سایت میزبان محتوای رایگان می‌دهید و در ازای آن بک‌ لینک‌هایی دریافت می‌کنید که قادرند کمک کنند رتبه خود در موتور جستجو را ارتقا دهید و توسط مخاطبین سایت میزبان دیده شوید. اگر شما و وبلاگ میزبان برندهایی با اندازه یکسان باشید می‌توانید در مقابل خدماتی پیشنهاد کنید. به این شیوه با هم رشد می‌کنید.

  1. آفلاین شوید و در دنیای واقعی خطر کنید.

نیازی به گفتن نیست که اگر مغازه محلی باشید برای ایجاد شناخت برند ، نیاز به یک وبسایت دارید. ارزش دارد که یک نکته را مجددا یادآوری کنیم: هیچ بهانه‌ای برای آنلاین نشدن وجود ندارد و شما باید محتوای منظم ایجاد کنید و در عین حال برند خود را بسازید.

برعکس باید همچنین مطمئن شوید که به صورت آفلاین نیز ریسک می‌کنید حتی اگر یک برند منحصرا دیجیتال داشته باشید. ما امروزه مدت زمان زیادی را به صورت آنلاین سپری می‌کنیم اما هیچ جایگزینی برای شناختی که حاصل از تجارب حقیقی زندگی است وجود ندارد. به ویژه امروزه تبلیغات در رسانه‌های قدیمی می‌تواند چشمگیر باشد. اگر کسب و کاری کوچک باشید تبلیغات محلی می‌تواند بسیار ارزشمند باشد و بسیار نیز از لحاظ مالی به صرفه است.

جشن گرفتن راه دیگری برای ایجاد آگاهی برند در دنیای واقعی است. صرف نظر از این که در چه نوع کسب و کاری فعالیت دارید می‌توانید میزبان نوعی رویداد باشید .کنفرانس، مهمانی کریسمس، یا مهمانی تعطیلات تابستانی. هیچ چیزی بیشتر از ارائه یک تجربه به یادماندنی باعث نمی‌شود که افراد برند شما را به خاطر بسپارند.

در این رویدادها مطمئن شوید که کالاهای رایگان زیادی می‌دهید. عرضه کالاهای دارای برند یک تاکتیک قدیمی در بازاریابی است اما همچنین تاکتیکی طلایی است و مهم است که یک یادآوری فیزیکی از برند خود داشته باشید.

  1. درباره PR فکر کنید.

کار روابط عمومی خالص‌ترین نوع خلق برند است. بازاریابی در اصل مرتبط با تولید درآمد است اما PR همیشه مرتبط با برندینگ است. این که بتوانید مدیریت کنید عموم راجع به شما چه دیدگاهی دارند هنر خوبی است به ویژه برای شرکت‌های بزرگ. اما PR وقتی به ایجاد آگاهی برند فکر می‌کنید نیز مفید است. پوشش مطبوعاتی عالی است چون تبلیغات رایگان با جریان گسترده است.

اگر به شیرین‌کاری‌هایی فکر کنید که برایتان پوشش ملی به ارمغان بیاورد عالی می‌شود اما نیازی نیست که هدف‌تان را اینقدر بالا انتخاب کنید. به ویژه اگر کسب و کاری محلی هستید که دنبال آگاهی برند است همین که نام‌تان در روزنامه محلی بیاید کافی است. پوشش مطبوعاتی نسبت به تبلیغات مستقیم بسیار مفیدتر است چون سرمقاله‌ها معمولا اعتبار بیشتری دارند. اگر دنبال ایجاد تصویری مثبت از برند هستید سعی کنید و درباره داستانی فکر کنید که ممکن است رسانه‌ها علاقمند به تعریف کردنش باشند.

برای مثال ایر بی ان بی نوعی اینفوگرافیک کنایه‌آمیز را ابداع کرد و یک ویدئوی معرفی را ارائه کرد که دلیل رویکرد برندینگ جدید آن را توضیح می‌داد. شرکت در این رویکرد لوگوی خود را تغییر داد و نقدهای مثبت و منفی زیادی دریافت نمود.

شاید یک داستان بنیان‌گذاری جالب داشته باشید؟ یا ممکن است یک محصول مهیج جدید را ارائه داده باشید یا روند جالب جدیدی را در حوزه کاری خود کشف کرده باشید. انتشار گزارش و نظرسنجی در صنعت شما روشی راحت است برای این که گزارشگران نام‌تان را بیاورند.

ارائه یک پیشنهاد یا جایزه انحصاری نیز روشی عالی برای ایجاد آگاهی برند است. افراد عاشق چیزهای مجانی هستند و تمایل دارند که برندهای بخشنده را به یاد بیاورند. رقابت‌ها و جوایز می‌توانند روش‌هایی عالی برای ایجاد هیجان و علاقه به برند باشند.

  1. بهایش را بپردازید.

یک مرحله مهم دیگر برای ایجاد آگاهی برند وجود دارد. در این مرحله باید تبلیغات پولی قدیمی را در نظر بگیرید. استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان اهرم روشی عالی است برای این که به صورت رایگان آگاهی برند را ایجاد کنید اما هر پلتفرم شبکه اجتماعی فرصت‌هایی را برای خرج کردن پول در اختیار شرکت‌ها می‌گذارد. دلیلی وجود دارد که حتی برندهای شناخته شده‌ای مانند کوکاکولا پول‌های زیادی را خرج تبلیغات می‌کنند. جواب می‌دهد و وجود صنعت تبلیغات در وهله اول به این معناست که تبلیغات پولی برای رسیدن به مخاطبین وسیع طراحی شده‌اند.

مشتریان مممکن است امروزه نسبت به تبلیغات پرسروصدا بدبین‌تر باشند اما راه‌های ظریف‌تری نیز برای خرج کردن پول به منظور آگاهی برند وجود دارد. برای مثال ممکن است بخواهید به دفاتر پرداختی خود یک اینفلوئنسر را نیز اضافه کنید. پول دادن به اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ کردن محصول‌تان روشی عالی به منظور ایجاد آگاهی برند است به ویژه در میان مخاطبین جوانتر.

در تبلیغات پولی نیازی نیست که همه پول خود را خرج کنید. با ظهور شبکه‌های اجتماعی حتی کسب و کارهای خرده‌پا می‌توانند از پس پرداخت هزینه تبلیغات بر بیایند. با پیشرفت‌های کلان داده‌ها و هوش مصنوعی، بازاریابی رفتاری شایع شده است و تبلیغات اکنون کمتر در سطح انفرادی هدف‌گذاری می‌شود.

برای کسب و کار محلی تبلیغات هدفمند و مخصوص جغرافیای آن منطقه می‌تواند هزینه معقولی داشته باشد و راهی بسیار تأثیرگذار است تا آگاهی برند را ایجاد کنید. بسیاری از گزینه‌های کمپین شبکه‌های اجتماعی پرداخت به ازای کلیک هستند پس می‌توانید مطمئن باشید که در ازای پرداخت پول نتیجه خوبی می‌گیرید. گزینه دیگر بهینه‌سازی موتور جستجو است. اگر برند شما محصول خاصی را به فروش می‌رساند ایده خوبی است که روی مشتریانی هدف‌گذاری کنید که اصطلاحات خاصی را جستجو می‌کنند. اگر این مورد صادق باشد گذاشتن تبلیغات در گوگل در واقع می‌تواند روشی برای افزایش آگاهی برند باشد که از لحاظ هزینه به صرفه است.

با این وجود اگر تصمیم بگیرید روی ایجاد شناخت برند تمرکز کنید ترکیب این مراحل همیشه پیروزی را تضمین می‌کند.