چگونه رقبا را در سئو تجزیه‌ و تحلیل کنیم؟

چگونه رقبا را در سئو تجزیه‌ و تحلیل کنیم
تجزیه‌وتحلیل رقابتی یکی از جنبه‌های کلیدی و حیاتی در مراحل ابتدایی راه‌اندازی یک کمپین سئو محسوب می‌شود. بسیار با این موارد برخورد داشته‌ایم که شرکت‌ها و سازمان‌ها اغلب تجزیه‌وتحلیل رقبا را نادیده می‌گیرند و مستقیما به سراغ نقشه‌برداری کلمات کلیدی، بهینه‌سازی محتوا یا ایجاد لینک حرکت می‌کنند. اما درک اینکه رقبای ما چه کسانی هستند و دیدن اینکه آن‌ها کجا ایستاده‌اند، می‌تواند به درک جامع‌تری از اینکه اهداف ما چه باید باشند منجر شود و همچنین نقاط کور و شکاف‌های موجود را نیز به ما بشناساند.
در پایان این تجزیه‌وتحلیل شما خواهید فهمید که چه کسی در حال بلعیدن ترافیک و بازدید ارگانیک است، چه کلمات کلیدی ارزشمند هستند و کارایی کدام استراتژی‌های بک‌لینک از بقیه بهتر است. تمامی این موارد درنهایت در رشد ترافیک ارگانیک سایت می‌توانند مورداستفاده قرار گیرند.

چرا تجزیه‌ و تحلیل رقابتی مهم است؟

تجزیه‌وتحلیل رقابتی سئو بسیار مهم است، زیرا اطلاعاتی در مورد اینکه کدام تاکتیک‌ها در صنعت ما کارایی بهتری دارند به ما می‌دهد و همچنین به ما می‌گوید که برای بهبود رتبه کلمات کلیدی خود چه‌کارهایی را باید انجام دهیم. بینش‌های حاصل از این تجزیه‌وتحلیل به ما کمک می‌کند تا درک کنیم که کدام وظایف ما باید اولویت‌بندی شوند و کمپین‌هایمان را چگونه شکل دهیم. با دیدن اینکه رقبای ما در کدام بخش‌ها قوی‌ترین و ضعیف‌ترین هستند، می‌توانیم درجه سختی رقابت و مقدار منابع موردنیاز برای از گود خارج کردن آن‌ها را مشخص کنیم.

رقبای خود را شناسایی کنید.

اولین قدم در این فرآیند این است که باید چهار رقیب برتر که در این تجزیه‌وتحلیل به سراغ آن‌ها خواهیم رفت را مشخص کنیم. به‌شخصه ترجیح می‎دهم از ترکیبی از رقبای کسب‌وکار مستقیم (که معمولا توسط مشتریان معرفی می‌شوند) و رقبای آنلاین جستجو استفاده کنم و این به این خاطر است که دنیای رقابت اکنون در دو جبهه کسب‌وکارهای محلی و آن‌هایی که در فضای رقابت آنلاین حضور دارند خلاصه شده است. درحالی‌که مشتریان شما ممکن است در مورد فروشگاه پایین خیابان نگران باشند، اما رقیب اصلی آن‌ها ممکن است فروشگاهی باشد که در همسایگی شهر و در شهری دیگر واقع شده است.
برای شناسایی رقبای جستجو می‌توانید به سراغ سرویس SEMrush بروید. بعد از ورود به سایت، نام دامین خود را وارد کرده و به سپس به بخش Organic Competitors بروید و روی View Full Report کلیک کنید.
برای شناسایی رقبا می‌توانید معیارهای مختلفی را در نظر داشته باشید که ازجمله آن‌ها می‌توان به کلمات کلیدی رایج و ترافیک کلی اشاره کرد. بعد از شناسایی رقبا، حالا باید اطلاعات لازم را در یکجا ذخیره کنید. ما در اینجا از Google Sheets کمک گرفته‌ایم.

استفاده از قالب تجزیه‌وتحلیل رقبا در GOOGLE SHEETS

یک فرآیند مشخص و تعریف شده نه‌تنها برای دریافت نتایج مکرر، بلکه برای اندازه‌گیری تلاش‌ها، همان‌طور که شما شروع به انجام این کار برای چندین مشتری می‌کنید، بسیار مهم است. ما الگوهای تحلیل رقبایمان را ایجاد کردیم تا بتوانیم فرآیندی استراتژیک را دنبال کنیم و بجای اینکه هر دفعه به فکر این باشیم که چه چیزهایی می‌خواهیم، بیشتر به تجزیه‌وتحلیل نتایج متمرکز شویم.

چگونه رقبا را در سئو تجزیه‌ و تحلیل کنیم؟

در نمونه‌ای از Google Sheets Template که در اختیار شما قرارگرفته‌ است، می‌توانید داده‌هایی که باید جمع‌آوری شوند، ابزارهای لازم و معیارهای مرتبط با موضوعات مشابه را مشاهده کنید. داده‌هایی که ما می‌خواهیم جمع‌آوری کنیم مرتبط با سئو هستند و شامل مواردی مانند دامین اتوریتی، میزان ترافیک رقابت، کلمات کلیدی جاذب ترافیک بالا و عمق پروفایل‌های بک‌لینک رقبا می‌شود. این Google Sheets Template بر اساس نیازهای خود شما یا مشتریانتان قابل‌تغییر است.

آنالیز شکاف بک‌لینک

هدف از آنالیز شکاف بک‌لینک این است که بدانیم کدام سایت‌ها به رقبای ما لینک می‌دهند. اطلاعاتی که از این بخش استخراج می‌شود، بسیار حیاتی است، زیرا به‌واسطه آن می‌توانیم شکاف بین پروفایل‌های بک لینک رقبا را مسدود کنیم و با دریافت لینک از سایت‌هایی که به رقبایمان لینک داده‌اند، رتبه‌بندی خود را بهبود دهیم. شانس دریافت لینک از وب‌سایت‌هایی که به چندین تن از رقبای ما لینک داده‌‌اند (به‌خصوص بیش از 3 رقیب) بسیار بیشتر است.
برای ساخت گزارش بک‌لینک، می‌توانید از ابزارهای متعددی استفاده کنید که یکی از بهترین آن‌ها ابزار Open Site Explorer از وب‌سایت moz است. بعد از باز کردن این ابزار، نام دامین رقیب خود را وارد کرده و روی Linking Domains در سمت چپ کلیک کنید. سپس برای دریافت داده‌های موردنیاز، روی Request CSV کلیک کنید. به Google Sheets Template ذکر شده در مرحله قبلی بازگردید و اطلاعات کسب شده را درون آن قرار دهید.
بعدازاینکه این کار را برای رقبایتان انجام دادید، گزارش شکاف بک‌لینک شما آماده است. نتیجه این گزارش این است که اکنون شما می‌دانید که رقبایتان از کجا لینک دریافت می‌کنند، کدام بک‌لینک‌ها بین شما و آن‌ها مشترک است و کدام بک‌لینک‌ها را باید از پروفایل خود حذف کنید.

آنالیز شکاف کلمات کلیدی

آنالیز شکاف کلمات کلیدی به این معناست که بدانیم رقبای ما در چه کلماتی رتبه خوبی را کسب می‌کنند و وب‌سایت ما در این راه ناکام باقی مانده است. در اینجا باید مهندسی معکوس کنیم که چرا رقبا رتبه خوبی را برای یک کلمه کلیدی کسب می‌کنند و سپس ببینیم که خود ما چگونه می‌توانیم برای آن کلمه کلیدی رتبه بگیریم. پیش‌تر در مورد روش‌های کسب لینک صحبت کرده‌ایم، اما به‌صورت خلاصه، رایج‌ترین روش‌های کسب لینک عبارت‌اند از متادیتاهای مجدد، تنظیم مجدد معماری سایت، بازنگری محتواها، ایجاد محتوای جدید و خاص آن کلمه کلیدی و یا ساخت لینک به محتواهای حاوی کلمات کلیدی هدف.آنالیز کلمات کلیدی
تهیه گزارش آنالیز شکاف کلمات کلیدی چندان کار سختی نیست و شبیه کاری است که در مرحله قبل برای بک‌لینک‌ها انجام دادیم. مجددا به SEMrush بازگردید و نام دامین اولین رقیب خود را وارد کرده و روی Organic Research و positions report کنید. سپس در سمت راست روی Export کلیک کنید.
بعد از دانلود فایل CSV، اطلاعات به دست آمده را در بخش کلمات کلیدی Google Sheets Template قرار دهید. همین کار را برای رقبای دیگرتان نیز تکرار کنید. این اطلاعات می‌تواند نقطه شروعی باشد برای ایجاد اسناد استراتژی پیچیده مرتبط با کلمات کلیدی که شما را برای شروع یک کمپین خوب آماده می‌کند. بجای انجام تحقیق کلمات کلیدی با فکر کردن و حدس زدن، اکنون شما صدها کلمه کلیدی معتبر و مرتبط در اختیار دارید.
گزارش شکاف کلمات کلیدی همچنین می‌تواند به تنظیم تقویم سردبیر نیز کمک کند. زیرا اکنون کلمات کلیدی و تاپیک‌هایی که باید در مورد آن‌ها محتوا ایجاد شود را در اختیار داریم و می‌توانیم با ایجاد محتوای هدف، وارد گود رقابت شویم.

استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده در تعیین استراتژی سئو

تولید گزارش‌های مرتبط با کلمات کلیدی و بک‌لینک‌ها کار چندان سختی نیست، اما نکته مهم این است که بتوانید بر اساس این اطلاعات به دست آمده اقداماتی را صورت دهید. با شناسایی بک‌لینک‌های رقبا، می‌توانید شما هم با ساخت بک‌لینک، هم رتبه خود را در موتورهای جستجو بهبود دهید و هم پنجه در پنجه رقبا بیاندازید. در زمینه ایجاد بک‌لینک، ایجاد محتوای ارزشمند بسیار مهم است. همچنین با آنالیز شکاف کلمات کلیدی در می‌یابید که رقبایتان در چه کلماتی رتبه‌های خوبی کسب می‌کنند و شما نیز می‌توانید برای این کلمات رتبه بگیرید. در اینجا باز هم اهمیت تولید محتوا خود را نشان می‌دهد.

چشم‌انداز دیگری که می‌توانید از این آنالیز کسب کنید این است که می‌دانید رقبایتان برای تبلیغات کلیکی خود به سراغ چه کلمات کلیدی می‌روند و میزان موفقیت این کلمات نیز چقدر است.
رفرنس:آژانس دارت

 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.