رضایت کاربران، مفهوم جدید سئو

رضایت کاربران مفهوم جدید سئو
شاید امروز از هر کسی که با مفهوم سئو آشنا باشد سوال کنید این کلمه را برای شما بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا همان Search Engine Optimization معنی کند. که تعبیر درستی براساس آنچه برای اولین بار در دهه 90 میلادی مطرح شد خواهد بود. ولی قصد داریم در این مقاله شما را با مفهوم جدید SEO یا  همان Search Experience Optimization آشنا کنیم.

موتورهای جستجو در آن زمان قدرت زیادی نداشته و امکان ایندکس سریع، درک مطالب سایت و تخمین سرعت بارگذاری را دارا نبودند. به همین دلیل کسی توجهی به بهینه سازی سایت خود متناسب با معیارهای گوگل یا دیگر سایت ها نداشت. با گسترش محبوبیت و کارایی موتورهای جستجو توجه صاحبان سایت ها به سئو بیشتر شده و معیارهای اصلی سئو به کلید موفقیت و جذب بازدیدکننده تبدیل شد.

با افزایش ارزش سئو و تاثیر گوگل بر موفقیت سایت ها، افراد زیادی سعی بر فریب موتورهای جستجو داشته و از راههای مختلف خود را برای کلمه کلیدی خاصی در نتایج گوگل بالا کشیدند. به همین دلیل کیفیت نتایج جستجو افت شدیدی پیدا کرده و گوگل را بر آن داشت تا با این اقدامات مقابله کرده و به جریمه سایت های اسپم بپردازد. با گذشت زمان و رونمایی از الگوریتم های مختلف مانند پاندا و پنگوئن راه بر سایت های متخلف بسته شد ولی همچنان روش های جدیدی برای فریب الگوریتم ها و روبات های گوگل پیدا میشود.

نتیجه این فرآیند چیزی جز کاهش کیفیت مطالب ارائه شده در وبسایت ها نبود. از آنجاییکه توجه به فاکتورهای گوگل و جذب بازدیدکننده از آن اهمیت بالایی در موفقیت داشت، بسیاری از سایت ها کیفیت محتوای خود را فدای جایگاه مناسب در نتایج کردند که موجب نارضایتی کاربران آنها شد. با ورود الگوریتم های جدید و آخرین آپدیت گوگل به نظر میرسد که مفهوم سئو با تغییری بنیادی روبرو خواهد شد. از این پس میتوان سئو را با عنوان بهینه سازی تجربه جستجو یا Search Experience Optimization شناخت که در ادامه آن را برای شما شرح میدهیم.

Search Experience Optimization چیست؟

با خدشه دار شدن نام سئو و دید بد افراد نسبت به آن با گذشت زمان، شرکت های زیادی تمرکز خود را بر این کلمه کلیدی برداشته و اهمیتی به رتبه سایت در نتایج گوگل در سئو نمیدهند. بعنوان یک مثال مناسب میتوانیم به سایت SEOmoz اشاره کنیم که به تازگی نام خود را به MOZ تغییر داده و با این کار فشار مالی و افت بازدید شدیدی را تجربه کرد. ولی به احتمال زیاد مدیران این شرکت بزرگ و تاثیرگذار در زمینه بهینه سازی اهداف بلندمدت دیگر برای خود تعریف کرده اند که جایگاهی برای کلمه سئو در آن نمیبینند.

Search Experience Optimization سعی بر آن دارد که تجربه مناسبی را برای کاربران در موتورهای جستجو فراهم کند، به این معنی که اگر شما عبارت خاصی را در گوگل جستجو میکنید با مناسب ترین نتایج مواجه شوید و سریعا به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. اصول بهینه سازی برای کاربران به شرح زیر است:
  • تولید محتوای مفید و متناسب با نیاز کاربران
  • دسترسی آسان به مطالب و همبستگی موضوعی آنها در سایت
  • توجه به آمار سایت و نحوه عملکرد کاربران
  • در آن برای پیدا کردن نقاظ ضعف و قوت
  • تعریف چکیده و عنوان مناسب و مرتبط برای موتور جستجو، که کاربران را در یافتن صفحه مورد نظر راهنمایی کند.
  • افزایش سرعت سایت و کاهش زمان بارگذاری
  • رعایت اصول کدنویسی و نمایش سایت در هر مرورگر یا دستگاهی

عدم توجه به کاربران سایت و تجربه بد آنها در سایت میتواند هر لحظه موجب سقوط شما گردد.

مواردی هستند که ممکن است موجب بهبود رتبه شما در نتایج گوگل شوند ولی برای کاربران مناسب نیستند. این روش ها ممکن است در حال حاضر کاربردی باشند ولی در آینده و با آپدیت های جدید گوگل موجب جریمه سایت شما خواهند شد که مهمترین آنها عبارتند از خرید بک لینک از سایت های غیرمرتبط، کپی از مطالب سایت های دیگر و بهینه سازی صفحات سایت برای کلمات کلیدی ولی با محتوای نامناسب.
ممکن است با تغییر مفهوم سئو بسیاری از نکات و روش هایی که تاکنون آموخته اید کارایی خود را از دست بدهند و یا حتی تاثیر معکوسی بر سئو شما داشته باشند. کلیه مقالات وبسیما از ابتدا با رویکرد تکنیک های کلاه سفید و توجه به رضایت کاربران تهیه و منتشر شده اند. رعایت این نکات علاوه بر بهبود نتایج شما در گوگل، تجربه مناسبی برای کاربران بهمراه خواهد داشت.
منبع:وبسیما
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.